مهدی کروبی: شکنجه زندانیان به وحشی‌ترین شکل ممکن ادامه دارد

 
مهدی کروبی: شکنجه زندانیان به وحشی‌ترین شکل ممکن ادامه دارد

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ایران با تاکید بر این که در روزهای اولیه‌ پس از آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بازداشت‌شدگان در زندان‌ها مورد تجاوز قرار گرفتند، گفته است، شکنجه زندانیان هنوز هم به وحشی‌ترین شکل ممکن ادامه دارد.

مهدی کروبی در گفت و گویی با نشریه آمریکایی نیویورکر‌ درباره تجاوز جنسی به بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات در ایران گفته است:‌ «من بطور واضح می‌گویم: روزهای اولیه‌ بعد از جنبش آنها مردم را در زندان‌ها مورد تجاوز جنسی‌ قرار دادند و هنوز آنها به شکنجه زندانیان به وحشی ترین شکل ممکن ادامه می دهند. من مدرکی‌ که اخیراً نشانگر آزار جنسی‌ در زندان‌ها یا به صورت مداوم باشد ندارم.»

آقای کروبی سال گذشته و به دنبال شدت گرفتن سرکوب خونین اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، برای نخستین بار مساله تجاوز جنسی به بازداشت‌شدگان را افشا کرد که واکنش تند مقام‌های جمهوری اسلامی را در پی داشت.

دبیر کل حزب اعتماد ملی در گفت و گوی خود با نشریه آمریکایی نیویورکر، که روز سه‌شنبه منتشر شده، در این باره گفته است:‌ «در فرهنگ ما، قربانیان تجاوز جنسی‌ از شرم و افسردگی رنج می برند. ضمناً مسئولین شرایط را بسیار تهدید آمیز کرده‌اند به شکلی‌ که قربانیان تجاوز جنسی‌ می‌ترسند که این مساله را مطرح کنند. به همین دلیل بعضی‌ از قربانیان تجاوز جنسی‌ به من مراجعه کردند و به دنبال آن بعضی‌ از آنها مجبور شدند یا سکوت کنند یا کشور را ترک کنند.»

وی همچنین افزوده است:‌ «من حتی نمی‌دانم این افراد در چه شرایطی هستند یا رو به بهبود هستند. من تنها شکایت‌های آنها را ثبت کردم و فیلمی از اتفاقاتی که گفتند بر سر آنها در مدتی‌ که در زندان بودند آمده بود تهیه کردم، تا اگر کسی‌ خواست انکار کند که زندانیان مورد تجاوز جنسی‌ قرار گرفته بودند، من مدرکی دستم باشد.»

رئیس پیشین مجلش شورای اسلامی همچنین درباره تهدیداتی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته علیه شخص وی صورت گرفته، اظهار داشته است:‌ «مشکلات زیاد وجود دارد و فشار بسیار شدید است. من هیچ امنیتی در منزلم ندارم. اخیراً، برای پنج روز مداوم، سنگ و نارنجک دست ساز به منزلم پرتاب می‌شد. مخالفان ما از هیچ کاری واهمه ندارند، آنها دفتر حزب من و حتی دفتر شخصی من را بستند. من می‌دانستم که ممکن است چنین رفتارهای خصمانه ای با من بشود.»

مهدی کروبی با تاکید بر آمادگی خود برای پرداخت هرگونه هزینه‌ای برای فعالیت‌های خود افزوده است:‌ «از زمانی‌ که من رئیس مجلس بودم تا امروز که هیچ پست دولتی ندارم، همیشه از حق مردم دفاع کرده ام. من برای هر رویداد یا تصادفی آماده هستم، و هیچ ترسی ندارم. ولی‌ من در مورد اسلام نگرانم، می ترسم که این افراد که به نام اسلام مردم را مورد حمله و آزار قرار می دهند به این وسیله در چشم جهانیان آسیبهای جدی به دین ما وارد می کنند.»

این نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که به عنوان یکی از رهبران جنبش سبز در ایران شناخته می‌شود، با رد ادعای به پایان رسیدن جنبش سبز گفته است: ‌«اگر حکومت اجازه هر گونه تجمعی را می‌داد، دنیا شاهد حضور میلیونها نفر در خیابان‌های کشور بود و بدلیل اینکه محافل قدرت این مسئله را به خوبی‌ می‌دانند، به شدت در این ۱۶ ماه سرکوب کردند و به بی‌رحم‌ترین صورت ممکن هر مخالفتی را ساکت کردند.»

وی همچنین افزوده است: «دولت در حال حاضر مشکلات زیادی دارد… مسائل اقتصادی و سیاست خارجی‌ هر دو بسیار بحرانی هستند. تمام این مشکلات شرایط را برای اینکه دولت کنونی‌ بتواند به چیزی دست یابد را بسیار سخت کرده است. در ماه‌ها و روزهای اولیه‌ بعد از انتخابات تعداد بسیار زیادی از چهره‌ها از رده‌های بالا تا پائین زندانی شدند و این روش ادامه دارد. تمام اینها نشانه این است که جنبش هنوز زنده است.»

مهدی کروبی درباره نقش ایرانیان مقیم خارج از کشور در جنبش سبز نیز گفته است:‌ «ایران متعلق به تمام ایرانیان است، از آنانی‌ که ایران را سال‌های پیش ترک کردند تا کسانی‌ که امروز در ایران زندگی‌ می‌کنند. من همیشه تاکید کرده ام که ایرانیان خارج از کشور باید هویت ملی‌ خودشان را حفظ کنند و با وطنشان در ارتباط بمانند. من نمی توانم به ایرانیان خارج از کشور بگویم چه کار کنند، ولی‌ می‌تونم بگویم که بسیار خوب می شود اگر بتوانند افکار عمومی و دیدگاههای روشنفکرانهٔ ایران را در خارج از کشور همراهی کنند تا بتوانند صدای کسانی‌ باشند که در داخل ایران صدایشان به جای نمی رسد.»

آقای کروبی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سیاست ایالات متحده آمریکا در قبال جنبش سبز هم گفته است: «نگاه ما به مردم خودمان، کشور خودمان و منافع خودمان است. ما تلاش می‌کنیم که از هرگونه وابستگی یا تعیین استراتژی برای کشورهای دیگر دوری کنیم. این جنبش مسئولیت خود ما است و ما از ملت‌ها و دولت‌های دیگر انتظار نداریم که کاری برای ما انجام بدهند، ولی‌ اگر آنها از روی انساندوستی احساس وظیفه می کنند که از ما حمایت کنند آن مساله جدایی است.»
KSD91022 - ایران - تهران
اگه خودت رئیس جمهور می شدی,مخالفاروباروشهای بدترازاین ساکت میکردی. اگه شعورداشتی,نمیرفتی بااین امریکاییهای مفتخورمصاحبه کنی,که گندکاراشون توی ابوغریب وگوانتانامو بالااومد.
جمعه 23 مهر 1389

a_bamdad - ایران - تهران
شیخ یه دونه ای
جمعه 23 مهر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
اخوند دوزاری .نیست زمانی که خودت رئیس مجلس بودی ایران سرزمین مهد ازادی بوده .حالا گله مندی چرا شکنجه هست .بابا ما اگه قیافه اخوند نخواهیم ببینیم باید چه کارکنیم.?
جمعه 23 مهر 1389

farhad352 - ایران - تهران
KSD91022 - ایران - تهران . هرکسی بتواند با خرد و شعور خود به قضاوت بنشیند میداند که هر انسانی میتواند به رشد و تعالی عقلی برسد نه فقط درجا بزند و از دیروز حماقت بارش دفاع کند. برای هیچ کس خرد گرایی و آموختن درستی ها و دوری از رذالت ها و حماقت ها دیر نیست!
جمعه 23 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
KSD91022 - ایران - تهران . . شما درست میگید. این اخوندهای قران بدست همشون مثل هم هستند. از اون خمینی بچه باز بگیر تا علی چکه ای و بقیه همگی قاتل و تجاوز کننده هستند.
جمعه 23 مهر 1389

kamran23 - المان - ویسبادن
من نمی فهم که این ساندیس خورها کشورشون رو به چه قیمت فروختن.که نشستن بی کار هی زرت و زرت کامنت بزارن و ما رو با امریکا مقایسه کند.برین اخرین نامه نوریزادو از زندان بخونید بعد قضاوت کنید
جمعه 23 مهر 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
دلاوری بزرگمرد
جمعه 23 مهر 1389

arya47 - ایران - کرمان
KSD91022 - ایران - تهران ببینم احمدی نژاد با تلویزیونهای آمریکایی مصاحبه کند از نظر شرعی اشکالی ندارد از نطر شما بی شعوره یا با شعور.آمریکا تو ابو غریب و گوانتانامو دشمنان خارجیشو نگهداری میکنه اما تو کهریزک و اوین و .....به هموطنانمون تجاوز میشه یا شکنجه میشن این دو مورد با هم قابل مقایسه نیست.از مجلس ششم به بعد کروبی واقعا از حقوق مردم دفاع کرده شاید بعضی جاها ما دوست داشتیم تندروی کنه اما خب اون کار خودش را انجام داده مثلا تعطیل کردن مجلس بخاطر بازداشت لقمانیان(نماینده همدان)که سریعا آزاد شد
جمعه 23 مهر 1389

hassan5 - ایران - تهران
نظام و عوامل مزدورش در همه جا سعی میکنند که صدای حق طلبانه مردم وحتی مسئولین صادق را بشدیدترین وجه ممکن خفه کنند چه در خیابان ها و چه با شکستن در و پنجره و چه در فضای مجازی رسانه ها.نابود باد استبداد و عوامل مزدورش
جمعه 23 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
مهدی کروبی: چرا زمان شروع شکنجه را نگفتی که از چه زمانی شکنجه در زندانهای مخوف ایران " ادامه " دارد ?! ایا زمان شما و یا قبل از انتخابات شکنجه ای در زندان متداول نبوده ?! چرا در این مدت دراز ( 30 سال ) لال بودی و حرفی از شکنجه و تجاوز نزدی ?! زیرا " فراموش " کردن فرزندان رشید ایرانی, که در زندان در اینمدت مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند, گناه کبیره از دید تو, و از دید تاریخ ایران و ما, یک تودهنی و شکنجه روحی و روانی به پیکر اسلامزده ما میباشد, پس باید از " اول " شروع کنی و رک و پوست کننده وظیفه دینیت را ادعا کنی و بر علیه ضحاک ال خامنه ای بجنگی, وگرنه بعد از مرگت خبری از حوری بهشتی نیست که نصیبت بشه ?!
جمعه 23 مهر 1389

a_bamdad - ایران - تهران
Black Chador - امریکا - ولدن . اونوقت شما با کیا مشابهی؟نکنه با هیتلر و موسیلینی و بقیه فاشیستها فامیلی؟الحق کروبی رو با خامنه ای و خمینی مقایسه کردن فقط کار یه ابلهی مثل تو هست.
جمعه 23 مهر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
اقای مهدی کروبی - و حافظ ولایت فقیه و نظام و فتنه انگیز و یاری هنده و شورش عنقلاب 57 - چرا حالا که همه میدانند که درزندانهای سپاه و اطلاعات و اوین و کهریزگ و..... چه میگذرد سخن میگوئی, مگر نه اینکه زمانیکه درداستانی و ریاست مجلس فرمایشی سکوی ریاست داشتی - قتلهای زنجیره ای و کشتار و اعدام و سنگسار و بگیروببند مطبوعات و......... نبود ? حالا چرا ? - پیر کفتار - و مطاع حرص ریاست جمهوری که بازده بهر نوعش - و کنار گذاشتن تو از قدرت . حالا چرا ? بهتر نیست باسن بازنشستگی ات خودت را کناربکشی ? - و بدان جوانان ازجان گذشته و اسیر. در چنگال شما دجالان , ماهیت اخوندی و دکانداری دین را شناخته اند. وروح. جوانمردانگی و غیرت وناموس میهن پرستی اشان در رگهایشان جاری است و خودشان تعیین میکنند. چون خون دادند و مفت خوری مثل تو وامثال تو نکردند. بیاد بیاورزمان ریاست مجلسی ات و نماینده ایران وقرارداد یدکی ها وخرید وسایل جنگی( جنگ ایران و عراق) درلندن با بن مناشه دلال اسلحه و. پسر مارگارت تاچر( مارک) درهتل . ببینم چرا
جمعه 23 مهر 1389

homa-ir - المان - ّهامبورک
2 ) - ببینم چرا درانجا بالباس اخوندی نبودی و با کت وشلوار و بابلوز یقه اخوندی قراداد را امضا کردی - پورسانتاژ چقدر نصیبت شد. هرچه بیشتر ظاهر. میشی بیشتر نفرت انگیزتر میشی - توضیح واصلاح اشتباه تایپ ----------------بازده غلط و بازنده صحیح است.
جمعه 23 مهر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
اگر به این مسئله اعتقاد داری و به فکر موج سواری نیستی از پهن کردن دستمال یزدی برای مسبب اصلی این جهنم !!خمینی قاتل دست بردار!!!!!
جمعه 23 مهر 1389

2oktor - ایران - قم
oghab - فنلاند - هلسینکی آفرین پسر خوب تازه داری راه می افتی وفکرت کمی داره باز میشه چون از آخوند بدت میاد !!!! . kamran23 - المان - ویسبادن = دوست عزیز نامه نوریزاد واقعا عالی بود ولی همینطور که همه دوستان گفتند یاسین به گوش خر خوانده بود و در این دوران وا نفسا/ من خیلی مخلص کروبی هستم و امیدوارم به کمکش بتونیم بشتابیییییم /
جمعه 23 مهر 1389

لیلیان - انگلستان - منچستر
شنیدن و هضم کلام حق، همیشه تلخ و آزار دهنده بوده است.
جمعه 23 مهر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
contoractor Qatar ای ول گرفتم چیکاره ای .تو یه ملازاده هستی.... ناطق نوری .یا کوبی .یا کوسه بی پدرمادر .چون رئیس جمهور نونشونو اجر کرده .رفتن جنبش سبز را راه انداختن.ومردم بیچاره که راهی پیدا کنن برای نفس کشیدن دنبال این خفاش ها راه افتادن.در صورتی که .اب درکوزه و ما تشنه لبان میگردیم .کوزه در خانه وما دور جهان میگردیم.
جمعه 23 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
a_bamdad - ایران - تهران . بد شد .میخواستم KSD91022 - ایران - تهران بسیجی رو تو تله بندازم تو افتادی تو تله. من از کروبی خوشم میاد. ایکاش این عبارو که شده سمبل تروریستی و تجاوز رو از تنش بیرون میاورد.
جمعه 23 مهر 1389

h.k - دانمارک - اودا
زنده وپاینده باشی,,شیخ اصلاحات,,ولی متعسفانه مردم غیور ماازچندنفر موتوری میترسند.وپشت سرخانمهامایستند.وباصدای بلندفقط میگن,,اقانزن,چرامیزنی,,بنده خدابااین مردم که هزارنفرشان راچهارنفرمیزندوعکسالعملی نشان نمیدهند.چگونه میخواهیدرژیم راعوض کنید. افرین به شیردخترای ایران که چندتاازبرادرانشان راازدست ساندیسخورا نجات دادند.بینوا.
جمعه 23 مهر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
2oktarایران .قم .دوست گرامی شما که به من میگید داره فکرت باز میشه .لطف کن بگو رستم قهرمان شاهنامه کی بود.?اگر گفتی حرفت درست ولی اگر نگفتی پس سعی کن بیشتربدانی.که به دیگران نگی فکرت باز میشه.
جمعه 23 مهر 1389

hovakhshatare - ایران - تهران
سگ زرد برادر شغاله! هم این بابا هم موسوی کدومشون وقتی کاره‌ای بودند وضع ما بهتر بود؟ آقای موسوی یادش رفته که وقتی نخست وزیر بود تو مصاحبه با کیهان گفته بود کشور ما به دانش غربی احتیاج نداره و توی دانشگاهها نباید علم غربی تدریس بشه. آخه احمق کودن اگه علم غربی تدریس نشه چی تدریس بشه؟ لابد رساله‌ی خمینی الدنگ تدریس بشه کافیه!! اگر قراره از ایران از این منجلاب خلاص بشه تنها راهش اینه که در صورت تغییر رژیم حتی یک نفر از کارکنان ریز و درشت فعلی در دولت جدید حضور نداشته باشه چون این دولت ریز و درشتشون فاسد و جنایتکارند.
شنبه 24 مهر 1389

فدایی - ایران - تهران
با این حرفها بو ی گندت بیشتر میشه و متعفن تر ولی گنده نمیشی .توبه گرگ مرگه
شنبه 24 مهر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
2oktarایران .قم عزیز این oghab - فنلاند - ادم بشو نیست. این سسفارتی جیره خوار از خودشونه. ای ملعون باید دستش به کلی جرم وجنایت الوده باشه
شنبه 24 مهر 1389

alexxx - اتریش - وین
hovakhshatare- تهران دقیقا" همینطور که گفتی حتی کوچکترین عضو این حکومت رو نباید توی حکومت جدید راه بدن. خطر الوده کردن جو این میکروبا زیاده. پایدار باشی
دوشنبه 26 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.