مهدی پاشازاده: شهرآورد تهران این بار نیز مساوی می‌شود

مهدی پاشازاده: شهرآورد تهران این بار نیز مساوی می‌شود

دویچه وله : بازی استقلال با پرسپولیس (جمعه ۱۵ اکتبر/ ۲۳ مهر) نگاه فوتبال‌دوستان ایران را به خود جلب کرده است. مهدی پاشازاده، کاپیتان سابق استقلال در مصاحبه با دویچه وله از چشم‌انداز شهرآورد تهران و فرهنگ تماشاگران در ایران می‌گوید.

پرویز مظلومی (راست) مربی استقلال و علی دایی مربی پرسپولیس

دویچه وله: آقای پاشازاده در آستانه‌ی شهرآورد استقلال و پرسپولیس در روز جمعه (۱۵اکتبر) چه چشم‌اندازی را برای این دیدار دارید؟

مهدی پاشازاده: دربی مثل هر سال آن حساسیت‌های خودش را دارد و امسال البته چیز دیگری به آن اضافه شده است. هر دو تیم می‌توانم بگویم در یک سطح هستند. سال قبل فرق می‌کرد، یکی بالاتر و یکی پایین‌تر بود. ولی الان هر دو تیم در یک سطح هستند. فکر می‌کنم پیروزی در این بازی به هر دو تیم خیلی کمک می‌کند. یعنی می‌تواند تیم را حتی چند پله جلوتر بی‌اندازد. هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ امتیازی. و تیم دوم حتماً به بحران می‌رود چون می‌بیند از رقیب شکست خورده و خیلی برایش بد می‌شود. همین طور تماشاچی‌ها. فشار مضاعفی است برای تیم بازنده. این نکات کار را حساس می‌کند. فکر کنم هر دو تیم خیلی خیلی محتاط بازی کنند و همچنین نتیجه‌ی مساوی دوباره تکرار شود. این مشکلی است که ما در شهرآوردهای‌مان داریم. باید دید واقعاً وضعیت به چه صورت درمی‌آید. هر دو تیم خط حمله‌ی خیلی خوبی دارند و می‌توانند خطرناک باشند.

مهدی پاشازاده

اشاره کردید که استقلال و پرسپولیس در فصل جاری از دیدگاه قدرتی به هم نزدیک هستند. آیا این علل خاصی دارد؟

علل آن ضعیف‌شدن نسبی استقلال در مقایسه با سال قبل است. بازیکنان کلیدی استقلال از این تیم رفته‌اند. از سوی دیگر پرسپولیس چند یار بهتر را به خدمت گرفته است. حالا چون تیم‌هایی مثل ذوب آهن، استیل آذین و سپاهان جزو قدرت‌های اصلی حساب می‌شوند، عرصه بر استقلال و پرسپولیس تنگ شده.

به احتمال وقوع مجدد نتیجه‌ی مساوی در این دیدار اشاره کردید. در سال‌های گذشته به گوش می‌رسید که از مقامات بالای کشور این دستور صادر شده که این بازی باید هر طور که شده است نتیجه‌اش مساوی شود تا هرج و مرج و شلوغی میان تماشاگران به‌وجود نیاید. آیا این بار نیز این تصور را می‌شود کرد که مقامات عالی‌رتبه‌ی کشور در تصمیم و نتیجه‌ی مساوی این دیدار دست داشته باشند؟

من فکر نمی‌کنم. این بازی فوق‌العاده حساس است. تا حالا من خودم هشت، نُه ‌دفعه در شهرآورد استقلال - پرسپولیس در زمین بازی کردم، ولی هیچ موقع هیچ کسی نگفته که این بازی باید مساوی شود. به این دلیل که پنج، شش سال به صورت متوالی نتیجه دربی مساوی می‌شد، چنین شایعاتی درآمد، ولی من فکر نمی‌کنم توی فوتبال بشود کاری کرد که دو تیم مساوی شوند. مردم دارند می‌بینند که فشار روحی و روانی روی بازیکنان بسیار بالاست. من اصلاً باور ندارم کسی به بازیکنان بگوید که شما حتما مساوی کنید. نه! پارسال وقتی پرسپولیس برد مگر چه اتفاقی افتاد؟ هیچی، آب از آب تکان نخورد. من اصلاً این را قبول ندارم و امسال هم باز همان است. اصلاً چنین موضوعی به نظر من درست نیست. الان هر تیمی که ببازد، به بحران می‌رود. برای همین تلاش می‌کنند که حداقل مساوی را بگیرند و راحت با بقیه تیم‌ها حساب کتاب‌های‌شان را انجام دهند، نه با رقیب دیرینه و جایی که تماشاچی‌ها همه حساس هستند. اگر خدای ناکرده ببازند، وضعیت کادر فنی و وضعیت تیم، همه چیز به‌هم می‌ریزد.

در دربی جمعه آن طور که به گوش می‌رسد، قرار است که نزدیک به دو سوم از جمعیت یکصد هزارنفری ورزشگاه آزادی تهران را بسیجی‌ها و سپاهی‌ها تشکیل دهند. آیا به نظر تو نظامی‌شدن جو این دیدار باعث خراب‌شدن فوتبال نمی‌شود؟

ما همه جوانب را باید در نظر بگیریم. ما دو دفعه در ده تا پانزده ساله اخیر دیدیم که تماشاچی‌ها توی زمین ریختند و دعوا شد. البته این‌ها خطرناک است. بالاخره ۱۰۰ هزار یا ۱۲۰ هزار نفر جوانی که واقعاً درجه‌ی حرارت‌شان بالا می‌آید، تپش و ضربان قلب‌شان می‌رسد به ۱۸۰، بعضی موقع‌ها کنترل از دستشان درمی‌رود. حتماً باید امنیتی هم باشد. هنوز متأسفانه تماشاچی‌های ما به آن درجه نرسیده‌اند که مثل طرفداران باشگاه‌های انگلیس بنشینند بازی‌شان را تماشا کنند، تیم‌شان را تشویق کنند و بروند. ما از لحاظ فرهنگی هنوز به آن‌جا نرسیده‌ایم و امنیت کامل به نظر من خیلی هم خوب است؛ هم برای جان خود تماشاچی‌ها، هم برای بازیکنان. من در بازی‌ای بودم که از بغل من یکی از تماشاچی‌ها با چاقو رد شد. فکر کنید من چگونه باید به بازی ادامه می‌دادم؟ اگر امنیت نباشد، به نظر من هیچ چیزی به درد نمی‌خورد.

reza paris - ایران - تهران
فوتبال ایران سیاسی هست .چون رژیم دوست نداره که طرفداران تیم برنده شادی کنند زیرا این شادیها به ضرر انها تمام میشه تو این موقعیت
جمعه 23 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.