پلیس ایران: روش های فیزیکی اعتراف گیری متوقف می شود


پلیس ایران: روش های فیزیکی اعتراف گیری متوقف می شود

آقای احمدی مقدم، وقایع بازداشتگاه کهریزک را علت اصلی تغییرات جدید در پلیس ایران دانسته است

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، می گوید که به پلیس آگاهی این کشور دستور داده است از این پس برای اعتراف گیری از "روش های فیزیکی" استفاده نکند.

آقای احمدی مقدم، روز چهارشنبه هفتم مهر (۲۹ سپتامبر) در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته پلیس در ایران برگزار شد، گفت: "در پلیس آگاهی سخت گیری کرده ایم که از روش های فنی برای اعتراف متهمان استفاده کنند و روش های فیزیکی کاملا حل شود."

به نظر می رسد اشاره فرمانده پلیس ایران روش های سختگیرانه و برخورد های فیزیکی است که پلیس آگاهی این کشور، سالهاست به طور سنتی برای اعتراف گیری از متهمان استفاده می کند.

کشف جرم و پیشگیری از وقوع جرم، از ماموریت های اصلی اداره پلیس آگاهی در ایران است و روش های بازجویی و اعتراف گیری در این بخش از پلیس، برای سالها مورد مناقشه طرفداران حقوق بشر و کارشناسان امور امنیتی بوده است.

کهریزک؛ انگیزه اصلی اصلاحات در پلیس

فرمانده پلیس ایران، همچنین خبر داد که تا پایان سال جاری تعداد بازداشتگاه های نیروی انتظامی به حداقل خواهد رسید.

او با اشاره به پرونده بازداشتگاه کهریزک گفت: "آن حوادث تلخ باعث شد که استاندارد سازی بازداشتگاه ها را به طور جدی دنبال کنیم."

در تیر ماه ۱۳۸۸ و در جریان اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات دور دهم ریاست جمهوری، موضوع انتقال تعدادی از دستگیر شدگان به بازداشتگاه کهریزک و بدرفتاری و ضرب و جرح منجر به قتل دست کم سه نفر از آنها، به واقعه‌ای جنجالی تبدیل شد که به محاکمه چند نفر از ماموران و درجه داران نیروی انتظامی و تعلیق چند قاضی مرتبط با پرونده این بازداشتگاه انجامید.

در تاریخ ۹ تیر ۱۳۸۹ روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که دو نفر را مسئول قتل کشته شدگان کهریزک شناخته و آنها را علاوه بر "قصاص نفس"، به تحمل حبس، انفصال موقت از خدمت، پرداخت جزای نقدی، تحمل شلاق تعزیری و پرداخت دیه هم محکوم کرده است.

پس از آن و در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۸۹ حکم تعلیق سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد)، معاون امنیت وقت دادستان تهران، و علی اکبر حیدری فر، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرد، به دلیل تخلفاتشان در پرونده مربوط به بازداشتگاه کهریزک صادر شد.

پس از تعطیلی بازداشتگاه کهریزک، پلیس ایران بارها از تلاش خود برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی خبر داده است اما خواسته اصلی بازماندگان این واقعه و همچنین بسیاری از شخصیت های سیاسی معترض و حتی تعدادی از چهره های سیاسی منتسب به جناح محافظه کار، برخورد با مقام های قضایی مرتبط با پرونده و به ویژه سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، بوده است.

دکتر سودبخش، سه شنبه گذشته (۳۰ شهریور) در برابر مطب شخصی خود مورد هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

قتل دو پزشک ایرانی در هفته گذشته و با فاصله کمتر از ۲۴ ساعت از یکدیگر، موضوع دیگری بود که فرمانده پلیس ایران در نشست مطبوعاتی امروز خود با خبرنگاران به آن اشاره کرد و احتمال هرگونه ارتباط میان قتل دکتر عبدالرضا سودبخش، متخصص بیماریهای عفونی با پرونده وقایع کهریزک را "منتفی" دانست.

دکتر سودبخش، سه شنبه گذشته (۳۰ شهریور) در برابر مطب شخصی خود مورد هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده بود.

پلیس آگاهی تهران هنوز درباره هویت عامل یا عاملان این سوء قصد اطلاعاتی منتشر نکرده اما احتمال وجود ارتباط میان این واقعه و قتل دکتر غلامرضا سرابی را رد کرده است.

دکتر سرابی، متخصص قلب و عروق، نیز روز چهارشنبه گذشته (۳۱ شهریور) مقابل مطب شخصی خود در منطقه نارمک تهران مورد سوء قصد قرار گرفت و سپس به علت شدت جراحات وارده در بیمارستان امام حسین تهران جان سپرد.

zartusht67 - المان - فرانکفورت
منظور این حروم لقمه اینه که از این به بعد فقط اعدام میکنیم
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
ننگ بر شیطانهای اسلامی که جز دزدی وقتل و تجاوز هنر دیگه ای ندارید. به امید روزی که دنیا از این لکه ننگ که 1400 سال پیش گریبانگیر بشریت شده خلاص بشه. اگر کسی کوچکترین اثار بشریت در بدنش باشه و بد از دیدن حرکات طالبان و اخوندها هنوز خودشو مسلمان میدونه باید در دیوانه خونه بستری بشه. لطفا برنگردیدو بگید اینها مسلمون واقعی نیستند. کافرن?
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
بله اقای احمدی مقدم با جناق سید الرئیس.. رامین پوراندیجانی پزشک وظیفه کهریزک هم چون از رشته پزشکی خوشش نمی اومد ودوست داشت در ازمون ورودی حوزه علمیه (که اصلا ازمونی نمیخواد)قبول بشه ونشد دیگه دنیا تو چشاش تیره وتار شد وگفت خودم را بکشم بهتره...زرشک...اصلا اون جوونایی رو که پارسال کشتید شما نکشتید اونا هم خودکشی کردند
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

reza paris - ایران - تهران
مثل سگ دروغ میگن
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

reza paris - ایران - تهران
مثل سگ دروغ میگن 3 سال پیش هم سرهنگ نوری فرمانده اگاهی تهران این حرف ‌را زد ولی این مردتیکه باز داره دروغ میگه
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

shirzan - آلمان - برلین
اعتراف به اعمال شکنجه از این واضح تر
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
این جانور اصلا معنی کلمه روشهای فیزیکی رو نمیدونه!!! حالا منظور این جانور از روشهای فیزیکی چیه معلوم نیست!!! چون قبلا هم توی زندان اوین بازجوها با خواهش و تمنا از متهمین میخواستند تا به جیره خوار استکبار بودن خودشون اعتراف کنند و اصلا دست به کسی نمیزدند!!!! حرومزاده بیشرف
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
کثافتهای اشغال شما که 31 سال با شکنجه و کتک از بیگناهان اعتراف گرفتید حالا که آخرعمرتون شده دست برمیدارید؟؟؟؟!!!!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
بازجوئی که چندین چند سال با شکنجه اعتراق گرفته مگه میتونه عوض بشه اونم تو اگاهی ؟؟؟
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

yashasinazarbaijan - امریکا - نیویورک سیتی
راست میگه روشهای فیزیکی جاشون میدن به روشهای پیشرفته الکتریکی که اقایان شکنجه گر زیاد خودشون در زحمت نندازن
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

khorshid 3 - انگلستان - بیرمنگهام
این امر فقط و فقط با گور به گور شدن تو و امثال تو و نابودی و فروپاشی رژیم جهل و جور احقاق میشود و بس .فقط ادای دموکراسی را در میاورند ولی در عمل کل ایران را به سوی کهریزکی شدن پیش میبرند.البته همین الان هم محقق شده و به لطف رئیس جمهور محبوب و مردمی و سید علی نماینده خدا بر روی زمین ایران تبدیل شده به کهریزکی در مقیاس بزرگتر .توی خیابوناش ادم میکشند ترور میکنند توی خیابوناش به زن و مرد و پیر و جوان تجاوز میکنند .هیچکس نمیتونه با لباسی که دوست داره بیاد بیرون هیچکس نمیتونه موهاشو اونطوری که دوست داره اصلاح کنه و بدتر از همه هیچکس جرات نداره حرف بزنه دقیقا مثل یه زندان و صد البته بهشت اقایون و ذوب شدگان در ولایت وقیح.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

svenskpojke - سوئد - یمتلند
پس قبلا استفاده میکرده است
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

nikiniki12 - المان - ماینز
اره مرگ خودتون فرهنگ ج.ا .فرهنگ فحشوکتکه
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
حضرات علا.شما که میدانید ایران از زمان ورود اسلام تا به امروز قدرت نظامی مثل امروز نداشته.فرض بگیریدراهپیمائی عظیم دیگری برعلیه جمهوری اسلامی برپا شد.ونیروهای مسلح اتش به روی مردم گشودن بسیاری کشته شدن.وانقلاب دیگری به وقوع پیوست.ورژیم ازبین رفت.حالا ایران هست با مشکل قومیت .الاهواز.پانترگ.پژواک.وغیره این یک طرف. طرف دیگر رهبری چه کسی است?رضا پهلوی.یا بنی صدر .یا موسوی کدام?انارشیسم.هرج ومرج یا درنهایت منتظر کمک خارج یعنی امریکا.عراق برای ما درس بزرگی است.بخدا سوگند من از دینی که پدران ومادران مارا به اسارت برد.هیچ دلخوشی ندارم.سردار جنگ شمال ایران حسین بن علی بود وبی بی شهربانو را به اسارت برد.ولی ایا عاشورا تاسوعا میلیونها نفر برای او عزاداری نمیکنند ..ادامه
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

bluestar - ایران - تهران
روشهای روحی وروانی که به شکنجه سپید معروفند از روشهای جسمی خیلی بدتره.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
استاد رضافاضلی در روزهای اخر عمر گفتند .که متاسفانه ما خیلی را باید برویم.در ضمن شما ها که دراین سایت نظر میدهید .وجدانا کدام یکی ازشماها کتاب تولدی دیگر از استاد شجاع الدین شفا را خواندید..این کتاب از نان شب برای ماایرانیان و اجب تراست.در نهایت ایران با مرگ برتو وتومزدوری و... درست نمی شه .تک تک ما ایرانیان چه درداخل وچه در خارج باید تلاش کنیم که انسان موفقی باشیم.دنبال مسائل سیاسی رفتن کشتن زمان است.همین که داریم سعی کنیم بهترش کنیم.این عقیده من .وخدانگهدار ایران وایرانی در سراسر گیتی
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

hashamdar - ایران - تهران
باز هم اینجا جا داره که بنویسیم اگر فقر میخواستی*اگر درد میخواستید*اگر نکبت میخواستید*اگر اعدام میخواستید*اگر تجاوز میخواستید*اگر کوفت میخواستید*اگر تحریم میخواستید*اگر توهین میخواستید*اگر بیکاری میخواستید*اگر گرانی میخواستید*اگر بدبختی میخواستید*اگر شکنجه میخواستید*اگر بدهی جهانی میخواستید*اگر کشتار عزیزانتان را میخواستید*اگر واگزاری دریای خزر را میخواستید*اگر بی اعتباری و خفت جهانی میخواستید*اگر زیر سلطه چین و شوروی را میخواستید*اگر واگزاری سرمایه ملی به عربها را میخواستید*اگر حجاب و تو سری خوری برای زنان میخواستید*اگر دزدی اموال ملی و خروج ثروتهای نفتی میخواستید. ((چرا به خودم نگفتید؟)). سئوالات بی جواب محمد رضا شاه از مردم ایران .
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

chatoli - ایران - تهران
مگه تا به حال روشهای اعتراف گیری هم وجود داشته در حکومت عدل علی ؟ اینها همه دسیسه و فتنه استکبار شرق و غرب هست ! فقط bavar88 (ساندیس خور) اگر جواب بده قابل قبوله !!!!!!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

کلاغ سیاه - ایران - تهران
به جای روش فیزیکی چه روشی را جایگزین میکنید ؟ شوک الکتریکی یا تجاوز به خانواده در جلوی چشم زندانی (شوک مغزی )؟ سردار ای سرت روی دار این دروغ ها کهنه شده .قبل از تو خیلی ها گفتند پس خوبه خفه شی و عوض حرف زدن عملا نشان بدی .
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

marsel - ایران - تهران
بالاخره پذیرفتن که از این غلطهای اضافی میکردن! ولی بیشترین چیزی که آبروی اینا رو برد ماجرای نامه حمزه کرمی بود!
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

8pa - ایران - تهران
روش های فیزیکی اعتراف گیری متوقف می شود و روشهای شیمیایی آغاز می گردد.
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

shnasahand - الاهلی - دوبی
روشهای فیزیکی را حذف کنید حس وحشیگری ارازل واوباشی که استخدام کرده اید را چگونه ارضا میکنید ؟لطفا زبان عبری را کنار بگذارید به زبان فارسی صحبت کنید چون جز رجالگی ودجالگی چیزی از سخنانتان به گوش نمی رسد
پنج‌شنبه 8 مهر 1389

زنده باد آزادی - ایران - اهواز
هم جای شکرش باقی هست که بعد از 30 سال فهمیدن
جمعه 9 مهر 1389

Pezhman - اتریش - وین
اسلام یک پایش لنگ شد.اسلام چهارپایی تبدیل به سپاهی شد.
جمعه 9 مهر 1389

maryam-germany-71 - المان - برلین
هوراااا پس بعد این فقط شکنجه روحی روانی داریم, یک قدم به دموکراسی نزدیک شدیم!
جمعه 9 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.