مرگ مشکوک یک سرباز وظیفه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه و بی خبری از همراهان وی


مرگ مشکوک یک سرباز وظیفه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه
و بی خبری از همراهان وی

جرس : بنا به گزارش منابع حقوق بشری، طی روزهای آخر ماه رمضان امسال، نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران یک سرباز وظیفه که در تهران مشغول خدمت سربازی بوده است را به همراه چهار دختر در شهر ارومیه بازداشت کردند و پس از پنج روز، جسد آن جوان را به خانواده وی تحویل دادند و از سرنوشت چهار دختر همراه وی اطلاع دقیقی در دست نیست.


بنا به گزارش هرانا، ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، در دو روز پایانی ماه رمضان، پنج تن در شهر سلماس توسط نیروهای امنیتی اطلاعات سپاه به دلیل نامعلوم بازداشت شدند؛ که پس از گذشت پنج روز، جسد یکی از بازداشت شدگان به نام ناصر عیسی زاده را از طریق نیروی انتظامی به خانواده وی تحویل داده شد.


ماموران انتظامی علت مرگ این زندانی را "خودکشی در بازداشتگاه" اداره آگاهی اعلام کردند، در حالیکه شاهدان عینی از بازداشت وی به همراه چهار دختر توسط اطلاعات سپاه گواهی می دهند.


گفتنی است اطلاعات سپاه پاسداران از برگزاری مراسم دفن برای این جوان ممانعت به عمل آورده و  دفن وی تنها با حضور خانواده صورت گرفته است.


علت بازداشت وی از سوی برخی از نزدیکان وی اقدام علیه امنیت ملی، اقدام به خروج غیرقانونی از مرز و فرار از خدمت سربازی اعلام شده است.


پدر این سرباز وظیفه که در سپاه تهران خدمت می کرد در گفتگو با گزارشگر هرانا اعلام کرد که جسد فرزندش دارای آثار شکنجه و سوختگی بوده است و خودکشی وی را تکذیب کرد.
وی تصریح کرد که از جسد فرزندش از ناحیه کمر و پا دچار شکستگی استخوان بوده و آثار سوختگی شدید در گردن وی کاملا مشهود بوده است.


دو تن از دختران همراه وی پس از بازجویی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده و از سرنوشت دو تن دیگر با گذشت هفته ها اطلاعی در دست نیست.


گفتنی است طی چند سال اخیر، تعداد زیادی از دستگیر شدگان توسط نیروهای امنیتی، نظامی، شبه نظامی و بسیج، در بازداشتگاهها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و کشته شده اند؛ و مقامات تمام این موارد را "خودکشی" اعلام کرده بودند.


از جمله زهرا بنی یعقوب، پزشک ۲۷ ساله‌ای که برای گذراندن دوران طرح خود در مناطق محروم به استان همدان اعزام شده بود. وی یک روز قبل از عید فطر، زمانی که با نامزدش در یکی از پارک‌های همدان نشسته بود، توسط بسیجیان بازداشت و بعد از ٢٤ ساعت جسد وی به خانواده‌اش تحویل داده شد. پزشکی قانونی علت مرگ وی را فشار بر گردن توسط جسم رشته مانند و قابل انعطاف و عوارض ناشی از آن تعیین کرده و وجود دو کبودی را بر بدن زهرا تایید کرده بود و در زمان دفن، شکستگی جمجمه و خونریزی از گوش وبینی متوفی نیز مشهود بود.
شیرین عبادی وکیل خانواده بنی یعقوب، در مورد مرگ مشکوک آن پزشک جوان در بازداشتگاه امر به معروف و نهی از منکر همدان گفته بود "ما علیه مسئولان بازداشتگاه، نیروهایی که زهرا را به اتهام جرم مشهود بازداشت کردند و مسئولان صادر کننده حکم بازداشت شکایت کرده‌ایم و منتظریم تا مرجع رسیدگی اقدامات مقتضی را انجام دهد."


لازم به ذکر است دستگاه قضایی متهمان این پرونده را تماما تبرئه کرد.


ابراهیم لطف اللهی، دانشجوی معترضی نیز که بدلیل فعالیت های دانشجویی دستگیرشده بود، در یکی از بازداشتگاههای کردستان کشته شد؛ که مقامات آن را "خودکشی" اعلام کردند.

arash_1932 - ایران - مشهد
نمی دانم خدا کجاست و یا کی می خواد از خواب بیدار بشه و این همه ظلم را تماشا نکنه و یک تکونی به خودش بده.
جمعه 9 مهر 1389

andyjapan - .ژابن - ناگویا
تف به ذات هر که به هموطن خودش ظلم کند حال تحت هر عنوانی.
جمعه 9 مهر 1389

porharfi - هلند - آرنم
هـــان ! ای جوان ِ خلافکار عبرت گیر ..! در عدالت خانۀ ملایان فقط بِمیر..!. هـــان ! ای مَردُم ِ ستمدیده و اسیر ِ غافله!..کار ملایان فقط اعدامه..!
جمعه 9 مهر 1389

emadr - ایران - کرج
تف به گور پدر هرچی پاسدار مزدور . من نمی دونم چی فکر کردن که اینجوری جولان میدن ولی قول شرف میدم که پوز کثیفشون به خاک مالیده میشه همچین که سوراخ موش گیرشون نیاد. ساندیس خورهای ...
جمعه 9 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
چرا مشکوک؟!!! خب معلومه که کشته شده. برای رهایی از این ذلت و خواری که گریبان مردم رو گرفته فقط و فقط باید مسلحانه با این رژیم جنگید. به امید روزی که این رژیم جنایتکار و مزدورانش به درک واصل بشند. پاینده ایران
شنبه 10 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.