فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا : سی نفرازعوامل اصلی انفجارمهاباد کشته شدند


فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا :
سی نفرازعوامل اصلی انفجارمهاباد کشته شدند

جرس: فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا مدعی شد که رزمندگان این قرارگاه با همکاری نیروهای اطلاعاتی و انتظامی، در یک عملیات موفق، 30 نفر از عوامل اصلی و محوری جنایت اخیر تروریستی در شهرستان مهاباد را کشته اند.

عبدالرسول محمودآبادی دقایقی پیش در گفت‌وگو با  فارس در ارومیه اظهار داشت: یک یا دو نفر از عناصر دخیل در عملیات تروریستی هنوز فراری هستند که این تعداد نیز توسط نیروهای تلاشگر دستگیر می‌شوند و به سزای عمل خود می‌رسند.
وی افزود: در نخستین ساعات پس از عملیات تروریستی مهاباد موضوع مورد رصد و بررسی قرار گرفت و با مشارکت مردم سرنخ‌های خوبی به دست آمد که منجر به انهدام شبکه بزرگ تروریست‌ها شد. 

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا بار دیگر بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی دست داشتن عوامل بیگانه شد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد برنامه‌ریز اصلی اقدام تروریستی مهاباد سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد) و آمریکا (سیا) بوده است. 

این ادعا در حالی مطرح می شود که ساعاتی پس از انفجار امریکا این بمب گذاری را بشدت محکوم کرد.


در نخستین روز هفته بزرگداشت  هشت سال دفاع، با انفجار بمب در مراسم رژه نیروهای مسلح در مهاباد تعداد 12 زن و کودک به شهادت رسیدند و بیش از 80 تن از مردم مجروح شدند.

هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است. 

یک روز پس از انفجار مصلحی وزیر اطلاعات از شناسایی عوامل این انفجار خبر داد.

ادعاهای حکومت و افزایش ابهام‌های انفجار مهاباد

دویچه وله : پنج روز پس از انفجاری در مهاباد که بیش از ۹۰ کشته و مجروح بر جا گذاشت، یکی از فرماندهان سپاه از دست داشتن "موساد" در این حادثه و کشته شدن عاملان اصلی خبر می‌دهد. اظهارات مسئولان تاکنون متناقض و ابهام‌آفرین بوده است.


صحنه‌ای از انفجار در مهاباد

حادثه بمب‌گذاری در مهاباد صبح چهارشنبه ۳۱ شهریورماه و در حاشیه یک رژه نظامی رخ داد که به مناسب هفته‌ی موسوم به "دفاع مقدس" برگزار می‌شد. این انفجار دست‌کم ۱۲ کشته و بیش از ۸۰ زخمی برجا گذاشت. وحید جلال‌زاده، استاندار آذربایجان غربی، ساعتی پس از این حادثه در یک گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری مهر عوامل این انفجار را "ضد انقلاب" معرفی کرد. او در حالی این سخنان را بیان می‌کرد که ظاهرا هنوز از کشته شدن کسی خبر نداشت و تعداد قربانیان را "۱۵ مجروح" اعلام کرده بود.

 

«کشته شدن عوامل انفجار مهاباد»

 

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی در روزهای گذشته خبرهای مختلفی در مورد این انفجار و عوامل آن منتشر کرده‌اند که بعضا با هم متناقض‌اند. عصر امروز، یکشنبه چهارم مهرماه، روابط عمومی سپاه پاسداران از قول محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، خبر از کشته شدن "عوامل اصلی و محوری" حادثه‌ی مهاباد داده است.

 

بنا بر این گزارش، پاکپور می‌گوید، پس از این حادثه "نیروهای اطلاعاتی و امنیتی قرارگاه حمزه" وارد عمل شدند و "پس از چند روز رصد و بررسی برخی تحرکات و شواهد، عناصر تروریست مورد شناسایی و تعقیب قرار گرفتند."

 

به گفته‌ی فرمانده نیروی زمینی سپاه، پاسداران این قرارگاه در عملیاتی که روز شنبه سوم مهرماه انجام شده، موفق به کشتن عوامل اصلی انفجار مهاباد شده‌اند. در این اطلاعیه محل این عملیات "منطقه‌ای حوالی مرز" اعلام، و اطلاع‌رسانی در مورد جزییات آن به آینده موکول شده است.

 

کشته شدن پیش از شناسایی و دستگیری؟

 

فرمانده نیروی زمینی سپاه در حالی از کشته شدن عوامل اصلی انفجار در روز شنبه خبر می‌دهد که علی عبداللهی، معاون امنیتی وزارت کشور، روز یکشنبه با اشاره به "سرنخ‌های به دست آمده" می‌گوید: «امیدواریم عوامل این جنایت دردناک هر چه سریع‌تر دستگیر شوند.» عبداللهی که برای ارائه یک "گزارش جامع در مورد وضعیت امنیتی کشور" به مجلس رفته بود، این سخنان را در حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی ابراز داشت.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، با اشاره به حضور معاون وزیر کشور در مجلس گفت، عبداللهی همچنین اعضای کمیسیون را در جریان مهم‌ترین تحولات امنیتی در نقاط دیگر از جمله شرق کشور قرار داده است. به گزارش مهر، وزیر کشور، مصطفی محمد نجار نیز شامگاه جمعه دوم مهر با حضور در مهاباد با اشاره به "سرنخ‌های به دست آمده" گفت: «قول می‌دهم به محض دستگیری عاملان این جنایت آنها را در حضور مردم همین شهرستان به سزای عمل برسانیم.»

بازداشت پیش از یافتن "سرنخ‌ها"؟

 

سخنان وزیر کشور در مورد یافتن "سرنخ‌ها"، در حالی که یک روز قبل از آن وزیر اطلاعات از "شناسایی عاملان" این حادثه خبر داده بود، بر ابهام‌های انفجار مهاباد می‌افزاید. حیدر مصلحی اول مهرماه در یک نشست خبری گفت: «مجموعه‌ای که این حرکت را انجام داده توسط سربازان گمنام امام زمان شناسایی شده‌اند.» او ابراز امیدواری می‌کند که عوامل این انفجار در کمتر از یک هفته مجازات شوند.

حیدر مصلحی: «مجموعه‌ای که این حرکت را انجام داده توسط سربازان گمنام امام زمان شناسایی شده‌اند.»

 

سایت خبری آتی‌نیوز، که به اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد منسوب است، یک روز قبل از آنکه وزیر کشور از یافتن سرنخ‌ها خبر دهد، از بازداشت چند نفر، از جمله دو زن، به عنوان عاملان انفجار مهاباد گزارش داده بود. به رغم گفته‌های ضد و نقیض در مورد آنچه "شناسایی، دستگیری و کشته شدن" عاملان انفجار عنوان شده، مسئولان از نخستین دقایق در مورد یک مسئله اتفاق نظر داشته‌اند؛ به ادعای آنها مسئولیت این انفجار با "گروه‌های ضد انقلاب" است که به گفته‌ی مسئولان ایرانی به وسیله‌ی سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) هدایت می‌شدند و از یاری سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و "برخی عناصر حزب بعث در عراق" برخوردار بوده‌اند.

 

اتهام به گروه‌های فعال کرد

 

وزیر کشور شامگاه جمعه بدون اشاره مستقیم به یکی از گروه‌های سیاسی فعال کرد، آنها را به نقش داشتن در این حادثه متهم کرد و گفت: «این فاجعه از سوی کسانی رخ داد که همیشه با شعارهای پوچ حمایت از مردم کرد، خود را مدافع حقوق مردم منطقه می دانستند.» بنا بر اخبار منتشر شده بیشترین قربانیان این حادث افرادی از طایفه‌ی منگور بوده‌اند.

 

بسیاری از وابستگان طایفه منگور متهم هستند که در سرکوب جنبش‌های اعتراضی و تظاهرات مردم کردستان با نیروهای امنیتی و انتظامی همکاری می‌کنند. گروه‌های اصلی کرد ایرانی بدون استثناء این انفجار را محکوم کرده‌اند و معتقدند، چنین عملیاتی هرگز در دستور کار آنها قرار نداشته است.

 

«باورناپذیر بودن ادعاهای حکومت»

 

در میان احتمال‌های مختلفی که ناظران و تحلیلگران در مورد عاملان این حادثه برشمرده‌اند، دست داشتن جمهوری اسلامی در این عملیات، به منظور تشدید اختلاف میان کردها و توجیه افزایش حضور نظامی در منطقه نیز یکی از فرضیه‌هاست.

 

در مورد هیچ یک از فرضیه‌های ارائه شده تاکنون سند قابل قبولی منتشر نشده است. به اعتقاد ناظران، مجموعه‌ی پرتناقض اظهارات مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی نیز ادعاهای حکومت را درمورد "شناسایی" عوامل واقعی این انفجار باورناپذیر کرده است. مطابق این تحلیل، اگر حکومت خود در این حادثه نقش مستقیم نداشته باشد، آن را بهانه و وسیله‌ی پیشبرد برنامه‌های خود می‌کند.

alireza.iran.culture - المان - هامبورگ
هیچ گروه کردی مسولیت این حمله رو قبول نکرده.حالا این سی نفری که,جمهوری اسلامی کشته کی بودند خدا میدونه.خدا رحمتشون کنه ولی تو این انفجار نقشی نداشتن.
دوشنبه 5 مهر 1389

OzveMardom - فرانسه - پاریس
کدوم آدمی باور میکنه حداقل 30 نفر اینم به صورت یک جا و در یک محل پشت یه بمب گذاری ساده باشند؟ رفته اند سر یک سری کرد مخالف ج. ا. رو که از قبل شناسایی شده بودند به این بهانه ی واهی یکجا زیر آب کردند گزارش هم میدن!! آره جون خودتون ظرف چند روز 30-40 نفر رو شناسایی کردید!!! بیشترشون رو کشید و الان میدونید کدوماشون فراریند!! عجب گروه ترروریست بی عرضه ای بودند ها که همشون دسته جمعی داشتند از مرز فرار میکردند بعد گیر لشکر امام زمان افتادند!!. پدر سوخته ها گیرم شما از سرنخ های مردم رفتید اونها رو سر ضرب کشتید، کی وقت کردید بفهمید کار آمریکا و اسرائیل بوده؟ از سرنخ های مردم؟!!!
دوشنبه 5 مهر 1389

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
شد حکایت سینما رکس آبادان .واسه مظلوم نمایی و بحران آفرینی حاضرید زن و بچه بی دفاع رو به خاک و خون بکشید .یه چند نفری رو هم در غالب ضد انقلاب اعدام کنید .آخرش چی ؟نفسهای آخرتونه .
دوشنبه 5 مهر 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
ننگ به بمب گذاران(خود رژیم) و پاسداران ادمکش
دوشنبه 5 مهر 1389

amirgabar - ترکیه - استانبول
هدفشان کشتن و سرکوب بیشتر مردم کرد است
دوشنبه 5 مهر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
حالا همه عالم و آدم رو متهم میکنن. بالاخره یکیش درست از آب در میاد. یاد قضیه زیر افتادم:. یه روز قرار میشه بین سازمانهای جاسوسی دنیا مسابقه گذاشته بشه تا بهترین و قویترین سازمان انتخاب بشه... سیا از آمریکا. موصاد از اسرائیل. و سازمان اطلاعت ایران. موضوع مسابقه، پیدا کردن خرگوشی علامت گذاری شده، در میان جنگلی انبوه. ماموران سیا بعد از دو ساعت خرگوش رو با ماهواره های جاسوسی و ردیابهای الکترونیک پیدا میکنن و تویل میدن... ماموران موصاد با جاسوسی و خبرچینی عوامل خودشون تو تیم داوری و اطلاعاتی که از سیا و سازمان جاسوسی انگلیس میدزدن، خرگوش رو بعد از10 ساعت پیدا میکنن. بعد از ده روز، سازمان اطلاعات ایران یه خرس رو میاره و به عنوان خرگوش علامت گذاری شده تحویل میده!!!!!!!!!. همه میخندن و مسخره اش میکنن و میگن اینکه خرگوش نیست، خرسه... یهو خرسه داد میزنه: به جون خودم من خرگوشم!!! به پیر، به پیغمبر من خرگوشم!!! ترو خدا منو از دست اینا بگیرین، من خرگوشم.. من و بابام و هفت جد آبادمون خرگوش بودیم!!!!!!!!!!!. به نقل از: thomas - ایران - تهرون
دوشنبه 5 مهر 1389

yashasinazarbaijan - امریکا - نیویورک سیتی
اش شلم شوربا هر کی هر جور دلش بخواد عرعر میکنه اواز خر در چمن
دوشنبه 5 مهر 1389

sanama - امریکا - سیاتل
کردها از معدود اقلیتهای هستند که در اکثریت حکو متها . سرنوشتی مشابه دارند مثل گوسفندی می ماند که در هر دو حالت شادی و عزا سر بریده می شوند /از امکانات بهداشتی و رفاهی و حی امنیتی کو چکترین امتیازی ندارند /ولی وقتی می خواهند هندوانه زیر بغلشان بدهند می شوند کرد سلحشور /
دوشنبه 5 مهر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
[به ادعای آنها مسئولیت این انفجار با "گروه‌های ضد انقلاب" است که به گفته‌ی مسئولان ایرانی به وسیله‌ی سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) هدایت می‌شدند و از یاری سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و "برخی عناصر حزب بعث در عراق" برخوردار بوده‌اند.]. آخه تناقض گویی تا به این حد. از کی تا به حال آمریکا با عوامل حزب بعث عراق همکاری داشتند . اینها که در عراق دشمن هم هستند و دهها سرباز آمریکایی با بمب گذاریهای بعثیها کشته شدند اون وقت این با هم میان تو مهاباد بمب میذاردن. کثافتهای جمهوری اسلامی کار خود جنایتکارتون است.بمب های عراق هم توسط سپاه قدس انجام میشه.اشغالها میخواهید بگید اگر ما نباشیم ایران اینجوری ناامن میشه بعدشم چند نفر بیگناه رو به این بهانه اعدام کنید.
دوشنبه 5 مهر 1389

kreativ - المان - فرانکفورت
من به این موضوع خیلی شک دارم. اگه این این بمبگذاری واقعا از طرف افراد و گروهی انجام گرفته که ضد دولت هستند چرا این وسط فقط زنها و بچه های بیچاره کشته و زخمی شدند و حتی یک نفر از عضو سپاه یا ارتش از بین نرفته! به نظر من این رژیم کثیف خواسته با این کار هم مردم بیچاره رو به بهانه دست داشتن تو این جریان قتل و عام کنه وهم نیروها شو در این منطقه زیاد کنه.
دوشنبه 5 مهر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
چرا اسامی این 30 نفر را اعلام نکردند؟! اگر نیروهای امنیتی یا "سربازان گمنام امام زمان" از یک یا دو روز قبل از حادثه "مترصد" تحرکات عاملان تروریستی بودند پس چرا نتوانستند به موقع اقدام کنند و جلوی آنها رو بگیرند؟؟؟ دیگر اینکه نیروهای "موساد" چه رابطه و مصلحتی در کشتار مردم کرد ایران دارد؟؟ دست کم حرفی بزنند که با عقل آدمی جور در بیاد.
دوشنبه 5 مهر 1389

porharfi - هلند - آرنم
باز علم غیب به کمک ملا ها آمد و 30 نفر را به *جرمی اعدام . کردند..*...آخه اگه هنوز گروهی این عملیات را بعهده نگرفته و مشخص. نیست که کار کیست؟ ..ملای احمق چی چی عده ایی رو اعدام کردی و کشتی؟؟!. خوبه این انفجار ها دست این ملایان را باز میذاره..!!
دوشنبه 5 مهر 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
نه عزیزم کل ایران میدونن کار خودتون بوده.
دوشنبه 5 مهر 1389

zamanphp - ایران - اصفهان
طبق همیشه ، با این دروغ ها میخوان دل مردم رو بدست بیارند!
دوشنبه 5 مهر 1389

sadi_22 - کانادا - وانکوور
دروغگوی بیهمه چیز. اولان ان بمب کار خودتون بود و مردم را به خاک خون کشوندین و شما چرا نمی گوید ان سی نفر کی هستند کجای هستند و در کجا کشتین. تازه اگر سی ادم تروریست به قول شما حرفه ای بودند چطوری همه شون را بی سرو صدا خفه کردین . ای بی شرفهای بی همه چیز حتما رفتن جلوی مردم فقیر که برای پیدا کردن یک لقمه نون که باید از مرز با کوله باری بگذرند کمین کردن و باز مردم بی دفاع را هدف قرار دادن. مرگ بر تو مرگ بر تو .
دوشنبه 5 مهر 1389

h.k - دانمارک - اودا
جمهوری اسلامی همیشه برای بقائ خود دنبال نفاق بوده غافل ازاینکه گروها ,سازمانها,اپوزاسیونها,اقوام,بینش سیاسی بالایی دارند.خوانسالاری قدیم نیست.وهمه,یکدیگر راهموطن حس میکنند. وجشم بسته نمی پذیرند.دولت کودتای ایران بارها اعمال ننگینی برای رسیدن به مقاصد شومش انجام داده مثل,به اتش کشیدن اماکن عمومی مسجد,سینما,بمب گزاری سقوط هواپیما,و.........وتاکنون بدون ارائه هیج مدرک دگران رامقصر اعلام کرده است.ولابلای انها یک واقعیت.مثل تروردکترسرابی,,که بیشرافتی خود را ,,واقعی جلوه دهد.,,جرادرموردصدهاتروری ,,اساتیددانشگاها,نویسندگان و....کسی راجزامریکا واسرایل معرفی نکرده.این بمب گزاری هم کارخودشان است.برای نفاق ,,عینان مثل تجلیل ازکورش وبازی بااحساسات مردم که طراحش مشائی بود.
دوشنبه 5 مهر 1389

guevara - سوئیس - زوریخ
بژی کورد و کوردستان.
دوشنبه 5 مهر 1389

nimaaa - امریکا - نیویورک
اگر کشته شدند چرا تا حالا حتی یک فیلم و عکسی از اینها در تلویزیون ایران به نمایش در نیامده؟چرا دولت عراق و حزب کردستان عراق این حملات رو تایید نکرده؟چرا اینها همیشه به دروغ این حملات رو به موساد و امریکا نسبت میدند. ایا اینها نمیتونند دلایلی باشند که خود رژیم جمهوری اسلامی در پشت پرده این بازی باشه؟
دوشنبه 5 مهر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
کار خود علی چکه ای هست.این ضحاک حاظره خون 60 میلیون ایرانی رابرریزه تا اینکه حاظر به تسلیم بشه. حالا این کارش رو با کاری که شاه کرد مقایسه کنید و بعد خودتون تصمیم بگیریدکه کدام یک از این دوتا دیکتاتور مردم دوست هست?
دوشنبه 5 مهر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
کار خود کثیفشون است
دوشنبه 5 مهر 1389

Pezhman - اتریش - وین
نیروها رابه این بهانه عازم منطقه کردند.اینگونه خشن وارد.شدن معنی ندارد.برفرض که حرف رژیم درست.زیرادر یک خانواده. کوردی, کورد دیگر را کشته.! پس رژیم همه خانواده را می کشد.! کوردها را سالهاست میکشند.قصدشان هدف مهمتریست.محاصره آذربایجان , سناسائی وقتل عام ومصادره انوال پانترکها.ازجنوب وغرب شروع کردند.تاراههای فرار را تنگتر کنند.خامنه ای حتما"ازعوامل جان برکف ونفوذی خود بعنوان جاسوس دربین هم زبانانش که ولایتش را قبول ندارند استفاده وحکم را صادر وطرح حساب شده ای باید باشد.
سه‌شنبه 6 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
حتما این سی نفر بعد از مرگ به بمبگذاری اعتراف کردند نه؟!!!
سه‌شنبه 6 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.