پیشی‌گرفتن عراق ازایران در ذخایر نفتی


پیشی‌گرفتن عراق ازایران در ذخایر نفتی

ذخایر نفتی عراق وسیع‌تر از آن‌اند که تاکنون پنداشته می‌شد. برآورد می‌شود که هم‌اکنون عراق به لحاظ ذخایر نفتی در میان کشورهای نفت‌خیز جهان در مقام چهارم یا حتی دوم ایستاده باشد.

حسین الشهرستانی، وزیر نفت عراق

وزیر نفت عراق، حسین الشهرستانی، روز دوشنبه (۴ اکتبر / ۱۲ مهر) در برابر خبرنگاران در بغداد گفت، طبق آخرین برآوردها، در میدان‌های نفتی عراق در مجموع دست کم ۱ /  ۱۴۳ میلیارد بشکه نفت وجود دارد. این میزان حدود ۲۴ درصد بیشتر از آن است که تا کنون حدس زده می‌شد.

 

بدین ترتیب عراق در فهرست بین‌المللی کشورهای تولیدکننده نفت از ایران پیشی می‌گیرد و از مقام پنجم به چهارم رسیده و در این فهرست پس از عربستان سعودی، ونزوئلا و کانادا واقع می‌شود. ذخایر نفتی ایران را ۱۳۷ میلیارد بشکه ۱۵۹ لیتری برآورد می‌کنند.

 

اگر تنها ذخایر نفتی  را در نظر بگیریم که می‌توان آن را بدون تکنیک پرهزینه استخراج کرد، براساس تخمین‌های جدید، عراق در میان کشورهای تولیدکننده نفت در سراسر جهان حتی در مکان دوم قرار می‌گیرد، بدین خاطر که در کانادا و ونزوئلا بخش بزرگ نفت از شن‌های نفتی به دست می‌آید که پرخرج‌تر از استخراج نفت از منابع زیرزمینی است.

 

به گفته وزیر نفت عراق، آمار جدیدی که از ذخایر نفتی عراق داده شده حاصل تحقیقات شرکت‌های نفتی بین‌المللی است که چند ماهی در میدان‌های نفتی القرنه غربی و و الزبیر، واقع در نزدیکی شهر بصره، کار کرده‌اند.

 

اکسون موبایل Exxon Mobil و شل  برنده بخشی از قرارداد نفتی القرنه غربی شدند، بخش دیگر را شرکت روسی لوک اویل Lukoil و شرکت نروژی استات اویل آسا Statoil ASA دریافت کردند. یک کنسرسیوم که در صدر آن کنسرن ایتالیایی انی ENI قرار دارد، در ماه ژانویه گذشته قرارداد الزبیر را امضا کرد.

 

الشهرستانی تصریح کرد که اطلاعات جدید در مورد ذخایر نفتی عراق را در اختیار سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، قرار خواهد داد که برای هر عضو خود سهمیه استخراج نفت را تعیین می‌کند. وی افزود: «انتظار داریم که با تحقیق بیشتر در مورد ۶۶ میدان نفتی کشف شده این ارقام بالاتر هم برود.»

 

در دو دهه اخیر بخاطر جنگها و کشمکش‌هایی که وجود داشتند، اطلاعاتی درباره ذخایر نفتی عراق در دست نبوده است. بیشتر میدانهای نفتی این کشور در جنوب آن واقع شده‌اند که اکثریت ساکنان آن را اعراب شیعه‌مذهب تشکیل می‌دهند.

sam78 - سوئد - سوئد
عراقی ها بهتره درب چاهای نفت شونو گل بگیرن چون همش میره تو جیب امریکا و انگلیس دزد و غارتگر و همپیمانانشان,اروپای گدا, اصلا بخاطر همین به عراق حمله کردن.فیلم های بچه های که پدر و مادرشون کشتن و مریض وبدون دوا ودارو و گشنه در حال مرگ هستند ببیند. ای تو روح تون وحشیهای دزد.یه مشت نوکر احمق مثل صدام و خمینی گور بگور این اشغالها رو میکشن تو منطقه.
سه‌شنبه 13 مهر 1389

amir pishro - ایران - تهران
اگر تو دزدی از نفت از ما پیشی گرفتن درسته
سه‌شنبه 13 مهر 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
با این اقای دکتر ایران تو دنده عقب از همه پیشی میگیره.
سه‌شنبه 13 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
اخی بیچاره پیشی ?! مگه چکار کرده که گرفتیدش ?
سه‌شنبه 13 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.