آیا سنگدان جای گوشت را می ‌گیرد؟

آیا سنگدان جای گوشت را می ‌گیرد؟

سنگدان و دل و جگر مرغ بسته‌ بندی ‌شده که این روزها در بسیاری از مرغ‌ فروشی ‌ها و حتی در فروشگاه ‌های بزرگ مواد غذایی عرضه می ‌شوند، در واقع، نوعی گوشت احشایی به حساب می ‌آیند.

آن هایی که بیش از همه از این نوع گوشت‌ ها استفاده می ‌کنند، حتما تا به حال گاهی با خود فکر کرده ‌اند که آیا این دسته از خوراکی‌ ها ارزش تغذیه ‌ای گوشت را هم دارند یا نه؟

اساسا یکی از خصوصیات گوشت ‌های احشایی (دل و سنگدان مرغ) این است که میزان چربی در آن ها بالا است و درست است که در دسته ی گوشت‌ ها قرار می ‌گیرند و پروتئین و سایر ترکیبات گوشت را دارا هستند اما کلسترول و چربی شان بسیار بالا بوده و به همین دلیل مصرف شان باید محدود شود و حداکثر ماهی یک‌ بار یا هر 2 ماه یک ‌بار در برنامه ی غذایی گنجانده شوند.

پس به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود این مواد غذایی را جایگزین گوشت کرده و به طور روزانه مورد استفاده قرار داد.

میزان آهن سنگدان و دل مرغ تقریبا برابر با گوشت مرغ و حتی کمی پایین ‌تر است و گرچه باقی ترکیب ‌ها دارای درصدی بالاتر هستند ولی آهن از نوع آهن " هِم " است که جذب بالایی دارد و از این نظر مشکلی ندارد.

کسانی که چربی خون و یا سابقه ی بیماری قلبی دارد، بهتر است کلا خوردن

این دسته از منابع پروتئینی را فراموش کنند

اما نکته ی دیگری که لازم است به آن اشاره کنم آن است که داروهای تزریقی به طیور معمولا در چربی ‌ها تجمع پیدا می‌‌ کنند و از آن جا که میزان چربی دل و سنگدان مرغ بسیار بالا است، احتمال تجمع این ترکیبات در این اندام‌ ها بیشتر بوده و چون به صورت غیرطبیعی و به شکل ترکیبات ناشناخته وارد بدن می ‌شوند می ‌توانند با توجه به میزان و تعداد مصرف در طولانی مدت بسته به نوع دارو یا حتی هورمون، اختلال‌ های هورمونی در مصرف‌ کننده ایجاد کنند.

توصیه ی من به مصرف ‌کنندگان، این است که تا حد ممکن، مصرف این نوع گوشت‌ های احشایی را کاهش دهند و اگر تمایل به تهیه ی آن دارند، حتما از نوع بسته‌ بندی با مجوز وزارت بهداشت خریداری کنند؛ چون بیشتر گوشت‌ های احشایی که به صورت باز به فروش می ‌رسند، آلودگی دارند و سلامت را به مخاطره می ‌اندازند.

به عبارت دیگر، در هیچ شرایطی متخصصان تغذیه مصرف این نوع گوشت‌ ها را توصیه نمی ‌کنند اما برای کسانی که علاقه زیادی به خوردن آن ها دارند محدودیت قایل می ‌شوند؛ زیرا این منبع آهن، پُرچرب بوده و می ‌تواند به راحتی اضافه وزن و چاقی به بار آورد، در حالی که منابع کم‌ چرب‌ تری از آهن نیز وجود دارد.

در ضمن، در صورتی که مصرف کننده، چربی خون و یا سابقه بیماری قلبی دارد، بهتر است کلا خوردن این دسته از منابع پروتئینی را فراموش کند.

دکتر خدیجه رحمانی - متخصص تغذیه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

hossein53n - ایران - قم
حالم به هم خورد بهترین گوشت برای علی شیره ای تو شکمی غذای حیوانات ...................افسوس
جمعه 16 مهر 1389

takht-e-jamshid - ایران - تهران
سلام به همه دوستان عزیز . . این تحقیق زمانی به درد مردم میخوره که حق انتخاب داشته باشند. وقتی که پدر یک خانواده مجبوره که گوشت بخره تا بچه هاش چشمشون به سفره همسایه نباشه دیگه فرق نداره که اسمش چیه!!!. چرخ کرده همراه با سنگدون و آشغال گوشت... مهم اینه که امشب پدر با ذوق به لبخند بچه هاش که دارند شامی کباب میخورند نگاه میکنه و تو دلش هزار تا آرزو برای فرداهاست....
جمعه 16 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
من که میگم هرگز نمی گیره مگه جابه جایی داریم؟;)هر مواد گوشتی جای خودش
جمعه 16 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
takht-e-jamshid - ایران - تهران : کاملا درست گفتید, زیرا در جهان اول " بال " مرغ و گوشتهای احشایی به افریقا صادر میشه !
جمعه 16 مهر 1389

mina43 - انگلستان - لندن
خودتان نظر بدید اینقدر مردم در فشار هستند که مجبورند از این جور گوشتها مصرف کنند خدا باعث و بانی را نابود کنه...خدایا چقدر صبرت زیاده؟...
جمعه 16 مهر 1389

naghme 77 - سوئد - گوتنبرگ
من یادمه یه زمانی اینجور گوشتهارو برایه حیوونهای خونگی که داشتم خیلی خیلی ارزون می خریدم ولی4 ساله پیش دیگه تقسیم می کردم (نس مال من نس مال اون) :(
جمعه 16 مهر 1389

safih - اصفهان - ایران
گوشت مرغ که جوجه 35 تا 45 روز بیشتر نداره تماما از هورمونهای رشد اشباع شده ...چه برسه به دل و جگر و سنگدان مرغ ... سگ مرغ میخوره که آدم بخواد سنگدونش رو بخوره ؟؟
جمعه 16 مهر 1389

mehrnoosh - ایران - اهواز
وقتی کسی پول نداره حاضره گوشت---مرغ هم چرخ کنه بده بچه هاش به جای شامی کباب بخورن چه برسه به گوشت سنگدون که واقعا یه ذره مزه گوشت هم میده!
جمعه 16 مهر 1389

pelle - سوئد - استکهلم
takht-e-jamshid - ایران - تهران. دوست عزیز کامنت شما خیلی غصه دارم کرد، همیشه از تجسم پدری که با هزار سختی و جون کندن قادر نیست حتی شکم فرزندانش را سیر کند اندوه گین میشوم ،به امید روزی که هیچ پدرومادری شرمنده فرزندانش نشود. شاد باشید.
جمعه 16 مهر 1389

پریشان - ایران - صدرآباد
شاید از نظر ارزش غذایی جای کوشت را نگیره ولی از نظر ارزش ریالی چرا جاش را میگیره.چرا خودمون را به اون راه میزنیم.وقتی تو این مملکت خراب شده گوشت کیلویی 20 هزار تومان باشه مردم چاره ای جز خوردن سنگدون ندارند.
شنبه 17 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.