حنا مخملباف جایزه کارگردانی خود را به محمد نوری‌زاد تقدیم کرد

 
حنا مخملباف جایزه کارگردانی خود را به محمد نوری‌زاد تقدیم کرد

حنا مخملباف، که برنده جایزه بهترین کارگردان برای فیلم «روزهای سبز»از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند حقوق بشر در قرقیزستان شده بود، جایزه خود را به محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار و مستندسازی زندانی در ایران تقدیم کرده است.

حنا مخملباف که برای ساخت فیلم «روزهای سبز» درباره تحولات پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند حقوق بشر در بشکیک شده است، پس از دریافت این جایزه، آن را به محمد نوری‌زاد تقدیم کرده است.
وی در این باره گفته است: «این جایزه را تقدیم می‌کنم به هنرمند و کارگردان در بند کشورم، محمد نوری زاد، که با نوشتن نامه‌هایی دردمندانه، صادقانه ، شجاعانه و صریح خطاب به رهبری (کارگردان اصلی سرکوب مردم ایران)، از منافع و مصالح شخصی خود به خاطر مردممان وطنمان، ایران‌مان گذشت. او به ما آموخت که نمی‌توان کنار رودخانه ایستاد و شاهد بود که سیل مردم را می‌برد و گفت من هنرمندم و کارم تنها ستایش از زیبایی‌های رودخانه است».

محمد نوری‌زاد از نویسندگان روزنامه کیهان بود که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته خورشیدی از جمله حامیان دولت به شمار می‌آمد و مخالفت خود را با اصلاح‌طلبان نیز پنهان نمی‌کرد.

با این حال به دنبال سرکوب خونین معترضان به انتخابات ریاست جمهوری، وی نیز به جمع منتقدان پیوست و با انتشار چندین نامه سرگشاده از جمله خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، وی را مسئول این رویدادها دانست.

به دنبال این نامه‌نگاری‌ها، محمد نوری‌زاد در آذر ماه سال گذشته به اتهام «توهین به مسئولین و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» بازداشت شد و بیش از هفت ماه را در زندان و از جمله در سلول انفرادی گذراند.

وی که در سوم تیر ماه سال جاری با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، در اواخر مرداد ماه بار دیگر نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و از وی خواسته بود، پیش از مرگش به جبران خطاهای سرزده از خود بپردازند.

همانطور که آقای نوری‌زاد در آخرین نامه خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی پیش‌بینی کرده بود، تنها چند روز پس از انتشار این نامه وی یک بار دیگر به زندان اوین فراخوانده شد و از آن زمان تاکنون همچنان در زندان به سر می‌برد.

حنا مخملباف در باره تقدیم جایزه بهترین کارگردانی خود به این روزنامه‌نگار زندانی گفته است: «نوری‌زاد می‌توانست در کنار قدرت بایستد و به ثروت برسد و به شوکت برسد و از سوی حاکمیت هنرمند بزرگ ملی قلمداد شود، به شرط آن که چشم بر این همه خون، این همه زندانی، این همه بی‌عدالتی ببندد. اما او از قدرت و ثروت و آزادی و حتی هنر خود درگذشت تا انسان باقی بماند. در مقابل روح چنین کارگردان‌هایی است که سینما زانو می‌زند. این جایزه مفتخر است که به او تقدیم می‌شود».جشنواره بین‌المللی فیلم مستند حقوق بشر در اواخر سپتامبر در شهر بیشکک قرقیزستان برگذار شد و در آن ۲۸ فیلم مستند از کشورهای مختلف از جمله آلمان ، بریتانیا و یونان به نمایش درآمد.

فیلم «روزهای سبز» ساخته حنا مخملباف که پیشتر در چندین جشنواره معتبر جهانی مورد توجه قرار گرفته بود،در جشنواره بیشکک هم جایزه بهترین کارگردانی را برای دختر محسن مخملباف به همراه داشت.

این فیلم که روایتی از تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران است، سرگذشت یک دختر جوان ایرانی به نام آوا را به تصویر می‌کشد که در پی حوادث پس از انتخابات درگیر رویدادهای سیاسی کشور می‌شود.

آوا که از افسردگی رنج می‌برد به پیشنهاد دکتر روان‌شناسش به کارگردانی تئاتر روی می‌آورد، اما تئاتر او که الهام گرفته از دشواری‌های زندگی است توقیف می‌شود.

در این میان عده‌ای از مردم با امید به تغییر و به حمایت از میرحسین موسوی به خیابان‌ها می‌آیند. آوا که امیدی به تغییر ندارد، برای غلبه بر این ناامیدی به خیابان می‌رود تا با گفت‌وگو با مردم بر ناامیدی خود غلبه کند.

$persian$ - ایران - تهران
دمش گرم فکر نمی کردم انقدر آدم بزرگی باشه بین خودشون باشی اون وقت اون همه مال مکنت و قدرت و ول کنی وارد مسیری بشی که می دونی تهش زندانه.درود به شرفت
یکشنبه 11 مهر 1389

zari goli - ایران - کرمانشاه
دم جفتتون گرم
یکشنبه 11 مهر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
آفرین به حنا مخملباف عزیز, به وجودآزاداندیشانی همچون شما نازنینم و آقای محمد نوری زاد افتخار می کنم. راهتان سبز و پررهرو باد. "به امید پیروزی نور بر تاریکی"
یکشنبه 11 مهر 1389

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
یکی از یکی بیخود تر و دورو تر.. خدایا خودت مارو از دست این جماعت هزار چهره نجات بده.. البته مطمئنم که تو هم تو کار ما موندی...
یکشنبه 11 مهر 1389

**Negin** - استرالیا - ملبورن
به اون بابای کمیته چی خاینش میداد بهتر بود.
یکشنبه 11 مهر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
اولین فیلم مخملباف حصار در حصار ...و توبه نستوه ..و اخرش خانه فیلم مخملباف .اعضا .همسر دوم نویسنده و کار گردان .دختر نویسنده وکارگردان .برادرزن صدابردار عمه ایفگر نقش .پدرزن نقش اول دائئ صحنه پرداز ووو .پس بفرمائید بغالی مخملباف.حالا هم اومده شده سخنگوی جنبش سبز با اون انگلیسی قزوینیش.این خانواده.البته پدر خانه جناب مخملباف خیلی توضیحات باید بدهد .هنوز جای شکستگی سر لیلا حاتمی باقیست.
یکشنبه 11 مهر 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
این خائنین به ملت ومملکت ایران هرچی دارند باهم میخورند.این خائن ونوری زاده وسازگارا پایه گذار بسیج باید محاکمه بشن وبسزای اعمالشان برسند .هنوز هم برای ادمخواران که اسمشانراگذاشتن سبز کارمیکنن غافل ازاینکه ملت ایران ازسبز واسلام گذشته ودمکراسی ارزویشان است.
دوشنبه 12 مهر 1389

khosrow60 - سوئد - سوئد
این طایفه خیانتکاروکناهکار باید توان پس بدن.هزاران نفرزن ومرد کوچک وبزرگ شکنجه وبطرزفجیح اعدام شدن ودسته جمعی به خاک سپرده شدن.زن رامقابل شوهر دختررا مقابل پدر تجاوز کردن وکشتن.خدامیداند بزودیکه شرایط تغیر کند خائنین ارزویشان مرگ مثل هوداودیگر عوامل رژیم شاه خواهد بود.مخملبافها سی سال بانمایش این ادمخواران رابه ملت ومملکت ایران تحمیل کردن وهنوزهم به اسم سبزدارندکارشانراادامه میدهندوجرمشان بادیکتاتورخامنه ای یکیست.
دوشنبه 12 مهر 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
من از حنا مخبلباف خوشم میاد !
دوشنبه 12 مهر 1389

hassan5 - ایران - تهران
khosrow60-سوئد-سوئد چپ چپ همان راسته.. برو این دام بر مرغ دکر نه
دوشنبه 12 مهر 1389

h.k - دانمارک - اودا
khosrow 60 کمی تحمل کن رفیق.وقتیکه رسیدیم همه 98 درصدجمعیت زیرسی سال راباهم محاکمه میکنیم.اول خودترا.چونکه من ومرحوم پدرم ,,شرافتن,,رای نه دادیم.ومتعسفانه بعدازشمارش همان دوعدد ,,نه,,وبقیه ,,اری,,بود.
دوشنبه 12 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.