هیلاری کلینتون:‌ آمریکا با نیروگاه اتمی بوشهر مشکلی ندارد

 
هیلاری کلینتون:‌ آمریکا با نیروگاه اتمی بوشهر مشکلی ندارد

به دنبال آغاز فرایند انتقال سوخت هسته‌ای به قلب رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، گفته است، واشنگتن مشکلی با راه‌اندازی نیروگاه بوشهر ندارد، بلکه مشکل سایر تاسیسات هسته‌‌ای ایران است، که ممکن است در ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای به کار گرفته شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه گفته است، کشورش با آغاز به کار نیروگاه هسته‌ای بوشهر مشکلی ندارد.
 
خانم کلینتون، که پس از دیدار با میشائیل اشپنده‌لگر، وزیر امور خارجه اتریش، با خبرنگاران سخن می‌گفت، در این باره گفته است:‌ «مشکل ما با رآکتور آنها در بوشهر نیست، ما با تاسیسات هسته‌ای آنها در جاهایی مانند نطنز و نیز با تاسیسات سری آنها در قم و سایر نقاط، که به نظر ما برای ساخت جنگ‌افزارهای اتمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مساله داریم.»

روز سه‌شنبه فرآیند انتقال سوخت به قلب رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد و قرار است در این مرحله «تمام ۱۶۳ مجتمع سوخت طبق برنامه و مطابق با دستورالعمل‌های کاری به داخل قلب راکتور منتقل شود.»

بر اساس اعلام سازمان انرژی اتمی ایران، نخستین نیروگاه هسته‌ای ایران، که با همکاری روسیه در بوشهر ساخته شده است، پس از پایان فرآیند انتقال سوخت هسته‌ای به قلب رآکتور آن وارد مرحله «راه‌اندازی فیزیکی» خواهد شد.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر، که پیشتر از روسیه وارد ایران شده و تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگهداری می‌شد، روز شنبه سی‌ام مرداد ماه به استخر جنب رآکتور این نیروگاه منتقل شده بود.

به دنبال انتقال سوخت هسته‌ای به استخر جنب رآکتور نیروگاه بوشهر نیز ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اعلام کرده بودند، راه‌اندازی این نیروگاه باعث افزایش نگرانی‌ها در زمینه تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط ایران نخواهد شد.

در این میان فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز روز سه‌شنبه در واکنش به خبر انتقال سوخت هسته‌ای به قلب رآکتور بوشهر، آن را «چیز تازه‌ای» ندانسته و گفته است:‌ «ما می‌پذیریم که رآکتور بوشهر برای تولید انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز طراحی شده و از این رو این نیروگاه را خطری برای گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای نمی‌دانیم، چرا که این نیروگاه زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره به این که روسیه سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر را تامین کرده و سوخت مصرف شده نیز به این کشور بازگردانده می‌شود، تاکید کرده است، بدین ترتیب جمهوری اسلامی برای استفاده از انرژی هسته‌ای نیازی به غنی‌سازی اورانیوم ندارد.

وی همچنین از تامین سوخت هسته‌ای رآکتور بوشهر توسط روسیه به عنوان «مدلی»‌ نام برده است که «ایران باید برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بر اساس آن عمل کند.»

هیلاری کلینتون،‌ وزیر امور خارجه آمریکا نیز با بیان این که ایران حق استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را دارد، از نیروگاه اتمی‌ بوشهر به عنوان تاسیساتی یاد کرده است،‌که «صرفاً» برای اهداف صلح‌آمیز طراحی و ساخته شده است.

وی همچنین در واکنش به سخنان میشائیل اشپنده‌لگر، وزیر امور خارجه اتریش، ‌که اظهار داشت، نشانه‌هایی از آمادگی ایران برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای به چشم می‌خورد، اظهار امیدواری کرد، کاترین اشتون،‌ مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا «هر چه زودتر» به نمایندگی از کشورهای گروه پنج بعلاوه یک وارد «مذاکراتی اساسی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور»‌ شود.
bluestar - ایران - تهران
معلومه. چون نیروگاه بوشهر به جز ضرر و زیان اقتصادی چیز دیگری نخواهد داشت
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
امروز این را میگوئید و فردا از روی اجبار اینرا:‌ آمریکا با بمب اتمی ایران مشکلی ندارد !? مانند بزور قبول کردن امریکاییها با بمب اتمی پاکستان, هند و کره شمالی !? .
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

فاتح - ایران - تهران
چطور شد ؟ اینها که تا چند وقت پیش مخالف هر گونه فعالیت هسته ای در ایران بودند ! حالا چی شده که مشکلی با آن ندارند؟ جواب این سوال روشنه ، مقاومت ایران برای رای رسیدن به حقوق خود باعث نرم شدن طرف مقابل است زیرا از قدیم گفتن حق گرفتنی است نه دادنی بنابراین تکلیف همه ما مشخص است.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

bavar88 - هلند - امستردام
bluestar - ایران - تهران : می گم بچه هستی باور ! هم نداری...اگه نیروگاه بوشهر ضرر و زیان داشت که اینها خودشون را جر نمی دادند تا جلوی راه اندازی اون و دیگر سایتها را بگیرند....حالا حالا مونده تا فکرهای شماها از منگی و خمودگی در بیاد تا بفهمید که احمدی نژاد چه کار بزرگی کرد.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

yavaram - المان - کلن
لطفا ضد امریکاییهای عزیز بیان دهنشونو باز کنن در افشانی کنن بگن اینم یه توطئه دیگست از طرف امریکا و انگلیس استعمارگر. واقعا خاک حق بعضیاست
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - المان - دوسلدورف
اون موقعی که مشکل داشتید چه غلطی توونستید بکنید?بمب اتمی هم داریم ...سلاح باز دارنده ست.مثل شیخ حسن ومقتدی.نیازی هم به استفاده ازش رو نداریم .هیچ...نمی تونید بخورید.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
https://www.bbc.co.uk/persian/iran/2010/10/101026_bushehr_reactor.shtml .بلو استار بعد که بهتون میگن خس وخاشاک وپارازیت ومیکروب-بهتون بر می خوره.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
https://www.bbc.co.uk/persian/iran/2010/10/101026_bushehr_reactor.shtmlاگه این دستاورد دولت نیست پس ماست سیاهه.
چهار‌شنبه 5 آبان 1389

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی
خوانندگان عزیز،. ما همواره تاکید کرده ایم که ایران نیز مانند دیگر اعضای پیمان NPT حق برخورداری از برنامه صلح آمیز هسته ای را دارد و در این راستا سخنان روز گذشته خانم کلینتون موضع تازه ای محسوب نمی شوند. یک نیروگاه اتمی نمونه خوبی از برنامه صلح آمیز هسته ای و منطبق بر پیمانها و مقررات بین المللی است. اما بر اساس پیمان NPT فعالیتهای صلح آمیز هسته ای با تعهدات و الزاماتی همراه هستند. آنچه موجب نگرانی جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی ایران می شود اما عدم عمل حکومت ایران به تعهدات و قوانین بین المللی و بی صداقتی حکومت ایران در مورد برنامه ها و تاسیسات اتمی آن است. حکومت ایران تاسیسات اتمی نطنز و قم را از آژانس مخفی کرد و این آژانس بود که آنها را کشف کرد. این خود آشکارا حاکی از آن است که حکومت ایران باید چیزی برای مخفی کردن داشته باشد و اگر نه آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟ (گروه فرارسی دیجیتال / وزارت امور خارجه آمریکا).
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
فرارسی دیجیتال نا محترم ومداخله گر در امور داخلی دیگر کشورها مثلا کره وویتنام وافغانستان(اون زمانی که منافعتون ایجاب می کرد طالبان رو اوردید سر قدرت واول از همه به رسمیتشون شناختید)داک هفرنن خودتون وگروهتون وملتتون هستید.در جواب"گروه"شما که تصور کردید که گوش همه مثل گوش کشور JACKASS بینان درازه به ضرب المثلی از کوچه و بازار رجوع می کنم که:"قمار باز اگه نگه به...میترکه".
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
فرارسی جان.به زودی خبر داشتن سلاح اتمی رو هم رو می کنیم.اون موقع هم ...(فرد میرزاده عشقی/وطنپرستی مقیم المان)
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
اپیزود جدید apokalypse now یا قسمت بعدی good morning vietnam.هشدار گورباچف در باره اینده نه چندان دور "اتحاد جماهیر امریکا".https://www.bbc.co.uk/persian/world/2010/10/101027_l55_gorbachev.shtmlقابل توجه "گروه" فرارسی.
پنج‌شنبه 6 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.