عطاری‌ها حق فروش داروهای ضدچاقی و ترک اعتیاد را ندارند


عطاری‌ها حق فروش داروهای ضدچاقی و ترک اعتیاد را ندارند

مدیر نظارت بر دارو و مواد اعتیادآور دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: عطاری‌ها حق فروش داروهای ضدچاقی و ترک اعتیاد و تجویز درمان را ندارد.

مهران ولایی در مراسم روز جهانی غذا در خصوص داروهای قاچاق اظهار داشت: در زمان حاضر انواع بازدیدهای مختلف در گمرک، فرودگاه‌، ترمینال و جاهایی که امکان دارد داروهای غیرمجاز وارد کشور شود انجام شود. برخی داروهای قاچاق نیز از طریق کلانتری‌ها و پیگیری‌های مردمی به دانشگاه علوم پزشکی اعلام شود که با موارد تخلف برخورد می‌شود.

وی افزود: متأسفانه بیشتر داروهای قاچاق به صورت داروهای ماهواره‌ای است که در این رسانه‌ها تبلیغ می‌شود و مردم با شماره تلفنی که اعلام می‌شود تماس می‌گیرند و به صورت پیک به منازل آنها ارسال می‌شود.

ولایی تصریح کرد: این داروها معمولاً غیرمجاز هستند یا مواد موثره ندارند یا مواد موثره غیرطبیعی دارند که در این زمینه توصیه می‌شود مردم به هیچ وجه از طریق تلفن یا ماهواره داروهای مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

وی ادامه داد: بیشترین داروهایی که به این طریق به دست مردم می‌رسد داروهای لاغری و ضدچاقی است که در این زمینه باید مردم در نظر داشته باشند که باید این داروها را از پزشک متخصص دریافت کنند.

مدیر نظارت بر دارو و مواد اعتیادآور دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: از موارد دیگری که اقدام به فروش داروهای ضدچاقی و ترک اعتیاد می‌کنند برخی عطاری‌ها هستند که اصلاً حق فروش دارو و حق درمان را ندارند.

وی گفت: متأسفانه برخی عطاری‌ها هم دارو می‌دهند، هم در درمان دخالت می‌کنند و هم مواد خود را به صورت فله‌ای عرضه می‌کنند که هر 3 اینها بر خلاف قانون است. برخی از آنها اقدام به فروش داروهای دست‌ساز هم می‌کنند که با هزینه گزاف به مردم می‌فروشند که این هم غیرقانونی است.

ولایی با بیان اینکه موارد مشاهده شده را به مراجع قضایی ارجاع می‌دهیم گفت: ماهانه 2 تا 3 مورد ارجاع به مراجع قضایی داریم.

وی خاطرنشان کرد: مردم باید باور کنند که این مواد عوارض دارد و درمان خود را از طریق قانونی انجام دهند. در برخی موارد حتی افراد غیرمتخصص در مباحث ارتوپدی و تخصصی هم وارد می‌شوند.

porharfi - هلند - آرنم
من با نظرش درباره فروش دارو ی لاغری ..از راه ماهواره موافقم.."چون خودم. شخصا" تجربه کردم ..پس از مصرف بحال مرگ افتادم .(."هنوز آشغال هاشونو نگهداشتم که به کسانیکه باور ندارند نشان دهم...)..هر بار شکل مردک را در تلویزیون. می بینم در دلم بهش ف.....میدم!
سه‌شنبه 27 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.