بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۸ مهر


بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۸ مهر

تیترهای اول

"بازگشت دلار به بازار" تیتر اول تهران امروز است. جهان صنعت از "دستور دولت برای تنظیم بازار ارز" خبرداده و همشهری هم با پرداختن به همین موضوع در یکی از عناوین خود به نقل از محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس دولت نوشته "طلا و ارز بدون محدودیت عرضه می شود".

"یک دعای امام زمان مملکت ما را نجات می دهد" نقل قولی از آیت الله وحید خراسانی در صدر تیترهای ابرار قرار دارد. مردم سالاری سخن آیت الله مکارم شیرازی را برجسته کرده که گفته "تکیه گاه ما مکتب اسلام است نه فقط مکتب ایرانی" و رسالت از قول محمود احمدی نژاد نوشته "ولایت فقیه دست جامعه را به دست امام عصر می دهد".

ابتکار از قول رییس قوه قضاییه نوشته "وقف دانشگاه آزاد باطل است". جام جم همین گفته آیت الله لاریجانی را این گونه منعکس کرده که "وقف دانشگاه آزاد از اول باطل بود"، ایران هم با انعکاس گفته های رییس قوه قضاییه در همین باره به نقل از او نوشته "سخنان هاشمی رفسنجانی کاملا اشتباه و عوامانه بود".

"لبخند و اخم مجلس به دو وزیر" تیتر نخست سیاست روز است و کیهان با انتشار گزارشی برای مخاطبانش از "بحران اقتصادی و آشوب خیابانی در سراسر اروپا" خبرداده است.

جمهوری اسلامی و آرمان با برجسته کردن بیانیه خانواده قربانیان کهریزک در صفحه اول خود نوشته اند "از اعدام دو محکوم گذشتیم آمران را محاکمه کنید"، خرسان هم در یکی از عناوین امروزش با پرداختن به همین موضوع از "گذشت خانواده قربانیان کهریزک و تاکید بر مجازات عاملان اصلی" خبر داده است.

گزیده مقالات

هزینه سنگین تنظیم بازار

جهان صنعت در سرمقاله امروز خود اعلام خبر تنظیم بازار ارز و طلا از سوی دولت را دستمایه قرار داده و نوشته سکوت دولت نسبت به افزایش افسارگسیخته قیمت ارز سرانجام شکست و با اعلام اینکه از امروز عرضه ارز و طلا برای تنظیم بازار صورت می‌گیرد به متقاضیان اطمینان داده شد که به اندازه کافی ارز در دولت وجود دارد و نیاز بازار تامین می‌شود. با این حال معاون اول رییس‌جمهور و مسوولان بانک مرکزی نگفتند که برای پایین آوردن قیمت دلار یک هزار و 220 تومانی چه میزان ارز به بازار تزریق می‌شود تا قیمت ارز به یک ‌هزار و 50 تومان برسد.

مریم باستانی در این مقاله به گوشه ای از پیامدهای این تصمیم دیرهنگام اشاره کرده و ادامه داده دخالت دیرهنگام دولت در تنظیم بازار ارز سبب شده تا خریداران اوراق مشارکت و سرمایه‌های سرگردان از بانک‌ها روگردان شده و به سوی بازار ارز و سکه هجوم بیاورند. این گریز سرمایه‌ها بی‌تردید چراغ قرمزی برای دولت است، چه آنکه به روشنی نشان می‌دهد سیستم‌های کنترلی دولت جوابگو نیست و باید منتظر آوار سنگینی از نقدینگی به بخشی از اقتصاد باشیم که این بار به سوی بازار ارز هجوم آورده است.

نویسنده مقاله در پایان نوشته کارشناسان هشدار می‌دهند خرج منابع ارزی کشور در بازار ارز به زیان دولت و ذخایر ارزی بانک مرکزی است و هزینه سوداگری می‌شود. بی‌تردید برای بازگرداندن نرخ ارز به یک‌هزار و 50 تومان با عرضه 20 میلیارد دلار هم سامان نمی‌یابد. معلوم نیست نقش بانک مرکزی در این آشفته بازار چیست که نه‌تنها قادر به کنترل بازار ارز نیست بلکه هر روز یک بحران از گوشه و کنار حوزه پولی بیرون می‌زند.

درباره هدفمندی یارانه ها

سیاست روز با انتشار گفت و گویی با یکی ازحامیان دولت در کمسیون اقتصادی مجلس نظرات وی درباره طرح هدفمند کردن یارانه ها را برجسته کرده است.

به نوشته این روزنامه حسن خسته بند با اشاره به شرایط پس از هدفمند کردن یارانه ها گفته خانواده‌ها باید خودشان را با شرایط و قیمت‌های جدید تطبیق دهند و هزینه‌های خودشان را به درستی مدیریت کنند. این طرح به یکباره انجام نمی‌شود بلکه به صورت تدریجی و در طی 5 سال اجرا می‌شود که فرصت کافی برای همه وجود دارد تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. یک ضرب‌المثلی هست که می‌گوید از ترس مرگ نباید خودکشی کرد، اجرای این طرح اجتناب‌ ناپذیر است و حتما باید انجام گیرد، شبیه غده زائدی است که در بدن وجود دارد و باید از بدن خارج شود تا اقتصاد ما سالم شود، اگر این غده در کالبد اقتصاد ما باقی بماند باعث ضعف و مرگ اقتصاد خواهد شد.

این عضو کمسیون اقتصادی مجلس همچنین در بخش دیگری از این گفت و گو درباره علت عدم اعلام میزان یارانه نقدی و نحوه پرداخت آن به مردم نیز گفته خود قانون که کاملا تشریح و تبیین شده و ساعت‌ها در مورد این قانون در صدا و سیما و سایر رسانه‌ها بحث و اطلاع رسانی شده است، البته در مورد میزان یارانه نقدی، ‌عددی اعلام نشده و به صورت راز باقی مانده است تا افرادی در جامعه سوء استفاده نکنند. ما تجربه تلخ اجرای یک باره سهمیه بندی بنزین را داریم و شاهد صف‌های طویل و برخی ناآرامی‌ها بودیم و به همین علت، اعلام مقدار یارانه نقدی به مرحله آخر محول شده است تا با افزایش کاذب قیمت‌ها مواجه نشویم.

یکه تازی دلار و طلا

مردم سالاری در مقاله ای به موضوع گرانی طلا و ارز و دلایل آن در کشور پرداخته و نوشته چند روزی است که به نظر می رسد بازار طلا و ارز کار خودش را می کند و مسوولان هم کار خودشان را انجام می دهند و گرانی های سرسام آور اخیر در این بازار حکایت از آن دارد که بازار در جهت عکس سیاست های ضد تورم دولت حرکت می کند.

کوروش شرفشاهی در این مقاله با اشاره افزایش چشمگیر نرخ سکه و ارز افزوده باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که چرا چنین رشد که چه عرض کنیم، چنین تورمی را شاهد هستیم؟ بی شک تورم عوامل متعددی دارد که از آن جمله می توان به عملکرد غلط برخی مسوولا ن در مدیریت بر منابع مالی، تاثیرات جهانی، وجود نقدینگی سرگردان در جامعه، نبود برنامه مشخص و موارد دیگری که در حوصله بحث نمی گنجد. اما تجربه ثابت کرده که عامل اصلی تورم و گرانی در دو گزینه سوء مدیریت و نقدینگی سرگردان بوده است .بدین معنا که هر لحظه در کالا یا خدماتی نمود کرده و متورم می شود.

نویسنده این مقاله همچنین درپایان نوشته هنگامی که برای کشور سند چشم انداز 20 ساله می نویسند و کارشناسان اعلام می کنند از این سند عقب هستیم، هنگامی که سند برنامه چهارم توسعه نوشته می شود و بر مبنای اعلام برخی نمایندگان مردم در خانه ملت تنها 30 درصد این برنامه اجرایی شده و 70 درصد آن رها شده است باید هم یک شبه قیمت طلا چنین بشود زیرا برنامه های اقتصادی که باید چراغ راه مان باشد به صورت کامل اجرایی نشده است. در این شرایط نشانه های اقتصادی حکایت از آن دارد که تفکر دلالی جایگزین تفکرات تولیدی شده، و هر لحظه نقدینگی کشور در یک قسمت از بازار هجوم می آورد.

از نشریات مخالف نظام حمایت نمی کنیم

خراسان اظهارات روز گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حمایت از مطبوعات را برجسته کرده و از قول وی نوشته درعرصه مطبوعات یارانه ها با توجه به موضع گیری نشریات مختلف به آن ها اختصاص خواهد یافت و ما نمی توانیم به نشریه ای که در خلاف جهت اهداف نظام حرکت می کند کمکی کنیم و من باید بگویم که از نشریات، کتاب ها و فیلم هایی که بر خلاف اهداف نظام حرکت می کنند، هیچ حمایتی نخواهیم کرد و در مقابل آن در راستای تقویت مطبوعاتی که در جهت این اهداف حرکت می کنند گام بر خواهیم داشت.

به گزارش این روزنامه سید محمد حسینی در این باره توضیح داده که در سال گذشته با برخی مشکلات در این عرصه رو به رو بودیم، زیرا برخی از این نشریات اهداف دشمن را دنبال می کردند و تعداد کسانی که در این زمینه فعال بودند و به خارج رفتند کم نیستند.

به نوشته خراسان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفته ما از قوه قضاییه نیز سخت گلایه داریم، زیرا یک روز یک نشریه را توقیف می کنیم اما فردا یک قاضی آن را رفع توقیف می کند و این با وجود آن است که یک نفر از هفت نفرهیئت نظارت نیز نماینده قوه قضاییه است.

قرعه نخستین استیضاح به نام وزیر آموزش و پرورش

همشهری در یکی از گزارش های اصلی اش با اشاره به اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش توسط هیات رییسه مجلس نوشته قرعه نخستین استیضاح در دولت دهم به نام وزیر آموزش و پرورش افتاد. حمیدرضا حاجی بابایی که نزدیک به 10 ماه پیش از جایگاه هیات‌رئیسه مجلس بلند شده و به یکی از پرچالش ‌ترین وزارتخانه‌های کشور رفته بود،با برگزاری آزمون استخدامی پرسرو صدای این وزارتخانه طرح استیضاح خود را رقم زد و حالا باید 10 روز دیگر بازهم به مجلس برگردد و از خود دفاع کند.

به نوشته این روزنامه عدم‌مدیریت صحیح در نحوه‌مصاحبه و گزینش داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون اخیر، نابسامانی و عدم ‌تعیین تکلیف آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای، افزایش روزافزون آمار بزهکاری‌های اجتماعی در بین دانش‌آموزان، ‌وجودنداشتن برنامه‌ریزی صحیح و شفاف به‌منظور ارتقای سطح آموزشی مدارس و دبیرستان‌های کشور، جذب نیروهای خرید خدمتی و عدم‌ تعیین تکلیف آنها و بالاخره نابسامانی‌های موجود در مدیریت این بخش از محورهای این طرح استیضاح است.

این روزنامه در گزارش خود ادامه داده که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش روز گذشته با 28 امضا در حالی از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد که پیش از آن طرح‌های استیضاح وزیران کشاورزی و نیرو هم در مجلس به جریان افتاده بود.

به گزارش همشهری اگر طرح استیضاح وزیر کشاورزی زودتر از استیضاح وزیر آموزش و پرورش اعلام وصول می‌شد، با یادآوری استیضاح محمدرضا اسکندری در مجلس هفتم، تجربه دولت نهم و دولت دهم در این زمینه مشترک می‌شد. اگر چه در دولت سابق نیز بعد از وزیر کشاورزی، محمدرضا فرشیدی وزیر آموزش و پرورش به پای استیضاح رفت اما این بار مجلس مشکلات آموزش و پرورش را مقدم بر مسائل کشاورزی تشخیص داد.

انتقاد از رابطه ضعیف دولت با علما

تهران امروز با انتشار گزارشی از دیدار محمود احمدی نژاد با ائمه جمعه کشور، انتقاد رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور از رییس دولت را منعکس کرده و به نقل از وی که خطاب به احمدی نژاد نوشته گفتمان دولت شما با همه خدمات و نقاط مثبت آن دارای نقطه ضعفی است و آن گفتمان ضعیف با علماست که البته باید گفت در این زمینه مشکلات مدیریتی باعث چنین اتفاقی می‌شوند و شما اگر در این زمینه توصیه‌ای به همکارانتان داشته باشید دیگر مشکلی نخواهد بود.

به گزارش این روزنامه سیدرضا تقوی به احمدی نژاد گفته رهبری در این سال‌ها بیشترین حمایت‌ها را از دولت شما داشته‌اند و برخی مواقع نیز دلایل این حمایت را بیان کرده‌اند که از جمله آنها دست پاک بودن، پرتلاش بودن، مواضع اسلامی شفاف و ارزشمند و مواضع ضد استکباری داشتن دولت نهم و دهم بوده است، ائمه جمعه هم مبلغ و مروج این ارزش‌ها هستند و ما به خاطر ارزش‌های دولت نهم و دهم از شما حمایت می‌کنیم.

به نوشته تهران امروز رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه همچنین گفته ائمه جمعه در وقایع سال گذشته به مانند یک فرمانده قرارگاه به‌خصوص در شهرهای بزرگ جلوی فتنه را گرفتند که از جمله این شهرها می‌توان تبریز، اصفهان، شیراز و مشهد را نام برد که در آنها با درایت عزیزان ائمه جمعه کشور با توجه به حساسیت این نقاط آن اتفاقات رخ داده با مدیریتی تحسین‌برانگیز نقش برآب شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.