عراق هزینه روادید ایرانی‏‌ها را لغو می‌کند


عراق هزینه روادید ایرانی‏‌ها را لغو می‌کند

مردمک : یک مقام دولت عراق اعلام کرد دولت این کشور تصمیم گرفته است برای حمایت از اقتصاد و افزایش درآمدهای زیارتی و گردشگری، هزینه روادید ورود ایرانی‏ها به عراق را لغو کند.

علی العلاق، دبیر هیئت وزرای عراق در گفتگو با روزنامه عراقی الصباح گفت: سیاست عمومی دولت این است که در برهه کنونی برای حمایت از گردشگری تسهیلاتی را برای کسانی که به عراق می‌آیند در نظر بگیریم که بخشی از این تسهیلات شامل لغو هزینه روادید ورود به کشور است.

عراق، همسایه غربی ایران با چندین مکان زیارتی دارای جاذبه‌های مذهبی برای ایرانی‌‏های شیعه و یکی از مقصدهای پرطرفدار در سفرهای خارجی آنها است. مدت اقامت برای این روادید شش روز است که به محض ورود به این کشور صادر می‌شود.

دبیر هیئت وزرای عراق گفت که هزینه کنونی صدور روادید برای ایرانی‏ها 10 تا 20 دلار است که در مقایسه با هزینه‌هایی که زائران در عراق خرج می‌کنند اهمیتی ندارد و آنها بر افزایش درآمدهای زیارتی و گردشگردی تمرکز دارند.

قاضی عسکر، نماینده آیت الله خامنه‌ای در سازمان حج و زیارت، در بهمن سال گذشته اعلام کرد که سالانه نزدیک به یک میلیون و 100هزار نفر از ایران به شهرهای مذهبی در عراق می‌روند.

سال گذشته روادید بین جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ونزوئلا و سوریه به صورت دو جانبه و برای شهروندان آذربایجانی که به ایران وارد می‌شوند به صورت یک جانبه لغو شد. جمهوری آذربایجان اعلام کرد که سیاست مشابه لغو را در مورد شهروندان ایرانی در پیش نمی‌گیرد.

همچنین خرداد ماه امسال، خبر لغو روادید بین ایران و گرجستان منتشر شد که اجرای آن به بعد از بررسی فنی و درون سازمانی اسناد افتاد.

به گزارش ایسنا، امروز این اسناد تنظیم و نهایی شده که قرار است در سفر آینده منوچهر متکی به گرجستان، توسط وزیران خارجه دو کشور امضا شود.

در اسفند سال گذشته یک مرکز مطالعاتی در سوئیس گزارشی منتشر کرد که طبق آن ایرانی‌ها بدون روادید می‌توانند به 25 کشور جهان سفر کنند. این 25 کشور شامل کشورهایی است که برای افراد با گذرنامه ایرانی به محض ورود روادید صادر می‌کنند.

بر اساس این رتبه‌بندی، ایران در رده 87 فهرست اعتبار گذرنامه قرار داد و بعد از آن، عراق و افغانستان در آخر جدول رتبه‌بندی هستند.

در فهرست 25 کشوری که ایرانی‌ها را بدون روادید راه می‌دهند، این نام‌ها دیده می‌شود: کیپ‌ورد، کومور، جیبوتی، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، سیشل، تانزانیا، توگو، اوگاندا، بولیوی، دومینیکا، اکوادور، هائیتی، نیکاراگوئه، ونزوئلا، ارمنستان، آذربایجان، بنگلادش، اندونزی، لائوس، ماکائو، مولداوی، مالزی، نپال، عمان، سری‌لانکا، تیمور شرقی، کوزوو، ترکیه، جزایر کوک، ایالات فدرال میکرونزی، نیووی، پالائو، ساموآ، تووالو.

 

yashasinazarbaijan - امریکا - نیویورک سیتی
به غیر از چند کشور همسایه اسم هیچکدوم را نشنیده ام
سه‌شنبه 6 مهر 1389

pelle - سوئد - استکهلم
خدا بدادمان برسد ،حالا نوبت عراق شد که جیبش را بزرگتر بدوزد برای خالی کردن جیب یک عده ساده دل که تازه معلوم نیست بعد از اینهمه خرج کردن و مشقت موفق بزیارت بشوند یا نه ، چون هر رز در خبر میخوانیم که اتوبوس زوار ایرانی تصادف کرده و عده ای کشته شدند.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

amoo uk - انگلستان - لیدز
چه کشورهایه درب وداغونی از برکت ملاهابه ایران افتخار دادن
سه‌شنبه 6 مهر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
مرتیکه علی الالاغ، دبیر هیئت وزرای عراق خودش یک شیعه افراطی که از جنتی کثیف تر و جنایتکارتر . خودش میدونه که این ایرانیها بعضی شان آنقدر خرافاتی تشریف دارند که حاضرند دست به هرکاری بزنند که برای زیارت مرده ها به عراق بروند تا کربلایی شوند پول بیزبان را این زبان نفهم ها تو. کیسه سوسمار خورها بریزند بدبختهای مرده پرست. به غیراز ایرانی های افراطی دیگر هیچ انسان عاقلی چنین کاری نمیکند که از حق زن و بچه اش ظلم کند مگرهیچ کشوری دیگر شیعه ندارد امیدواریم که انتحاریها 10 برابر شود غیر از اینکه این احمق ها میخواهند شهید و به بهشت بروند,,, زرشششششششک
سه‌شنبه 6 مهر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
اگر اینها واقعیت دارند که بعد از زیارت این مرده ها به بهشت میروید چرا الاغ علی خاعنه ای جنتی تمساح یزدی احمد خاتمی بقیه ملاهای 2 قروشی پدرسوخته چنین کاری نمیکنند همین آخوندهای مفتخور زمان قدیم همگی شان جلوی درب ورودی, کاظمین ,نجف ,کربلا ,مشغول گدایی و فالگیری و حقه بازی بودند. لعنت شیطان بر هر چی ملاهای جعلی و مفتخورهایی که . در ایران زندگی و از مردم سوءاستفاده میکنند
سه‌شنبه 6 مهر 1389

bluestar - ایران - تهران
هزینه اش رو دولت ایران در قالب کمکهای انسان دوستانه قبلا از جیب ملت ایران پرداخت کرده. هنوز هم این کمکها ادامه داره
سه‌شنبه 6 مهر 1389

louisette - فرانسه - مارسی
که چی؟مگر عراق امروز جائی است که آدم دلش بخواد بره ومنفجر بشه؟کشوری که نه بداره نه بباره بعد از 6 سال وروزانه اینهمه بیگناه میبلعه دیدن نداره.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
حالا انگار موناکو هست که هزینه ویزا مجانی باشه خاک بر سر اخوندها که ابروی ما را همه جا بردند که هیچ پاسپورت ایرانی هم 2 زار نمیرزه
سه‌شنبه 6 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.