بهره برداری از نیروگاه بوشهر باز هم به تاخیر افتاد


بهره برداری از نیروگاه بوشهر باز هم به تاخیر افتاد

بنا به اظهار سرپرست سازمان انرژی اتمی ایران، بهره‌برداری از نیروگاه‌ بوشهر ماه‌ها به عقب می‌‌افتد. صالحی دلیل این تاخیر را اعلام نکرد، اما کارشناسان می‌گویند، یک حمله سایبری سیستم کامپیوتری نیروگاه را مختل کرده‌ است.

تاخیر در بهره برداری از نیروگاه بوشهر: حمله سایبری، یا مشکلات طبیعی؟

برق تولید شده از نیروگاه اتمی بوشهر قرار بود از آبان‌ماه امسال وارد شبکه شود. اما روز چهارشنبه (۷ مهر / ۲۹ سپتامبر) علی‌اکبر صالحی سرپرست سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که بهره‌برداری از نیروگاه برای دو تا سه ماه به تاخیر خواهد افتاد.

 

فرار از بیان واقعیت؟

 

صالحی دلیل این تاخیر را اعلام نکرد. اما به گزارش رسانه‌ها، ارسال یک ویروس جدید به نام "استوکس‌نت" سیستم کامپیوتری نیروگاه بوشهر را کاملا مختل کرده است. سرپرست سازمان انرژی اتمی، قبل اعلام کرده بود که سیستم هدایت‌کننده نیروگاه از حمله سایبری آسیب ندیده است.

 

 

صالحی گفته بود: «ما پیشاپیش برای مقابله با این ویروس آماده شده و سیستم هدایت‌کننده  نیروگاه را در برابر آن حفظ کرده بودیم.» وی در اظهارات قبلی خود گفته بود که تنها تعدادی از کامپیوترهای شخصی کارکنان نیروگاه مورد حمله قرار گرفته، اما کارهای ضروری برای پاک کردن  این کامپیوترها هم انجام شده است.

 

علی‌اکبر صالحی، در آخرین سخنان خود از بیان دلیل روشنی برای تاخیر در بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر خودداری کرد و تنها گفت:«ایجاد تاخیر در بهره‌برداری از چنین طرح‌های بزرگی طبیعی است. سوخت لازم در آبان‌ماه به نیروگاه تزریق می‌شود و نیروگاه دو تا سه ماه بعد مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.»

با توجه به اظهارات صالحی، دست کم ۵ تا ۶ ماه دیگر طول خواهد کشید که برق تولید شده در نیروگاه بوشهر وارد شبکه شود. صالحی در آغاز همین هفته اعلام کرده بود که برق این نیروگاه در آبان وارد شبکه خواهد شد و تا آذرماه  به حداکثر ظرفیت خود خواهد رسید که روزانه ۱۰۰۰ مگاوات است.

 

اظهارات ضد و نقیض مسئولان

 

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، سخنگوی هیئت وزیران جمهوری اسلامی آخر هفته گذشته اذعان کرد که ایران هدف یک حمله سایبری قرار گرفته است. وی گفت که ۳۰ هزار کامپیوتر مراکز صنعتی کشور از ویروس استوکس‌نت آسیب دیده‌اند. اما اندکی بعد، رامین میهمان پرست، سخنگوی وزارت‌خارجه گفت:«حالا غرب به یک ترفند تبلیغاتی دیگر متوسل شده که اینجا هیچکس آن را باور نمی‌کند.»

به رغم تایید حمله سایبری از سوی سخنگوی دولت، صالحی از مشکلات طبیعی سخن می‌گوید

برپایه گزارش خبرگزاری آلمان، شناسائی کننده ویروس کامپیوتری استوکس‌نت، متخصصان  آلمانی بوده‌اند. این ویروس به‌ویژه تکنیک‌های هدایت کننده زیمنس را مورد حمله قرار می‌دهد. ساخت نیروگاه بوشهر، ابتدا به وسیله زیمنس آلمان آغاز شد و بعدها بود که روس‌ها تکمیل آن را به عهده گرفتند.

 

خبرگزاری آلمان به نقل از "رالف لانگنر" کارشناس امنیتی نوشته است:«ویروس جدید به صورت هدفمند برای خرابکاری در تاسیساتی نظیر نیروگاه بوشهر تهیه شده و غیرمنتظره نیست که اخیرا مشکلات فنی در نیروگاه بوشهر افزایش یافته است.»

 

هنوز روشن نیست که حمله سایبری به نیروگاه بوشهر از کجا هدایت شده است. خبرگزاری آلمان می‌نویسد:«همواره از آمریکا یا اسرائیل نام برده می‌شود. اما هنوز این موضوع به هیچ وجه تایید نشده است.»

z.e.molla - ایران - ایران
دمش گرم این ویروسهای ضد ملاها خوب حال دادن.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
مختصر فعلا اشاره کنم - بدلیل گسترش یک کرم رایانه ای بنام استاکس پخش است و بگفته کابیل دریس - جنگ علیه ایران الان دیگر واقعا اغاز شده. که من سرفرصت که عاملان ان امریکا و اسرائیل است و کاملا جدی است اگر دوستان بخواهند توضیح خواهم.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

8pa - ایران - تهران
1400 سال پیش یک ویروس هم مغز ما ایرونیها رو مورد حمله قرار داد بنام شیعه نان اسلامیک نت که کل جامعه را دچار دوگانگی کرد و آن جامعه متمدن را به برده مبدل ساخت.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

experthoney - بحرین - منامه
همچین میگن باز هم به تاخیر افتاد، انگار کسی منتظر افتتحاشه،. 35 ساله دیگه قبل از افتتاح میگن به علت پایین بودن کیفیت اون رو افتتاح نخواهیم کرد، بجاش 113 تا نیروگاه اتمی اونم از نوع کلد فیوژن که تولید هر کدومش 200 گیگاوات برقه رو تا پایان سال میسازیم،
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

delmorde - سوئد - یوتوبوری
ملت ایران به نیروگاهها که وسیله ای برای چپاول ثروت ملت شده و بهانه ای برای ایجاد اشوب در منطقه و بازار سیاه جهت فروش ابزار و الات جنگی نیازی ندارد منطقه کویر لوت و سایر مناطق بیابانی باد خیزموقعیت بسیار خوبی را در کشورما فراهم کرده که میتوان از انها برای نیروگاههای بادی استفاده کرد. اگر واقعا هدف ایجاد برق و رفاه و بگردش دراوردن چرخ اقتصاد است در غیر اینصورت این بازیها برای فقط دزدی و ایجاد اشوب در منطقه و بضرر ملت و بنفع اربابان خونخوار امپریالیستی است.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

banaphsh - استرالیا - ملبورن
ویروسه کار خودشو کرده
جمعه 9 مهر 1389

ali203 - ایران - بوشهر
من این قول را به شما میدم که هر وقت امام زمان ظهور فرمودن نیروگاه بوشهر هم راه میافته //شتر در خواب بیند پنبه دانه
جمعه 9 مهر 1389

emadr - ایران - کرج
یه زمانی ادعا میکردن به سایتهای خبری حمله سایبری میکردن که همه کاره ایم حالا مثل خر توش گیر کردن. ای درد و بلای سازندش بخوره تو فرق سر هرچی خشک مقدس احمقه.
جمعه 9 مهر 1389

sanbeterzburg - روسیه - سنپترزبورگ
روسیه از زمان قاجار ..الانم که ..داره ماره...
شنبه 10 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.