دستگیری هفت پلیس افغان در ایران


دستگیری هفت پلیس افغان در ایران

حسین ذوالفقاری

حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ایران،یکشنبه گفت شش درجه‌دار و یک سرباز مسلح افغان در استان سیستان و بلوچستان دستگیر شد ه اند.

در همین حال زمری بشری، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، ضمن تایید این موضوع به بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت که شش تن از سربازان پلیس مرزی افغانستان به خاطر فرا رسیدن تاریکی شب اشتباهاً از نقطه سرحدی افغانستان به آن طرف سرحد ایران عبور کرده و بازداشت شده اند.

فرمانده مرزبانی ایران، این نظامیان افغان را متهم کرد که یک خودرو با پلاک جعلی در اختیار داشتند و افزود، پرونده افراد دستگیر شده در دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

به گزارش ایسنا وی افزود:‌« ماموران مرزبانی کشور چند روز گذشته یک خودروی مشکوک را در  ۵۰ متری خاک ایران مشاهده کردند که پس از تیراندازی به طرف آنان موفق به متوقف کردن خودرو شدند.»

وی گفت: «پس از توقیف خودرو شش درجه دار پلیس افغانستان و یک سرباز دستگیر و از آنان شش قبضه سلاح، یک آرپی جی و مقداری مهمات کشف و ضبط شد.»

آقای بشری به بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت «تلاش هایی از طریق ارگان های سرحدی افغان و مجامع دیپلماتیک در زمینه رهایی این افراد آغاز شده است.»

به نوشته سایت بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گزارش هایی حاکیست که ۱۰ تن از اعضای پلیس ملی افغانستان از اواخر هفته گذشته تا اکنون نزد محافظان سرحدی ایران در آن منطقه در بازداشت به سر می برند.

ایران، پاکستان و افغانستان در این منطقه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر با یکدیگر همکاری می کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای ذوالفقاری همچنین گفت: « ‌این افراد ادعا کرده اند که به دنبال شناسایی طالبان بوده‌اند و قصد نداشته اند که به خاک ایران وارد شوند.»

پیشتر در اوایل فروردین‌ماه نیز روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز از قول چند تن از رهبران طالبان
اعلام کرده بود که صدها نیروی طالبان به کمک ایران در اردوگاهی در زاهدان برای ساخت بمب کنار جاده‌ای و عملیات تخریبی آموزش دیده‌اند.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال نیز در مردادماه گذشته در گزارشی بر اساس اسناد افشاشده ارتش آمریکا به نقش تهران در حمایت‌های پنهان مالی، تسلیحاتی، آموزشی و پناه دادن به شورشیان طالبان در خاک خود «به منظور مبارزه علیه نیروهای ائتلاف در افغانستان» اشاره کرد.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمود احمدی‌نژاد حمایت از طالبان به منظور ایجاد بی‌ثباتی در افغانستان را بارها انکار کرده‌اند.

Black Chador - امریکا - ولدن
اشتباه شده اینها طالبان هستند و اومدن حقوق ماهیانه اشون رو از علی چکه ای بگیرند.
دوشنبه 26 مهر 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
قیافه این چرا اینجویه انگار که کامیون از رو سرش رد شده.
دوشنبه 26 مهر 1389

afghn boy - دانمارک - ویبورگ
اقا ولمون کنین.دست از سرمون بردارین توی افغانستان هم ازمون کارت شناسایی میخاین loool
دوشنبه 26 مهر 1389

MasihRaddi - ایران - تهران
h. انقدر بزنیدشون تا به غلط کردن بیفتن بعد پرتشون کنید خراب شدشون.
سه‌شنبه 27 مهر 1389

alexxx - اتریش - وین
afghnboy افغان جان, درسته که ایران افتاده دست امامه بسرها و هر یک سال حکومت اینا ایران رو پنجاه سال به عقب میبره , ولی ایران عمرا" افغانستان? برو برو زبونت رو گاز بگیر و چنین جسارتی دیگه نکنی ها...!!!
چهار‌شنبه 28 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.