ایران پرداخت کمک‌های مالی به دولت افغانستان را تأیید کرد


ایران پرداخت کمک‌های مالی به دولت افغانستان را تأیید کرد

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران

یک روز پس از اینکه سفارت ایران در کابل، تحویل پول نقد از سوی ایران به دفتر رئیس جمهوری افغانستان را «قویاً» تکذیب کرد و آن را «دروغ، مضحک و توهین‌آمیز» نامید، سخنگوی وزارت خارجه ایران تحویل پول به دولت افغانستان را تأیید کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ایران، رامین مهمان‌پرست، روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد اینکه آیا او مطلب نیویورک تایمز در مورد دریافت پول توسط دستیار حامد کرزی از ایران که از سوی سفارت ایران تکذیب ولی
از سوی حامد کرزی تأیید شده را تأیید می‌کند گفت که ایران «در جهت بازسازی افغانستان کمک‌های زیادی کرده‌است و در آینده نیز آن را پی‌گیری خواهد کرد.»

به گفته رامین مهمان‌پرست «این کمک‌ها از دولت هشتم آغاز شده» و هدف از آن «آماده کردن زیرساخت‌های اقتصادی این کشور» است.

روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه
گزارش داد که حامد کرزی از ایران «جعبه پول» دریافت کرده و عمر داودزی، رئیس دفتر آقای کرزی نیز به طور مستمر «از ایران در پول نقد دریافت کرده تا به پیش بردن سیاست‌های ایران در افغانستان کمک کند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفارت ایران در کابل نیز روز دوشنبه این گزارش نیویورک تایمز را «دروغ، مضحک و توهین‌آمیز» نامید و آن را «گمانه‌زنی‌های بی‌پایه‌ای» لقب داد که «توسط برخی رسانه‌های غربی پخش می‌شوند تا افکار عمومی را سر در گم کرده و به روابط استوار میان افغانستان و ایران لطمه بزنند.»
به گفته رامین مهمان‌پرست «این کمک‌ها از دولت هشتم آغاز شده» و هدف از آن «آماده کردن زیرساخت‌های اقتصادی افغانستان» است.

اما حامد کرزی در همین روز دریافت پول نقد از ایران را تأیید کرد و افزود که این پرداخت‌ها «شفاف» است و «از سوی کشورهای مختلف دوست، برای کمک به دفتر ریاست‌جمهوری و کمک به مخارج، انجام شده‌است.»

کاخ سفید پس از اذعان حامد کرزی به دریافت پول نقد از ایران، از آنچه «نفوذ منفی» ایران بر افغانستان نامید ابراز نگرانی کرد.

بیل برتون، معاون سخنگوی کاخ سفید در این مورد گفت: «به نظر من مردم آمریکا و جامعه جهانی کاملاً حق دارند که نسبت به نفوذ منفی ایران بر افغانستان نگران باشند.»

در همین حال، فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه
گفت که ایالات متحده «حق ایران برای ارائه کمک به افغانستان و حق افغانستان برای دریافت آن را» به رسمیت می‌شناسد اما به‌خاطر «پیشینه ایران در برهم زدن ثبات در کشورهای همسایه خود» به «نیات ایران» مشکوک است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود از قول مقام‌های افغان و آمریکایی نوشته‌است که عمر داودزی که از سفیران پیشین افغانستان در ایران بوده، «بامداد هر روز با حامد کرزی جلسه دارد و پول‌های پرداختی ایران باعث می‌شود تا وی در این جلسات خط مشی ضد غربی را دنبال کند.»

مهمان‌پرست در مورد افشاگری ویکی‌لیکس: «با این بی‌اخلاقی‌ها مقابله خواهیم کرد»

به گزارش واحد مرکزی خبر ایران، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه در نشست خبری خود هم‌چنین به موضوع اسناد منتشر شده
در مورد نفوذ ایران در عراق در وب‌سایت ویکی‌لیکس اشاره کرد و اظهار داشت «اینها انگیزه‌های سیاسی خاص و حرکات شیطنت‌آمیز را دنبال می‌کنند و ما به شدت با این گونه بی‌اخلاقی‌ها مقابله خواهیم کرد و به هیچ وجه آن را تأیید نخواهیم کرد.»

وی افزود: «مطالبی که به ظاهر به صورت مستقل منتشر می‌شود دارای اهداف مشکوکی است.» سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه، انتشار این اسناد را با «پررنگ‌تر شدن حضور ایران در منطقه» مرتبط دانست.

ویکی‌لیکس، وب‌سایت مستقلی که برای انتشار مطالب افشا شده و نشت کرده از منابع مختلف بر پا شده روز جمعه، ۲۲ اکتبر، صدها هزار سند از گزارش‌های دقیق و روزانه ارتش آمریکا در جنگ عراق، مربوط به سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ را منتشر کرد. در لابه‌لای جزئیات این اسناد گزارش‌های مربوط به «طراحی ایران برای حمله به منطقه سبز بغداد»، «آموزش تروریست در اطراف قم»، و «دستگیری سه شهروند آمریکایی توسط ایران در خاک عراق» نیز دیده می‌شود.

اقدام ویکی‌لیکس در انتشار این اسناد با اعتراض مقام‌های آمریکایی مواجه شده و این مقام‌ها بارها از این وب‌سایت خواسته‌اند تا از انتشار این گزارش‌های ارتش که به گفته آنان می‌تواند «جان افراد را به خطر بیندازد» خودداری کند. پنتاگون اعلام کرده که در حال تحقیقات درباره منبع نشت این اطلاعات محرمانه به بیرون است.
antidiktatoor - فرانسه - پاریس
دیروز که تکذیب کرده بودند. حقارت دیکتاتورها.
سه‌شنبه 4 آبان 1389

mazany - ایران - آمل
با حذف یارانه ها و مالیات بر ارزش افزوده انشا الله بیشتر هم میشود خداوند قبول کند امید که انقلاب اسلامی ومدیریت ما جهانی و عالمگیر شود
سه‌شنبه 4 آبان 1389

hassan5 - ایران - تهران
انتشار این اسناد که مربوط به سال ها قبل میباشد نشان میدهد که امریکا از سال ها قبل در جریان توطئه سپاه قدس بوده ولی به روی خودش نمیاورد.ونظام هم باصطلاح سر امریکائیان کلاه میگذارد.واحمقانه سرش را مثل کبک زیر برف میکند
سه‌شنبه 4 آبان 1389

zoroye iran - اتریش - وین
این مسئله جدیدی نیست الان سالیان ساله که به افغانها لبنان فلسطین و غیره پول مردم بیچاره رو حیف و میل میکنند و به اهداف کثیفشون میرسن
سه‌شنبه 4 آبان 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
سرمایه مملکتمان برای گردن کلفتها و تروریستها _دیکتاتورهای جهانست . مرگ بر رژیم دیکتاتوری ایران.
سه‌شنبه 4 آبان 1389

surena1611 - آلمانا - شتوتگارت
سفارت ایران در کابل، ... «قویاً» تکذیب کرد و آن را «دروغ، مضحک و توهین‌آمیز» نامید، سخنگوی وزارت خارجه ایران تحویل پول به دولت افغانستان را تأیید کرد!!! اینقدر دروغ میگن که خودشون هم یادشون میره کجا چی رو گفتند!!!
سه‌شنبه 4 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.