آمریکا ۸ مقام ایرانی را به اتهام سرکوب اعتراضات تحریم کرد


آمریکا ۸ مقام ایرانی را به اتهام سرکوب اعتراضات تحریم کرد

وزیران امور خارجه و دارایی آمریکا خبر تحریم هشت مقام را اعلام کردند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور فرمانی اسامی هشت مقام نظامی، انتظامی و دولتی ایران را به فهرست تحریم های ایالات متحده اضافه کرده است.

این هشت نفر به دست داشتن در "نقض جدی حقوق بشر و آزار مردم ایران" در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ متهم شده اند.

دولت ایران اتهام تقلب در آن انتخابات را رد می کند و تاکید دارد که در جریان ناآرامی ها با "اغتشاشگران" برخورد قانونی داشته است.

مقام های جمهوری اسلامی که تحریم شده اند عبارتند از:

  • محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران)
  • صادق محصولی (وزیر رفاه فعلی و وزیر سابق کشور)
  • غلامحسین محسنی اژه ای (دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات)
  • سعید مرتضوی (دادستان سابق عمومی و انقلاب تهران)
  • حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات)
  • مصطفی محمد نجار (وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی)
  • احمدرضا رادان (جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی)
  • حسین طائب (معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی بسیج)

اشاره به سخنان احمدی نژاد

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دولت آمریکا همواره در کنار کسانی می ایستد که در ایران "خواهان شنیده شدن حرف هایشان هستند" و تأکید کرد که مصرانه از دولت ایران می خواهد که حقوق این مردم را رعایت کند.

سناتور مک کین از تحریم مقام های ایرانی به اتهام نقض حقوق بشر استقبال کرده است

این نخستین بار است که دولت آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر، تحریم هایی را علیه اشخاص خارجی اعمال می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا چهارشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن در مورد تصمیم جدید دولت آمریکا توضیح دادند.

خانم کلینتون گفت: "شهروندان ایرانی تحت نظارت یا فرماندهی این افراد بی جهت بازداشت شدند، کتک خوردند، مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند، تهدید و حتی کشته شدند".

اما وزیر امور خارجه آمریکا گفت که آن اعمال با "ادعاهایی که اخیرا در سازمان ملل مطرح شده مبنی بر اینکه ایرانی ها از آزادی بیان برخوردارند و هیچ کس در ایران به دلایل سیاسی در زندان نیست" تناقض دارد.

به نظر می رسد اشاره خانم کلینتون به سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سفر اخیرش به نیویورک باشد.

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که افراد تحریم شده، مشمول محدودیت های مسافرتی و انسداد دارایی ها می شوند.

اجرای مصوبه کنگره

تحریم مقام های مذکور در راستای اجرای قانون تحریم گسترده ای که کنگره در ماه ژوئن علیه ایران وضع کرده بود انجام شده است.

ایران می گوید با معترضان برخورد قانونی داشته است

قانونگذاران آمریکایی در بند ۱۰۵ آن قانون رئیس جمهوری آمریکا را موظف کرده اند که حداکثر ظرف نود روز طی گزارشی، اسامی مقام ها یا افرادی در ایران را که مسوول صدور دستور، اجرا یا هدایت اقداماتی در "نقض جدی حقوق بشر" پس از وقایع انتخابات خرداد ۸۸ ایران بوده اند به آگاهی کنگره برساند و در این زمینه، به گروه انصار حزب الله و بسیج اشاره کردند.

براساس مصوبه آنها، گزارش رئیس جمهوری در این زمینه باید در وبسایت وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا منتشر و اسامی افراد مندرج در این گزارش به فهرست اشخاص تحت تحریم اضافه شود.

بخش مربوط به حقوق بشر قانون تحریم ایران با تلاش مستقیم سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن به عنوان متمم به مصوبه اضافه شده بود.

این دو سناتور که همواره موضع سرسختی علیه جمهوری اسلامی داشته اند و به محافظه کار بودن در خصوص سیاست خارجی شهرت دارند، چهارشنبه از تصمیم دولت آقای اوباما استقبال کردند.

آنها با صدور بیانیه مشترکی گفتند: "دستور ریاست جمهوری حاوی این پیام به همه مقام های ایران که حقوق بشر مردم را نقض کرده یا خواهند کرد است: ایالات متحده هویت شما را شناسایی و منتشر خواهد کرد، آزار و اذیت شما را علنی خواهد کرد و شما را مسوول خواهد دانست."

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر از جمله در مواجهه با اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را رد می کند و می گوید آمریکا این اتهام را با اهداف سیاسی مطرح می کند.

کنگره از کاخ سفید خواسته است که برای مقام های ایران که "ناقض جدی حقوق بشر" تشخیص داده می دهد ویزا صادر نکند و در صورت امکان، به مسدود کردن دارایی های آنها مبادرت ورزد.

کنگره در مصوبه تحریم ایران همچنین خواهان افزایش بودجه وزارت امور خارجه آمریکا برای اطلاع رسانی بیشتر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و به ویژه درباره وقایع پس از انتخابات خرداد ۸۸ شده است.

bluestar - ایران - تهران
چرا تمساح یزدی رو تحریم نمیکنند که هرساله به زیارت ایالات متحده مشرف میشه؟
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
به خدا زن درد همجنس خودش رو خوب درک می کنه. از دولت اوباما و خانم هیلاری کلینتون به خاطر تحریم ناقضان حقوق انسانی مردم ایران سپاسگزارم کاش همۀ باند کوتاچیان رو تحریم می کردند . سپاس فراوان از مسئولین محترم سایت برای درج این خبر. اگر بنا باشه کسی چوب تحریم بخوره امیدوارم این چوب به سر ظالمان و اقتدارگرایان فرود آید و نه مردم بیگناه ایران.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
این مردک برده زاده بدرد نمیخوره . جای جرج بوش خالی . جمهوری اسلامی عین سگ از جرج بوش میترسید
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

elcido - ایران - تهران
اول از همه خامنه ای و احمدی نژاد هم بایستی تحریم می شدند.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

sapho - ایران - اصفهان
خیلیا با شنیدن این خبر خوشخال شدند من که به کل چشمم از هیچ لحاظ آب نمی خوره خوش به حال هر کی امیدواره. مثلا چه نفعی واسه اینا داره؟؟؟؟ پسرخاله ی ما هستند یا دلشون واسمون سوخته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
mashady - انگلیس - منچستر . بوش فقط حرف بود هلری واوباما اهل عمل هستن. .
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

omidefarda - استرالیا - ملبورن
مردم ایران خیلی زودتر از این انتظار داشتند که امریکا این کار رو بکنه, در هر حال هروقت ماهی رو از اب بگیری تازه ست. به نظر من امریکا و بقیه کشورهای اروپایی باید این کار رو ادامه بدهند تا اینکه تک تک کودتاچی ها و سرکوبگرها شناسایی بشن و هر جا که رفتند, بتونن دستگیرشون کنن برای محاکمه در دادگاه بین اللملی. بنظرم حتی تک تک ساندیسخورها رو باید شناسایی کرد, من دوتا مزدور بسیجی رو میشناسم که به تازگی اومدن استرالیا, و از تمامی فیلترهای حفاظتی عبور کردند که واقعا" خیلی عجیبه.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

بینوایان - ایران - تهران
باز این اپوزیسون جمهوری اسلامی آمریکایی ها رو سر کار گذاشتند. گرفتن اسم چند نفر رو دادن به آمریکایی ها که اسم بعضی هاشون رو هم حتی آمریکایی ها تا حالا نشنیدن. خودشون هم دقیقا نمیدونن کی رو تحریم کردند ((: شما فکر کنید وقتی آدمکشی مثل مک کین پشت این مسئله هست دیگه باید فقط خندید برای ژست حقوق بشر آمریکایی ها. اوباما اگه دلش برای حقوق بشر میسوزه یه نگاهی اول به ارتش آدمکشش بندازه بعد به رژیم اسرائیل. ولی جدای از اینها این بازی ها برای بیکار نبودن و دلخوش بودن اپوزیسیون جمهوری اسلامی بد نیست!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

yasamangoleziba - ایران - تهران
ای ول دم این دو سناتور گرم سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن . جای بوش خالی که اگه حالا بود درس بزرگی واسه همیشه به اخوندا میداد. جنگ تنها راه نجات ما مردم بیچاره در ایرانه.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

ali ABADANI - بل‍‍زیک - بروکسل
عمو اوباما یه بیشنهاد اول کمی تو اب یخ بشین بعد این جمله امام خمیینی رو یادت بیار که امریکا هیچ غلطی نمیکند حالا هی تحریم کن
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
میشه یکی جواب منو بده ایا این افراد به امریکا تحریم شدند یا همچنین به اروپا و ... فیلم این خون اشامان خیلی دیدنیه وقتی کشور عزیزمون از دستشون ازاد بشه و جایی برای فرار نداشته باشند و به دست مردم عزیزمون تکه تکه بشند . حالم از حداد عادل و لاریجانی بهم میخوره چرا اونا نه?????
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

arash_1932 - ایران - مشهد
از دولت آمریکا به خاطر این اقدام مثبت تشکر میکنیم ولی باید شدیدتر برخورد بشه با این وحشی ها
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
بینوایان - ایران - تهران . خفه خون کلب اسلامی بینوای فکری با اراجیف تهوع اورت
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

f.berlin - ایران - تهران
ali abadani- مگر کور بودی که همین امریکا عراق را فقط در6اوز گرفت و صدام را به سزای اعمال وحشیانه اش مجازات کرد. مطمئن باش نوبت سران خائن و جنایتکار جمهوری اسلامی هم فرا خواهد رسید و دیر یا زود عدالت در مورد انها و قمه کشها و اوباش طرفدارها یشان اجرا خواهد شد . اا
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

IRANI AZAD-1361 - ایران - اصفهان
آمریکا باید خایه منه ای و عنتری نژاد را تحریم کند اون هشت نفر را خود مردم حالشونو می گیرند.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

IRANI AZAD-1361 - ایران - اصفهان
ali ABADANI - بل‍‍زیک - بروکسل تو برو یه کم سوادت را ارتقاء بعد بنویس بلژیک نه بلزیک...... راست میگی آمریکا تا حالا کار غلط نکرده.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

farhad352 - یران - تهران
چرا از سید علی گدا،جن ننتیی بیشرف،سید احمد خاتمی گدا زاده هاشمی رفسنجانی ام الفساد مصباح یزدی این روباه مکار و قاتل و عامل تجاوزات و کشتار ها،علم الهدای حرام زاده بیشرف توله سگ و تمامی ائمه جماعت صدقه بگیر و حلوا خور دزد دیگر سخن نگفته اید. اینان تمامی حرام زادگان متجاوزند که با احمقی نژاد حرام زاده باید به لیست شما اضافه شوند و در روز محاسبه و دادگاه ملی به درک واصل شوند. به امید آن روز باشکوه.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

mehrdad2004 - کره جنوبی - سئول
احمقی باید اول از همه تحریم میشد تا دوباره نره نیویورک ابرویه ملت ایران و ببره.من جنتی.اون خاتمی امام جمعه موقت تهران.علی یه دست همه ملایون تند رو و کندرو.پایه گذاران جمهوری اسهالی از اغاز تاکنون ...همه رو باید هم تحریم کرد هم یه کاره دیگه کرد. سفیر و کاردار پشمالویه جمهوری اسهالی تو سئول کره جنوبی از قلم افتادن
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

sanbeterzburg - روسیه - سنپترزبورگ
خدا یا به حساب هر کس خودت برس
شنبه 10 مهر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
دستور و امضا دیگرشخص اوباما به غیراز تحریم این 8 نفر تمام دارائیهای انها تصاحب خواهد شد حتی اگر بدیگران واگذارکنند هر 8 نفر زیر ذره بین اطلاعات. امریکا هستند.
شنبه 10 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.