اجرای حکم قطع دست یک سارق در مشهد


اجرای حکم قطع دست یک سارق در مشهد

دادستان مشهد با اعلام خبر قطع دست یک نفر به اتهام سرقت، گفت که در آینده نیز چنین احکامی اجرا خواهد شد

دادستان مشهد با اعلام اجرای یک مورد حکم قطع ید گفت: این آخرین حکم نیست که اجرا می‌شود و در آینده نیز دست سارقانی که شرایط سرقت مستوجب قطع ید را داشته باشند، قطع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمود ذوقی در نشست خبری که امروز در محل دادگستری خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه جرم سرقت از جمله جرائمی است که مردم از ارتکاب آن رنج می‌برند، اظهار داشت: ارتکاب جرم سرقت حتی به میزان کم نیز احساس نارضایتی مردم را در پی دارد.

وی جرم سرقت را دارای آثار مخرب حتی پس از ارتکاب آن دانست و افزود: ما سخت‌گیری‌های ویژه‌ای در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برای جرم سرقت مقرون به آزار و یا زورگیری، یک بازپرس ویژه در مجتمع شهید قدوسی مشهد مستقر شده است، گفت: به نیروی انتظامی تاکید کرده‌ایم که این نوع پرونده‌ها را به هیچ وجه به مجتمع‌های دیگر نفرستد.

دادستان مشهد به ماده 185 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: عمل یک فرد سارق با جمع شرایطی می‌تواند از مصادیق جرم محاربه باشد که مجازات سنگین اعدام را در پی خواهد داشت.

وی درخصوص سرقت‌هایی که از مصادیق محاربه نیست، به ماده 201 قانون مجازات اسلامی و آیه 38 از سوره مائده اشاره کرد و گفت: بر این اساس اصل بر قطع ید سارق است.

ذوقی خاطرنشان کرد: به قضات ویژه ابلاغ کرده‌ایم که اگر سارقی دستگیر شد، اصل را در صدور کیفر خواست بر قطع ید قرار دهند و اگر شرایط وجود نداشت به سراغ انواع سرقت‌های تعزیری بروند.

وی افزود: چون این افراد به مال و امنیت مردم رحم نمی‌کنند، ما به عنوان مدعی‌العموم و حافظ منافع عمومی مردم، رحمی در قبال آن‎ها نخواهیم کرد و برای آن‌ها امتیازاتی در نظر نخواهیم گرفت.

ذوقی تاکید کرد: حدود یک سال است که این افراد را از مرخصی محروم کرده‌ایم و به هیچ وجه با آزادی مشروط آن‌ها موافقت نشده است.

وی با بیان اینکه ما در مقام تعارض مصلحت جامعه و افراد، اصل را با مصلحت جامعه گذاشته‌ایم، گفت: اجرای حکم قطع ید، در مقابل تعدادی از زندانیانی بود که مرتکب جرم سرقت شده‌اند تا آن‌ها نیز عبرت بگیرند.

دادستان در ادامه درخصوص پرونده این اجرای حکم قطع ید اظهار داشت: این فرد با یک نفر دیگر، اتهام شرکت در دو فقره سرقت را داشته‌اند، به گونه‌ای که در یک مورد شبانه وارد مغازه‌ای شده‌اند و با شکستن گاو صندوق اسناد، مدارک و پول‌ها را سرقت کرده‌اند.

ذوقی در خصوص سرقت دیگر این افراد نیز گفت: این سارقین با پوشاندن صورت خود شبانه وارد منزلی می‌شوند و پس از اطلاع صاحب خانه از ورود آن‌ها، وی را تهدید به قتل می‌کنند و پس از بستن دست و پای صاحب خانه و همسرش، با اتومبیل وی وسایل را به سرقت می‌برند.

وی افزود: این پرونده در مرحله تجدید نظر نیز رسیدگی شد و با احراز شرایط صدور قطع ید، حکم قطعی صادر شد و این در حالی است که این افراد در زندان خواهند بود، تا اموال ربوده شده را مسترد کنند.

دادستان مشهد درخصوص سرقت‌های مقرون به آزار با بیان اینکه این موضوع فقط در مشهد نیست، عنوان کرد: در بررسی‌های انجام شده دو عامل اعتیاد و انگیزه‌ مالی برای تامین مواد مخدر در ایجاد این جرم نقش بسزایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی نیز در این امر اهتمام جدی دارد، اما امکانات و ملزومات لازم در اختیارش نیست و این در حالی است که مسوولان کشور باید فکری بکنند.

ذوقی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص آخرین وضعیت پرونده سرقت مسلحانه از طلافروشی خیابان امام خمینی (ره) در مشهد گفت: در آن زمان سرنخ‌های خوبی را از طریق دوربین‌های سطح شهر به دست آورده بودیم به گونه‌ای که مسیر و زمان ورود به داخل و خارج از مغازه برای ما مشخص بود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون این فرد شناسایی نشده است، خاطرنشان کرد: یقین داریم که سارق با صاحب مغازه آشنا بوده است چرا که از این فرد در داخل مغازه پذایرایی شده و صاحب مغازه نیز به وی اعتماد داشته است.

دادستان مشهد گفت: این سرقت طلافروشی را نمی‌توان یک سرقت مسلحانه و برنامه‌ریزی شده دانست چرا که فرد ابتدا قاتل بوده است و نه سارق.

وی تاکید کرد: این گونه موارد را نمی‌توان به وجود ناامنی نسبت داد.

ذوقی در ارتباط با وضعیت کشف رود نیز افزود: دستور قضایی در خصوص معدوم کردن محصولات کشف‌رود وجود دارد و یک دستور مقطعی نبوده است.

وی در پایان تعداد زندانیان مرکزی مشهد را 11 هزار زندانی دانست و عنوان کرد: در ماه‌های اخیر 4 هزار نفر زندانی اضافه شده است.

پاندورا - آلمان - کلن
این عمل که وحشیانه هست اما به واقع کسی که ادم نمیشه رو باید چه کرد?کسی راهشو میدونه?فقط از زیرساخت و کار فرهنگی نگید.بعضی مجرمها ذاتا مجرم هستند
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

baran shomal - نروژ - اسلو
از برکت اسلام بیشتر هم میشه مردیکه خاک تو سرتون
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
اون وقت این یارو دادستان و علی‌ شیره ای رو چیکار باید کرد؟؟
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

na rafigh - ایران - تهران
بیایید مشکل اصلی را که همان بیکاری بدبختی استفاده نکردن از سرمایه های ملی در راه ملت ایران و هزاران بدبختی دیگر را حل کنید چه فایده چه فایده قطع کردن دست اون بدبخت اگه می خواهین دست قطع کنید از اون بالا بالا ها باید شروع کنید که دزدان واقعی اونجایند
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

alis431 - آلمان - برلین
ای خاک برسرتون مسلمونا اخه اینم دینه. که شما دارید.
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

choke_bander - امارات - دبی
حقشه چرا بره دزدی کنه !
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بس اینهمه دزدهای ج.ا روبایدچکارکرد. حرومزاده علی گدا?
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
این از خدا بی خبران و نامسلمانان نمی دانند که انجام این حکم دراین زمان دیگر جایز نیست . در ثانی این حکم بنا به قولی زمانی صادر می شود که هیچ فقر و مکنتی در جامعه نبوده باشد وکسی از روی نداری و فقر و گرسنگی دست به دزدی زده باشد این حکم صادر نخواهد شد و جزای آن زندان است
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

ContractorQatar - قطر - دوحه
در صدور یک حکم قضایی تاکید قاضی باید بر جنبه تربیتی قرار گیرد نه صرفا تنبیهی ولی احکام شریعت مبارکه اسلام تنها بر جنبه تنبیهی اصرار می ورزد(در واقع قاضى نماینده شاکى در جهت انتقام جویی از متشاکى محسوب میشود!) و اصولا اسلام فاقد نظام تربیتی در برخورد قضائى با مجرمین است. در تشکیلات اسلامی حکومت محمد و ابوبکر و عمر و عثمان و علی و حسن چیزی به نام زندان و یا تادیبگاه وجود نداشته بلکه در روند رسیدگی قضائى به یک پرونده رویکرد بده و بستان نقدی در پیش گرفته میشده(نقدی بگیر و برو!) یعنی اگر یک مشت زدی یک مشت هم باید بخوری, پایی را قطع کردی پس پایت مى باید قطع گردد و یا اگه دزدی کردی قسمتی از دست راستت قطع خواهد شد.
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

khayyaam - استرالیا - ملبورن
تعداد زیادی از طلا فروشیهای شهرستانها مانند فردیس مشهد گرمان به توسط پاسدارها سرقط شد اب هم از اب تکان نخورد چرا چون این طلاها به کاظمین رفت برای طلا کاری کنبد امام کاظم یک صد وچهارده کیلو گرم امام حالشو ببره
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
راه خوبیه قطع دست...مجازات کسانی از صبح تا شب به فکر دزدیدن دست رنج دیگرانند چه چیزی میتونه بهتر از قطع دست باشه...با زندان هم این جماعت درست بشو نیستند وبه محض خروج از زندان باز هم به سراغ دزدی میروند
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

z.e.molla - ایران - ایران
اگر حاکمان بی وجدان جمهوری اسهالی رو با همین احکام ملادراوردی مجازات کنیم باید تکتکشون مثله بشن بجای اینکه دستشون قطع شه.نفرین ابدی به هر چی ملاست از ملاعمر تا ملاعلی...
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

safih - اصفهان - ایران
خب لااقل دست شاه دزدان رو هم قطع کنید... دزدان ناموس و مملکت و ثروت ایران در لباسهای مجلل آخوندی سزاوار این حکم نیستند ؟
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
poriyaye_vali - قطر - دوحه . دوست عزیز فکر نمی کنم این کامنت شما جدی باشد سنگسار و قطع دست وپا کثیفترین مجازات و مربوط به جامعه ی انسانی نیست.
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس ...سلام دوست عزیز...خوب میگی چیکارشون باید کرد...مهم نیست نظر من شوخی باشه یا جدی ولی خدائیش اونایی که به جای کارکردن وعرق ریختن وزحمت کشیدن از صبح تا شب به فکر دزدی هستند چه برخوردی لایقشونه...زندان ؟؟ زندان بی فایده است ..کار؟؟ اکثر اینا کاری نیستند ..
پنج‌شنبه 22 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.