۴ چکاپ خانگی


4 چکاپ خانگی

روش ‌هایی آسان و ارزان برای تشخیص زودرس بیماری‌ ها

گاهی برخی از بیماری‌ ها می ‌توانند به سادگی تشخیص داده و درمان شوند و گاهی همین بیماری‌ ها می ‌توانند نادیده گرفته شده و به مرگ افراد یا قرار گرفتن آن ها در شرایط بحرانی منجر شوند.

بنابراین بهتر است که برای افزایش طول عمرتان، بیماری‌ های قابل تشخیص و درمان را بیشتر بشناسید و راه کنار آمدن با آن ها را هم یاد بگیرید.

برای شروع، این مطلب می ‌تواند به شما کمک کند که با تشخیص 4 مورد از شایع ‌ترین بیماری‌ ها با روش ‌های ساده خانگی بیشتر آشنا شوید.

بررسی وضعیت تنفسی برای تشخیص آسم

مطالعات نشان می‌دهند که 8/1 میلیون نفر مبتلا به آسم درمان نشده در دنیا وجود دارند و سالانه 4 هزار نفر در جهان جان ‌شان را به خاطر ابتلا به این بیماری از دست می ‌دهند.

آسم،‌ ورزش کردن و انجام دادن فعالیت‌ های بدنی روزانه را برای شما سخت و طاقت ‌فرسا می‌ کند و زندگی روزمره‌ تان را به مخاطره می ‌اندازد، البته اگر به‌ موقع تشخیص داده و درمان نشود.

دکتر پائول الزایت، استاد دانشگاه آریزونا معتقد است که بیشتر افراد بالای 65 سال در معرض ابتلا به آسم قرار دارند ولی متاسفانه آن ها خس‌ خس سینه و تنگی ‌نفس‌ شان را به حساب افزایش سن ‌شان می‌ گذارند و برای درمان مشکل خود به پزشک مراجعه نمی ‌کنند. او می ‌گوید که همه افراد باید کوچک ‌ترین تغییری را در تنفس ‌شان جدی بگیرند و برای مشکل نشدن ادامه زندگی‌ شان حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنند.

* بررسی‌ های خانگی: برای پی بردن به این که بیماری‌ آسم در کمین ‌تان است یا نه، این دو سوال مهم را که از 27 هزار نفر در طی یک مطالعه پرسیده شده و 90 درصد از آن ها با دادن جواب صحیح به این سوال ‌ها فهمیده ‌اند که به آسم مبتلا هستند از خودتان بپرسید:

1. آیا بعضی وقت‌ ها دچار خس ‌خس سینه می ‌شوید؟

2. آیا تجربه به نفس‌ نفس افتادن یا کم آوردن نفس در طول انجام فعالیت ‌های روزمره یا حرکات ورزشی سبک را داشته‌ اید؟

* قدم بعدی: اگر پاسخ ‌تان به یکی از سوالات یا هر دو سوال مثبت است از پزشک خود بخواهید وضعیت شما را از نظر مبتلا بودن یا نبودن به آسم بررسی کند و اگر تشخیص وجود آسم را در شما داد، خیلی راحت با داروهای موجود، شروع به درمان ‌تان نماید یا از شما بخواهد که از اسپری‌‌ های مخصوص در شرایط مختلف استفاده کنید.

بررسی ضربان نبض برای تشخیص بیماری‌ های قلبی

ضربان نامنظم قلب، عامل بیش از 20 درصد از حمله‌ های قلبی است. به‌ طوری که متخصصان آمریکایی می ‌گویند سالانه 140 هزار نفراز افراد این کشور که ضربان قلب ‌شان نامنظم بوده، دچار حمله قلبی می‌ شوند.

* بررسی ‌های خانگی: به مدت یک دقیقه، انگشت خود را روی نبض مچ ‌دست یا گردن ‌تان قرار دهید. ضربان نبض شما باید کاملا منظم باشد بنابراین اگر حس کردید که نبض ‌تان خیلی تند یا خیلی کند می ‌زند باید با یک پزشک مشورت کنید.

* قدم بعدی: پزشک شما ممکن است پس از شنیدن صدای قلب ‌تان و با شرح ‌حالی که از شما می‌ گیرد، برای شما انجام الکتروکاردیوگرام را تجویز کند که این کار باعث می ‌شود اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت قلب‌ تان در اختیار پزشک قرار بگیرد. بعد از انجام این کار احتمالا پزشک ‌تان داروهایی را برای منظم کردن ریتم ضربان قلب، به شما می ‌دهد.

بررسی وضعیت عمومی بدن برای تشخیص دیابت

دیابت کنترل نشده می ‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی را تا دو برابر افزایش دهد و عمر افراد را 10 تا 15 سال کمتر کند. بنابراین در این قسمت با این موضوع که شما مبتلا به دیابت یا در معرض ابتلا هستید یا نه، بیشتر آشنا می ‌شویم.

شاید برای ‌تان جالب باشد که بدانید تنها 4 درصد از مردم می ‌‌دانند که در معرض ابتلا به دیابت هستند و 7/5 میلیون نفر در دنیا با دیابت تشخیص داده نشده در حال زندگی هستند.

پس یک مداد بردارید و به سوالاتی که در قسمت بعد از شما می‌ پرسیم، به دقت پاسخ دهید تا متوجه شوید که قند خون‌ تان بالا است و امکان دارد جزو دیابتی‌ ها باشید یا نه.

* بررسی ‌های خانگی: لطفا امتیازات تان را یادداشت کرده و در انتها آن ها را با هم جمع کنید:

1- چند سال ‌تان است؟

زیر 40 سال: 5 امتیاز؛

40 تا 49 سال: 1 امتیاز؛

50 تا 59 سال: 2 امتیاز؛

60 سال و بیشتر: 3 امتیاز.

2- مونث هستید(0 امتیاز) یا مذکر(1‌امتیاز)؟

3- آیا اعضای خانواده‌ تان(پدر، مادر، خواهر یا برادر) مبتلا به دیابت هستند؟

خیر:0 امتیاز؛

بله:1 امتیاز

4- آیا فشار خون ‌تان بالا است یا دارویی برای پایین آوردن فشارخون ‌تان مصرف می ‌کنید؟

خیر:0 امتیاز؛

بله:1 امتیاز

5- آیا دچار اضافه‌ وزن یا چاقی هستید؟

وزن طبیعی:0؛

اضافه ‌وزن:1؛

چاقی:2 ؛

چاقی بیش از حد:3

6- آیا فعالیت فیزیکی دارید؟

خیر:(0)؛

بله:(1-)

* قدم بعدی: اگر مجموع امتیازات‌ تان 4 یا بیشتر شد، یعنی شما در آستانه ی ابتلا به دیابت قرار دارید و اگر امتیازات ‌تان بالای 5 بود که احتمال ابتلا به دیابت در شما بسیار بالا است و به همین خاطر باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید و از او بخواهید که یک آزمایش قند خون برای ‌تان بنویسد.

 

بررسی ‌هایی برای تشخیص افسردگی

مطالعات نشان می ‌دهند که افسردگی نه تنها روان آدم‌ ها را به هم می ‌ریزد بلکه روی اختلال در کارکرد قلب و حافظه آن ها هم موثر است.

دکتر الکس میشل، روان‌ پزشک، بر اساس 41 تحقیقی که روی بیش از 50 هزار نفر از مردم سراسر دنیا انجام داده، به این نتیجه رسیده است که پزشکان در 50 درصد از موارد افسردگی افراد را تشخیص نمی ‌دهند و به همین خاطر احتمال ابتلا به دیابت، ناراحتی‌ های قلبی، دردهای مزمن و حتی خودکشی را در این بیماران بالا می ‌برند.

* بررسی‌های خانگی: شما می ‌توانید با پاسخ دادن به این 2 سوال، متوجه شوید که از افسردگی رنج می‌ برید یا نه.

1- آیا طی یک ماه اخیر احساس افسردگی، پوچی و ناامیدی مدام به سراغ‌ تان آمده است؟

2- آیا طی‌ ماه‌ های اخیر، احساس یک‌ نواختی به شما دست داده است؟ یعنی این که وضع روانی ‌تان به ‌گونه ‌ای بوده که از انجام دادن هیچ کاری لذت نبرید؟

دکتر ماریان استوارت، روان ‌شناس و استاد دانشگاه نیوجرسی می‌ گوید که اگر پاسخ شما به یکی از این سوال ‌ها یا هر دو سوال مثبت بود، باید حتما با یک روان ‌پزشک یا روان‌ شناس مشورت کنید و تحت درمان قرار بگیرید.

خبر خوب به آن هایی که احساس می ‌کنند دچار افسردگی شده ‌اند، این که بیماری آن ها در صورت تشخیص سریع می‌ تواند با جلسات مشاوره ساده، ورزش کردن یا یک دوره کوتاه‌ مصرف دارو، از بین برود.

منبع: ریدرزدایجست

ترجمه:ندا احمدلو

rojina.kordestani - ایران - تهران
با این علائم (احساس پوچی،نا امیدی ،یکنواختی)نودو نه درصد ایرانیان مبتلا به افسردگیند.
جمعه 7 آبان 1389

dj_sina - عراق - اربیل
جالب بود مرسی
جمعه 7 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
در چکاپ شخصی امکان نتیجه غلط خیلی بالاست که ممکنه شخص خودشو سالم فرض کنه, در صورتیکه کاملا مریض میباشد. خود دکتر پیش بینی اشتباهی در مورد بیماران میدهد, پس بهتره زیاد به نتجه شخصی چکاپ خود اهمیت قائل نشوید و بهتره به دکتر مراجع بفرمائید یا پیش دعا نویس بروید !?
جمعه 7 آبان 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
برای من که شد 6 اما من اصلا دیابت ندارم حتی قند خونم نرماله نرماله پس نتیجه میگیریم این بررسی های خانگی چرتن , وبیشتر جنبه سرگرمی دارند تا واقعیت
جمعه 7 آبان 1389

zoroye iran - اتریش - وین
کسی که اینو طرح کرده کلا تعطیله اخه کسی که زیر 40 سالش باشه 5 امتیاز میگیره و کسی که مرده 1 امتیاز میشه 6 بالای 5 احتمال دیابت داره پس اگه اینطوریه کسی که 26 سالشه و مرده باید دیابت داشته باشه . مسخرس نه
جمعه 7 آبان 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
zoroye iran - اتریش - وین آفرین منم دقیقا نظر شما رو دارم و با شما موافقم چون جنبه سرگرمی نه واقعیت...اره بابا طراحش به طور کل تعطیله
شنبه 8 آبان 1389

sima9 - امریکا - سندیگو
چند سال ‌تان است؟. زیر 40 سال: 5 امتیاز؛ اگر مجموع امتیازات‌ تان 4 یا بیشتر شد، یعنی شما در آستانه ی ابتلا به دیابت قرار دارید و اگر امتیازات ‌تان بالای 5 بود که احتمال ابتلا به دیابت در شما بسیار بالا است و به همین خاطر باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید و از او بخواهید که یک آزمایش قند خون برای ‌تان بنویسد. تست مزخرفی بود .یعنی همه کسانی زیر 40 هستند در حال ابتلا به قند خون هستند
شنبه 8 آبان 1389

nemat420 - کانادا - لندن
با این حساب همه افراد زیر چهل سال باید در معرض دیابت باشند چون امتئاز بیشتر از چهار است.
یکشنبه 9 آبان 1389

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.