حضور پلیس در دوهزار نقطه‌ی تهران


حضور پلیس در دوهزار نقطه‌ی تهران

از صبح شنبه (هشتم آبان / ۳۰ اکتبر) طرح موسوم به "امنیت محله محور" به اجرا گذاشته می‌شود. قرار است نیروهای انتظامی برای جلوگیری و مقابله با اعتراض‌های احتمالی به افزایش قیمت‌ها، در بیش از دو هزار نقطه تهران مستقر شوند.

صحنه‌ای از مانور نیروی انتظامی در تهران

با نزدیک شدن به اجرای طرح "هدفمند کردن یارانه‌ها" نگرانی از واکنش‌های اعتراضی مردم نیز افزایش یافته است. اغلب کارشناسان پیش بینی می‌کنند با اجرای این طرح قیمت‌ها به شدت افزایش می‌یابد و احتمال می‌رود شهروندان ناراضی دست به اعتراض بزنند. نیروی انتظامی یا یاری گرفتن از نیروهای سپاه و بسیج خود را آماده‌ی مقابله با ناآرامی‌ها می‌کنند.

"امنیت محله محور"

به گفته‌ی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، سردار حسین ساجدی نیا از صبح فردا، شنبه هشتم آبان ماه ۱۳۸۹، عملیات گسترده‌ای در سراسر تهران به اجرا گذاشته خواهد شد. خبرگزاری ایسنا از قول ساجدی‌نیا نوشت «طرح امنیت محله ‌محور در بیش از دو هزار نقطه در محدوده ٣٧۵ محله شهر تهران اجرا خواهد شد.» او مدعی است «این طرح براساس مطالبات مردمی در حوزه‌های مختلفی انجام می‌شود.»

به رغم ادعای فرمانده انتظامی تهران بزرگ در مورد "مطالبات مردم"، اظهارات دیگر فرماندهان نیروهای انتظامی دلالت بر وجود نگرانی شدید از اعتراض‌های احتمالی می‌کند. گزارش نهادهایی چون بانک مرکزی و مرکز پژوهش‌های مجلس افزایش قیمت‌ها پس از اجرای "طرح هدفمند کردن یارانه‌ها" را تایید می‌کند.

دغدغه‌های نیروی انتظامی

به گزارش منابع خبری چندی پیش اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل نیروهای انتظامی در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد نگرانی خود را از پیامدهای طرح یادشده و حرکت‌های اعتراضی بیان کرده بود. احمدی‌مقدم ۲۷ مهرماه نوشتن این نامه را که بخش‌هایی از آن در سایت‌های خبری حامیان دولت، از جمله جهان نیوز منتشر شده بود، تکذیب کرد.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده‌ی نیروی انتظامی

احمدی‌مقدم همزمان با تکذیب نگارش نامه به احمدی‌نژاد گفت «دغدغه ما این بود که اتفاقی نظیر ابتدای طرح سهمیه‌بندی بنزین بیافتد.» با آغاز سهمیه‌بندی بنزین شماری از پمپ بنزین‌های تهران و چند شهر دیگر از سوی معترضان تخریب، و در مواردی به آتش کشیده شدند. فرمانده نیروی انتظامی اعتراف می‌کند در گفتگو با احمدی‌نژاد «اطلاعات لازم را درباره ابعاد هدفمند کردن یارانه‌ها که به نیروی انتظامی بازمی‌گردد، گرفتیم.»

تناقض گویی در مورد پیامدها

محمود احمدی‌نژاد سیزدهم مرداد ماه ضمن انتقاد از کسانی که به زعم او تلاش دارند مردم را از عواقب اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بترسانند گفت «با اجرا کردن این قانون زندگی مردم از همان روز اول بهبود خواهد یافت.» او در روزهای گذشته نیز بارها چنین سخنانی را تکرار کرده و مشکلات ناشی از اجرای طرح را به گردن کسانی که اخلالگران اقتصادی خوانده می‌شود انداخته است.

تردید در مورد بهبود سریع زندگی مردم حتا از سوی اعضا و حامیان دولت نیز ابراز می‌شود. آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در مراسم نماز جمعه ۲۶ شهریور گفت با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها «دورانی شبیه به ریاضت را پیش رو داریم.» عزت‌الله یوسفیان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در انتقاد به این تناقض‌گویی‌ها گفته است «بهتر است مردم را با روند اجرای این طرح آشنا کنیم و این درست نیست که یک مسئول از نبود مشکل در اجرای طرح سخن بگوید و دیگری نتیجه اجرای آن را دوران ریاضت عنوان کند.»

"فتنه اقتصادی بهانه سرکوب"

در آستانه واریز شدن یارانه‌های نقدی به حساب "سرپرستان خانوار" که در سه استان به طور آزمایشی به اجرا درآمده مقام‌های حکومتی می‌کوشند پیشاپیش هر بحرانی را به کسانی نسبت دهند که "اخلالگران و فتنه‌گران اقتصادی" خوانده می‌شوند.

مهدی کروبی: "فتنه اقتصادی" بهانه‌ای برای سرکوب است

مهدی کروبی کاندیدای معترض به نتایج اعلام شده‌ی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، ۲۶ مهر، گفت مطرح کردن "فتنه اقتصادی" بهانه‌ی «سرکوب گسترده مردم در مقابل اعتراض به افزایش چشمگیر قیمت‌هاست.»

سخنان کروبی در واکنش به اظهارات فرمانده نیروی انتظامی در نماز جمعه ابراز شد. احمدی‌مقدم چهارم آبانماه نیز گفته است «پلیس آمادگی مقابله در برابر فتنه اقتصادی را دارد و دارای اشراف اطلاعاتی در این باره است.» به گزارش سایت سهام‌نیوز مهدی کروبی می‌گوید «عرصه دارد تنگ می‌شود و احتمال اعتراضات مردمی وجود دارد و لذا می‌خواهند فضا را امنیتی و پلیسی کنند.»

بسیج و سپاه برای مناسبت‌های ویژه

صبح امروز فرمانده انتظامی تهران بزرگ از دائمی بودن حضور پلیس در دو هزار نقطه تهران خبر داد و گفت «طرح امنیت محله‌محور مقطعی نیست و کلانتری‌ها حوزه استحفاظی خود را پس از اجرای طرح مورد رصد قرار می‌دهند.» در همین حال فرمانده کل نیروهای انتظامی از دخالت نیروهای بسیج و سپاه در مناسبت‌های خاص خبر داده است.

خبرگزاری ایسنا از قول احمدی‌مقدم می‌نویسد «در جاهایی که پلیس دچار نقص است، در برخی از مناطق جغرافیایی و یا در یک مقطع زمانی مانند تامین امنیت ایام نوروز، راهپیمایی‌ها و مناسبت‌هایی که نیروی وسیعی را می‌طلبد سپاه و بسیج به کمک پلیس می‌آیند.»

دولت ادعا می‌کند "هدفمند کردن یارانه‌ها" افزایش قیمت‌ها و فشار بر مردم را در پی نخواهد داشت. به رغم این ناظران معتقدند تدارک‌های نیروهای انتظامی که هر روز خبر جدیدی در مورد آن منتشر می‌شود حکایت از نگرانی حکومت دارد. به گزارش خبرگزاری مهر سرهنگ عباس میرایی رئیس پلیس اماکن ناجا امروز گفته است «از آنجایی که امکان دارد دشمنان با استفاده از راهکارهایی قصد ایجاد اختلال در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها را داشته باشند و آسیب‌ها و اشکالاتی در اجرای آن رخ دهد اطلاعات لازم به اصناف ارائه شده است.»

msforugh - ایران - تهران
بد بختها از سایه خودشون هم میترسند . نیروی بی غیرت
شنبه 8 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
دائمی بودن حضور پلیس در دو هزار نقطه تهران بزرگ یا«طرح امنیت سرکوب کشتار دستگیری بعدش شکنجه و اعدام.»در سرتاسر ایران دیگر هیچ ارزش. و اهمیتی ندارد و مردم باغیرت از جان و مال خود سیر شده اند و این همه اخبار شلوغی و رعب و وحشت در رسانه ها هیچ تاثیری در راه و روش و عقیده. مردم ندارد الان این مزدورهای آخوند دوباره پای عربهای بی شرف تروریست پرور لبنان و غزه و فلسطیسن را به خاک پاک ایران باز میکند چرا همین. چند مدت پیش مموت میمون نژاد راهی سفر به لبنان. تروریست پرور شد که با اون بوفالو نصرا. امضاء. قرارداد اعزام تروریستها به ایران را انجام داد. واقعا اون شیر مرد لرستان مهدی کروبی ۲۶ مهر ماه، عین واقعیت را پیش بینی کرده بود و گفته بود که مطرح کردن "فتنه اقتصادی" بهانه‌ی «سرکوب گسترده مردم در مقابل اعتراض به افزایش چشمگیر قیمت‌هاست.».
شنبه 8 آبان 1389

ahoora mazda - نیوزیلند - آوکلند
لجن زدن به ملکت حسابی
شنبه 8 آبان 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
ترس بر خامنه بدبخت غلبه کرده و مموتی هم دچار توّهم رئیس جمهور امام زمان است قرار گرفته !!!؟ و مردم هم اصلاً توی خط اعتراض نیستند !' عجب خر تو خری شده در این مملکت
شنبه 8 آبان 1389

yasamangoleziba - ایران - تهران
پول نفت کجاست که مردم ایران اینچنین سیه بخت شده اند. به امید رهایی
شنبه 8 آبان 1389

hashamdar - ایران - تهران
اگر فقر میخواستید*اگر درد میخواستید*اگر نکبت میخواستید*اگر اعدام میخواستید*اگر تجاوز میخواستید*اگر کوفت میخواستید*اگر تحریم میخواستید. *اگر توهین میخواستید*اگر بیکاری میخواستید*اگر گرانی میخواستید*اگر بدبختی میخواستید*اگر شکنجه میخواستید*اگر بدهی جهانی میخواستید. *اگر کشتار عزیزانتان را میخواستید*اگر واگزاری دریای خزر را میخواستید. *اگر بی اعتباری و خفت جهانی میخواستید*اگر زیر سلطه چین و شوروی را میخواستید*اگر واگزاری سرمایه ملی به عربها را میخواستید*اگر حجاب و تو سری خوری برای زنان میخواستید*اگر دزدی اموال ملی و خروج ثروتهای نفتی میخواستید. ((چرا به خودم نگفتید؟)). سئوالات بی جواب محمد رضا شاه از مردم ایران .
شنبه 8 آبان 1389

salar187 - ایران - تهران
همه پولام رو دارم بنزین آزاد میزنم..!. گور خودشون رو کندن...دارن میکنن!
شنبه 8 آبان 1389

salar187 - ایران - تهران
بازدید کننده های عزیز حیف که تو ایران نیستید...!. مگرنه وضع ما خیلی بدتر از ایناس که شما میدونید...!. به قدری فشار زیاد شده که به هر دلیل کوچکی ماشین آدمو توقیف میکنن....!. مثلا به دلیل دور دور.....خندتون نگرفت؟؟؟. ماشین منو به خاطر شیشه دودی خوابوندن...!. امروز میرم پلیسا رو میشمارم میام واستون تعریف میکنم!. لـــــــــــــــــــــــــــول.
شنبه 8 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
تنها راه مقابله با این حکومت ترور و وحشت فقط جنگ مسلحانه است تا مزدوران رژیم هم حساب کار دستشون بیاد. مثل سال 60 که سپاهی ها و کمیته ای های اون زمان از ترس ریش هاشون رو میزدند. این حکومت دیگه پشتیبانی مردمی نداره و فقط روی نیروهای مسلح مزدورش حساب میکنه. پاینده ایران و ایرانی ازاده
شنبه 8 آبان 1389

sir.amir - انگلستان - منچستر
هم وطنان اینها زورهای اخرشان هست بیشرفها فقط برای مبارزه با حکومت دینی باید به شکار صلاحشان دین رفت باور کنید ...
شنبه 8 آبان 1389

kaveh123 - کانادا - تورنتو
با ایمان به خدا وایران وعدالت اجتماعی نبرد ملت ایران با جمهوری اسلامی تا بیروزی نهای ادامه خواهد داشت
یکشنبه 9 آبان 1389

salar187 - ایران - تهران
sir.amir - انگلستان - منچستر . درست میگه...100%
یکشنبه 9 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.