سکاندار اصلی جمهوری اسلامی چه کسی است؟


سکاندار اصلی جمهوری اسلامی چه کسی است؟

وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، پرسش‌های بسیاری را برای تحلیلگران سیاسی مطرح کرد. اصلی‌ترین این پرسش‌ها این بود که قدرت اصلی جمهوری اسلامی هم‌اکنون در دست کیست؟ سپاه، جناح احمدی‌نژاد یا شخص آیت‌الله خامنه‌ای؟

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در گردهمایی مسئولان سیاسی نیروهای مسلح به صراحت از "مسیری" سخن گفت که رهبر جمهوری اسلامی طراحی کرده تا دولت‌های نهم و دهم شکل بگیرند.

        

وی در این همایش که در روز سه‌شنبه چهارم آبان ماه برگزار شد، گفت: «امروز مسیری که مقام معظم رهبری طراحی کرده‌اند وضعیت را به گونه‌ای شکل داده که دولت نهم و دهم بر سر کار آید و نظام در مسیر درست قرار گیرد و به این ترتیب مقابله‌هایی که با آن صورت می‌گیرد یک مقوله کاملا جدی است».

 

این سخن یک بار دیگر بحث "مهندسی انتخابات" را در بین ناظران سیاسی زنده کرد. همان نظری که طرفداران آن معتقدند اعلام محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور از پیش مشخص شده بود.

 

آنگونه که وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بیان کرده، طراح این پروژه نیز شخص آیت‌الله خامنه‌ای بوده است. این سخنان مسئله قدرت آقای خامنه‌ای را یک بار دیگر در مجامع سیاسی برجسته ساخته؛ طرح این پرسش که آیا گرداننده اصلی صحنه سیاست کنونی ایران، شخص آیت‌الله خامنه‌ای است؟

 

حسن یوسفی اشکوری نویسنده و پژوهشگر معتقد است، ساختار کنونی جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که چند عامل گوناگون باهم و در راستای اهداف فعلا مشترکشان ریسمان تمامی امور را به دست دارند.

 

او می‌گوید: «شاید بشود گفت که یک شرکت سهامی تشکیل شده و منافع، تشخیص‌ها و افکارشان به هم گره خورده و چند ضلع اینجا با هم دارند همکاری می‌کنند. در یکطرف آقای خامنه‌ای هست، در یکطرف نیروهای نظامی و امنیتی هستند و در طرف دیگر باند افراطی حول و حوش آقای احمدی‌نژاد هستند. فعلا همه با هم به نوعی به همگرایی رسیده‌اند و منافع‌شان اقتضا می‌کند که با هم همکاری داشته باشند. ولی تصور من این است که همچنان سر نخ این تصمیم‌گیری‌ها و تحولات و ابتکار عمل در دست خود آقای خامنه‌ای است».

 

حذف یک جناح توسط جناح دیگر

 

عده‌ی دیگری معتقدند که در حال حاضر  یکی از اضلاع این "شرکت سهامی" در پی حذف دیگران است. بنابرنظر این‌ها، احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای بر سر رحیم مشایی بشدت با یکدیگراختلاف‌نظر دارند. حتی عده‌ای پا را از این نیز فراتر گذاشته و به این نتیجه رسیدند که این اختلاف‌ها به حدی است گروه احمدی‌نژاد در پی جانشینی برای آیت‌الله خامنه‌ای است.

 

آقای اشکوری اما این موضوع را منتفی می‌داند. وی می‌گوید شخص احمدی‌نژاد بسیار "بی‌ریشه‌تر" از آن است که بخواهد مثلا آقای خامنه‌ای را دور بزند. اما به طور کلی وی معتقد است که جریان اطراف احمدی‌نژاد اصولا اعتقادی به ولایت فقیه ندارند.

 

 او می‌گوید: «آقایان احمدی‌نژاد و رحیم مشایی و  این گروهی که در این سی سال باهم بودند و گروهی هستند که ایدئولوژی و تفکر خاص دارند، این‌ها با توجه به آن افکار و اندیشه‌هایی که دارند و خط مشی‌ای که تا به‌حال پیش گرفته‌اند، در نهایت "گر فلکشان بگذارد که قراری گیرند"، اگر بتوانند در نظام جمهوری اسلامی باقی بمانند،  من هیچ تردیدی ندارم که سرانجام این‌ها نه به آن اسلام فقاهتی باور دارند، نه به علما و مراجع و نهاد سنتی روحانیت و نه طبعاً به ولایت فقیه و به آقای خامنه‌ای اعتقاد دارند».

یوسفی اشکوری معتقد است تنها شخصی که می‌تواند کشتی طوفان‌زده‌ی جمهوری اسلامی را نجات دهد هاشمی رفسنجانی است

وی به ذکر یکی از مواردی می‌پردازد که چند سال پیش، از جلسه ملاقات احمدی‌نژاد با آیت‌الله خامنه‌ای به  بیرون درز کرده بود: «چند سال پیش مطلبی از احمدی‌نژاد را آقای منتجب نیا در روزنامه‌ی اعتماد ملی چاپ کرد که یک روز هم روزنامه را بستند و البته هیچ کس هم تکذیب نکرد. ایشان گفت که آقای احمدی‌نژاد در یکجایی که ظاهرا با آقای خامنه‌ای جلسه‌ای و گفت‌وگویی داشته، حالا چه گفت‌وگویی صورت گرفته بوده اعلام نشد، ولی ظاهرا بگومگویی بین‌شان بوده و آقای احمدی‌نژاد از آن جلسه بیرون می‌آید و با ناراحتی می‌گوید که ایشان فکر می‌کند که من رئیس جمهور ایشانم، من رئیس جمهور امام زمانم. این تفکر و این ایدئولوژی، حالا صادقانه است یا بازی‌ست من نمی‌دانم، ولی این تفکر اصولاً نمی‌تواند به ولایت فقیه اعتقاد داشته باشد».

 

چه کسی می‌تواند رهبری را کنترل کند؟

 

آنگونه که اکثر تحلیلگران معتقدند اکنون شخص آیت‌الله خامنه‌ای سکاندار حکومت ایران است. طبق قانون اساسی، مجلس خبرگان وظیفه نظارت بر عملکرد رهبری را بر عهده دارد. این بدان معناست که تنها نهادی که می‌تواند رهبر را مورد پرسش قرار دهد مجلس  خبرگان است. ولی تا کنون به این وظیفه ‌قانونی خود عمل نکرده است.

 

تحلیل‌گران می‌گویند، چرخه باطل انتخابات نمایندگان مجلس خبرگان در سیستم کنونی ایران عملا آنها را به فرمانبرداران رهبر تبدیل کرده است. چرا که صلاحیت نامزدهای این مجلس را شورای نگهبان تایید می‌کند و شورای نگهبان نیز برگزیده رهبر است. بدین ترتیب کسانی باید رهبر را مورد پرسش قرار دهند که جایگاهشان در خبرگان را به طور غیرمستقیم از رهبر گرفته‌اند.

 

زمانی که این نمایندگان به وظیفه قانونی خود عمل نمی‌کنند، چه نهاد دیگری در چارچوب کنونی قوانین ایران می‌تواند بر کارکرد رهبری نظارت کرده و وی را مورد پرسش قرار دهد؟

 

یوسفی اشکوری چنین پاسخ می‌دهد: «نهادی نداریم، جز افکارعمومی. در همین اروپا و غرب هم که شما نگاه می‌کنید، مسائل مملکت همه از طریق نهادها یا آدم‌ها حل نمی‌شود، بلکه عمدتاً این نهادهای مدنی، مطبوعات یا رسانه‌ها هستند که تأثیر می‌گذارند و افکارعمومی را بسیج می‌کنند و سیاستمداران و دولتمردان را وادار به پاسخگویی می‌کنند. چون در شرایط فعلی ایران، رسانه‌ای وجود ندارد، نهادهای مدنی به آن شکل وجود ندارد، از این جهت آن زمینه هم وجود ندارد. فقط تک مضراب‌هایی مثل آقای دستغیب یا آقای کروبی و یا کسان دیگری هستند که در این زمینه گاهی نامه‌ای می‌نویسند و اعتراضی می‌کنند و یا سخنی می‌گویند که آن هم بیش‌تر در رسانه‌های خارج از کشور انعکاس پیدا می‌کند تا در داخل».

 

آقای اشکوری در مورد جایگاه ریاست خبرگان معتقد است این مقام نیز ریاست همان نمایندگان را بر عهده دارد و کاری فراتر از آنان نمی‌تواند انجام دهد اما درباره شخص هاشمی رفسنجانی، وی نظر دیگری دارد. او می‌گوید: «اگر نظام جمهوری اسلامی روزی دچار بحران جدی و چالش عظیمی شود، به شکلی که دیگر از آقای خامنه‌ای هم کاری برنیاید، یعنی آقای خامنه‌ای هم مستاصل شود و این بحران جوری شود که ایشان هم نتواند این گره کور را باز کند، در آن صورت تنها یک شخصیت در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد که می‌تواند توازن‌بخش و تعادل بخش نیروهای درون حاکمیت، از اصلاح‌طلبانی که حالا از دایره قدرت بیرون افتاده‌اند تا اصولگرایانی که در درون آن‌ هستند، باشد. آقای هاشمی تنها کسی است، من واقعاً تأکید می‌کنم، که در ساختار کنونی نظام جمهوری اسلامی تنها کسی است که می‌تواند به این کشتی توفان‌زده تعادلی ببخشد که البته اگر در آن روز، توفان آن قدر عظیم نشده باشد که اساساً چیزی به نام کشتی جمهوری اسلامی باقی نماند. ولی به‌هرحال اگر امیدی باشد که کسی بتواند نقشی ایفا کند، آقای هاشمی است. کس دیگری نیست».

antidiktatoor - فرانسه - پاریس
بن لادن.
جمعه 7 آبان 1389

salad shirazi - امارات - دبی
رئیس جمهور امام زمان...لووووووووللل...مردم از خنده. مملکتی که مردمش را امثال فریدون شیرازی تشکیل میدهند لایق چنین حاکمان و چنین سرنوشتی هستند..زیاد گله و شکایت نفرمایید عزیزان..به قول معروف : از ماست که بر ماست "
جمعه 7 آبان 1389

fynbo5000 - دانمارک - اودنسه
انگلیس ،،،،، اگه باورتون نمیشه از مرحوم دایی جان بپرسید .....
جمعه 7 آبان 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
همگی این کثافتها پشت پرده با هم هستند تازیان حرام زاده
جمعه 7 آبان 1389

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
انگلیس!!
جمعه 7 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
خر تو خر !
جمعه 7 آبان 1389

YAS ABI - بلژ - برل
جمهوری اسلامی فراتر از دولت فعلی و حتی دو جناح اصلی قدرت در ایران است. کمااینکه انقلاب اسلامی فراتر از جمهوری اسلامی است .وسکاندار ان مردم بوده و باید بمانند. اهداف انقلاب اسلامی بسود همه مردم ایران است و باید احیا شود.
جمعه 7 آبان 1389

salar187 - ایران - تهران
مجتبی
جمعه 7 آبان 1389

foruzan - ایران - تهران
مجتبی !!!! انگلیس !!!! ای بابا قات زدین شماهم . مملکت دست سکانداره دیگه !!!!!!!!!!!
جمعه 7 آبان 1389

farzande_iran - سوید - یوته بوری
احمدی نژاد و دار و دسته سعی در فراگیر کردن تفکرات حجتیه ای دارن.اون ایدیالوژی که تو این مقاله نوشتن همون حجتیه س.
جمعه 7 آبان 1389

black chador - امریکا - ولدن
خدا چکه ای و تولش. بقیه کسان عروسکهای لطه ای هستند بایک سوراخ به اندازه یک انگشت. البته انگشت صیغه شده.
جمعه 7 آبان 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
محمد رضا شاه پهلوی.
جمعه 7 آبان 1389

black chador - امریکا - ولدن
دلیل اصلی برنده شدن تقلبی نژاد در رای گیری علی چکه ای قراردادهشون در مورد رهبر شدن توله علی چکه ای هست. وقتی جنگ داخلی شروع شد علی چکه ای و توله مجتبی هنوز در دسته تقلبی نژاد میمونن. دسته دوم گروه مافیای رفسنجانی هست و دسته سوم خانواده لاریجانی خواهد بود. موسوی و کروبی هم تندتند بخشنامه میدن بیرون در موردانقلاب پاک خمینی بچه باز. مردم ایران هم منتظرمیشینند ببینند بت جدیدشون کیه!!!!
جمعه 7 آبان 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
سکان دار اصلی جمهوری اسلامی چیزی نیست بجز بی کفایتی و هرج و مرج و تزویر متعصبین مذهبی !
جمعه 7 آبان 1389

sir.amir - انگلستان - منچستر
ای تازی ها همه با هم هستین خر هم خودتونید و7 نسل تازی تون سگ پدرهای سوسمارخور از نظرمن موسوی واحمدی نداره همه با هم هستن این وسط جوانان کشته و زندانی شدن یه مشت مزدور مثل زیتون بهبهان و رقی السادات ومشهد سیتی هم طرفدار انها
جمعه 7 آبان 1389

shomali - ایران - لاهیجان
حیف این زمانها که دارند به این شکل سپری می شوند. لعنت برهمه شان وهرچه مسلمان!
جمعه 7 آبان 1389

اینترنت ندیده - ایران - کرمان
تا چند سال پیش کوسه ولی الان هشت پا
جمعه 7 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
سکاندار اصلی جمهوری اسلامی کشورهای انگلیس و آمریکا هستند که افسارش رو هر طرف که بخواهند میکشند. خامنه ای و مموتی و بقیه هم فقط عروسک های خیمه شب بازی هستند که با ساز غربی ها میرقصند. شعارهای مرگ بر آمریکا و انگلیس و .. و محور شرارت هم فقط برای فریب عوام بوده و هست.
جمعه 7 آبان 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
YAS ABI - بلژ - برل:سکاندار این رژیم سپاه و اطلاعات است مردم هیچ کاره اند! البته یک عده ادم فروش در این ارگانها کار میکنند
جمعه 7 آبان 1389

dara20 - ایران - تهران
جمهوری کثیف اسلامی به کشتی شکسته ای شباهت دارد که نه سکان دارد و نه ناخدا. این تخته پاره در حال غرق شدن را هرازگاهی بادی طوفانی به جلو عقب می راند . سرنشینان حرامزاده کشتی دزدان و قاتلان و اوباشانی تازی تبار و خائن دون مرتبه هستند.
جمعه 7 آبان 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
روسها وانگلیسها. اخوندهاکه مملکتداری نمیدانسته ونمیداند .گواهش سی سال گذشته است .زنده دمکراسی ومرگ براستبداد.
جمعه 7 آبان 1389

Punisher - ایران - شیراز
سکاندار کسی نیست جز مهدوی کنی ...... "من مهدوی م نه پهلوی" یادتون هست ....؟. سیاست انگلستان انه که " تو تاریکی بشینه و روشنایی رو بپاید.... اونها قدرت رو نیاز دارن نه اسم و رسم رو .....
جمعه 7 آبان 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
همین که شما تصور میکنید که جمهوری اسلامی" سکان" هم دارد, یعنی بدون ویزا در فضا سیر میکنید. سکاندار! شوخی میفرمائید؟! سکان چه؟ جمهوری اسلامی؟ کدام؟ کجا؟ کاشکی میتوانستیم معلوم و مشخص حرف بزنیم. عجب! جانتان خوش.
جمعه 7 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
YAS ABI - بلژ - برل ...ببخشید میشه شما بفرمایید کدام جمهوری اسهالی,,,همینیکه با این نام و نشانش 32 ساله مرتکب بزرگترین. جنایت و کشتار و اعدامه (صبحت بخیر ).
شنبه 8 آبان 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
سکان دار اصلی ته چاه خلا تشریف دارند
یکشنبه 9 آبان 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
شک نکنید جنتی جن زده همه کاره نهایی است.
سه‌شنبه 11 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.