فروش زعفران تقلبی با طعم خون گاو!

 
فروش زعفران تقلبی با طعم خون گاو!

کرمان - خبرگزاری مهر: سودجویان با گل خشت که بسیار شبیه زعفران است و اضافه کردن مقداری مواد غیرمجاز و در نهایت خواباندن آن در خون گاو اقدام به ارائه زعفرانی تقلبی و توزیع در جامعه به ویژه کرمان با نامهای تجاری معروف کرده اند که سلامت مردم را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، زعفران ایران از گذشته تاکنون در کنار فواید دارویی به عنوان بهترین و گرانترین ادویه غذا شهرت داشته و از این گیاه در غذاهای ایرانی استفاده می شود. هر چند ایران یکی از اصلی ترین تولید کنندگان این ادویه مشهور و خوش رنگ است اما متاسفانه عدم وجود یک برند ملی برای صادرات این محصول و همچنین عدم بسته بندی مناسب به این صنعت ضربه زنده است به گونه ای که طی هفته های اخیر عرضه عمده زعفران تقلبی در استان کرمان منجر به ابراز نگرانی برخی از مسئولان شده است.

سودجویان با استفاده از گل خشت که بسیار شبه به زعفران است و اضافه کردن مقداری مواد غیرمجاز و در نهایت خواباندن آن در خون گاو اقدام به ساخت زعفران تلقبی و توزیع در جامعه به وسیله دست فروشان با قیمت بسیار نازل می کنند.

سرهنگ هوشنگ پوررضاقلی چندی پیش در جمع خبرنگاران با اظهار نگرانی از تولید برخی موادغذایی تقلبی گفت: در بازرسیها و دقت در اموال دستفروشان نمونه ای زعفران تقلبی که با قیمتی  پایین تر نسبت به زعفرانهای واقعی فروخته می شد کشف شد که پس از آزمایش توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان مشخص شد این زعفرانها تقلبی بوده و از خواباندن گل خشت که نوعی گیاه رنگی است در خون گاو تولید شده اند و در صورت مصرف ضایعات جسمانی در انسان برجای می گذارد.

رئیس پلیس آگاهی کرمان با اشاره به اینکه هر ارزانی بدون علت نیست گفت: مردم نباید با خرید موادغذایی نظیر زعفرانهای تقلبی یاد شده از دستفروشان سلامت خود و خانواده را به خطر مواجه کنند.

از سوی دیگر بهداشت محیط استان کرمان با اظهار بی اطلاعی از فروش چنین زعفرانهایی در دستفروشیهای شهر فقط بر نظارت اداره بهداشت تاکید کرده و آن را کامل می دانند در حالیکه بعضا دستفروشیها در ساعات ابتدایی شب با حضور در اماکن عمومی نظیر بازار نسبت به فروش انواع مواد خوراکی اقدام می کنند و با توجه به عدم نظارت کافی توسط بهداشت به دستفروشان هر روز گزارش جدیدی درباره فروش موادغذایی توسط دستفروشان و غیربهداشتی بودن این مواد خوراکی منتشر می شود که نگران کننده است.

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه اظهارداشت: بازرسان بهداشت محیط ماهانه تمام موادغذایی و حتی مواد اولیه تولید غذا را در رستورانهای شهر به طور مداوم بررسی می کنند و در صورت مشاهده تقلب فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی می شود.

محمد نوحی افزود: برخی افراد زعفران را با رنگ تقلبی ارائه می کنند و یا گل خشت و کلاله ذرت را با زعفران مخلوط می کنند که مرکز بهداشت با تمام موارد فروش مواد مصنوعی رنگی برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: فروش مواد رنگی غیرمجاز خوراکی برای تهیه مواد غذایی طبق ماده یک قانون مربوط به موادغذایی و آرایشی جرم است و استفاده در رستورانها یا قنادیها و اماکن عمومی نیز ممنوع است و با هر مورد تخلف به شدت برخورد می شود.

نوحی اضافه کرد: هر جا که بازرسان بهداشت تایید کنند به معنی تایید کامل کار و سلامت آن مکان نیست بلکه بعضا موارد تخلف شاید گزارش نشوند که مردم می توانند با تماس با مرکز بهداشت موارد تخلف را گزارش دهند.

وی درباره فروش ناس و پمپرک به عنوان دو ماده مخدر در اغذیه فروشیها گفت: این مسئله با کمک نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر بررسی می شود و اگر موردی گزارش شود با فروشندگان این ماده غذایی برخورد و فروشنده را به مراجع قضایی ارجاع می دهیم.

bluestar - ایران - تهران
شنیده بودم تو هند با چای همین کار رو میکنند
سه‌شنبه 20 مهر 1389

خانه به دوش - سوئد - اسکهلم
خداییش باید این سودجویان را هر چه زودتر شناسایی دستگیر و اعدام کنند
سه‌شنبه 20 مهر 1389

tuti_lol - ایران - تهران
نهایت استفاده از گاوهای موزیک دوست!لوول.
سه‌شنبه 20 مهر 1389

marjamak - نروژ - - اسلو
marjamak - نروژ - اسلو. از تمامی عزیزان در خواست داریم تا روز چهارشنبه 13 اکتبر در جلو سفارت خانه های یونان تجمع کرده و حمایت خود را از پناهجویان سیاسی در آتن، یونان نشان دهند. این متن آخرین هشدار ما به دولت یونان است که تا روز پنج شنبه با آنها زمان داده ایم. امیدوار هستیم که تا آن روز جواب هم کیشان ما را در این کمپین بدهند تا اعتصاب به مرحله دیگری (سخت تر) وارد نشود. به یاد داشته باشید که رفتن شما هم میهنان میتواند کمک بسیار مهمی در پیشرفت و موفقیت هم میهنانمان کند.
سه‌شنبه 20 مهر 1389

marjamak - نروژ - - اسلو
. ما پناهندگان سیاسی ایرانی در یونان از اول سپتامبر در مقابل دانشگاه یونان (پروپیلا) دست به تحصن اعتراضی مسالمت آمیز زده ایم. و در تلاشیم تا پیام خود را به شهروندان و دولتمداران یونان برسانیم، که پناهجویان سیاسی ایرانی تحت شرایط بسیار وخیم جاری در ایران مانند شکنجه، سنگسار و حکم اعدام توسط رژیم اسلامی حاکم بر ایران ناچار به ترک....... .
سه‌شنبه 20 مهر 1389

marjamak - نروژ - - اسلو
ایران شده اند. چهل روز گذشت.. دروغها و وعده های دروغین دیگر بس است. ما خواهان پاسخ فوری به تقاضای پناهندگی سیاسی هستیم. بدین وسیله اعدام میداریم در صورت بر آورده نشدن خواسته هایمان تا پنج شنبه مصمم به استفاده از روش ها اعتراضی شدیدتر هستیم 14/10/2010.
سه‌شنبه 20 مهر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
خداییش حرفه ای ترین حقه بازها و کلاهبردارهای دنیا ایرانی اند.اینها حتی به هندونه هم رحم نکردند
سه‌شنبه 20 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
عجب بی وجدانهایی پیدا میشن!
سه‌شنبه 20 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
به یاد کشور فقیر هائیتی افتادم که در دکه های خیابانی, با " خاک " خمیر درست میکنند و فقط با روغن در تابه برشته کرده و بعنوان " نان " انرا میفروشند و فروشندهها گله هم داشتند که الان با گران شدن روغن, نون ما هم گران شده ! حالا, در انجا مردم مجبورند از روی فقر خاک بخورند, ولی در این کشور غنی, اگر این کار انجام بشه, واقعا جنایت و کفران نعمته !
سه‌شنبه 20 مهر 1389

mortaza_hrt - افغانستان - هرات
زعفران فقط زعفران افغانستان که از نظر کیفیت در جهان اول است
سه‌شنبه 20 مهر 1389

farzad_s - ایران - تبریز
mortaza_hrt - افغانستان - هرات----شاید هم در افغانستان یک نوع زعفران با شیره تریاک درست می کنن
سه‌شنبه 20 مهر 1389

venoosi - بلژیک - ورویر
mortaza . چرا حرف بیخود میزنی.....اون زعفرانی که تو افغانستان میبینی از ایران به اونجا اورده میشه ....کیه تو دنیا که ندونه زغفران ایران حرف اول رو میزنه...این از بی لیاقتی مسئولینه دیگه....زعفران هم مال افانستان شد.
سه‌شنبه 20 مهر 1389

bluestar - ایران - تهران
farzad_s - ایران - تبریز - دمت گرم. شیره تریاک و خوب اومدی
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

mortaza_hrt - افغانستان - هرات
farzad_s - ایران - تبریز-venoosi - بلژیک - ورویر- یا خیلی بیسوادید یا خیلی معلومات شما پایین است من خودم مهندس کشاورزی هستم پارسال طبق تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شد که زعفران افغانستان در جهان مقام اول دارد بروید به اینترنت جستجو کنید متوجه میشوید در ضمن خود دولت افغانستان هم پیاز زعفران تولید میکند.و هیچ وابستگی به دولت ایران ندارد
چهار‌شنبه 21 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.