خواهر و برادر بزرگ برای همه


خواهر و برادر بزرگ برای همه

حدود سه سال است که مؤسسه‌ی "خواهران و برادران بزرگ" در آلمان فعالیت می‌کند. این مؤسسه به کودکان خانواده‌های تک‌فرزند امکان می‌دهد که یک خواهر یا یک برادر بزرگ داشته باشند.

نداشتن خواهر یا برادر بزرگتر به این معنا نیست که تک‌بچه‌ها لزوما باید تا ابد تنها بمانند. کودکانی که خواهر و برادر ندارند، می‌توانند از داشتن یک خواهر یا یک برادر بزرگ عاریه‌ای لذت ببرند. در سال ۲۰۰۷ در آلمان مؤسسه‌ای به نام "خواهران و برادران بزرگ"   (Big Brothers Big Sisters) تاسیس شد. این مؤسسه برای کودکانی که تک‌بچه هستند یک خواهر یا یک برادر بزرگتر را در اختیار می‌گذارد. تک‌بچه‌ها معمولا کودکانی هستند که به خاطر تنهایی حوصله‌شان سر می‌رود و آرزوی دوستی را دارند که در کنارشان باشد.

داشتن خواهر و برادر به کودک امکان می‌دهد تا نخستین تجربه‌های لازم را برای ورود به زندگی اجتماعی، چون رقابت، مرزکشی، همکاری و احساس مسئولیت، از سنین پایین به دست آورد

 

در ایالات متحده آمریکا حدود ۱۰۰ سال است که چنین مؤسسه‌هایی فعال هستند. مؤسسه‌ی "خواهران و برادران بزرگ" در آلمان حدود ۳۰۰ زوج (تک‌بچه و خواهر یا برادرش) را زیر پوشش خود دارد و درحال حاضر در شهرهای اشتوتگارت، هامبورگ، فرانکفورت و در بسیاری از شهرهای غربی آلمان فعال است. 

 

امتحان ورودی

 

خواهران و برادران بزرگ برای عضویت در این مؤسسه در یک امتحان ورودی شرکت می‌کنند و برای این کار انتخاب می‌شوند. در طی این آزمون، آنها در مصاحبه‌های مختلفی با کارکنان آزموده‌ی این مؤسسه شرکت می‌کنند. سن این خواهران و برادران بزرگ معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ سال است. یکی از کارکنان این مؤسسه می‌گوید: «این آزمون برای مؤسسه‌ی ما بسیار پراهمیت است، زیرا ما باید به پدران و مادران کودکان اطمینان بدهیم که این "خواهران و برادران" را خوب می‌شناسیم.»

 

بخشیدن توانایی‌های روزمره

 

یکی از نتایج مفید  ایجاد چنین زوج‌هایی، بخشیدن توانایی‌های روزمره‌ به کودکان است. در بسیاری از موارد کاری که یک زوج با هم انجام می‌دهند بسیار ساده است؛ برای مثال آنها به اتفاق هم به ماجراجویی در طبیعت می‌روند یا با همدیگر چیزی می‌‌آموزند یا اینکه حتی فقط به حرف هم گوش می‌دهند. همین فعالیت‌های ساده می‌توانند باعث برقراری دوستی در تیمی کوچک بشوند.

 

اما فعالیت این مؤسسه تنها برای کودکان مفید نیست، بلکه کار کردن با کودکان می‌تواند باعث وسعت یافتن دید این "خواهران و برادران بزرگ" نیز بشود. یکی از همکاران مؤسسه در این‌باره می‌گوید: «کار کردن با کودکان امکانی بزرگ به دست می‌دهد تا آدم بتواند ببیند که آنان چگونه به دنیا می‌نگرند.»

ehsanusa - ایران - تهران
اگه این محمود هم یه خواهر یا برادر بزرگتر درست و حسابی داشت اینقدر عقده ای نمیشد بیچاره!!!!
دوشنبه 12 مهر 1389

tuti_lol - ایران - تهران
مثل جه فرق می کند یکی بدون خواهر یا برادر بزرگ بشود؟! فقط اینکه دوستان زیاتری بیدا می کند نه؟!
دوشنبه 12 مهر 1389

bluestar - ایران - تهران
هیچ کس نمیتونه جای خواهر و برادری رو که با آدم تو یک خونه و تحت تاثیر فرهنگ خانوادگی بزرگ شده بگیره
سه‌شنبه 13 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.