مقام های ایرانی: سیستم های اصلی نیروگاه بوشهر آلوده نشده است


مقام های ایرانی: سیستم های اصلی نیروگاه بوشهر آلوده نشده است

چند روز پیش کراشناسان گفتند که ممکن است استاکس نت به سیستمهای نیروگاه اتمی بوشهر حمله کرده باشد

مقام های ایرانی می گویند کرم اینترنتی موسوم به استاکس نت، آسیبی به سیستم های کامپیوتری اصلی نیروگاه بوشهر وارد نکرده است.

محمود جعفری، مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر، روز یکشنبه ۴ مهر ۱۳۸۹ (۲۶ سپتامبر ۲۰۱۰) به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت کرم اینترنتی استاکس نت فقط چند رایانه شخصی کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر را آلوده کرده است.

اصغر زارعان، معاون ایمنی، حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی، نیز روز یکشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: "تاکنون در بررسی های به عمل آمده در حوزه هسته ای هیچ موردی از نفوذ ویروس استاکس نت مشاهده نشده است."

چند روز پیش کارشناسان فناوری اطلاعات گفته بودند ممکن است کرم اینترنتی استاکس نت، که پیش تر آلوده شدن بسیاری از کامپیوترهای صنعتی و اقتصادی ایران به آن اعلام شده بود، اخلال در تاسیسات هسته ای این کشور به ویژه نیروگاه اتمی بوشهر را هدف گرفته باشد.

بعضی از کارشناسان می گویند پیچیدگی این کرم اینترنتی نشان دهنده آن است که تنها یک دولت می تواند آن را ساخته باشد.

این اولین بار است که استاکس نت، که به سیستم هایی که شرکت آلمانی زیمنس تولید کرده حمله می کند، توانسته سیستم های کامپیوتری مرتبط با برنامه هسته ای ایران را آلوده کند.

'جنگ الکترونیکی'

بررسی‌های تلویزیون فارسی بی بی سی در تیرماه گذشته نشان داده بود که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

در آن زمان، تیم کارشناسی بی بی سی اعلام کرده بود که این حمله سایبری می تواند در آینده نتایج مخربی برای بخش های امنیت اطلاعات ایران داشته باشد.

بررسی های جدید نشان می دهد که "استاکس نت" نخستین کرم جاسوسی شناخته شده ای است که می تواند تاسیسات زیربنایی نظیر نیروگاه های برق، سیستم های توزیع آب آشامیدنی و واحدهای بزرگ صنعتی را مورد هدف قرار دهد.

لیام امورچو، از بخش امنیتی شرکت نرم افزاری سیمانتیک در این مورد به بی بی سی گفت: "واقعیت این است که ما بیشترین میزان آلودگی به کرم "استاکس نت" را در ایران مشاهده کرده ایم و بر این اساس احتمال می دهیم که کسی که این بدافزار را طراحی کرده، احتمالا ایران را به عنوان هدف اصلی در نظر داشته است."

Pezhman - اتریش - وین
یعنی شده.بوشهری ها فرارکنید.زن وبچه هاتون در خطرند.
دوشنبه 5 مهر 1389

کلاغ سیاه - ایران - تهران
اوایل بمباران ایران توسط رژیم عراق هم بمب 12 متری توی کوچه 6 متری می افتاد و خساراتش فقط گرد وخاک و سر و صدا بود و خون از دماغ یک هموطن جاری نمیشد .منظور از کامپیوتر شخصی حتما لب تاب نظافت چی ها هست و به کامپیوتر دانشمندان چون بو میداده کاری نداشته . خودتونید.
دوشنبه 5 مهر 1389

tiger.man - لایبزیگ - المان
عجله نکنید، الوده خواهند شد.
دوشنبه 5 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
زیاد نگران نباشید اونم الوده میشه . ن...ده شب درازه .
دوشنبه 5 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
کامپیوترهای اسلامی, خودشون ویروس هستند که با اینطور کرم ها الوده نمیشوند !
دوشنبه 5 مهر 1389

farzad_s - ایران - تبریز
چون دولت احمدی نژاد متخصص دروغگویی هست پس اگر گفته نشده یعنی شده
دوشنبه 5 مهر 1389

nefrat az akhond - امارات - دبی
هر چی میخواد بشه بشه فقط اسیبی به هموطنای بوشهری نرسه.
دوشنبه 5 مهر 1389

rezanl - هلند - امستردام
کامپیوتر شخصی ?!
دوشنبه 5 مهر 1389

haghighatgo - آلمان - برق
خیال کردید که روسیه و غربی ها میزارن که به همین سادگی برق اتمی تولید کنی ..ها... روسیه اومد به قراردادش مثلا عمل کرد و نیزوگاه را تکمیل کرد و گفت برادران و خواهران اسلامی تازی پرست با عمامه و ریش و چادر بفرمائید..برق حاضر خیلی ارزان میل بفرمائید !! الیته هالوها و قلدرها و گول خوردگان و شیفته گان امت تازیان که تو ایران سی سال است از سر گول همدیگر بالا میروند و سر همدیگر با جون تو و به خدا و امام زمان و به قرآن و امام قسم و..سرهمدیگر گلاه می گذارند و یا می برند اینش رو نخونده بودند که ویروس اینترنتی یهودی نژاد وارد کامپیوتر نیروگاه بشه و کامپیوترشون اونجا اسحال بگیره ونمونه ای از این ویروس در محاسبات فیش برق که از هزارتومان به سی هزار تومان تبدیل شده و حتی مسئولان شرکت برق هم جوابی برای آن ندارند و خودشان هم هاج وواج مانده اند از زمان راه اندازی نیروگاه بوشهر شروع شده است !!! برق اتمی ..!!
دوشنبه 5 مهر 1389

massoudoslo - نروژ - اسلو
مردک ، قرار نبوده که سیستم شما آلوده بشه که شما بعدن بتونید با آنتیویروس(یا مهدی ) به جنگ اون برید! این نفوذ به سیسم شما برای دزدیدن اطالاعات نیرگاه از فعالیت های هسته ای بوده و در صورت امکان هدایت بخش ها ایی از کارایی سیستم پروژه!هست و نیست شما رو در این نیرگاه کپی کردند و بردند و بعدن خودشون هم این خبر رو درز دادند که بعدا هم از ترس به هیچ پروگرام کامپوتری جدید برای نیروگاه اعتماد نکنید و مجبور باشید مطالعات و ثبت هسته ایی نیروگاه رو (ان لاین) در تهران انجام ندید !!حالا معلوم شد که این زیمنس و رفقا همون وقت که داشت تکنولوژی به ایران میفروخت در واقع داشت ایران رو وادار به خرید سافت ور های پنهانی درکامپوتر ها برای کنترل و هدایت برنامه های نیروگاه میکرده که مجانی برا غرب اطلاعات بده.این هم از جهاد علمی حکومت کودتا که اسیر یه کرم (!!) شد.
دوشنبه 5 مهر 1389

zari goli - ایران - کرمانشاه
آیا کامپیوترهای خونگی هم تحت تأثیر قرار میگیرند؟
سه‌شنبه 6 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
مگه ارتش سایبری(ساندیسی) میذاره!!! اصلا و ابدا !!! نه تنها الوده نشده بلکه بزودی آلودگی رو هم به وفور صادر میکنه. مگه شهر هرته !!! تازه مدیریت جهانی مموتی شروع شده!!!
سه‌شنبه 6 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.