یک پلنگ ایرانی شکار شد


یک پلنگ ایرانی شکار شد

جمعیت پلنگ ایرانی در حال انقراض است

سید محمد موسوی پور، دادستان عمومی و انقلاب کهگیلویه و بویراحمد روز پنج شنبه ۲۲مهر (۱۴ اکتبر) از کشته شدن یک پلنگ ایرانی در شهرستان بهمئی خبر داد.

آقای موسوی پور در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با بیان این که برای دو نفر در رابطه با این اتفاق به عنوان متهم، پرونده قضایی تشکیل شده است، گفت: "متهمان بازداشت شده با سپردن وثیقه قانونی آزاد شده اند."

به گفته کارشناسان محیط زیست، تعداد پلنگ های ایرانی در جهان از ۱۳۰۰ قلاده تجاوز نمی کند که گفته می شود بین ۵۵۰ تا ۸۸۰ قلاده آنها در ایران زندگی می کنند.

این نوع پلنگ یکی از بزرگ جثه ترین زیرگونه های پلنگ در دنیاست که به عنوان زیرگونه در خطر انقراض در فهرست قرمز "اتحادیه جهانی حفاظت" قرار گرفته است.

آقای موسوی پور در مورد شکار یکی از این پلنگ ها در کهگیلویه و بویر احمد گفت: "به سازمان محیط زیست استان، تذکر داده ایم تا وضعیت قضائی پرونده مشخص نشده گزارشی در این باره ارائه ندهد."

دادستان استان کهگیلویه و بویراحمد درباره احتمال کشته شدن پلنگی دیگر در منطقه نیز گفت: "شایعاتی شنیده شده اما تاکنون گزارش مستندی در این ارتباط به دستگاه قضا ارائه نشده است".

از جمله دلایل کاهش شدید جمعیت پلنگ ایرانی شکار بی رویه، کاهش جمعیت طعمه های این گونه جانوری و تخریب زیستگاه آن است.

گفته می شود ایران یکی از آخرین زیستگاه های این نوع پلنگ است؛ حیوانی که زمانی در سراسر جنگل ها و مناطق کوهستانی قفقاز و آسیای مرکزی دیده می شد.

جمعیت های کوچکتری از این حیوان در کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکمنستان وجود دارد.

نسل این گونه جانوری (پلنگ ایرانی) از اوایل قرن گذشته در ناحیه قفقاز روسیه دیده نشده است.

pouriya - ایران - رودسر
چقدر دردناک - حیف و هزاران حیف
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

aria-aria-nl - هلند - روتردام
خاک برسر اون ادمهایی که این حیوانهای نایاب ایرانی رو میکشند.
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

saasaan - ایران - شیراز
بیچاره پلنگه که افتاده گیر انسانها.
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
سلام دوستان عزیز پلنگ رو بیخیال هم اکنون خبری به دستم رسید که شنیدن آن خالی از لطف نیست : در پی درخواست وزیر آموزش و پرورش برای جداسازی کتاب درسی دختران و پسران ،‌ داستان دهقان فداکار در کتاب درسی دختران. به صغرای فداکار تبدیل شد . داستان جدید: صغرا خانم فداکار. صغرا خانم فداکار خیلی ناراحت شد اول خواست پیراهنش را در بیاورد به چوبدستی اش ببندد به و آتش بزند، بعد یادش آمد که لخت می شود و اگر چشم مسافران نامحرم به او بیفتد اسلام نیز در خطر جدی قرار میگیرد و خدا او را با چوبدستی اش در آتش جهنم می اندازد. بعد خواست چادرش را استفاده کند که یاد موهایش افتاد. سپس متوجه شد لازم نیست مثل مردها به هر بهانه ای لخت بشود، او زن است و خدا به او عقل داده لذا نفت فانوسش را ریخت روی چوبدستی اش و آن را آتش زد و چون دویدن برای زن بد است سلانه سلانه به طرف قطار رفت اما دیگر دیر شده بود و قطار با سنگ ها برخورد کرد و همه ی مسافران شهید شدند. انا لله و انا الیه راجعون.
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
قصه گوی شب , کیجا از میلان, همیشه خوش خبر باشی !
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

zoroye iran - اتریش - وین
در ایران مگه چیزی هم مونده البته تا دلتون بخواد اخوند و بسیجی پیدا میشه امیدوارم نسل این دو جانورها از بین برود حیف نیست این حیوان زیبا از بین بره بعد جانوانی مثل تمساح یزدی و خاتمی گوریل و مموتی میمون و فیروز ابادی گاومیش ریشه کن نشن
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

khatat - المان - حسنکیاده
خیال همه راحت شد.همین یک دانه مانده بود .اونم به لطف شکار چی عزیز به اخر رسید
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

پاندورا - آلمان - کلن
Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان . الهام جان اون قسمت مثل مردها .. 2 طرفه هست.فمنستی نوشته شدهp: چوبم بدون لباس و پارچه یه قرن طول میکشه روشن شه .کدوم فکر زنونه .. اما باحال بود,مرسی
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان مرسی دوست خوبم شما هم همیشه شاد باشی
جمعه 23 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
پاندورا - آلمان - کلن امان از دست شما پسرا بخصوص شما که از اون شیطونایی خوشم میاد از شوخیهات کلی با شوخیهات انرژی می گیرم مطمئن باش در اینده زنی که بخواد همسرت شه از دست شما هرگز پیر نمیشه خدایا برسان به ما از این ....... ;)
جمعه 23 مهر 1389

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
خیلی دردناکه. کی مردم ما میخوان این مسایل رو بفهمند؟ نسل این حیوون باارزش داره به طور کلی از بین میره. اونوقت به همین راحتی کسانی رو که درگیر این قضیه بودن با قید وثیقه آزاد میشن. متاسفانه دیدگاه ما ایرانیها نسبت به مسایل محیط زیست خیلی ضعیفه در حالیکه در خیلی از کشورهای دنیا محیط زیست و حیات وحش بخشی از هویت ملی اون کشور محسوب میشه و همون قدر ارزش داره که آثار باستانی و فرهنگی اون کشور ارزش دارند. دلم از این بیشتر سوخت که کامنت های نه چندان مرتبطی هم از دوستان در این صفحه دیده میشه که نشون میده این قضیه تا چه درجه از اهمیت در اذهان مردم ایران جا داره. ما ایرانیها همه چی خودمون رو نابود کردیم و در این راه پرتلاش ترین و کوشا ترین مردم جهان هستیم. زنده باد..
جمعه 23 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
یک پیشنهاد: یک جفت از این پلنگ ایرانی را مشایی میتونه بعنوان هدیه به کشور اسرائیل بده, که از انها خوب مراقبت کنند و بعد از تکثیر سازی, اسرائیل میتونه به عنوان " تبریک " به Mr. Bean = مشایی که رئیس جمهور شد, بده ??!! با یک حرکت " کوچک " ولی بسیار پر تاثیر, دیگر کسی حرف از نابودی همدیگر نمیزنه ! ولی کو ان گوش شنوا و خوشباوریشان ! همه که مثل من خوشباور نیستند که ???!!!
جمعه 23 مهر 1389

پاندورا - آلمان - کلن
Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان . اوه اوه کاترین اگه این cm رو ببینه طلاقت میده هااااا l0o0o0ol ایشالا همه جوونها به اونی که میخوان برسند و خوشبخت بشن
جمعه 23 مهر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان. جالب بود. مرسی lool
جمعه 23 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
پاندورا - آلمان - کلن سیس صداشو در نیار وای نه توروخدا یک وقتی به کتی جون نگی ها می کشه منو ;) lol
جمعه 23 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
Azadikhah - هلند - تکسل مرسی عزیزم قابل شما رو نداشت.
شنبه 24 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.