چین می گوید تحریم های ایران را به درستی رعایت می کند


چین می گوید تحریم های ایران را به درستی رعایت می کند

آمریکا ظاهرا شکایت کرده است که شرکت های چینی فناوری و قطعات ممنوعه به ایران می دهند

سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید که این کشور در تلاش هایش برای رعایت تحریم های بین المللی علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور "صادق" بوده است.

این اظهارات پس از گزارش روز یکشنبه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست صورت می گیرد که نوشته بود دولت اوباما معتقد است که شرکت های چینی با نقض تحریم های سازمان ملل متحد به فناوری موشکی و برنامه اتمی ایران کمک می کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که آمریکا نگرانی اش درباره برخی شرکت های چینی را با پکن در میان گذاشته است. او گفت دولت چین در واکنش گفته است که در این باره تحقیق خواهد کرد.

ما ژائوکشو سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه گفت چین بر این اعتقاد است که همه کشورها باید قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران را به شکلی "جامع، دقیق و جدی" اجرا کنند.

او در یک کنفرانس خبری گفت: "چین همواره در اجرا و برآورده کردن تعهدات بین المللی اش صادق بوده و مشارکتی مثبت در این زمینه داشته است."

با این حال او در پاسخ به این سوال که شرکت ها یا بانک های چینی در انتقال فناوری اتمی به ایران دست داشته اند یا نه گفت: "من در مورد موضع چین بیانیه خیلی جامعی ارائه کرده ام."

سازمان ملل متحد در ماه ژوئن با حمایت چین دور چهارم تحریم ها را علیه ایران تصویب کرد که به خودداری ایران از توقف غنی سازی اورانیوم مربوط می شد.

کشورهای غربی نگرانند که برنامه اتمی ایران پوششی برای ساخت سلاح های اتمی باشد، موضوعی که ایران رد می کند. این کشور می گوید هدف برنامه اتمی اش تولید برق و برنامه های تحقیقات علمی و پزشکی است.

واشنگتن پست به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود نوشت که رابرت آینهورن مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات اتمی ماه گذشته با سفر به پکن "فهرست مهمی" از شرکت ها و بانک های چینی را که واشنگتن معتقد است تحریم های سازمان ملل علیه تهران را نقض کرده اند در اختیار مقام های این کشور گذاشت.

واشنگتن پست می نویسد دولت اوباما گمان نمی کند دولت چین به این شرکت ها چنین اجازه ای داده باشد.

براساس قطعنامه های سازمان ملل صدور قطعات، فناوری و خدمات قابل استفاده در برنامه های اتمی و موشکی ایران به این کشور ممنوع است.

به نوشته واشنگتن پست فعالیت شرکت های چینی در بخش انرژی و نوسازی تسلیحاتی ایران آنقدر نگران کننده است که ممکن است روابط واشنگتن و پکن را دچار مشکل کند.

این روزنامه می نویسد برخی نمایندگان کنگره آمریکا در ملاقات اخیر خود با شی فنگ، معاون سفیر چین در واشنگتن، به او گفته اند تنها موضوعی که می تواند دموکراتها و جمهوریخواهان را متحد کند "تعامل چین با ایران است."

مقام یاد شده آمریکایی به این روزنامه گفته است سازمان های اطلاعاتی این کشور معتقدند شرکت های چینی با نقض تحریم های سازمان ملل متحد در انتقال فناوری و قطعات ممنوعه به برنامه های نظامی ایران دست دارند و بانک های چینی در این گونه معاملات به ایران کمک می کنند.

واشنگتن پست می نویسد گرافیت، تنگستن و آلیاژ قوی آلومینیوم از جمله موادی هستند که دولت اوباما می گوید ایران از طریق شرکت های چینی برای برنامه های اتمی خود تهیه کرده است.

mohsen_raja - ایران - تهران
اصفهانی‌ها در چنین مواردی میگن: « که‌که خوردی»
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

hassan5 - ایران - تهران
چین با ورق ایران تا انجا که بتواند از امریکا و اروپا بهره برداری کرده و بمحض انکه متوجه بشه سمبه پر زوره جا میزنه.خاک بر سر مسئولین نظام اسلامی که میخواهند باطناب پوسیده چین ملت ایران را به ته چاه ویل ببرند
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
ما هم میدانیم که میکند! فردوسی پور میگوید چه میکند! اما در خبر زیرین نوشته "دوغ خواب اور است"!! پس بقول قزوینیها بچه ها مواظب باشید!!! جانتان همواره خوش باد.
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
منظور چین آنست که مبلغ باج رفت بالا.
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.