تحقیق درباره مدیر یک شرکت آلمانی به دلیل تلاش برای صدور تریتیوم به ایران


تحقیق درباره مدیر یک شرکت آلمانی
به دلیل تلاش برای صدور تریتیوم به ایران

دادستانی برلین روز شنبه اعلام کرده است که درباره تلاش مدیر یک شرکت آلمانی برای صدور مواد قابل استفاده در تولید سلاح اتمی به ایران، تحقیقاتی انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارتین اشتلدنر، سخنگوی دادستانی برلین روز شنبه گفت: این مرد در صدد بود تا «تریتیوم» به ایران صادر کند و این نقض قوانین صادرات آلمان است.

مارتین اشتلدنر جزئیات بیشتری از این تحقیقات را مطرح نکرد ولی گفت که این تحقیقات به پایان رسیده است.

سخنگوی دادستانی برلین هویت این مدیر شرکت آلمانی را اعلام  نکرد و نگفت که آیا علیه این فرد اتهاماتی وارد شده است، یا نه.

روزنامه آلمانی زود دویچه سایتونگ هم در این باره نوشته بود: محموله «تریتیوم» شرکت «احمد. ر» در دسامبر سال ۲۰۰۷ در فرودگاه آمستردم متوقف شده بود.

طبق این گزارش، تریتیوم می تواند به عنوان یکی از مواد اصلی در ساخت سلاح هسته ای به کار رود. این مواد همچنین می تواند برای تحقیق و دیگر مصارف استفاده شود.

در همین زمینه، دادستانی فدرال آلمان ۲۸ مردادماه، یک ایرانی و یک آلمانی را به ارسال قطعات مورد استفاده در ساخت موشک‌ دوربرد قادر به حمل کلاهک هسته‌ای به ایران متهم کرده بود.

این دو نفر به خرید کوره‌ قابل استفاده در ساخت کلاهک و سیستم هدایت موشکی از یک شرکت آلمانی متهم شده‌اند؛ برپایه گزارش‌های منتشر شده این کوره در مقاوم کردن کلاهک و سیستم هدایت موشکی کاربرد دارد.

علاوه بر تحریم‌های گسترده‌ای که در سال ۱۳۸۹ علیه ایران وضع شده و محدودیت‌های بسیاری را در تجارت کالاهای حساس به ایران فراهم کرده است، بر اساس قوانین آلمان و اتحادیه اروپا صدور فن‌آوری‌های حساس، مواد و کالاهایی که دارای کاربرد دوگانه نظامی و غیرنظامی هستند، به ایران ممنوع است.

دولت‌های غربی بر این باورند که جمهوری اسلامی در پوشش برنامه‌های اتمی خود اهداف نظامی را نیز دنبال می‌کند و به همین دلیل با وضع تحریم‌های گسترده سعی دارند ایران را متقاعد به توقف فعالیت هسته‌ای خود نمایند.

این در حالی است که ایران ضمن رد اتهامات وارد از سوی دولت‌های غربی همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه های اتمی خود تأکید کرده و همچنان به فعالیت هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
فعالیتهای حکومت ولی وقیح مثل همیشه صلح آمیز بوده!!! اگه کسی شک داره میتونه از برخورد مسالمت آمیز پلیس ضدشورش و لباس شخصی هاش با مردم بی سلاح توی خیابون به صلح آمیز بودن همه فعالیتهای ولی وقیح پی ببره.
یکشنبه 18 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
بندازینش زندان بجرم خلاف علیه بشریت. این کثافتها برای پول به علی چکه ای قاتل کمک میکنه.
یکشنبه 18 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.