زایمان زنان را باهوش ‌تر می ‌کند


زایمان زنان را باهوش ‌تر می ‌کند

مغز زنان در هنگام بارداری و بعد از تولد فرزندشان رشد می ‌کند و همین عامل باعث باهوش ‌تر شدن آن‌ ها می ‌شود.

به این ترتیب این عقیده ی قدیمی که گفته می ‌شد زنان در هنگام بارداری و بعد از تولد فرزندشان کم ‌هوش ‌تر می ‌شوند، به طور کامل رد می‌ شود؛ چرا که تحقیقات نشان می ‌دهد در این دوران میزان مواد خاکستری مغز زنان افزایش پیدا می‌ کند.

محققان سازمان روانشناسی آمریکا متوجه شدند مغز مادرانی که تازه صاحب فرزند شده‌ اند به دلیل تعاملات جدید با نوزاد رشد می ‌کنند و منحنی یادگیری مادر به سمت بالا صعود می ‌کند.

محققان موسسه ی ملی سلامت ذهنی در مریلند، مغز 19 زن را که به تازگی صاحب فرزند شده بودند اسکن کردند. بعد از 4 هفته دوباره از مغز مادران عکس‌ برداری شد و محققان متوجه شدند حجم مواد خاکستری مغز در این مدت افزایش داشته است.

این در حالی است که در انسان ‌های بالغ معمولا ظرف مدت کوتاه چند ماهه، میزان مواد خاکستری مغز تغییر چندانی نمی ‌کند، مگر آن ‌که آن‌ ها در حال یادگیری مطالب جدید باشند یا دچار آسیب مغزی یا بیماری شوند و یا محیط زندگی آن‌ ها به طور قابل توجهی تغییر کند.

محققان معتقدند تغییرات هورمونی در بدن مادر و تلاش آن ‌ها برای ارتباط برقرار کردن با نوزاد تازه متولد شده و تامین نیازهای او باعث می‌ شود تعداد سلول‌ های مغزی افزایش پیدا کند.

از نواحی مغزی که بعد از تولد نوزاد تحت تاثیر قرار می‌ گیرند می ‌توان به قسمت ‌های پردازش احساسات و پاداش، استنتاج، قضاوت و کورتکس پری فرانتال مغز اشاره کرد.

این در حالی است که مادرانی که بیش از دیگر زنان نوزاد خود را خاص، زیبا، ایده ‌آل، کامل و مانند این ها می ‌دانند رشد مغزی بهتری نسبت به مادرانی دارند که کم ‌تر این احساسات را در مورد فرزند خود دارند. رشد مغزی این مادران به طور خاص در قسمت‌ هایی که مسوول پردازش و درک احساسات است بیش از دیگران به چشم می ‌خورد.

khosh bavar - ایران - کرمان
من که تجربه دیگری کردم و دیدم, نیتم خوب بود ولی تغییری ندیدم, مقصر خودم هستم, که خوش باورم !?
یکشنبه 2 آبان 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
حالا تکلیف آن دسته از دخترهای که تا آخر عمرشون مجرد میمونن یا اون دخترهایی که نازا میشن چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 2 آبان 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
پس برای مدیریت جهانی مموتی یه شکم زایمان کنه کافیه یا ....
دوشنبه 3 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
تاسف عمیق من برای جامعه دانشگاهی که هر روز بایدشاهد تحقیقات هدفمند با نیت خاص باشن, این مقاله هم متاسفانه فاقد ارزش علمی هست بیشتر جنبه سیاسی داره, احتمالا پول تحقیقاتش هم توسط کمیته همبستگی مادران با هوش پرداخت شده! :-) البته همین که پسرانی مثل ما دارن که مچشون میگیره نشانه اینه که باهوشا! :-).
دوشنبه 3 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : کاملا با شما موافقم, زیرا اگر اینطور باشه, باید خانم نادیا سولمان که 14 بار بچه تولید کرده, از ضریب هوشی بالایی برخوردار باشه ?! پس نتیجه میگیریم که تحقیقات دانشمندان یک تبلیغی برای اسم در کردن و مشهور شدن خودشان میباشد, پس فریب این حرفها را نخور, که بچه زیاد بدنیا بیاری !?
دوشنبه 3 آبان 1389

high class - کانادا - ونکوور
iranjp - ژاپن - توکیو . کلی خندیدم
دوشنبه 3 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.