آیت الله دستغیب: رهبری، ولی مطلقه نیست و حقی بر مردم ندارد


آیت الله دستغیب: رهبری، ولی مطلقه نیست و حقی بر مردم ندارد

آیت الله دستغیب از مهمترین منتقدان حکومت ایران در میان روحانیون سنتی است

آیت الله علی محمد دستغیب، مرجع تقلید منتقد حکومت ایران در پاسخ به استفتایی در مورد ولایت مطلقه فقیه، اعلام کرده است که این مفهوم با مفهوم رهبری مورد نظر قانون اساسی این کشور تفاوت دارد.

آقای دستغیب امروز چهارشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) در پاسخی مشروح به یک استفتا که در وبسایت رسمی او منتشر شده است، نوشت: "ولایت مطلقه فقیه و ولی فقیه معین شده از طرف خبرگان دو مقوله جداگانه است که گاهی هم اتفاق می افتد در یک نفر تجلی می کند، همانند امام امت".

او گفته است که شخصی که مطابق قانون اساسی توسط مجلس خبرگان به رهبری انتخاب می شود، تنها وظیفه تنظیم روابط میان قوای سه گانه حکومتی و ممانعت از تضییع حق شهروندان توسط این قوا را دارد.

به گفته آقای دستغیب: "این شخص می شود ولی فقیه جهت اداره مملکت و هیچ حق دخالت در امور مردم، چه در حوزه دانشگاهی و چه در حوزه علمی و فرهنگی مردم را ندارد".

به نظر می رسد اشاره آقای دستغیب به دستورات آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد "اسلامی کردن" دانشگاه های ایران و خودداری از ترویج "علوم اسلامی غربی" در آنها باشد.

آقای دستغیب نوشته است که "ولایت مطلقه فقیه" تنها به اراده خداوند و از طریق پذیرش قلبی قشرهای مختلف مردم محقق می شود و به مواردی مانند آیت الله روح الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران محدود است.

به نوشته او، حذف شرط مرجعیت از شرایط رهبری که با موافقت آیت الله خمینی انجام گرفت، به معنای جدا کردن مقام رهبری از ولایت مطلقه فقیه بوده است که مرجعیت دینی از شرایط اصلی آن است.

در نتیجه، ولی فقیه ذکر شده در قانون اساسی ایران، از نظر آقای دستغیب تنها رهبر نظام سیاسی کشور است.

آقای دستغیب در این مورد نوشته است: "ملاحظه کردید که پس از فوت مرحوم امام امت، اعتقاد اکثر مردم و مراجع تقلید به حضرت آیت الله شیخ محمدعلی اراکی تحقق پیدا کرد و مسئله ولایت مطلقه فقیهِ متعهد و مسئول به این بزرگوار ارجاع شد، در صورتی که رهبر همان بود که خبرگان تعیین کردند".

او از این مقدمه چنین نتیجه گیری می کند: "مسئله ولایت مطلقه فقیه را خبرگان نمی توانند تعیین کنند".

خبرگان از ماهیت خود بیرون رفته است

آقای دستغیب همچنین با انتقاد از عملکرد اعضای مجلس خبرگان رهبری، نوشته است: "این آقایان تکلیفشان تنها تعیین رهبر یا تأیید رهبر نیست، بلکه لازم است هر کدام ملجاء و مرجع مردم در حل مشکلاتشان باشند".

او گفته است که اعضای مجلس خبرگان باید "طرفدار مظلوم" باشند و بر اعمال و رفتار زیرمجموعه رهبری نظارت کنند: "اینطور نیست که فکر کنند ما رهبر انتخاب کردیم و باید مطیع باشیم".

آقای دستغیب در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران از معترضان و رهبران آنها حمایت و در نخستین اجلاسیه خبرگان پس از انتخابات، از نحوه برخورد حکومت با اعتراضات انتخاباتی انتقاد کرده بود.

او و هوادارانش در شیراز در طول یک سال گذشته تحت فشار هواداران حکومت بوده اند و بسیاری از اعضای مجلس خبرگان علیه او موضع گیری کرده اند.

اکنون آقای دستغیب می نویسد: "خبرگان فعلی از ماهیت خود بیرون رفته، زیرا اولا شورای نگهبان که منتخب رهبری است آنها را تعیین می کند و بارها گفته ام که این مسئله، دور مسلم و باطل است؛ ثانیا لازم است اجتهاد اعضای خبرگان از طرف مراجع عظام که دارای مخالفت با نفس و مهذب هستند تأیید شود، که نشده است".

Azadikhah - هلند - تکسل
بنازم به این شجاعت
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

bavar88 - هلند - آمستردام
حیف اون شهید که تو فامیل اون هستی‌. قرآن ناطق الان رهبری است بفهم.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

bluestar - ایران - تهران
درسته که آیت الله دستغیب چیزی به جز واقعیت رو نگفته ولی گفتن این واقعیتها برای کسی که داخل ایرانه شجاعت زیادی میخواد وگرنه بیرون ازایران درسایه امنیت زندگی کردن و محکوم کردن و بیانیه دادن که از عهده همه برمیاد.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
یعنی خامنه ای پشم, حالا برو حالشووووووو ببببببررررر.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
واقعا" دمت گرم بعضی مواقع تیکه های باحالی به این یارو میندازی .
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

h.k - دانمارک - اودا
سلام ودرودبه مرجع عالیقدر .شجاع,عادل,عالم,وخوشابه سعادت مردم فهیم وخوشبخت شهرشیراز.که جوار چنین شمع فروزانی هستند.باوجود تن ازاین بزرگواران چون ایت الله دستغیب,ایت الله صانع,ایت الله بیات زنجانی و.......ملت ایران هم ,دین,ازدسترفته شان وهم کشوردرحال,کما,خودراصاحب خواهند شد.واین است وعده خداوندبزرگ ومعجزه قران کریم که محافظ اسلام خواهیم بود.وسیه روی شود هرکه دراوغش باشد.وشیاطین ,,خامنهای مصباح,جنتی,یزدی,همدانی,,,,,,,,,,,,دیگرانی که میشناسید.خرمگس عزیز ازشماهم ممنونم هموطن.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
باز خدا رو شکر که عالِمی آمد و به مجلس "خفته گان" نهیب زد که آهای بیدار شوید! اوضاع مملکت به یمن سلطان تمام خواه, شیر تو شیر شده تا دیر نشده سیل خروشان مردم ستمدیده رو دریابید که گر خواب بمانید به زودی طوفان خشم این سیل خروشان چنان پایه های فرسوده نظام رو بر سرتان خواهد کوفت و همۀ شما ها رو با قایق نجات ولی ضحاک در هم شکند که در یک چشم بهم زدن, خود را خبر "کانَ " خواهید یافت! اما نه. نخست باید سران جانی در دادگاه عدل ملی و در پیشگاه مردم بزرگ ایران و جهان محاکمه شوند و به سزای جنایات شان برسند. تا درس عبرتی برای تاریخ امروزیان و آینده گان باشند. به امید آن روز
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
آقای دستغیب چیزی به جز راستی و واقیعت نگفته . مطمنا مقلدین ایشون در ایران و شیراز از شجاعت ایشان در این شرایط خوشنود هستند.آقای عمر و معاویه هم کمتر از آقای خامنه ای ناطق قران نبوده اند !!.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

kamran23 - المان - ویسبادن
خر مذهبی ها بخو نند.یا اینکه این اقا هم نمی فهمد و امثال bavar از هلند بهتر می فهمد.لعنت به مزدور
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

chatoli - ایران - تهران
bavar88 - هلند - آمستردام. باز که جو گیر شدی و شورحسینی ورت داشت ساندیس خور!!!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

marsel - ایران - تهران
من فقط میگم دمت گرم! خیلی وجود میخواد توی ایران اینطوری موضع گیری کنی! شک ندارم که عمر جمهوری اسلامی رو به پایان هستش!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
امام خامنه ای درطول این 21ساله رهبری هیچگاه ادعای فقیه مطلقه ونداشتن.وهمیشه خودرا خادم ملت معرفی نموده است نه برترازمردم.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

hirowa - ایران - هیرو
... چرا نمی فهمی که قرآن ناطق فقط حضرت علی بود و این آدم که تو ولی فقیه می دونی و بسیاری از ملت ایران شیطان رجیم که حتی آب دماغ امیرمومنان هم نمی تواند باشد ، مروج شرک و کفر در عصر جدید تحت نام ولایت مطلقه است . ولایت مطلقه فقط خداست و شاه و رهبر فقط خداست واراده ی خداوند در زمان غیبت از طریق اراده ی جمهور بر جامعه ی اسلامی مستولی میگردد(نقل به مضمون از فتوای مرحوم آیت الله العظمی نائینی ).
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

hirowa - ایران - هیرو
. bavar88 - هلند - آمستردام . در افکارت تجدید نظر کن و به راه راست برگرد چون تو در صحرای نادانی سرگردانی و نمی دانی که اصل اول توحید است و محض اطلاعت میگویم یعنی پذیرفتن اینکه هیچ خدایی جز خدای یگانه نیست وفقط اراده ی او بر بندگانش مستولی بوده و بتهای گوشتی و سنگی و طلایی هیچ ولایتی بر انسان ندارند مگر برگزیدگان الهی (پیامبران و ائمه) که نه با دستور و تحکم که با ملاطفت و منطق به سوی حق اقامه ی دعوت کردند و منتقدان و دلسوزان جامعه ی اسلامی را نه به بند کشیدند و نه شلاق زدند و نه استغفر الله تجاوز و نه خانوده هایشان را تحت فشار قرار دادند بلکه در دعوی بر سر زره با یک یهودی به صورت کاملا عادلانه به قاضی رفتند.آیا این رهبر الدنگ تو حاضر است با یکی مثل من نزد قاضی بیطرف برود(قضیه امیرالمومنین و مرد یهودی)؟ یا نه فراتر از دستگاه قضایی فرمان تعقیب و منع تعقیب میدهد؟و 80 میلیارد اختلاس رحیمی معاون ا.ن را با حکم حکومتی مسکوت میگذارد وهزارن مثال دیگر.کلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

طراوت - ایران - تهران
میشه من مرجع تقلیدمو عوض کنم؟چطوری؟
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
روحانی متعهدی ست.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

آرش کمانگیر2 - ایران - تهران
درودبر دستغیب قهرمان
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

shnasahand - الاهلی - دوبی
باور 88 وزیتون بهبهان وقتی امام خامنه ای تون مملکت رو دو دستی تقدیم گرگای روسی وچینی به اسم واردات برای کم کردن تورم وزیر زیر تقدیم اربابای اسراییلی وانگلیسی وامریکایی کرد وهموطنات نون خشک هم نداشتن بخورن قیافه هاتون دیدن داره اگه واقعا رو دو پا می ایستید فقط فکر کنید چرا درسای مدیریت روانشناسی اقتصاد تاریخ و.....همه درسایی که باید کارشناس طرح وبرنامه برای مملکت تربیت کنند باید عوض ویا حذف شن تو زمان پهلوی هم این دروس رو به اسم رشته تنبلا از دور خارج کرده بودن در حالی که اعتبار یه جامعه شناس ویه حقوقدان تو کشورهای پیشرفته خیلی بیشتر از یه مهندس ودکتر و.... است فارغ از تعصب عقلتون به کجا میکشوندتون
جمعه 9 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
این هم بعد از سی سال یک کمی فهمیده اما فقط یک کمی!!! ولی هنوز جرات نداره بگه که خمینی یک شیاد و جلاد بی همتا بود. همینکه این مقدار هم فهمیده جای امیدواریه.
جمعه 9 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
زیتون بهبهان - ایران - بهبهان . . منظورت از امام خامنه ای علی چکه ای هست یا خمینی بچه باز?
جمعه 9 مهر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
باور 88 وزیتون بهبهان. این اعتراضات رو داره یک مجتهد دینی می کنه این یارو از خودشونه. پس برای شما ...دینی دیگر نباید شکی باشه که خامنه ای یک حرومزاده بی همه چیز هست
یکشنبه 11 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.