روشنایی شما را چاق می‌ کند


روشنایی شما را چاق می‌ کند

تاریکی برای بسیاری از انسان ها هراس آور و ناخوشایند است به اندازه ای که همیشه یک چراغ را در جایی روشن نگاه می دارند اما شاید دانستن این که روشن بودن محیط در شب ها منجر به چاقی افراد می شود، ترس از تاریکی را در آن ها از بین ببرد.

به گزارش مهر، محققان عصب شناس دانشگاه اوهایو به تازگی دریافته اند موش هایی که در هنگام شب در اتاقی روشن قرار دارند نسبت به موش هایی که در تاریکی به سر می برند 50 درصد وزن بیشتری می گیرند در حالی که هر دو گروه از نظر میزان تحرک و مقدار غذا در شرایط یکسانی به سر می برند.

آن چه به نظر مهم می آید، زمان بندی وعده های غذایی این جانداران است. به این معنی که با تاباندن نور به اتاق موش ها در هنگام شب، این جانداران در زمانی که معمولا باید در خواب باشند به خوردن مشغول می شوند که این رفتار به تنهایی می تواند چرخه شبانه روزی آن ها را مختل کرده و منجر به افزایش وزن آن ها شود. همچنین تاثیر نور خفیف و شدید بر روی موش ها یکسان محاسبه شده است.

در حالی که موش های این مطالعه با زندگی در شب انطباق داده شده بودند، رفتاری که از آن ها مشاهده شده می تواند در میان انسان ها نیز تعمیم داده شده و بر نیاز به خاموش کردن هر نوع چراغ و روشنایی از جمله رایانه ها، تلویزیون ها و تلفن های هوشمند در شب هنگام، تاکید داشته باشد.

این کار نه تنها کیفیت خواب را در افراد بهبود خواهد داد بلکه در تناسب اندام آن ها نیز تاثیرگذار خواهد بود.

لارا فونکن، عصب شناس رفتاری دانشگاه اوهایو می گوید: در پی ظهور چراغانی های الکتریکی از قرن بیستم میلادی، اعضای گونه های مختلف زیستی از جمله انسان ها در هنگام شب در معرض درخشش نورهای غیر طبیعی قرار گرفته اند. یافته های جدید از این رو اهمیت دارند که نشان دهنده تاثیر پیشرفت های مدرن اجتماعی بر روی سلامت انسان ها هستند.

محققان در پی مشاهده افزایش میزان چاقی در میان موش ها همزمان با شدیدتر شدن نور محیط زیست آن ها، به منظور یافتن دلیل این پدیده دو سری آزمایش انجام دادند؛ در آزمایش اول گروهی از موش ها به مدت 16 ساعت در معرض نور روز و به مدت 8 ساعت در تاریکی شب قرار گرفتند. گروه دوم نیز به مدتی مشابه در معرض نور روز و طی 8 ساعت شب در معرض نور خفیفی قرار گرفتند. میزان شدت این نور با روشن بودن نمایشگر یک رایانه برابری می کرد. گروه سوم موش ها به صورت یکسره در معرض نور روز قرار گرفتند.

پس از گذشت هشت هفته وزن هر سه گروه از موش ها افزایش یافته بود اما موش هایی که در هنگام شب در معرض نور قرار داشتند 12 گرم و موش هایی که تاریکی شب را تجربه کرده بودند تنها 8 گرم اضافه وزن داشتند. همچنین موش هایی که در معرض نور قرار داشتند به اختلال در متعادل سازی قند خون نیز دچار شده بودند. این در حالی است که میزان کالری های مصرفی روزانه و میزان فعالیت های فیزیکی جانداران در طول آزمایش با یکدیگر یکسان بوده است.

از سویی دیگر زمانی که محققان وعده های غذایی موش ها را به ساعت های روز محدود کردند، تغییری در وزن موش ها مشاهده نشد که این رویداد نشان دهنده تاثیر زمان بندی دقیق وعده هایی غذایی بر روی وزن بدن موش ها است.

این یافته می تواند در مبارزه علیه چاقی جوانان و نوجوانان بسیار تاثیرگذار باشد زیرا نوجوانان معمولا شب زنده دار بوده و به کار با تجهیزات الکترونیکی خود خو گرفته اند. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه می توان به دلیل بالا بودن میزان چاقی، دیابت و دیگر اختلالات متابولیکی در میان کارگران شیفت شب پی برد.

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
پس بگو من چرا یک خورده تپل شدم اخه میگم خدایا من که شکمونیستم پس چرا تپل شدم نگو به خاطر روشنایی اخه من به عشق hranian uk اکثر شبا تا 4 بامداد بیدارم
سه‌شنبه 27 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
تا چاق نشدم بگردم یه زیرزمینی دخمه ای پیدا کنم که خطرناکه .
سه‌شنبه 27 مهر 1389

Pezhman - اتریش - وین
دلیل لاغری جنتی خبیث معلوم شد.
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان: شما سخت در اشتباه هستید, زیرا دانشمندان اسلامی با تحقیقات اسلامی به این نتیجه رسیدن, که هر " دختری " با پسر " نامحرم " چت بکند, دچار تپلی خواهد شد !
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان ای خدا چقدر با حال گفتی ..اینم یک حرفی دیگه حرف شما کاملا متینه من دیگه تسلیم حرف شما شدم :D
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.