خاطرات ساراد شورد از زندان اوین

 
خاطرات ساراد شورد از زندان اوین

یکی از بهترین روزها در مدت بازداشتم زمانی بود که "باور" و" فتال"، زندانبان اوین را قانع کردند که کیک شکلاتی را برای تولد32 سالگی ام به درون زندان بیاورند.این اتفاق در ماه گذشته میلادی روی داد.
سارا شورد یکی از سه تبعه آمریکایی بازداشت شده در ایران که به تازگی از زندان آزاد شده است در گفت وگو با " آسوشیتدپرس " به ذکر خاطراتی از زمان بازداشت خود در ایران پرداخت.

به گزارش عصر ایران، شورد به همراه دو تبعه دیگر آمریکایی یعنی" شین باور" و" جاش فتال " یک سال پیش به اتهام ورود غیرمجاز به مرزهای کشورمان از سمت کردستان عراق بازداشت شدند اما سارا شورد چندی پیش پس از تودیع وثیقه 500 میلیون تومانی ، آزاد و به آمریکا رفت. هنوز دو آمریکایی همراه وی در زندان اوین نگهداری می شوند.

سارا شورد در این مصاحبه می گوید: خواستگاری "باور "(دیگر آمریکایی زندانی) از من در زندان و جشن تولدم به همراه یک کیک شکلاتی بهترین خاطرات دوران بازداشتم هستند. یکی از بهترین روزها در مدت بازداشتم زمانی بود که "باور" و" فتال"، زندانبان اوین را قانع کردند که کیک شکلاتی را برای تولد 32 سالگی ام به درون زندان بیاورند.این اتفاق در ماه گذشته میلادی روی داد.

وی ادامه می دهد: پس از بازداشت ، ما سه نفر در هنگام انتقال به زندان تصمیم گرفتیم که اگر ما را از هم جدا کردند اعتصاب غذا بکنیم و همین اتفاق هم افتاد. پس از اعتصاب غذا به مدت چهار روز، دوباره در کنار یکدیگر قرار گرفتیم. البته فقط برای پنج دقیقه همدیگر را دیدیم و پس از اعتصاب غذا شروع به غذا خوردن کردیم.

وی می افزاید: من بسیار تلاش می کردم که قوی بودنم را تضمین کنم به شکلی که اگر تصمیم بگیرم در بازجویی ها درباره موضوعی حرف نزنم، واقعا چیزی نگویم. بازجویان صدها صفحه از مطالبی را که من به درخواست آنها نوشته بودم پاره می کردند زیرا آنها می گفتند آنچه را که نوشته ام کافی نیست و هر بار همان چیزهای قدیمی را می نویسم. این نوشتن ها و پاره کردن نوشته ها، بارها تکرار شد. این روند دو ماه طول کشید.

شورد همچنین می گوید که بازجوها درباره ایمیل و ارتباطاتش از طریق سایت "اسکایت" سوالاتی را می پرسیدند تا بتوانند دلیل ورود او را به ایران بفهمند.

او اضافه می کند: در ابتدا پس از پایان هر بازجویی اجازه می یافتیم تا روزانه به مدت نیمه ساعت به همراه "باور" و "فتال" هم دیگر را ببینیم و در کنار هم باشیم. این زمان سپس به یک ساعت و بعدها دو ساعت افزایش یافت. ما در زندان می توانستیم برنامه های تلویزیون ایران و از جمله اخبار 15 دقیقه ای به زبان انگلیسی را مشاهده کنیم. ما همچنین ماهانه یک نامه از خانواده خود دریافت می کردیم.

این زن آمریکایی که پس از آزادی به کشورش رفت و هفته گذشته نیز توانست در نیویورک با احمدی نژاد دیدار کند، ادامه می دهد: در زندان کتاب هایی به زبان انگلیسی دراختیار داشتیم و با استفاده از تسلط محدود به زبان عربی، توانستم با زندانبان فارسی زبان درباره دین، به زبان عربی گفت و گو کنیم.

او با گفتن اینکه در زندان قرآن هم می خوانده است؛ اضافه می کند: در زندان انفرادی ، برای کنار ماندن از فکر کردن به مادرم، روزانه چند بار جدول ضرب و تمرینات ریاضی را تکرار می کردم. در هنگام ورود به اتاق بازجویی، چهره بازجویان را نمی دیدم. روزانه یکی از زندانبانان زن، لباس های اضافه برای من می آورد.

وی همچنین از وجود سیاست" بازجوی خوب و بازجوی بد" در مراحل بازجویی خبر می دهد و می گوید که از این وضعیت حسابی خسته شده بودم و صحنه همانطوری بود که در فیلم ها و سریال های آمریکایی در کشورم می دیدم.

شورد در یادآوری خاطرات خود می گوید که بازجوها او را مجبور می کردند که تمامی جزئیات زندگی اش را بنویسد. از آغاز کودکی در شهر لوس آنجلس تا زمانی که مدتی را در سوریه زندگی می کرد.

وی می گوید هنگامی که با نیروهای ایرانی در مرز ایران و کردستان عراق روبه رو شد سعی کرد فریاد بزند و با التماس از آنها بخواهد که وی را دستگیر نکنند. او دربرابر دستگیری اش بارها مقاومت کرد.

او درباره اینکه چه کسی مبلغ وثیقه 500 میلیونی اش را پرداخت کرد نیز گفت: نمی دانم چه کسی این مبلغ را پرداخت کرد اما یکی از مقامات عمانی به من گفت که یکی از شهروندان ایرانی می خواست منزل شخصی اش را به عنوان وثیقه رهن دادگاه کند.

اتیلا - ژاپن - توکیو
اگر خمینی زنده بود دستور اعدام شان را تابحال صادر کرده بود
سه‌شنبه 6 مهر 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
حالا پر فروش ترین کتاب سال! میگم کار درستی کردن از مرز رد شدن هم معروف شدن ,هم مصاحبه میکنند 300 هزار دلار دستمزد مصاحبه میگیرند! خودشون رو هم میکشتن نمیتونستن یک شبه درجامعه امریکاوغرب بشن سوپراستار! خدا دولت ایران رونگهداره واسشون.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

nefrat az akhond - امارات - دبی
سارا شورد هنوز نمیتونه خاطرات واقعیشو منتشر کنه.چون 2 دوستش هنوز در چنگ ضحاکان اسیرند.زمانی حقیقت فاش میشه که اون 2 نفر ازاد بشن.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

sasan.freeiran - المان - کلن
بدبختها گروگان گرفته شدند تا یک سری جنایتکار قاچاقچی اسلحه تو امریکا ازاد شن.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

habibollah - ایران - تهران
ای بابادلار1110تومنو داشته باش. حالا هی بگومرگ برآمریکا.عجب ملت سرکاری هستیم ما.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
چون این خانم خودش جزوی از استکبار جهانی بوده شانس اورده !!! وگرنه اگه زن ایرانی بود به جرم وابستگی به استکبار جهانی حتما باید اعتراف میکرد که با کلیه جناح به اصطلاح اصلاح طلب رابطه جنسی داشته و یا هزاران بار تهدید به تجاوز میشد(البته فقط تهدید!!!). خب این هم یکی از مزایای آمریکایی بودنه!!! چون مدیر آینده جهان(مموتی) نمیخواد محبوبیتش رو در سرزمین کفار از دست بده!!!
سه‌شنبه 6 مهر 1389

hassan5 - ایران - تهران
زندانیان جمهوری اسلامی باید بهر طریق ممکن از جانشان حفاظت کنند.چون هر لحظه ممکن است بهر علتی جانشان را از دست بدهند.تامین ندارند
سه‌شنبه 6 مهر 1389

porharfi - هلند - آرنم
یه سری چاخان تحویل ِ مصاحبه کننده داده!!..چون همراهانش هنوز گیرند..!!
سه‌شنبه 6 مهر 1389

طراوت - ایران - تهران
این خانم فعلا گرویی داره بزار اونا آزاد شن بعد حرفای زیاد و متفاوت والبته شنیدنی تری برای گفتن داره
چهار‌شنبه 7 مهر 1389

afshin7174 - ایران - تهران
به نظر من که ایران باز هم انسان دوستانه برخورد کرد که این جاسوسه رو آزاد کرد
چهار‌شنبه 7 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.