یارانه نقدی:امسال ماهی ۳۵هزارتومان


یارانه نقدی:امسال ماهی 35هزارتومان

خبرگزاری مهر در گزارشی به بررسی دو سناریوی مبلغ یارانه نقدی با جمعیت آماری 52.5 و 61 میلیون نفر پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا فرزین سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت از اطلاع رسانی روزانه از نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها از هفته آینده به مردم خبر داد و گفت: قرار است رئیس جمهور مبلغ یارانه نقدی را به زودی اعلام کند.

در این میان، سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: "مبلغ یارانه نقدی را می دانم اما فعلا به مصلحت نیست اعلام کنم."

مسئولان دولتی نیز اعلام کرده اند که یارانه نقدی تا 30 مهرماه به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد، ضمن اینکه یارانه نقدی واریزی در فاز اول دو ماهه خواهد بود، البته تاکید مسئولان بر تحقق درآمد 20 هزار میلیارد تومانی از محل اصلاح قیمتها در سالجاری است.

براساس قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، 50 درصد از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حاملهای انرژی به مردم ( به صورت یارانه نقدی و غیر نقدی)، 30 درصد به تولیدکنندگان و 20 درصد به دولت به منظور جبران آثار آن بر اعتبارات هزینه ای و تملک داراییهای سرمایه ای اختصاص می‌یابد.

دو استدلال از مبلغ یارانه نقدی

در این میان، هم اکنون دو استدلال از مبلغ یارانه نقدی وجود دارد. برخی‌ها در برآورد مبلغ یارانه نقدی، آن را با جمعیت آماری 61 میلیون نفر و برخی دیگر آن را با جمعیت آماری 52.5 میلیون نفر مورد بررسی قرار می دهند. حال مبلغ یارانه نقدی را با این دو جمعیت آماری برآورد می کنیم.

توزیع یارانه نقدی میان 52.5 میلیون نفر

ابتدا به گزارش وزارت رفاه و تامین اجتماعی مبنی بر اینکه 86 درصد کسانی که فرم اطلاعات اقتصادی را پر کرده بودند، حساب یارانه نقدی را افتتاح و به سامانه این وزارتخانه اعلام کردند، استناد می کنیم.

در همین حال، اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می دهد که حدود 19 میلیون خانوار در قالب 61 میلیون نفر فرم اطلاعات اقتصادی را پر کردند که 86 درصد این رقم، نزدیک به 52.5 میلیون نفر می‌شود. به عبارت دیگر، سهم 10 هزار میلیارد تومان مردم از درآمد هدفمندی یارانه ها در این فاز بین 52.5 میلیون نفر چند ماه باقی مانده از سال توزیع خواهد شد.

البته مبلغ یارانه نقدی اقشار آسیب پذیر که به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی حدود 10.5 میلیون نفر هستند، 10 درصد بیشتر از سایر اقشار جامعه خواهد بود.

با بررسی آمار و ارقام و ضرب و تقسیم اعداد، در نهایت مشخص می شود که 42 میلیون ایرانی امسال در مجموع حدود 185 هزار تومان و اقشار آسیب پذیر حدود 203 هزار - هر نفر- یارانه نقدی می گیرند.

توزیع یارانه نقدی میان 61 میلیون نفر

حال اگر مبلغ یارانه نقدی را با جمعیت آماری 61 میلیون نفر بررسی کنیم، یارانه نقدی اقشار آسیب پذیر در سالجاری 176 هزار تومان و سایر اقشار جامعه 160 هزار تومان خواهد بود.

در این میان، باید در نظر داشت که اگر این مبالغ را دولت در پنج یا چهار یا سه ماه باقی مانده از سال توزیع کند، قطعا مبلغ ماهانه یارانه نقدی متفاوت خواهد بود.

$persian$ - ایران - تهران
بزار در کوزه آبش و بخور
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

nimaaa - امریکا - نیویورک
اینها اگر هفتاد هزار تومان از مردم نگیرند سی و پنج هزار تومان به مردم نمیدند شما مردم ایران خیلی ساده لوح و کوته بین هستید واقعا براتون متاسفم جمهوری اسلامی برازنده شماست
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
اول هو هو می کنند که می خواهند چندرغاز بدهند.کاسبهای حتی خرده پا گوش تیز کردند تا انچه بمردم درفقر قرار گرفته را با افزودن قیمت اجناس به چاپند در حقیقت این کمکی که مدتهاست جار میزنند کمک به مردم اسیب پذیر جامعه نیست بلکه کمک به بازاریان و کسبه است تا به این بهانه بتواند به این قشر بخصوص بیشتر فشار وارد شود. این عوامفریبیست و گول زدن جامعه رنج کشید و فقی است وگرنه دولت در کنار این برنامه بایستی جلو افزایش قیمتها و کنترل ان را که مهمترین کمک است بطور ضربتی البته اگر خود دولتمردان ذینفع نیستند بگیرد. من مطمئن هستم دولت نه می خواهد و نه می تواند جلو افزایش سرسام اور را بویژه پس از پرداخت این مبلغ ناچیز بگیر.
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

n1002 - کانادا - تورنتو
فردا که طرف قبض برقش اومد 500هزار تومن پس بگید خود جناب رئیس دولت تشریف ببرن در منزل پول قبضو بگیرن!. مردم تو ایران همه جور گرفتاری دارن این پول بیاد دستشون درجا خرج میشه دیگه کی میتونه قبض بده و هزارتا خرج دیگه
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.