نیویورک تایمز: دستیار کرزی از ایران پول می گیرد


نیویورک تایمز: دستیار کرزی از ایران پول می گیرد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشته است که رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از ایران پول دریافت می کند.

این روزنامه در تازه ترین شماره خود در روز یکشنبه، ۲۴ اکتبر خود نوشته که عمر داوودزی، دستیار ارشد آقای کرزی از فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل به طور مستقیم پول گرفته است.

نیویورک تایمز این موضوع را از قول یک مقام افغان که نخواسته نامش فاش شود نوشته و افزوده که آقای داوودزی این پول را در داخل هواپیمای حامل آقای کرزی در جریان سفری به ایران در ماه آگوست سال گذشته میلادی گرفته است.

آقای داوودزی در گذشته سفیر افغانستان در تهران بوده است.

نویسنده گزارش افزوده است که این پول اسکناس های یورو، پول واحد اروپا بوده که در میان چندین پاکت به صورت یک بسته پلاستیکی به آقای داوودزی داده شد.

نیویورک تایمز افزوده که یک مقام دیگر افغان تایید کرده است که رئیس دفتر آقای کرزی یک چمدان بزرگ پر از پول را به خانه خود برده است.

یک مقام افغان به نیویورک تایمز به شرط این که نامش محفوظ بماند گفته است: "این پول ایرانی است. این را بسیاری از ما می دانیم."

این روزنامه از منابع مختلف غربی و افغان نوشته که این پول بخشی از پولهای ایران است که به صورت "سری و مداوم" برای خریدن صداقت و وفاداری آقای داوودزی و تامین منافع ایران در کاخ ریاست جمهوری افغانستان به کار می رود.

نیویورک تایمز افزوده که عمر داوودزی و حامد کرزی بخشی از این پول ها را به شماری از اعضای مجلس، رهبران قومی و حتی فرماندهان طالبان می دهند.

این روزنامه از قول منابع غربی و افغان، که نخواسته نامهای شان افشا شود، نوشته که ایران تلاش دارد در روابط دولت افغانستان و آمریکا و سازمان ناتو درز ایجاد کند.

یک مقام غربی به نیویورک تایمز گفته که ایران این پولها را به گونه "رشوه" به رئیس جمهوری افغانستان می دهد و وظیفه آقای داوودزی این است که منافع ایران را در کاخ ریاست جمهوری افغانستان حفظ کند.

فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل از دادن پاسخ در مورد این اتهامات خودداری کرده، اما یکی از سخنگویان سفارت ایران به رسانه های محلی در کابل گفته که نوشته نیویورک تایمز "شایعه" است.

منابع دولت افغانستان هم در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

این نخستین بار نیست که مقامهای ارشد دولت افغانستان متهم به دریافت پول از منابع خارجی می شوند. در گذشته هم خبرهایی مشابه به رسانه ها درز کرده بود.

afsaneh2010 - فرانسه - نیس
همه از ایران پول دریافت می کنند بجز خودمون!
یکشنبه 2 آبان 1389

neima - انگلیس - کاونتری
خوب کاری کرده . حال که چی ؟حتما میخواد یه کاری بکنه که ارزشش رو داره حالا یا وطو فروشی یا هر چیزی دیگه .اختیار خودش رو داره.
یکشنبه 2 آبان 1389

black chador - امریکا - ولدن
علی چکه ای فقط با زور پول به تازی صفتها و تجاوز وقتل ایرانی ها حکومت میکنه.
یکشنبه 2 آبان 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
این رژیم قسم خورده به همه پول بده بجز به ایرانی. عقاب سفارتی فنلاند خیلی ...هستی از اینا طرفداری می کنی
یکشنبه 2 آبان 1389

salad shirazi - امارات - دبی
afsaneh2010_فرانسه...خوب تو هم پاشو بیا ایران تا بهت پول بدیم..عزیزانی که خارج تشریف دارن بهشون یارانه تعلق نمیگیره..
یکشنبه 2 آبان 1389

محمد طاهر حقیقتجو - افغانستان - کابل
سلام به همه دوستان ایرانی، . دولت ایران، افغانستان و پاکستان همه رشوه گیر و رشوه دهنده هستند. اما در این میان فقط مردم این کشور ها است که باید تلافی عملکرد دولتمردان شانرا متحمل شوند. باز هم تا چه زمانی مسلمان صفتان میخواهند مردم را در معما نگه داشته و کار های غیر اسلامی مثل تجاوز، قتل، دروغ که همیشه در کشور های اسلامی اتفاق می افتد، را ادامه بدهند. مردم این کشور ها باید بدانند که یگانه راه فایق آمدن بر این رژیم های آخوندی فقط ایجاد حکومت های سکولار میباشد. باز هم زنده باد آزادی های فردی تمامی انسان های آزاده. به امید روزی که این کشور ها از چنگ ملا ها، آخوند ها، مولوی های زناکار و غیره کثافت های زمینی رها شوند.
دوشنبه 3 آبان 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
محمد طاهر حقیقتجو - افغانستان - کابل . کارهای غیر اسلامی مثل قتل -تجاوز -دروغ.حتما همه این کارها زیر نظر شیطان بزرگ انجام می شود.کل تاریخ اسلام اشباع است از این کارهای اسلامی.قتل قوم بنی قریضه-به آتش کشیدن باغ های آنان-مصادره باغهای فدک به نفع علی و فاطمه- کشتار وسیع ایرانیان و فروختن زنان و بچه های آنان-تقیه-سهم الله و محمد در خمس مسلمانان. همه این کارها اسلامی است است رهبران کشورهای اسلامی هم مسلمانان واقعی هستند .چیزهای دیگه که به من و تو و بقیه میگن همش تقیه است
دوشنبه 3 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.