فنلاند به دیپلمات سابق ایرانی در هلسینکی پناهندگی داد


فنلاند به دیپلمات سابق ایرانی در هلسینکی پناهندگی داد

آقای علیزاده ماه گذشته درخواست پناهندگی کرده بود

یک دیپلمات سابق در سفارت ایران در هلسینکی که ماه گذشته در اعتراض به نحوه برخورد دولت ایران با معترضان از مقام خود استعفا داده بود، روز پنجشنبه گفت که فنلاند به او پناهندگی سیاسی داده است.

حسین علیزاده که تا اوایل ماه گذشته رایزن سوم سفارت ایران در هلسینکی بود، یکی از سه دیپلمات ایرانی است که در پی بحران پس از انتخابات سال 1388 ایران، در اروپا تقاضای پناهندگی سیاسی کردند.

آقای علیزاده به خبرگزاری رویترز گفت که فنلاند روز چهارشنبه به او و همه اعضای خانواده اش - مجموعا شامل پنج نفر - پناهندگی سیاسی اعطا کرد.

دو دیپلمات ایرانی نیز پیشتر در نروژ و بلژیک درخواست پناهندگی کرده بودند. فرزاد فرهنگیان، رایزن دوم و وابسته مطبوعاتی سفارت ایران در بروکسل بود و محمد رضا حیدری کنسول ایران در اسلو بود که به نروژ پناهنده شد.

آقای علیزاده روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: "هدف اصلی من اکنون این است که برای منافع و موفقیت جنبش سبز کار کنم."

روزنامه فنلاندی "هلسینگین سانومات" روز پنجشنبه به نقل از یک مقام این کشور که از او نام نبرد نوشت که دلایل اعطای پناهندگی "روشن" است و به رفتار حکومت ایران با معترضان اشاره داشت.

آقای علیزاده همچنین گفت که هرچند امیدوار است در تخصص خود در زمینه امور خارجی مشغول به کار شود اما اولویت او جنبش مخالفان است.

او گفت: "برای همین است که شش نفر از ما دیپلمات ها کمپین 'سفارتخانه های سبز' را تشکیل داده ایم و نشان می دهیم که دیپلمات های سابق رژیم ایران اکنون جزو ناراضیان و علیه رژیم هستند. ما قویا بر این باوریم که احمدی نژاد نماینده مردم ایران نیست."

آقای علیزاده روز 13 سپتامبر اعلام کرده بود که با استعفا از شغل خود در سفارت ایران درخواست پناهندگی می کند.

اما ایران می گوید که انگیزه های شخصی و نه سیاسی علت کناره گیری فرزاد فرهنگیان و حسین علیزاده بوده و مجموعه پرسنل وزارت خارجه کسانی هستند که از "نظام" حمایت می کنند.

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه 30 شهریور (21 سپتامبر) گفت: "کسی در وزارت امور خارجه انگیزه آنها را باور نمی کند... در این اقدام بیشتر نوعی ترجیح منافع شخصی و خانوادگی به منافع ملی، قابل توجه است."

او "کمپین سفارت سبز" را راه اندازی کرده است که یکی از اهداف آن "اعلام همبستگی دیپلمات های ایران، با جنبش سبز آزادیخواهانه مردم ایران و ترک سفارتخانه های جمهوری اسلامی" عنوان می شود.

Rahsaba - اتریش - کلاگنفورت
آقای علیزاده همچنین گفت که هرچند امیدوار است در تخصص خود در زمینه امور خارجی مشغول به کار شود اما اولویت او جنبش مخالفان است!!!. دیگه تخصص و زمینه و امور پر ، باید بری مک دونالد طی بکشی حاجی! پناهندگی سیاسی رو که ما چند سال پیش گرفتیم و تحصیلاتمون هم از شما بالاتر بوده اما .. به جمع پناهندگان خوش اومدی رفیق ، چند سال دیگه یه سری بهت می زنم. خودتو خوب بپوشون اینجا هوا سرده هاا یع وقا خدای نکرده می چایی
جمعه 7 آبان 1389

YAS ABI - بلژ - برسل
پناهندگی برای کسی که تحت فشار یا خطر نبوده ومجری سیاسی است غیر قابل قبول است. مبارزه او موثر نیست. برای مبارزه ایدیولوژی حق و رهبری لازم است. اگر با جریان کنونی مخالف بود باید استعفا میداد.انور پرده را هم نمیدانم.
جمعه 7 آبان 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
Rahsaba - اتریش - کلاگنفورت اگز مک دونالد هم طی بکشه بهتر از اینه که برای رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی کار کنه .!!! بعدش هر کسی آزاد است برای زندگی خودش راهش رو انتخاب کنه چنانکه مصلحتش هست.،همچنانکه شما تو ایران استاد دانشگاهی رو ول کردی و به اتریش پناهنده شدی.!!!!!!!
جمعه 7 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.