سازمان ثبت احوال : امیرعلی و فاطمه؛ نام های منتخب ایرانیان


سازمان ثبت احوال : امیرعلی و فاطمه؛ نام های منتخب ایرانیان

فاطمه سالهاست که رتبه اول نام دختران را در اختیار دارد اما محمد چند سالی است که رتبه اول خود در بین پسران را از دست داده است

سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرده است که امیرعلی و فاطمه در صدر فهرست نام هایی قرار دارند که خانواده های ایرانی برای فرزندان خود انتخاب می کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، سازمان ثبت احوال اعلام کرده است که به ترتیب اسامی فاطمه، زهرا، ستایش، هستی و زینب پنج نامی است که خانواده های ایرانی در شش ماه گذشته برای فرزندان دختر انتخاب کرده اند.

بنا بر این گزارش، در بین اسامی پسران نیز به ترتیب امیرعلی، ابوالفضل، علی، امیرحسین و مهدی بیشترین نام هایی است که خانواده های ایرانی برای فرزندان پسر استفاده کرده اند.

طبق آمارهایی که سازمان ثبت احوال از سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ منتشر کرده همواره اسامی فاطمه و زهرا در صدر فهرست انتخاب خانواده های ایرانی برای نامگذاری دختران قرار داشته اما در میان اسامی پسران تغییراتی وجود داشته است.

به عنوان نمونه نام محمد که معمولا در میان پرطرفدارترین نام های پسرانه در ایران بود، در بین پنج نام اول تازه ترین فهرست دیده نمی شود.

در آخرین آماری که سال گذشته منتشر شد به ترتیب اسامی فاطمه، زهرا، زینب، هستی و مبینا پنج نام برتری بود که خانواده های ایرانی برای فرزندان دختر انتخاب کرده بودند.

در بین اسامی پسران نیز به ترتیب ابوالفضل، امیرحسین، علی، امیرمهدی و مهدی بیشترین فراوانی را داشت و بیشتر خانواده های ایرانی از این پنج اسم برای فرزندان پسر استفاده کرده بودند.

معضل انتخاب اسم در ایران

انتخاب اسامی برای فرزندان ایرانی در سالیان اخیر همواره محل بحث بوده و ادارات ثبت احوال از ثبت برخی اسامی خودداری می کنند.

در ادارات ثبت احوال لیستی از "نام های ایرانی و اسلامی" وجود دارد و به خانواده ها توصیه می شود که از میان آنها برای فرزندان خود اسم انتخاب کنند، هر چند سازمان ثبت احوال می گوید که ایرانیان ملزم نیستند که از میان نام های موجود در ادارات ثبت احوال برای فرزندانشان اسم انتخاب کنند.

سازمان ثبت احوال معتقد است که در برخی مواقع، والدین نام های نامانوس برای فرزندانشان انتخاب می کنند و این سازمان برای حفظ کرامت افراد و دسترسی آسان به نام های رایج، لیستی در ادارات ثبت احوال گذاشته است تا والدین در صورت سردرگمی در انتخاب نام فرزند، از میان نام های موجود یکی را انتخاب کنند.

از نظر سازمان ثبت احوال، انتخاب نام هایی که "موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی" می شود و انتخاب "عناوین، القاب و نام های زننده مستهجن یا نامتناسب با جنس" ممنوع است.

بر این اساس، نام هایی مانند "ملک الدوله، شوکت الملک و سلطانعلی" ممنوع اعلام شده است و استفاده از نام ماشاء الله برای زنان و انتخاب نام اشرف و اکرم برای مردان ممنوع است.

پدرام-اهواز - ایران - اهواز
مورد علاقه نیست مجبور هستن چون یه لیست جلوش میذارن بهش میکن باید از بین اینها انتخاب کنی
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - المان - دوسلدورف
بعد بگید تقصیر اخوندهاست وعربزدگی دستاورد اونها.هر وقت توونستید دین رو از اطرافیان وفامیل های خودتون حذف کنید اونوقت دم از دولت جدا از دین بزنید.حالام که اسلام وعربزدگی تا بیخ وریشه توو وجود ملتیه که اسم نوزاده های بیگناهشون رو امیر علی ومهدی وزهرا وزینب میذارن چه ایرادی داره از اون(اسلام)برای پیشبرد اهداف ملیمون (چشم ترس متجاوزین احتمالی )در لبنان وعراق وافغانستان استفاده کنیم?
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

soroush m - ایران - اصفهان
اسم فقط تقی
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
این اسمهای عربی و اسلامی مثل محمد و علی زهرا و زینب باید ریخت توی سطل اشغال
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

mashady - انگلیس - منچستر
هر فیلم و سریالی میسازند خلاف کارهاش ایرانیند (هوشنگ . سیامک . مسعود) مثبتها و خوبها اسامیه عربی دارند (محمد رضا . رضا ...... )وای باز یاد پادشاه مخلوع افتادم انقدر بیشرف و بیغیرت بود که به عنوان پادشاه ایران رو بچه هاش شعور نداشت اسم ایرانی بزاره
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
اوج تعصب و عقب مانده گی و بیماری به اسم مذهب اونم از نوع زهرا علی و فاطی ، وگرنه چرا ایرانی باید اسم عربی انتخاب کند!!! این همه اسم زیبای ایرانی . واقعا جامعه ایران به قهقرا نمیرود!؟؟؟ این اروپائیها حق دارند به ما ایرانی ها میگویند مگر شما عرب نیستید!؟؟ اونقد که علی و قاطمه و زهرا و تقی اصغر در ایران است تو کل کشورهای عربی نیست.!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
معلومه انجایتان بدجور سوخته چون بر عکس الان ایرانی ها نام های تازی را خیلی کم انتخاب میکنند به جز یک سری عقب افتاده ذهنی امثال خودتان
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

z.e.molla - ایران - ایران
جای تاسفه تا کی بی هویتی.
------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر محل زندگی خود را بنویسید , در غیر این صورت از درج نظرات شما در آینده معذوریم.
با تشکر
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

ARTEMIS-SW - .فرانسه - پاریس
خانواده ایکه پس از 31 سال جنایت اسلامیون نام قاتلان اجداد ایرانی را بروی فرزند خود می نهد از شرف ایرانی بودن عاری است اگر قبل از ع.ع.ع. قلاب توجیهی بود با اسلام ابدوغ خیاری زمان شاه اکنون پس از دیدن این همه جنایت انتخاب این اسامی امضا زیر ورقه ی بی هویتی ایرانی و اری به قتل و جنایت این دین !!!!!کاش کمی از شرف اسپانیائی ها در ایرانی بود که پس از 800 سال ///تازیان وحشی دزد قاتل و پدوفیل//// را در سطل اشغال انداختند نه عرب شدند نه مسلمان.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

KSD91022 - ایران - تهران
بخوره تو ذوق کاربرایی که فکرمیکنن توایران همه قید دین رو زدن.علی ومرامش همیشه برای ایران وایرانی زنده است.مهم این نیست که علی عرب بود.مهم مرام ومعرفتش بود.یتیم نوازیش بود.مهم روح بلند واسمانیش بود که همیشه به مبارزه باظلم وزورفکر میکرد.بعضی کاربران سایت که سنگ رو هم نمی پرستند توجه کنند که در این عصر اهن که حتی قلب ادمها هم سنگی شده وبه هم رحم نمیکنند. **خدا**تنها راه نجات بشری است.پیروی از راه علی که تاپای مرگ مبارزه با جهل وزورراادامه داد,بهترین الگوی جوانان ما برای مبارزه با دیکتاتوری وزوراست.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
کاوه, نوشین, شیروین و فرهاد زیباترین اسمهای ایرانی !
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

shirazi - آمریکا - کالیفرنیا
این آمارها مشکوک است
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
دروغ میگن اتفاقا بر عکس اسمهای تازی را یک اقلیت عقب افتاده میگذارند اکثریت نام های ایرانی میگذارند
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

KSD91022 - ایران - تهران
soroush.m-ایران-اصفهان-اسم واقعی ات لورفت*.تقی*
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
mashady - انگلیس - منچستر . شما وایشون انگار خیلی بهم نزدیک بودین همیشه بیادش هستی . تولدش بود! خدا رحمت کنه رفتگانت رو! ادمها میان و میرن ولی بعضی ها یادشونه همیشه زنده است.
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

mohsen_raja - ایران - تهران
KSD91022 - ایران - تهران// عزیز جان! شما بچسب به علی و مرامش، فقط هنگام انتخاب اسامی بامرامان عرب طوری رفتار کنید که در حق هیچ کدام اجحاف نشود؛ جواد، تغی، نقی، سجاد و بقیه فراموش نشود!
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
zartusht موافقم صد در صد.اینهم مثل بقیه امارهای موهومشان.
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
باز هم آمار غلط !!!
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

ARTEMIS-SW - .فرانسه - .پاریس
KSD91022 - ایران - تهران . تا ابله در ایران هست ملا هم هست
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

yavaram - المان - کلن
امار اصلا مشکوک نیست کاملا دروغه من از دهات خودم که گهگاه زنگ میزنم خبر میگیرم اسم نوزاداشون همه ایرانی اصیله.مطمئنم این امار غلطه
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

pouriya - ایران - رودسر
چه ننگ بزرگی - شما حتی یک تازی با نام فارسی سراغ دارید???
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

mirzadeh e eshghi - دوسلدورف - دوسلدورف
شک دارید به این صفحه رجوع کنیدhttps://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=65
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

soroush m - ایران - اصفهان
ARTEMIS-SW - .فرانسه - .پاریس . KSD91022 - ایران - تهران. شما لطفا اول در باب کمالات و تعلیمات و پژوهش های امام تقی کمی مطاله کنید و بعد بگید که نام تقی برازنده نیست!
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

soroush m - ایران - اصفهان
به هر حال باید یه اسمی گذاشت که هم در این دنیا به درد بخوره و هم در سراشیبی قبر و جلسه پرسش و پاسخ آخرت. عقل سلیم در همین است
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

mashady - انگلیس - منچستر
sepher - استرالیا - سیدنی سپهر جون خدا رفتگان شما رو بیامرزه یادم هست عزیز 4 ابان چه روز نحسی
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

KSD91022 - ایران - تهران
ARTEMES_SW.فرانسه.پاریس-کاملا موافقم.ابله هایی مانند تو
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

soroush m - ایران - اصفهان
ARTEMIS-SW - .فرانسه - .پاریس . KSD91022 - ایران - تهران. شما لطفا اول در باب کمالات و تعلیمات و پژوهش های امام تقی کمی مطالعه کنید و بعد بگید که نام تقی برازنده نیست!
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

Hoja Verde - ایران - تهران
MIRZADEH E ESHGHI - المان - دوسلدورف. دوست عزیز. در غرب هم نام های شخصیت های تورات و انجیل خیلی رواج دارد. من فکر نمی کنم نام توجیه خوبی در مورد حکومت دینی باشد.
جمعه 7 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.