اظهارات تکان دهنده فعالین سیاسی مازندران در دادگاه انقلاب شهرستان بابل


اظهارات تکان دهنده فعالین سیاسی مازندران در دادگاه انقلاب شهرستان بابل

بنا به اخبار رسیده از منابع آگاه در مازندران طی روزهای اخیر دادگاه چند تن از فعالین سیاسی سرشناس استان مازندران تشکیل شد. به گزارش این خبر این دادگاه دومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمین حوادث پس از انتخابات بوده است. جلسه دادگاه در شعبه ۱۰۱دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان تشکیل شده بود. منابع آگاه گزارش می دهند که در این دادگاه علیرضا شهیری، دکتر احمد میری، دکتر علی اکبر سروش، آریا آرام نژاد، علیرضا فلاحتی، محمدرضاکربلائی آقاملکی، محمد معصومیان و مصطفی ابراهیم تبار حضور داشتند و ازخود دفاع کردند.

در ابتدای جلسه معاون دادستان اتهام هر یک از فعالین سیاسی را اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ و تبانی علیه نظام عنوان کرد و سپس هر یک از این متهمین به دفاع از خود پرداختند. گفتنی است اغلب متهمین دادگاه روزهای اخیر از اعضای ستاد مهندس میر حسین موسوی در استان مازندران بوده اند که در بهمن و اسفند ۸۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و دوران بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلای بابل سپری کرده بود.

دفاعیات هر یک از متهمین حوادث پس از انتخابات در دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ترتیب زیر می باشد:

علیرضا شهیری : ” با پیشکسوتان نظام به گونه ای برخورد نکنید که بگویند روزهای خوب همه خواب بود “

یکی از متهمین سرشناس این پرونده علیرضا شهیری رئیس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی در بابل بوده که در اظهارات خود عنوان داشت : ” فردی که در مقابل شما ایستاده در حقیقت زندانی ۲ نظام است یک بار در رژیم شاه و به جرم پیروی از امام و دیگری درعصر جمهوری اسلامی ای که خودم برای استقرار آن تلاش و جان فشانی کرده ام. ” مسئول سابق روابط عمومی استانداری مازندران افزود : ” آیا مسوولان و متولیان امنیتی کشور شرایط بعد از انتخابات ۲۲ خرداد را به دقت و هوشمندانه آسیب شناسی‌کرده و فهمیده اند که چرا بعد از گذشت ۳۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران فرزندان انقلاب اینگونه محاکمه می شوند؟ آیا این نظریه که انقلاب فرزندان خود را می‌‌خورد صحیح است؟ آیا از کارآمدی یا ناکارآمدی مسئولان نظام و دولت در حل مشکلات و … باخبرند؟ و می دانند در زیر پوست شهر بابل و شهر‌های دیگر کشور چه می‌گذرد؟ آیا می خواهند با پیشکسوتان انقلاب به گونه ای‌برخورد کنند که دیگران عطای انقلاب و سیاست را به لقایش بخشیده و از خیر همه چیز بگذرند و بگویند آن  روزهای خوب که دیدیم خواب بود! “

سپس شهیری اجمالا به معرفی‌خود پرداخت و به التزام خود به امام و راه او اشاره کرد و حضور مردم در صحنه و مشارکت آنان در تعیین سرنوشت شان را برگرفته از همین تفکر و تضمین کننده حیات جامعه  دانست و اذعان داشت که اگر امثال بنده و سایر فعالان سیاسی نبودند شور و حالی ‌در جامعه  ایجاد نمی‌شد، آنوقت بزرگان نظام نمی توانستند از بلندای نماز جمعه تهران حضور میلیونی مردم را در صحنه انتخابات به رخ جهان بکشند.

رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل در ادامه گفت : ” بگذارید همین جا بگویم که شرط انصاف نیست که از وجود من و امثال من برای به صحنه آوردن مردم استفاده نمائید اما بعد به بهانه‌های عجیب برخی ‌را دستگیر و زندانی کنید. “

شهیری در رد اتهامات خود که برگزاری جلسات قرآن در منزل‌شان بود خطاب به قاضی باقریان گفت : ” از کی ‌تا به حال خواندن قرآن و تفسیر و ذکر خاطرات دوران انقلاب و صحبت در مورد مسائل روز جرم محسوب می شود؟ “

احمد میری : ” اگر راه اصلاحات بسته شود راه انقلاب هموار می شود “

متهم دیگر این پرونده احمد میری از اعضای ستاد مهندس میر حسین موسوی بود که در ابتدای اظهارات خود عنوان داشت:

” تمام بازجویی ها در زیر زمین  اطلاعات مازندران را ساخته و پرداخته سناریو از پیش تعیین شده آن اداره می‌دانم که با القاء فرضیات خود در صدد اثبات آن بوده است و هیچ اعتبار حقوقی و قانونی برای آن قائل نیستم و قابل استناد هم نمی دانم زیرا در فشار روحی و روانی‌و در شرایط خاص قرار داشتم.

فرماندار سابق رامسر و بابلسر خطاب به قاضی باقریان گفت : ” آیا کسی‌که از خانواده ای‌برخواسته است که مجموعا ۱۷ سال در جبهه‌های جنگ علیه اشغال گران مبارزه کرده اند و بارها در راه استقرار نظام جان فشانی کرده اند، می تواند امنیت کشور را تهدید کند؟ آیا کسی‌که ۱۵ ماه در جبهه‌های ایران – لبنان حضور داشته، به نظام وفادار نیست؟ کسی‌که دوران جوانی، دانشگاه و زندگی‌را رها و ۵ ماه در جنوب لبنان در سخت‌ترین شرایط علیه صیهونیستی‌ها مبارزه کرده، می تواند امنیت ملی‌را تهدید کند؟ “

دکتر احمد میری از اینکه بعد از انتخابات از تدریس در دانشگاه محروم شد انتقاد کرد و وفادارترین افراد را در حال حاضر به نظام، راحت طلبان دانست و افزود : ” آیا هیچ نظامی با فرزندان خویش که در سخت‌ترین شرایط در راه آن ، جانبازی و جان فشانی کرده اند و ده‌ها بار عملا وفاداری خود را به نظام ثابت کرده اند ، چنین برخورد می کند ؟ آیا این است مزد مایی که در بحرانی‌ترین شرایط ، به نظام خدمت کردیم ؟ امروز رقبا ما را متهم به مخالفت به نظام می‌کنند؟ مردم خواهند پرسید نظامی که با فرزندانش این گونه برخورد می‌کند با دیگران چه می‌کند؟ آیا این به نفع نظام است؟ انقلابیون دیروز ، مخالفان امروز؟”!

قائم مقام جبهه مشارکت مازندران خاطرنشان کرد: ” اگر راه اصلاح بسته شود، راه انقلاب هموار می گردد. این به نفع نظام و آینده کشور نیست. “

دکتر علی اکبر سروش: ” آقای قاضی! اگر شما هم تحت فشار و شکنجه و سلول انفرادی قرار می داشتید علیه مسئولین ارشد نظام هم اعتراف می کردید.”

در ادامه دکتر علی اکبر سروش عضو ستاد مهندس میر حسین موسوی در اظهارات خود خطاب به قاضی گفت: “من یک کنشگر سیاسی هستم، جرمی را مرتکب نشده ام لذا قضاوت شما امروز بسیار مهم است و در تاریخ این کشور و این شهرستان ثبت خواهد شد و مردمان روی آن نظر خواهند داد.

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت مازندران عنوان کرد: ” آقای قاضی! من نمی دانم شما با چه روحیه ای این پرونده را پذیرفته اید. خداوند در امر قضاوت بسیار دقیق است. در مرحله ای از تاریخ می بینیم که مساله ای بین یهودیان و مسلمانان پیش آمده است و طوری جلوه گر شد که گویا پیامبر در این امر می خواهد یک طرفه به نفع مسلمانان رای بدهد. خداوند به او نهیب می زند و هشداری جدی می دهد.”

رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل پس از اشاره تاریخی قضاوت در صدر اسلام خاطرنشان کرد:

” آقای باقریان!  شما فرض کنید که ما همه یهودیم اما عدالت و وجدان خود را زیر پا مگذارید.”

این استاد دانشگاه در بخشی از دفاعیات خود در حالی که قاضی پرونده سوالات مکرر از متهمین می پرسید، افزود: ” آقای قاضی اگر شما هم تحت فشار و شکنجه و سلول انفرادی قرار می داشتید علیه مسئولین ارشد نظام هم اعتراف می کردید.”

وی در پایان خاطرنشان کرد که هیچ گونه اتهامی در پرونده اش وجود ندارد و تمامی کارهای انجام گرفته توسط خود و دوستانش را شایسته تقدیر خواند و نه مجازات.

محمد رضا ملکی : ” اگر با عاملین حمله به آقای کروبی برخورد می شد شاید فجایعی همچون حمله به بیت آیت الله صانعی اتفاق نمی افتاد “

یکی دیگر از متهمان این پرونده محمد رضا کربلائی آقا ملکی بود که در اظهارات خود  به  مواردی در کیفر خواست، دادستان و گزارش اداره اطلاعات اشاره کرد و افزود : ” نکات اشتباهی در پرونده بنده وجود داشته که در بازجوئی های بنده نبوده است. به عنوان مثال او به مورد شهادت خانم سمسارزاده اشاره کرد که اداره اطلاعات در گزارش خود به اشتباه نوشته بودند سمسار پور و محل دفن او را هم اشتباه ذکر کرده بودند!! اداره ای که در این سطح اشتباه می کند چگونه در مورد جریان پرونده نظر داده و ادعای اشراف کامل برشهر و امور آن را دارد؟! “

از اتهامات دیگر محمد رضا ملکی ارسال فیلم حمله به مهدی کروبی در روز ۲۲بهمن به سایت جرس و انتشار آن در اینترنت بود که کربلایی ملکی ضمن پذیرفتن آن اشاره کرد : ” اگر با عاملین حمله به آقای کروبی برخورد می شد شاید فجایعی همچون حمله به بیت آیت الله صانعی اتفاق نمی افتاد. “

 وی خواستار توضیح قاضی در مورد چرایی غیر قانونی بودن این حرکت شد و خاطرنشان کرد : ” چرا باید او به جای حمله کنندگان، ۲۵ روز را در بدترین شرایط زندان متی کلای بابل در کنار بیماران ایدزی و معتادان سپری کند؟! “

او در ادامه به فشارهای اداره اطلاعات بابل بر او و دوستانش برای اعتراف بر علیه آقایان شهیری سروش و میری اشاره کرد که وقتی با مقاومت او روبرو شدند با برگزاری جلسه شبه بازجویی دیگر در دفتر رییس زندان متی کلای بابل “ناصر بابازاده” اشاره کرد و خطاب به قاضی باقریان گفت:
” بابازاده سعی کرد با روبرو کردن بنده با خانواده ام، مرا وادار به اعتراف علیه آقایان سروش و میری و شهیری کند تا آزادیم را به دست بیاورم که باید عرض کنم در این امر موفق نشد. “

آریا آرام نژاد: ” آیا وزارت اطلاعات تبدیل به وکیل مدافع معاویه و یزید گردیده است؟!”

آریا آرام نژاد فعال هنری شهرستان بابل در مجموع دفاعیات خود عنوان داشت: ” بنده درتاریخ ۲۶ بهمن طی  یورش نیروهای امنیتی در منزل شخصیم دستگیر شدم و مدت ۴۴ روزه دوران بازداشت خود را  در بند انفرادی زندان متی کلا سپری کردم. نیروهای وزارت اطلاعات پس از برهم زدن اسباب و اثاثیه کلیه وسایل شخصی و کاری مرا ضبط کردند.”

وی در ادامه از مصداق های فشاری که در دوران بازداشت متحمل شد، خطاب به قاضی گفت: توهین به برادر جانبازم، بنده و خانواده ام از سوی مقامات امنیتی –  ایجارعب و هراس بنده مبنی بر بازداشت همسرم – تهدید به اعدام از سوی مقامات زندان متی کلای بابل – نگهداری ام  در سلول انفرادی ۵/۱ در ۲ بدون کوچکترین امکانات – سهل انگاری در دادن داروهای قلبی  -  همجواری در کنار سلول کسی که مبتلا به بیماری ایدز بود و وادار نمودن برای عبور پا برهنه از روی خونهای که به واسطه خود زنی آن شخص در کف سلول ریخته بود – عریان کردن بدن به بهانه بازرسی در حالی که ماموری در دستش دوربین عکاسی بود ٬ وی در جواب اعتراض مکرر و امتنای من،  وقیحانه و با خنده می گفت : ” میترسی” – ضرب و شتم بسیار شدید و غیر انسانی توسط مامور زندان متی کلا در جواب درخواست ملاقاتم با پزشک ٬ بگونه ای که تا مدتها آثارش روی بدنم قابل مشاهده بود – بستن دست و پایم با زنجیر به هم برای مدت طولانی در زندان متی کلا از مصداق های بارز شکنجه بنده در دورا ن بازداشت بوده است.”

وی در ادامه دفاعیات خود گفت : ” بنده پس از حوادث عاشورا که منجر به کشته شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان گردید و پس از دیدن تصاویر تکان دهنده و جانسوزش ٬ احساس وظیفه کردم که ضمن محکوم کردن این عمل غیر انسانی ـ رسالت هنری ام را به بجای آورم ٬ لذا دست به انتشار ترانه و آهنگی زدم که به ” علی برخیز” معروف گردید.  محتوای این آهنگ اشاره دارد به سو استفاده عده ای دغل باز از نام خدا و قرآن و ائمه برای رسیدن به مقاصدی شیطانی و استمداد خواستم از ائمه برای برچیدن و خشکاندن ریشه های دروغ و نیرنگ و ریا . عجبا که امروز گویا توسل به دین و ایمان نیز در کشور ما جرم محسوب می شود !”

من رئیس جمهور را به رسمیت نمی شناسم. آیا این جرم است؟ !

آرام نژاد در ادامه گفت: ” باید روشن شود که نقش قانون اساسی ما چیست ؟ قانون به من اجازه انتقاد می دهد ، قانون به من اجازه تجمع بدون حمل سلاح میدهد ،  قانون به من آزادی بیان و عقیده می دهد و من به بواسطه همین قانون که پدران ما به آن رای داده اند آزادم که نسبت به سرنوشت کشورم و ملتم بی تفاوت نباشم . متاسفانه در گزارش اداره اطلاعات امده است که شعری توهین آمیز خطاب به معاویه در وبلاگ قرار داده ام ! آیا وزارت اطلاعات تبدیل به وکیل مدافع معاویه و یزید گردیده است؟” 

آریا آرام نژاد در پایان دفاعیاتش خطاب به قاضی باقریان افزود: ” نگرانی بنده امروز از قضاوت شماست ! زیرا بازجوهایم قاطعانه گفتند که شما مهره آنها می باشید و هر آنچه آنها بخواهند شما اجرا می کنید ! امیدوارم که خداوند به شما حقیقت را آشکار نماید تا خدایی ناکرده در دنیای دیگر مجبور به پاسخگویی آنچه دیگران از شما  خواسته اند، نشوید.

علیرضا فلاحتی: ” بازجویم می گفت که قاضی پرونده ام مهره و بازیچه دست آنهاست “

دیگر متهم این پرونده علیرضا فلاحتی مسئول شاخه جوانان جبهه مشارکت مازندران بود که در دفاعیات خود عنوان داشت: ” جناب آقای قاضی !اداره اطلاعات شهرستان بابل در نامه ای‌خطاب به دادستان که در آن تقاضای دستگیری مرا داشت، و بنده را از عوامل اصلی فتنه در قبل و بعد از انتخابات دانستند. جناب آقای قاضی! تمام نکته در همین یک خط خلاصه می شود!! عوامل اصلی‌در قبل و بعد از انتخابات ؟!! در قبل از انتخابات مگر فتنه ای‌بود ؟ و یا اتفاقی افتاده بود؟ قبل از انتخابات ما چه کردیم جز تلاش شبانه روزی برای گرم تر کردن فضای انتخاباتی کشور؟ اداره ا طلاعات دولت احمدی نژاد که ستاد انتخاباتی رقیب و عوامل آن را فتنه گر می داند، نمی‌تواند ارگان بی‌طرفی ‌در رسیدگی و تنظیم این پرونده باشد.”

دبیر ستاد ۸۸ استان مازندران بخشی از فعالیت های خود در قبل از انتخابات را فریاد اصل دوم قانون اساسی‌، که درآن نفی هر گونه ستمگری و ستمکشی و سلطه پذیریست دانست و افزود : ” گویا حضور امیدوارانهٔ ۸۵%  مردم در انتخابات برای برخی‌مایه دردسر شده که اینگونه فعالیت قبل از انتخابات را فتنه می خوانند. “

وی در اظهارات خود انتقاد از دولت را حق مسلم خود دانست و خاطرنشان کرد: ” اقدام علیه امنیت ملی ‌را کسانی‌انجام می دهند که سرنوشت دولت را به تار و پود این نظام گره می زنند و نقد دولت را مساوی براندازی نظام می دانند تا به این وسیله به تسویه نیروهای وفادار به انقلاب بپردازند. “

علیرضا فلاحتی نسبت به برخوردهای بازجویان اداره اطلاعات استان مازندران خطاب به قاضی باقریان گفت : ” بازجویم به گونه ای‌در مورد قوه قضاییه صحبت می کرد که گویی قاضی مهره و بازیچهٔ اوست. اقدام علیه امنیت ملی‌را کسانی ‌انجام می دهند که رسانه به اصطلاح ملی ‌را در چنگال گروهی اندک قرار داده اند به گونه ای ‌که بازجویانم آن را حیاط خلوت خود می دانستند و می گفتند اگر در صدا و سیما اعتراف کنی ‌کار و آینده ات را تامین می‌کنیم. “

این فعال سیاسی استان مازندران در پایان تمام دفاعیاتش اعتراف  بر علیه خود و دیگران را در شرایط سخت  شکنجه روحی دانست و گفت : ” به عنوانه یک ایرانی اصلاح طلب تمام بازجویین و کسانی ‌که این شرایط را به وجود آورد‌ند می بخشم که در راه اصلاح طلبی، گذشت حرف اول را می زند. “

از نکات حاشیه ای دفاعیات علیرضا فلاحتی این بود که به موارد دیگری از بی قانونی ها در دوران بازجویی خود اشاره کرد! او گفت در اواسط بازجویی ها رییس اطلاعات بابل شخصا به سراغ او آمد و از او خواست که برعلیه آقایان شهیری سروش و میری اعتراف کند و وقتی که با مقاومت او در مقابل دادستان و معاون او اکبرزاده مواجه شد در حضور دادستان با عصبانیت گفت که او را به انفرادی برگردانند، فلاحتی خواستار توضیح شد که این چه قانونیست که رییس اطلاعات در حضور دادستان خواستار اعتراف بر علیه دیگران است!

محمد معصومیان: ” اگر صلاح آقایان و مملکت این است که ما جوانان به زندان برویم من و دوستانم خود را برای آن آماده کردیم.” 

در ادامه دادگاه محمد معصومیان با رد درخواست قاضی مبنی بر نوشتن اظهارات خود در برگه صورت جلسه با تشبیه خود به یک بیمار اختلال پس از آسیب  عنوان کرد: ” آقای قاضی! من با دیدن این برگه ها یاد برگه های بازجوئی «انجاه فی الصدق» و دوران سخت انفرادی می افتم. خواهشا مرا از نوشتن آن معذور بدارید.”

او در ابتدای دفاعیات خود با حالتی بغض آلود گفت: ” آقای باقریان! ما که در دوران بازجوئی و انفرادی برای تخفیف در حکم خود برای بازجوها هر طور که می خواستند رقصیدیم، حال شما بفرمائید که برای شما چگونه برقصیم که در احکاممان تخفیف به عمل بیاورید؟!! “

وی با رد تمامی اتهامات خود افزود: ” ما تحت فشار روحی و روانی شدید مجبور به اقرار گفته هائی شده ایم که اکنون ابدا آنرا نمی پذیریم. “

محمد معصومیان در ادامه گفته های خود خاطرنشان کرد: ” اگر صلاح آقایان و مملکت این است که ما جوانان به زندان برویم من و دوستانم خود را برای آن آماده کردیم.” 

وی در جواب سوال قاضی باقریان مبنی بر نقش وی در روز عاشورا و حوادث بابل گفت: ” این حرکت کاملا خود جوش و مردمی بود.”

 مصطفی ابراهیم تبار : ” این اعترافات در شرایط بد زندان انفرادی و تحت فشار شدید روحی‌و روانی‌نوشته شده است. “

دیگر متهم این پروند مصطفی ابراهیم تبار با رد اتهامات وارد اعترافات خود را در دوران بازجویی و زندان انفرادی فاقد ارزش قانونی دانست و با اشاره به این نکته  که در کیفر خواست نیز این اعترافات را اقرار گونه خوانده اند به غیر قانونی بودن این اعترافات پا فشاری کرد. وی نسبت به شرایط نامناسب دوران بازجوئی گفت:

 ” این اعترافات در شرایط بد زندان انفرادی و تحت فشار شدید روحی‌و روانی‌نوشته شده است. “

از نکات حاشیه ای این دادگاه دفاع شجاعانه آریا آرام نژاد آهنگ ساز و خواننده بود که دادگاه را تحت تاثیر قرار داد به طوری که دکتر احمد میری خطاب به قاضی باقریان گفت: ” اگر شما به آهنگ او گوش دهید حکم برائت او را می دهید.” همچنین جملات و دفاعیات  بغض آلود و احساسی محمد معصومیان باعث تاثر حاضرین شد.همچنین احمد میری قائم مقام جبهه مشارکت خواستار شکایت از اداره اطلاعات و لباس شخصی ها شده بود.

گفتنی است حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در راهروهای دادگاه انقلاب شهرستان بابل در حین جلسه بسیار محسوس بود به طوری که از ورود همراهان و خانواده های فعالین سیاسی جلوگیری به عمل آمده است.

tnttnt59 - ایران - تهران
زنده باد شجاعت و آزادی در مقابل این وحشیها
چهار‌شنبه 14 مهر 1389

babre mazand - هلند - امستردام
من دو نفر از این افراد رو میشناسم . اقای شهیری و اریا (محمد )ارام نژاد تقریبا همشون همشهری های خودم هستم متاسفم برای این رژیم ..........
چهار‌شنبه 14 مهر 1389

mzeea - ایران - چالوس
درود بر فرزندان راستین مازیار
پنج‌شنبه 15 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.