بخشی پنهان مانده گفتگوی کروبی: چیزی از اعدام‌های ۶۷ نمی‌دانستم و نمی‌دانم

 
بخشی پنهان مانده گفتگوی کروبی:
چیزی از اعدام‌های ۶۷ نمی‌دانستم و نمی‌دانم

سایت خودنویس می نوسد :

در حالیکه بسیاری از سایت‌های نزدیک به جنبش سبز، گفتگوی اخیر مجله نیویورکر با مهدی کروبی را منعکس کردند، اما بسیاری از جمله خودنویس، از سوال آخر خانم لورا سکور از شیخ اصلاحات غافل ماندند. سوالی در باره اعدام‌های سال ۶۷ که کروبی هم مانند بسیاری دیگر از آن ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

اخیرا مهدی کروبی مصاحبه‌ای داشته است با نشریه نیویورکر که دراینجا متن کامل آن را می‌توان مشاهده کرد. درقسمت آخر این مصاحبه از آقای کروبی در مورد کشتارهای سال ۱۳۶۷ سوال می‌شود که وی تا به آنجا پیش می‌رود که می‌گوید نه تنها وی، بلکه  آیت‌الله خمینی نیز احتمالا از این کشتارها آگاهی نداشته است. (به نقل از مضمون مصاحبه) متاسفانه رسانه‌های سبز و اصلاح‌طلب اشاره‌ای به این قسمت نداشتند وفقط برخی کاربران بالاترین در قسمت کامنت‌ها بخش‌های سانسور شده مطلب را گنجانده‌اند.

سوال پنهان شده و پاسخ آقای کروبی به شرح زیر است:

You were a parliamentary deputy representing Tehran in 1988, when thousands of political prisoners were executed by order of Ayatollah Khomeini. The only political figure to protest this order was Ayatollah Montazeri, Khomeini’s designated successor at the time. You co-authored a letter with two other parliamentary deputies, objecting to Ayatollah Montazeri’s position for clemency for political prisoners. Many years have passed since those events, and in that time you have come to be seen as a champion of human rights. Do you believe that Ayatollah Montazeri was wrong to object to the killing of political prisoners in 1988? Do you believe Ayatollah Khomeini did the right thing for Iran when he stripped Ayatollah Montazeri of the succession as a result of his objections?

  سئوال :   شما در سال ۱۹۸۸ [۱۳۶۷] هنگامی که هزاران زندانی سیاسی به دستور آیت الله خمینی اعدام شدند نماینده ی تهران در مجلس بودید. تنها شخصیت سیاسی که در آن زمان به فرمان آیت الله خمینی اعتراض کرد آیت الله منتظری قائم مقام وقت او بود. شما به همراه دو نماینده دیگر مجلس نامه ای نوشتید و به موضع آیت الله منتظری در قبال ترحم به زندانیان سیاسی اعتراض کردید. سالها از آن اتفاقات گذشته است و حالا شما یک قهرمان حقوق بشر محسوب می شوید. آیا معتقدید که آیت الله منتظری اشتباه می کرد که به کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۹۸۸ اعتراض کرد؟ آیا معتقدید که آیت الله خمینی کار درستی برای ایران کرد وقتی که منتظری را به خاطر انتقادهایش از قائم مقامی خود عزل کرد؟

I should answer to this question in two parts. First, in those days I was not aware of executions and neither do I have that knowledge now. I am not sure what happened in the prisons, who ordered it, or if Ayatollah Khomeini was aware of it. Second, the letter you mention had nothing to do with the executions. There was a series of arguments between Ayatollah Montazeri and Ayatollah Khomeini. [Laura Secor notes: i.e., over the treatment of political prisoners even before the executions, as Montazeri argued for greater leniency; others were about the Iran-Contra affair, which one of Montazeri’s relatives had leaked to the international press.] These issues between them even caused many of Ayatollah Montazeri’s relatives to be imprisoned. In light of these events, we decided to write a confidential letter to Ayatollah Khomeini. This was a very general letter on variety of issues, including some terror attacks and other incidents in Isfahan and Najaf Abad [Montazeri’s home town]. The letter was confidential, and we wrote and sent it before all those things happened. But when it came out and was not confidential anymore, it coincided with those incidents. That letter was about things that happened all throughout that year, and we wrote it to help resolve some points of conflict. If we want to talk about the issues between Ayatollah Khomeini and Ayatollah Montazeri, that takes time. I had no problem with [Montazeri]; I respected him and I respect him still, but there were issues between him and Ayatollah Khomeini.

پاسخ: من باید در دو بخش به پرسش شما پاسخ بدهم: اول اینکه من نه آن زمان من نه از اعدام ها مطلع بودم و نه الآن. مطمئن نیستم در زندان ها چه اتفاقی افتاده است، چه کسانی آمر بوده اند یا اینکه آیت الله خمینی مطلع بوده. دوم اینکه نامه ای که شما ذکر کردید هیچ ربطی به اعدام ها ندارد. یک سری مجادله بود بین آیت الله منتظری و آیت الله خمینی. [تذکر لورا سکور: درباره ی رفتار با زندانیان سیاسی حتی پیش از اعدام ها. منتظری خواهان ملاطفت بیشتری بود. مشاجره ی دیگر درباره ی ماجرای ایران کنترا بود که در آن یکی از نزدیکان منتظری دست داشت و قضیه به نشریات بین المللی درز کرد.] این مسائل بین آنها حتی موجب شد که حتی خیلی از نزدیکان منتظری زندانی شوند. در پرتو این حوادث ما تصمیم گرفتیم نامه محرمانه ای به آیت الله خمینی بنویسیم. این نامه خیلی کلی و درباره مسائل مختلف بود از جمله بعضی حوادث تروریستی و دیگر مسائلی که در اصفهان و نجف آباد [شهر محل اقامت منتظری] رخ داده بود. این نامه محرمانه بود و ما آن را پیش از وقوع این حوادث نوشتیم و فرستادیم. اما وقتی نامه فاش شد با آن حوادث تلاقی کرد. این نامه درباره ی مسائلی بود که در طی کل سال رخ داده بود و ما نوشتیم تا کمکی باشد برای حل برخی مجادلات. اگر می‌خواستیم بین آیت الله منتظری و آیت الله خمینی گفتگویی در بگیرید این کار زمان می برد. من هیچ مشکلی [با منتظری] نداشتم. من به او احترام می‌گذاشتم و هنوز هم احترام می‌گذارم. اما مسائلی بین او و آیت الله خمینی بود.

حتی در خودنویس نیز اشاره‌ای به قسمت پایانی مصاحبه نشده است. پس از زهرا رهنورد که در مصاحبه با خودنویس ابرازداشت آقایان موسوی و خامنه‌ای از کشتارهای سال ۱۳۶۷ آگاهی نداشته‌اند، حالا آقای کروبی نیز همین حرف را می‌زند. پس سوال این‌جاست اگر  این افراد که درآن زمان پست‌های مهم دولتی داشتند از این قتل عام خبر نداشته‌اند، پس چه کسی خبر داشته است؟ چرا رسانه‌های سبز که این‌قدر در نکوهش دروغ و سانسور قلم‌فرسایی می‌کنند، به این مورد به خصوص که می‌رسند شفاف سازی نمی‌کنند؟ آیا اقرار به آگاهی از قتل عام سال ۱۳۶۷ برای آقایان اصلاح‌طلب مسوولیت ایجاد می‌کند که این اندازه خود را به ناآگاهی می‌زنند؟ آیا باید نتیجه بگیریم که دروغ در جامعه ما نهادینه شده است و فقط مختص به احمدی نژاد و دستگاه خامنه‌ای نیست؟ رسانه‌های اصلاح طلب سبز که از بام تا شام درمذمت سانسور قلم‌فرسایی می‌کنند و فریاد آزادی و آزادی‌خواهی‌شان گوش فلک را کر کرده چه پاسخی برای مصاحبه سانسور شده کروبی با نیویورکر دارند؟

سمندر - ایران - تهران
اینها همشون سرو ته یه کرباسند. یادمون نره که آخوند خوب اخوندیست که مرده... نه یا حسین ، نه میر حسین ، نه کروبی ، نه اسلام ناب محمدی. فقط ایرانی‌ آزاد بدور از هر نوع دروغ و آخوند. پاینده ایران.
دوشنبه 26 مهر 1389

safih - اصفهان - ایران
آورده‌اند که شیخ ما بوسعید ابالخیر ـ روزی در نیشابور بر اسب نشسته بود و جمع متصوفه در خدمت او به بازار فرو می‌راند ، جمعی ورنایان می‌آمدند ، برهنه هر یکی ازارپای چرمین پوشیده و یکی را بر گردن گرفته می‌آورند . چون پیش شیخ رسیدند ، شیخ پرسید : که این کیست ؟ « گفتند : امیر مقامران است »‌ ، شیخ او را .. گفت که « این امیری به چه یافتی ؟ » گفت : ای شیخ ، به راست باختن . شیخ نعره‌ای بزد و گفت : « راست باز و پاک باز و امیر باش . »
دوشنبه 26 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
اینقدر این اخوندها زرنگ هستند که با اوردن یک ایه قرانی, عذاب وجدان نمیگیرند که دروغ مصلحتی میگویند و همین رمز پیروزیشان است, که عوام را پشتت سرشون دارند ?!
دوشنبه 26 مهر 1389

bavaffa - اذربیجان - باکو
همگی تا زیر و روی عبا در خون اغشته هستند. حالا این جلاد شد شیخ اصلاحات ان هم توسط انگلیس مرده شور تو انگلیس و ببره خائن همیشه خائن.
دوشنبه 26 مهر 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
h.k دانمارک جون دلم عزیز ما جایی نرفتیم قربونت اره امری باشه با سه سوت در خدمتیم اون اکبرشون بود ما پای فرار نداریم شاد باشی.
دوشنبه 26 مهر 1389

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
واقعیت این هست که حتی اگر خبر هم داشتند کاری از دستشان ساخته نبود .وقتی منتظری نایب رهبر در جلوگیری از این فاجعه ناکام بماند تکلیف نماینده تهران معلومه .در حوادث سالهای شصت احمد خمینی و رفسنجانی ملعون و خمینی بازیگردانهای اصلی بودند حتی خامنه ای که رییس جمهور بود به بازی گرفته نمیشد .اما اینکه در این شرایط نظر کروبی و موسوی رو بپرسن و انتظار حرکت انقلابی داشته باشن کمی ناپخته است .مسئله جنبش سبز رسیدن به دموکراسی است نه ارزیابی عملکرد معترضان .چون نه تنها کمکی به آینده جنبش نمیکنه بلکه برگ برنده ایست در دست مخالفان آزادی و ایادی رژیم .
دوشنبه 26 مهر 1389

angelina20 - ایران - تهران
میخواد خودنویس بگه یا خودکار این درست نیست منبع خبر خودنویس مشخض تیسن من نمیدونم چه مرضی هست که جدیدا بدون منبع همه خبر میدن و تفسیر میکنن. این مصحبه صوتی و تصویری نداشت؟ این مصاحبه که مجله نیویورکر کرده سایت نداره؟ نمیشه که همینجوری یه متن انگلیش بدیم . بگیم کروبی گفته. خانم رهنورد مدتی پیش که مصاحبه ای انجام داد با نیک آهنگ کوثر نسبت به کشتار سال 67 مطلبی گفته بود که چنین اتفاقی افتاده و اون رو محکوم کرد . چه طور میشه که خانم رهنورد عزیز بدونند و آقای کروبی ندونند.
دوشنبه 26 مهر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
این دین لعنتی مردم مارا به این شکل بارآورده است!
دوشنبه 26 مهر 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
خمینی ملعون در بین مسئولین شخصیتی کاریزما داشت و کلام و دستورش نافذ و وحی گونه مینمود و کسی جرات مخالفت و سر پیچی نداشت.هرچه میگفت بی کم و کاست و بدون کوچکترین مجال چانه زنی به اجرا در میامد. کوچکترین مخالفت با یک نهیب و چشم غره از طرف او در نطفه خفه میشد و هرچه میگفت و میخواست خود به خود ضمانت اجرایی می یافت. شادروان منتظری که معتمدترین و محبوبترین شخصیت سیاسی در نزد خمینی بود و خمینی همواره او را حاصل عمر خود خطاب میرد تنها فردى بود که جرات مخالفت یافت که واکنش شدید و برخورد امنیتى خمینی را در پی داشت. پروسه کشتار 67 مخفیانه و محرمانه و ضربتى و خارج رویه عادى قضایی در جمهورى اسلامى بود و طى مدت زمانى بسیار کوتاه به انجام رسید. به دستور خمینی کارگروهی ویژه و تام الاختیار شامل: یک قاضی شرع(نیری), یک نماینده از وزارت اطلاعات(رى شهرى), رئیس سازمان زندانها(لاجوردى) و یک نماینده از دادگاه انقلاب(اشراقی) و یک ناظر مجتهد(موسوی اردبیلی) تشکیل شد و ظرف 35 روز کار را به انجام رسانید و در این بین سرداران سبز هیچیک در آن برهه مسئولیتی قضایی و امنیتی نداشته و جزو کارگروه یادشده نیز نبوده اند.
سه‌شنبه 27 مهر 1389

$persian$ - ایران - تهران
بابا شفاف سازی نمی خواد اون موقع همشون موافق بودن چون مسیر فکریشون با جنایت هم مسیر بود و قدرتشم داشتن،الا اصلاح طلبا فهمیدن که علی آبادم شهر نیست قدرتشم ندارن از این غلطا کنن اصل داستان اینه
سه‌شنبه 27 مهر 1389

پریشان - ایران - صدرآباد
این آقای کروبی گذشته بسیار تاریک و سیاهی داره.درسته که الان نادم شده ولی خیلی حق کشی ها و حمایت از ستم این ناکسان کرد.الان هم حاضر نیست وجهه خودش را خراب کنه بین مردم.و ابراز اطلاع کنه و آگاهی کنه ولی همه میدونیم که اینا یه مدت همشون دستشون تو یه کاسه بود
سه‌شنبه 27 مهر 1389

ali203 - ایران - بندر بوشهر
اقای کروبی 6000 نفر مرغ نبودند بلکه همه ایرانی و انسان بودن بقول خودت نن جون من هم خبر داشت اگر اظهار بی اطلاعی میکنی از سر حماقت است نه چیز دیگر
سه‌شنبه 27 مهر 1389

ali203 - ایران - بندر بوشهر
اقای کروبی 6000 نفر مرغ نبودند بلکه همه ایرانی و انسان بودن بقول خودت نن جون من هم خبر داشت اگر اظهار بی اطلاعی میکنی از سر حماقت است نه چیز دیگر
سه‌شنبه 27 مهر 1389

alexxx - اتریش - وین
,contractor باریکلا , اقا شما اطلاعاتت بیشتر از حد یک کامنته. اینا رو حیفه اینجوری بدون کارایی فقط به عنوان یه کامنت مختصر بنویسی. بهت توصیه میکنم یه نسخه هم واسه کروبی بنویس که توی مصاحبه بعدی دست و پاش رو گم نکنه و همچون جواب احمقانه ای بده که او خبر از داخل زندانا نداشته. شما انشاعت هم خوبه, خوب فرمول بندی میکنی, بگو تا کروبی و موسوی و اینها هم از استعدادت استفاده کنن. اینایی که شما گفتی , اره.. منم میدونم. ولی من به کروبی نمیگم چون ذاتا" از اخوند بدم میاد, اخوند خوب وجود نداره. جای اخوند یا سر قبره, یا کنج مسجد شیپیشهاشو بجوره. اگه دست اخوند به چیزی مثل سیاست برسه میدونی چی میشه? دقیقا", اینیکه ایران شده. یک سال حکومت اخوندی معادله با پنجاه سال به عقب برگشتن. یعنی ایران تا حالا بیش از 1500 سال... اره زبونم لال.
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.