آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می کند


آسپیرین خطر ابتلا به سرطان روده را کم می کند

دوز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شود اغلب پایین تر از دوزی است که افراد برای رفع سردرد مصرف می کنند

تحقیقی جدید در بریتانیا نشان داده است که مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین خطر ابتلا به سرطان روده را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد.

محققان دانشگاه آکسفورد ضمن مطالعه پرونده پزشکی چهارده هزار بیمار کشف کرده اند که مصرف آسپیرین همچنین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان روده را حدود سی درصد کم کرده است.

مصرف آسپیرین مدتهاست که به طور گسترده به مردم کمک کرده است از سکته مغزی و عارضه های قلبی اجتناب کنند هر چند که بسیاری از افراد میانسال به دلیل عوازض جانبی مصرف آسپیرین، این دارو را مصرف نمی کنند.

اما محققان دانشگاه آکسفورد در گزارش خود، که روی سایت اینترنتی نشریه علمی لانست منتشر شده است، می گویند یافته های جدید نشان می دهد که مصرف آسپیرین توسط افراد سالمی که در دهه پنجاه زندگی خود هستند، بیش از آن که ضرر داشته باشد، مفید است.

در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود که مصرف دوز بالایی از آسپیرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد اما داراین عوارض جانبی از جمله خونریزی داخلی است.

محققان دانشگاه آکسفورد با مطالعه پرونده پزشکی چهار گروه تحت مطالعه که در بیست سال گذشته جمع آوری شده است، مصرف آسپیرین با دوز پایین را در میان آنها بررسی کرده و متوجه شدند که در میان این گروه ها آمار ابتلا به سرطان ۲۴ درصد و مرگ و میر ۳۵ درصد کمتر بوده است.

دوز آسپیرینی که به عنوان درمان تجویز می شود اغلب پایین تر از دوزی است که افراد برای رفع سردرد مصرف می کنند.

با این که مصرف دایم آسپیرین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، محققان می گویند هنوز هم ارزش دارد که مصرف شود چون عوارض جانبی دوز پایین آسپیرین نسبتا جزئی است مانند ایجاد کبودی های پراکنده در بدن یا خونریزی کم از بینی.

سازمان خیریه "شکست سرطان روده"، از یافته های جدید استقبال کرده اما گفته است که مردم باید قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنند.

khosh bavar - ایران - کرمان
اگر اسپرین اصل در ایران نیست, میتونید از پوست درخت بید که در شمال عزیز فراوان یافت میشه, بعداز خشک کردن پوست ان, ان را در اب گرم جوشانده, بعد از سرد شدن اب ان را از توری صافی عبور داده جهت تصفیه, میتونید ابش را میل کنید ! از تجربه خودم تعریف کنم: اب ان بسیار بیمزه وتلخ, که به ان شکر اضافه کردم !
شنبه 1 آبان 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان آفرین خیلی خیلی خوب و مفید بود من که خوشم اومد ..
شنبه 1 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان : شما بهتره که اسپرین بخورید, من اینو واسه دیگران نوشتم ( شوخی) ! ولی باید رقیق بکنی و حتما با شکر, وگرنه مثل زهر مزه داره !
یکشنبه 2 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.