مهاجرت دست های ماهر هم به فرار مغزها افزوده شده است

 
مهاجرت دست های ماهر هم به فرار مغزها افزوده شده است

عصرایران؛ جعفر محمدی- نیروی انسانی متفکر و کارآمد، مهم ترین نیاز جوامع امروز برای پیشرفت و توسعه است؛ این نکته ای است که کشورهای غربی، از سالها پیش بدان وقوف کامل یافته و از این رو، همواره در صدد جذب نخبگان سایر ممالک بوده اند و هستند.

این موضوع، درباره ایران نیز به طور ملموس قابل بحث است. ایران، از سالها پیش در زمره کشورهای مهاجر فرست قرار داشته است و بسیاری از دانشمندان و متخصصان ایرانی هم اکنون در آمریکا، اروپا و استرالیا مشغول تولید علم و خدمت به مردم کشورهای میزبان و در مقیاس وسیع تر، در حال خدمت به بشریت هستند.

البته ذکر این که در ایران مشکلی داریم به نام فرار یا مهاجرت مغزها چیزی جز تکرار مکررات نیست و اساسا قصد نداریم در این باب تکراری و تکدرزا قلم بزنیم ، بلکه این نوشتار نگاهی به موج جدید مهاجرت ها دارد که از سوی ایران به سمت کشورهای توسعه یافته صنعتی در حال جریان است.

اگر تا پیش از این، تنها نخبگان علمی و متخصصان زبده رشته های خاص دانشگاهی هدف جذب کشورهای دیگر بودند و مدام می شنیدیم که فلان پزشک، فلان برنده مسابقات علمی، فلان مخترع و... از کشور رفت ، اینک، علاوه بر اینکه همان روند مهاجرت نخبگان برتر علمی همچنان ادامه دارد - و حتی در مواردی تشدید نیز شده است - شاهد خروج مستمر تکنسین ها و افراد دارای مهارت های کاری هستیم.

به عنوان مثال اگر نگاهی به فهرست مهارت هایی که کشور مهاجرپذیری مانند کانادا بدان نیاز دارد و صاحبان این مهارت ها را دعوت به مهاجرت و شهروندی می کند بیندازید، خواهید دید که تنها نخبگان خاص علمی نیستند که درهای این کشور، به رویشان باز است بلکه از تکنسین برق و جوشکار گرفته تا پرستار و فیزیوتراپیست و لوله کش ها نیز دعوت می کنند به این کشور مهاجرت نمایند و البته نظایر این وضعیت درباره بسیاری از کشورهای مهاجر پذیر نیز صادق است.

 از این رو ، با توجه به شرایط مهاجرفرستی ایران- که همگان بر علل آن وقوف دارند- وضعیت حاضر را به طور مختصر می توان چنین تشریح نمود که تا دیروز، فقط مهاجرت مغزها را داشتیم و امروز مهاجرت دست ها نیز بدان افزوده شده است.

بدیهی است استمرار این روند به تهی شدن تدریجی کشور از ذخایر انسانی اش منجر می شود و البته منظور از ذخایر انسانی در اینجا،  مغزهای متفکر به علاوه نیروهای کارآمد و ماهر است. طبیعی است وقتی توانمندی های فکری و عملی یک کشور با چنین چالشی مواجه شود، جای خالی متفکران و متبحران را نیروهای کم دانش و بی مهارت پر می کنند و نتیجه فاجعه بار چنین وضعی نیز کاملا قابل پیش بینی است.

البته بدیهی است که ایجاد محدودیت ها و ممانعت های فیزیکی و قانونی برای جلوگیری از مهاجرت نیروهای کارآمد کشور، چاره کار نیست بلکه باید زیرساخت های جامعه به گونه ای اصلاح شوند که یک دانشمند یا یک تکنسین و نیروی مهارتی اساسا نیازی به مهاجرت احساس نکند که البته رسیدن به چنین نقطه ای عزمی راسخ و برنامه ریزی مبتنی بر واقع گرایی می خواهد.

"استمرار خروج مغزهای متفکر از کشور و افزوده شدن مهاجرت دستهای ماهر بر آن"، زنگ خطری است که به عنوان یک رسانه میهن دوست به صدایش درمی آوریم تا شاید گوش شنوایی برای آن پیدا شود ... شاید!

black chador - امریکا - ولدن
اخرش علی چکه ای میمونه و جانماز خیسش.
دوشنبه 3 آبان 1389

miniator - ایران - تهران
نه بابا این کارا چیه.شما همون اسلحه بدین دست بسیجیه اشغال کله که جا و بیجا مزاحم مردم بشن,نیروی ماهر میخواهین چیکار.تا سنگ قبر رو هم از چین میارین,دره پیتی های روسیه هم واستون تکنولوژیه صد سال پیش رو انتقال میدن,شما لازم نیست که اصلا کار کنید,همون فقط هر کس رو رسیدید بکشید یا با ماشین از روش چند بار رد بشید.مگه یکی از شما حیوون ها توی نماز جمعه نگفت که مردم ما همین تعداد هستند که توی نماز جمعه شرکت کردن.پس دیگه فرقی براتون نداره که فراره مغز ها باشه یا دست ها,فراره عاطفه ها باشه یا قلب ها,فراره ادمها ئی که واسه شهرشون جون میدادن.فراره کسائی باشه که با شادی مردمشون شاد و با غمشون محزون میشدن.بزارین حتی فراره انسانیت باشه.شما از چی هراسونید؟ول کنین این حرفا رو .همون به چپاول ثروت مملکت بپردازین ممکن کسی فرار نکنه اونوقت از سهم دزدیتون کم بشه..اما یه چیزو فراموش نکنین.فواره چون بلند شود.سرنگون شود
دوشنبه 3 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
مغزهای شپشی مثل ابکش سوراخ داره که جز شکم و زیرشکم چیزی دیگری را نمیتونه بایگانی و انرا تجزیه و تحلیل کنه !? اخوندهای شپشی مثل خروس هستند که فقط و فقط به جفتگیری فکر میکنند, جای شکرش باقیه, که مثل خروس در لانه ( خانه ) خود پهن نمیکنند ?!
دوشنبه 3 آبان 1389

pariha - کویت - کویت
من که دیگه فرار کردم .
دوشنبه 3 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
ولی وقیح نیاز به مغز خر خورده داره و نه متخصص و تحصیل کرده و انسان آزاداندیش. هیچ جای دنیا سرزمین مادری نمیشه ولی نه سرزمین مادری که در اشغال بیگانگان باشه. ناامنی، فقر، فحشا، جنایت، و .. رو کم کنید و متخصص های کشور رو از آوارگی در سرتاسر دنیا نجات بدید. نابود باد رژیم جهل و جنایت ولی وقیح. پاینده ایران
دوشنبه 3 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.