جناح حاکم بر لبنان: انگار احمدی نژاد از پایگاه ایران بازدید می کرد


جناح حاکم بر لبنان: انگار احمدی نژاد از پایگاه ایران بازدید می کرد

مهرداد فرهمند - بی بی سی، بیروت

سفر هفته گذشته احمدی نژاد به لبنان بازتاب های گسترده ای داشت

پنج روز پس از پایان سفر رسمی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به لبنان، جناح اکثریت سیاسی حاکم بر این کشور (موسوم به ۱۴ مارس) در جلسه هفتگی خود به بررسی این سفر نشست و با صدور بیانیه ای از آن انتقاد کرد.

در این بیانیه، استقبالی که پس از ورود محمود احمدی نژاد به بیروت به عمل آمد، ناشی از کوتاهی دولت لبنان در عمل به وظایفش ارزیابی و تصریح شده که اگر دولت، مراسم استقبال رسمی "آن گونه که شایسته است" ترتیب می دید، استقبال از رئیس جمهور ایران به گونه ای انجام نمی شد که "گویا مهمان دارد از خودش استقبال می کند و کاروان حامل او از فرودگاه تهران در حرکت است و نه از فرودگاه بیروت."

نویسندگان بیانیه به محمود احمدی نژاد هم اعتراض کرده اند که با اینکه سخنانش پس از دیدار با رئیس جمهور لبنان حاکی از دوستی و احترام به حاکمیت ملی لبنان بود، در سخنرانیهای بعدی اش در جنوب بیروت و جنوب لبنان، سخنان خود را نقض کرد و به خودش حق داد لبنان را خط مقدم جبهه مقاومتی معرفی کند که رهبری اش در دست ایران و هدفش، آزادسازی فلسطین و تغییر آرایش سیاسی منطقه و سرنگونی نظام استکبار جهانی است.

در این اطلاعیه آمده است که مواضعی که رئیس جمهور ایران خارج از دیدارهای رسمی اش در لبنان اتخاذ کرد، مواضع مهمانی نبود که از کشوری دوست و مستقل دیدن می کند، بلکه به نظر می آمد او منت گذاشته و در حال بازدید پایگاه کشورش در ساحل دریای مدیترانه است.

جناح ۱۴ مارس در بیانیه اش به نامه سرگشاده ای اشاره کرده که حدود ۲۵۰ فعال سیاسی و مدنی لبنان در آستانه سفر محمود احمدی نژاد به او نوشته و وی را به عدم دخالت در کشورشان فراخونده بودند، در این نامه که امضاکنندگانش از هواداران جناح ۱۴ مارس بودند آمده بود که شیعیان لبنان رکنی اساسی از لبنانند و نه جزئی از طرح یک دولت خارجی.

در بیانیه جناح ۱۴ مارس تأکید شده که سفر محمود احمدی نژاد نشان داد که نگرانیهایی که در نامه مزبور ذکر شده بود، واقعیت داشته و وارد بوده است.

محمود احمدی نژاد در نخستین دیدار رسمی اش در مقام رئیس جمهور از لبنان، بامداد چهارشنبه گذشته (سیزدهم اکتبر) وارد لبنان شد و شبانگاه پنجشنبه این کشور را ترک کرد.

حزب الله و جنبش امل، دو حزب اصلی شیعه لبنانی از چند روز پیش از ورود آقای احمدی نژاد به لبنان، از طریق اطلاعیه های تلویزیونی مردم را به استقبال از او فراخواندند تا آنجا که جمعیت زیادی هنگام ورود رئیس جمهور ایران در فرودگاه و بزرگراه میان فرودگاه و بیروت به رئیس جمهور ایران خوش آمد گفتند و رخداد بی سابقه ای را در لبنان رقم زدند.

آقای احمدی نژاد علاوه بر دیدارهای رسمی با رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان، از حومه شیعه نشین جنوبی بیروت (ضاحیه) و همچنین مناطق شیعه نشین جنوب لبنان دیدار کرد و به سخنرانی برای هوادارانش پرداخت.

وی نخستین رئیس جمهور ایران است که به جنوب لبنان سفر کرده و در فاصله چند کیلومتری مرز اسرائیل، در حمایت از نابودی دولت اسرائیل سخنرانی کرده است.

سفر او بازتاب زیادی در سطح منطقه ای و جهانی به همراه آورد.

hashamdar - ایران - تهران
خاک بر سر اون دولتمردانی که نشستند و دست روی دست گذاشتند تا حکومت کثیف ایران اینگونه بتازد.
جمعه 30 مهر 1389

Punisher - ایران - شیراز
خوب این همه پول ریخته تو حلق تون / فکر کردین عاشق چشم و ابروتون بوده / نه جانم / حالا صبر داشته باشین ببینین چطور مثل بختک رو کشورتون میفتن.....
جمعه 30 مهر 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
دولت لبنان چه فکر کرده ؟ مگر پول ملت ایران علف خرس است که بخورید و تو بکینی، pool party عربی بگیرید !!؟ کشور شما سالهاست که پایگاه نظامی و سیاسی کشورهای منطقه شده و شما بس که پول مفت گدایی کرده اید و خورده اید ملتتان هم اسهال فکری و مذهبی گرفته که عکس صورت خمینی و نصرا لله رو کند و کپل زنان و دخترانتان خالکوبی کرده اید . بیچاره ها البته که احمدی نژاد داشت از سرمایه گذاری خودش و حکومت ایران در لبنان بازرسی میکرد و سان میدید. شما هم گرد و خاک نکنید و با پول مفت ملت ایران در کشورتان قسمتی را به واردات کاندوم اختصاص بدهید تا ببینید این بیانیه های شما ارزش کاه را هم ندارد! بدبخت ملت و دولتی که عادت به پول مفت کرد . ملت امروز ایران را نمیتوانید فریب بدهید.
جمعه 30 مهر 1389

dara20 - ایران - ایران
خفه خون بگیرد خوب اینها از ابتدایاستفراق اسلامی میلیاردها دلار از اموال ملی مردم ایران را دزدیدند و در کشور متعفن تروریست پرورتان سرمایه گذاری کردند. برای شما اعراب تن لش انگل ویلا و مدرسه و دانشگاه و پل و جاده نیروگاه و... ساختند و ارتش مزدورتان را مجهز به سلاحهای مرگبار نمودند تا بشریت را ترور کنید خوب حالا هم ادعادی مالکیت میکنند.
جمعه 30 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.