متکی: در نیویورک پیشنهاد گفت‌وگو کردیم ولی نادیده گرفته‌شد


متکی: در نیویورک پیشنهاد گفت‌وگو کردیم ولی نادیده گرفته‌شد

منوچهر متکی،‌وزیر خارجه ایران

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران می‌گوید که تهران به پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان پیشنهاد داده بود که در نیویورک و در سطح وزیران خارجه در زمینه مسائل هسته‌ای گفت‌وگو کند اما این درخواست «به رغم همه شعارها» نادیده گرفته شد و «آنان این فرصت طلایی را هم از دست دادند.»

به گفته آقای متکی کشورهای گروه ۱+۵ در برابر این پیشنهاد ایران «یک‌ دفعه حیران ماندند» و بعد، در جلسه نشست وزیران «دچار اختلاف شدند.»

منوچهر متکی، در پایان سفر ۱۱ روزه خود به نیویورک و پس از شرکت در شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در نیویورک اظهار داشت: «در پنج بعلاوه یک، تقریباً همه در سطح وزیر اظهار نظر کردند که ایران به پای میز مذاکره بیاید. هیأت ایران به ریاست رئیس جمهوری وارد نیویورک شد و در همان دو روز اول حضورش در نیویورک آقای احمدی‌نژاد مطرح کردند که ما آمادگی داریم در همین‌جا با آن شش کشور در سطح وزیران دیدار داشته باشیم و شما این را به اعضای گروه ۱+۵ برسانید.»

وزیر خارجه ایران افزود: «من دو ساعت بعد با وزیر خارجه چین دیدار داشتم و او نیز در همان دیدار درخواست مذاکره را تکرار کرد و من به او گفتم بسیار خوب رئیس جمهوری ما اینجا است و ما آمادگی داریم در همین نیویورک مذاکرات را در سطح وزیران خارجه راه‌اندازی کنیم.»

منوچهر متکی در ادامه گفت: «این‌ها یک دفعه حیران ماندند. فردای آن روز رفتند نشست وزیران را برگزار کردند و در آن جلسه دچار اختلاف شدند.»

این سخنان آقای متکی پس از آن بیان می‌شود که وزیران امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، روز چهارشنبه گذشته در بیانیه‌ای
ابراز امیدواری کردند که هرچه زودتر به راه حلی جامع برای مناقشه هسته‌ای ایران دست یابند و همچنین خواستار دور تازه گفت‌وگوها بر سر مبادله سوخت اتمی شدند.

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، هفتم تیرماه در یک نشست خبری در تهران
اعلام کرد جمهوری اسلامی به خاطر «بی‌اخلاقی غربی‌ها» و برای «تنبیه آن‌ها» مذاکره با غرب را بر سر برنامه هسته‌ای ایران تا مرداد ماه به تعویق می‌اندازد تا به گفته او کشورهای غربی «نحوه حرف زدن با کشورهای دیگر را بیاموزند.»
به گفته آقای متکی کشورهای گروه ۱+۵ در برابر این پیشنهاد ایران «یک‌ دفعه حیران ماندند» و بعد، در جلسه نشست وزیران «دچار اختلاف شدند.»

منوچهر متکی در ادامه مصاحبه روز چهارشنبه خود در این مورد اظهار داشت: «برخی‌ها در آن جلسه مطرح کردند که خوب ما بخواهیم خانم اشتون برود این مذاکرات را انجام دهد و اما برخی از وزیران خارجه در آن جلسه گفتند این بحث نیازمند به یک تصمیم‌گیری سیاسی است و مقام‌های بالای سیاسی باید گفت‌وگو کنند الان که ایران برای گفت‌وگو در سطح وزیران اعلام آمادگی کرده، خوب است که این نظر ایران را عملیاتی کنیم.»

وزیر خارجه ایران افزود: «البته این گروه موفق نشدند این حرف را به کرسی بنشانند. حتی یکی از وزیران در آن جلسه می‌گوید ما در سپردن این کار به دست مدیران کل نتیجه‌ای نمی‌توانیم بگیریم و چیزی عایدمان نمی‌شود. به هر حال آنان این فرصت طلایی را هم از دست دادند.»

منوچهر متکی در ادامه مصاحبه خود، برای قدرت‌های غربی دو رویکرد «داشتن اراده سیاسی برای تعامل و همکاری» و در غیر آن صورت «سیاسی کردن بحث هسته‌ای» تعریف کرد و افزود: «لذا خانم کلینتون و یا سایر وزیران خارجه گروه پنج بعلاوه یک گریزی جز این که در یکی از این دو رویکرد قرار گیرند ندارند با گزینه‌ای که انتخاب می‌کنند نگاه و رویکرد خودشان را نشان می‌دهند.»

غرب تهران را متهم می کند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد ولی ایران همواره برنامه هسته ای خود را برای اهداف صلح آمیز از جمله تولید برق می خواند. شورای امنیت نیز با صدور چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی ایران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می داند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز طی سخنرانی اخیر خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن اشاره به موقعیت استثنایی ایران در جمع کشورهایی که به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیوسته‌اند، یادآور شد که جمهوری اسلامی تنها عضو رسمی ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش جنگ‌افزار هسته‌ای) است که همچنان از پذیرش پروتکل الحاقی خودداری می‌ورزد.
zartusht67 - المان - فرانکفورت
چیه مثل سگ ترسیدید شماها که میگید تحربم ها اثری ندارد به گ....خوردن افتادید
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
اخه کثافت تو و تقلبی نژاد قدرت تصمیم گیری دارید? در ایران یکنفر تصمیم میگیره اونم علی چکه ای هست. بقیه شما فقط پوشک عوض کنش هستید.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
چه کرده اند این منوچ و مموت همه دنیا را دیپلوماسی خود اچمز کرده اند!!همجنین صندلیهای سازمان ملل را که بیچاره ها به زمین وصل بودند!!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
این لا مصبها چی استفاده میکنند که اینقدر جفنگ میگن? این حرفها و توهمات کار شیشه و کراک نمیتونه باشه, فک کنم این نامردا معجون همشو با هم میزنن تو رگ.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
پیشنهادهایی که تو و رژیم اشغالگر ایران میدهید. فقط بدرد عمه ات میخورد ,,,... .
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

dara20 - ایران - تهران
اخه ریشوی شیپیشوی الاغ تو رو کسی داخل ادم حساب نمی کند. شماها بروید مانند 30 پیش توی قبرستانها اون کتاب محزون رو برای مردگان بخوانید با اموات گفتگو کنید. کثافتهای بی شرف حرامزاده.
جمعه 9 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.