ثروتمندترین ایرانی جهان


ثروتمندترین ایرانی جهان

پیر امیدیار بنیانگذار و رییس ایرانی-آمریکایی سایت حراج ای‌بی است و با ثروت 2/5 میلیارد دلار صد و چهل و هشتمین میلیاردر جهان است.

وی این شرکت را در سال 1995 تاسیس کرد. پیر مراد امیدیار در 21 ژوئن سال 1967 در پاریس متولد شد. پدر و مادر او ایرانیانی بودند که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند.


مادر او الهه میرجلالی امیدیار مدرک دکترای زبانشناسی خود را از دانشگاه سوربن دریافت کرده بود و پدرش یک جراح بود. خانواده پیر زمانی که او 6 ساله بود به آمریکا مهاجرت کردند و پیر در واشنگتن بزرگ شد.

 وی در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت.


امیدیار به دبیرستان سنت اندرو در مریلند رفت و در سال 1984 فارغ‌التحصیل شد. وی سپس به دانشگاه تافتز رفت و در سال 1988 با مدرک علوم کامپیوتر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. امیدیار کمی ‌بعد برای کار به شرکت کلاریس، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت اپل رفت. او در این شرکت برای نوشتن برنامه مک همکاری می‌کرد.

 وی در سال 1991 یکی از افرادی بود که شرکت توسعه اینک، یک شرکت نرم‌افزاری، را تاسیس کردند. این شرکت بعدها تبدیل به یک شرکت تجارت الکترونیک شد و به ای‌شاپ تغییر نام پیدا کرد.

پیر امیدیار زمانی که 28 ساله بود در یکی از تعطیلات خود یک برنامه کامپیوتری نوشت که نهایتا تبدیل به یک سوپربرند اینترنتی به نام سایت حراج ای‌بی شد. او که در زمینه برنامه‌نویسی کامپیوتری تخصص داشت در اتاق‌نشیمن خانه‌اش چند سایت اینترنتى را تحت یک مجموعه واحد و با آدرس www.ebay.com گرد آورده و اداره می‌کرد.

امیدیار در یکی از تعطیلاتش تصمیم گرفت جایى را براى برگزارى حراج در اینترنت شکل دهد. وى این کار را انجام داد و آن را «حراج شبکه» نامید. براى آنکه کارآیى سایت خود را امتحان کند یک دستگاه سوراخ کن لیزرى را که ایراد فنى هم داشت به حراج گذاشت. دو هفته بعد این دستگاه به قیمت ۱۴ دلار حراج شد. به این ترتیب اولین کالا در این سایت حراج شد و رسما سایت مذکور آغاز به کار کرد.

این سایت تا مدتى با همان نام «حراج شبکه» فعالیت می‌کرد اما در سال 1997 به ای‌بی تغییر نام پیدا کرد. ایده تشکیل این سایت به گفته خود امیدیار خیلى ساده و البته ایده‌آلیستى بود: «از طریق اینترنت می‌توان بازارى کامل و جامع ایجاد کرد که در آن وضعیت عرضه و تقاضا براى همگان شفاف و روشن باشد».

در ابتدا خدمات این سایت رایگان بود، اما برای پوشش هزینه‌های تامین خدمات اینترنتی شروع به دریافت وجه کرد. در مدتى کوتاه افراد بسیارى فروشنده و خریدار براى اقلام لیست شده روی سایت پیدا شدند. به تدریج تعداد کاربران این سایت زیاد شدند و معاملات بسیارى از طریق آن صورت گرفت.

امیدیار برای شرکت افراد در حراج مبلغ بسیار کمی‌ بین 25 سنت تا 2 دلار دریافت می‌کرد و همچنین درصدی از هر معامله به او می‌رسید. به این شکل ای‌بی تعامل فروشندگان و خریداران را بسیار ساده‌تر کرد. امیدیار پس از 9 ماه از شروع کار ای‌بی شغل خود را در شرکت جنرال مجیک رها کرد تا به شکل تمام وقت روی ای‌بی کار کند.

در حال حاضر ای‌بی در حدود 15500 کارمند دارد. درآمد آن در سال 2009 درآمدی بیش از 72/8 میلیارد دلار و درآمد خالصی در حدود 39/2 میلیارد دلار برآورد شده بود. ای‌بی در سال 2009 بیش از 84 میلیون کاربر داشت.

پیر امیدیار و همسرش همانند بیل گیتس و همسرش اعلام کرده‌اند که قصد دارند طى سال‌هاى آینده بخش عمده ثروت خود را خرج کنند. آنها اعلام کرده‌اند تا بیست سال آینده به جز یک درصد از ثروتشان بقیه آن را خرج می‌کنند. امیدیار در حال حاضر 3 فرزند دارد و ساکن هونولولو در‌هاوایی است.

 
arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
برای پول دار شدن هزاران عمل به جز دزدی و سرکشیدن ساندیس و مجیز گویی از ولی فقیه و هرزگی سیاسی وجود دارد.
جمعه 30 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
پیر , پیر شی جوون ! منو فراموش نکن !?
جمعه 30 مهر 1389

sami_rad - انگلیس - لندن
درود بر هر چی ایرانی باهوش.
جمعه 30 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
خدا قوت همشهری . نوش جونت زحمت کشیدی حالا هم حالشو ببر .
جمعه 30 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
نوشه جانش. زنده باد مغزهای ایرانی مرگ بر علی چکه ای.
جمعه 30 مهر 1389

mahyar1212 - ایران - تهران
ممنون از مطلبتون و کاشکی ما هم به جایی این همه کل کل تو این سایت فکر و انرژیمون و اسه کارای مفید تری خرج کنیم
جمعه 30 مهر 1389

venoosi - بلژیک - ورویر
سایت خوبیه....من چندین بار از طریق همین سایت وسایل خوبی خریدم...و همینطور فروختم...:)
جمعه 30 مهر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
بادرود و خوشحالی از پیشرفت و ترقی یک هم میهن که باعث غرور و سربلندی برای ما ایرانیان است . امیدیار عزیز موفق و تندرست باشی . خدا. یار ونگهدارتوباشد .
شنبه 1 آبان 1389

yashasinazarbaijan - امریکا - نیویورک سیتی
باعث افتخاره
شنبه 1 آبان 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
دارندگی و برازندگی نوش جونش
شنبه 1 آبان 1389

amir pishro - ایران - تهران
داماد خوب نمی خوای
شنبه 1 آبان 1389

amirbenz - ایران - تهران
آفرین جوون. بارک الله!! فقط هر اقدامی میکنی مراقب باش که یک وقت اسلام به خطر نیفته که اونوقت وا اسلاما!!!!!
شنبه 1 آبان 1389

ukguy4u - بریتانیا - لندن
فقط از ایرانی اسمشو داره برای ایران چکار کرده ؟ مهم اینه.
شنبه 1 آبان 1389

efrati - ایران - آبادان
چهرش کاملا ایرانی , ایرانیها هر جای دنیا هم که برن از روی چهرشون قابل شناسائین
شنبه 1 آبان 1389

Pezhman - اتریش - وین
فرار مغزها که میگویند یعنی این.خامنه ای خودت وجد وآبادت میکروب هستید. نه ملت ایران.
شنبه 1 آبان 1389

mashady - انگلیس - منچستر
ukguy4u - بریتانیا - لندن . تو پاریس بدنیا امده داداش تازه اگه کاری کرده باشه حتمن باید اعلام کنه.ما که نمیدونیم به کی و چطور کمک کرده مثبت فکر کن عزیز.
شنبه 1 آبان 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
حالا اگر این اخوندا نبودند بیشتر اینوع ایده تو ایران پیدا میشدند ارزوی خوشبختی و سلامتی برای ایشان دارم .
شنبه 1 آبان 1389

amir-amir - کانادا - تورنتو
بروید بررسى کنید این حضرت آقا چطورى قیمت هاى دو لا پهنا از مشتریان خود دریافت مى کند هزینه هاى بسیار گران و متعدد و در چندین نوبت که به فروشندگان در ئى بى تحمیل مى کند و چون یک فروشگاه انحصارى است و رقیب ندارد تا مى تواند احجاف مى کند و باید هم پول دار ترین فرد جهان باشد
شنبه 1 آبان 1389

garfieldx - ایران - تهران
خ.ر. چی؟ 23.5 میلیارد دلار
شنبه 1 آبان 1389

khazar - انگلستان - لندن
این مغز کجا و اون 4 مغز هرزه و پست که با فروش بکارت دختران در لندن ابروی ایرانیان رو بردن کجا لااقل این بابا باعث افتخاره .
شنبه 1 آبان 1389

بابک - ایران - سبزوار
باعث افتخار
یکشنبه 2 آبان 1389

odin - بلژیک - انتورپن
اون اقایون محترمی «!!!» که میان برای احمدی و خامنه ای گلو پاره میکنن و به بقیه دنیا فحش میدن فقط یه کلام جواب بدن این اقای پیرمراد میکروبه یا احمدینژاد که مورد تائید خامنه ایه؟ اقا ،دوستان،خانومها تورو خدا شما بفرمایید یه مقایسه کوچیک که کاری نداره، فقط عکس ایندو نفرو بذارین جلوتون و اصلآ هم به کارهاشون نمیخواد رسیدگی کنید که کفه ترازو بر ضد ا.ن و خ.ر بالا بره فقط به عکسشون نگاه کنید.
دوشنبه 3 آبان 1389

babak123 - هلند - رتردام
با داشتن همچین والدین هنر نکرده. تا حالا چند سازمان خیره تاسیس کرده!.
سه‌شنبه 4 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.