چک‌های برگشتی در ایران رکورد شکست


چک‌های برگشتی در ایران رکورد شکست

دویچه وله : ۲ میلیون و چهارصد هزار برگ چک فقط در ۵ ماه اول سال ۱۳۸۹ در ایران برگشت خورده است. یک وکیل دادگستری در تهران می‌گوید که کشورهای دیگر در زمان جنگ جهانی دوم، وضعیت اقتصادی مشابه ایران داشته‌اند.

رکورد جدیدی از میزان چک‌های برگشتی در ایران ثبت شد. ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار برگ چک، به مبلغ ۱۰۷ هزار میلیارد تومان، فقط در پنج ماه اول سال ۱۳۸۹ در ایران برگشت خورده است.

خبرگزاری داخلی «مهر» به نقل از بانک مرکزی ایران، نوشته که در همین بازه زمانی، ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار برگ چک در ایران مبادله شده است.

سالانه بیش از یازده میلیون پرونده قضایی در دادگاه‌های ایران تشکیل می‌شود که بیشترین آمار این پرونده‌ها مربوط به طلاق و چک است.

افزایش آمار زندانیان

بر اساس قوانین ایران، کسی که از چک به‌عنوان وسیله پرداخت پول استفاده کرده باشد و چک او در تاریخ معین در بانک موجودی نداشته باشد، در صورت محاکمه، تنبیه کیفری و به زندان محکوم می‌شود.

با بالا رفتن آمار زندانیان به علت صدور چک‌های بی‌محل، کارشناسان و مسئولان قضایی ایران، درباره تغییر قانون چک صحبت می‌کنند. بنا به گزارش بانک مرکزی ایران و بر اساس آخرین تغییرات قانون چک در ایران، سوابق مربوط به یک فقره چک برگشتی تا ۶ ماه در مخازن اطلاعاتی بانک‌های ایران نگهداری می‌شود و بعد از آن به اصطللاح مشمول قانون مرور زمان خواهد شد.

در همین زمینه اعظم شفائی، وکیل پایه یک دادگستری در تهران در گفت و گو با دویچه وله به افزایش پرونده چک‌های برگشتی موکلان خود اشاره می‌کند و می‌گوید: «بانک مرکزی، تضمینات بیشتری برای افرادی که چک‌های بی‌محل صادر می‌کنند در نظر گرفته بود. ولی معمولا آیین‌نامه‌های اجرایی با زمان مصوب شدن آن قانون فاصله زیادی دارد. در حال حاظر، به‌خاطر تورم، کسانی سواستفاده می‌کنند. تضمین صدور چک بی‌محل مثل کشورهای دیگر نیست که اگر برگشت خورد مثلا کارت‌های اعتباری‌شان لغو شود.»

این وکیل دادگستری در تهران، وضعیت پیش آمده را با زمان جنگ جهانی دوم مقایسه می‌کند و می‌گوید: « در جامعه‌ای که تورم دارد و امور اقتصادی در آن متزلزل است، طبیعی است که افرادی هم سواستفاده می‌کنند. این قضیه فقط مربوط به کشور ما نیست. در کشورهای دیگر هم، هنگام جنگ جهانی دوم، وقتی اوضاع اقتصادی‌شان متزلزل شده بود، انواع این مسائل، مثل بازار سیاه، صدور چک بی‌محل و کلاه‌برداری رخ می‌داد.»

magiteq - ایران - تهران
با عرض تبریک خدمت معظم له این خدمتی جدید در دولت دهم رو که به سال همت. مضاعف و کار مضاعف مزین شده است و عرض تبریک به نخبهگان حوضه ودانشگاه
جمعه 30 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
بله جنابوکیل فرقش همونه که خودت گفتی "کشورهای در حال جنگ". البته میشه گفت در ایران الان یک جنگ داخلی سرد بینایرانی ها و تازی ها هست.
جمعه 30 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
جنگ جهانی دوم حدود 5 سال طول کشید ولی هرج و مرج سیاسی و اقتصادی در ایران بیش از سی سال طول کشیده. از حکومتی احمق و جنایتکار انتظار دیگه ای هم نمیره.
جمعه 30 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.