آرژانتین خواهان محاکمه متهمان ایرانی در کشوری سوم شد


آرژانتین خواهان محاکمه متهمان ایرانی در کشوری سوم شد

آرژانتین خواستار برگزاری محاکمه متهمان پرونده بمب‌گذاری در مرکز یهودیان در سال ۱۹۹۴ در بوئنوس‌آیرس شد. رئیس‌جمهور آرژانتین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی خواست کشور سومی را برای پیگیری اتهامات تعیین کند.

کریستینا فرناندز دکیرشنر، رئیس‌جمهور آرژانتین

خانم کریستینا فرناندز دکیرشنر، رئیس‌جمهور آرژانتین روز جمعه (۲۴ سپتامبر/۲ مهر)  در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان پیگیری پرونده متهمان بمب‌گذاری در مرکز فرهنگی یهودیان (آمیا) در بوئنوس‌آیرس شد. رئیس‌جمهور آرژانتین گفت: «به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می‌کنم، در صورتی که به دستگاه قضایی آرژانتین اعتمادی ندارد، هر دو کشور متفقاَ کشور سومی را برای برگزاری محاکمه حقوقی تعیین کنند.»

 

در پی انفجار بمب در مرکز فرهنگی یهودیان در پایتخت آرژانتین در سال ۱۹۹۴ دست‌کم ۸۵ نفر کشته و حدود ۲۵۰ نفر زخمی شدند. بررسی مسئولان انتظامی و قضایی آرژانتین نشان داد که جمهوری اسلامی و مقامات ارشد دولتی در این بمب‌گذاری نقش داشته‌اند.

 

دستگاه قضایی ‌آرژانتین رهبران ایران را به عنوان آمرین  کشتار مرکز یهودیان (آمیا) معرفی کرد و برای برخی از مسئولان ایرانی از جمله علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی، دستور جلبی صادر و به اینترپل (پلیس بین‌المللی) ارسال کرد.

 

حتا به نقش علی‌اکبررفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت ایران در این بمب‌گذاری نیز اشاراتی شده، اما برای وی دستور بازداشتی از سوی اینترپل مقرر نشده است.

 

احمد وحیدی، وزیر دفاع کنونی و فرمانده وقت سپاه قدس (شاخه خارجی سپاه پاسداران)، محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، علی‌اکبر ولایتی، وزیر امورخارجه وقت ایران، احمد اصغری و محسن ربانی، دیپلمات‌های پیشین ایران در آرژانتین و سرانجام عماد مغنیه، رئیس وقت ستاد ویژه عملیاتی حزب‌الله لبنان از جمله متهمانی هستند که به عنوان «طراحان و آمرین» بمب‌گذاری از آنها نام برده شده است.

 

عماد مغنیه بر اثر انفجار خودرویی در فوریه سال ۲۰۰۸ در دمشق بطرز مشکوکی کشته شد. هنوز عاملان قتل وی شناسایی نشده‌اند.

 

اینترپل به جز دستور جلب علی فلاحیان، برای محسن رضایی و احمد وحیدی نیز دستور بازداشتی در ۱۸۶ کشور عضو صادر کرده است.

 

جلوگیری از بهانه‌جویی ایران

 

جمهوری اسلامی همواره هر گونه مداخله در این انفجار را رد کرده و آن را اتهاماتی نادرست و سیاسی از سوی مخالفان نظام اسلامی دانسته است.

 

سید محمدعلی حسینی، سخنگوی پیشین وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی درباره این پرونده در آبان ماه ۱۳۸۵ گفت: «سیستم قضایی در آرژانتین فاسد است.» حسینی افزود: «این پرونده فاقد معیارهای قضائی است و از آنجا که کلیه اتهامات وارده بدون دلیل و مدرک می‌باشند ، دارای ماهیت شدیداً سیاسی است.»

تصویری از مراسم یادبود کشتار "آمیا" پس از پانزده سال

آرژانتین سال‌هاست که این مناقشه حقوقی و سیاسی را پیگیری کرده و پیشنهاد خانم فرناندز در راستای حل این مناقشه است. رئیس‌جمهور آرژانتین در توضیح این اقدام گفت: «با این پیشنهاد می‌خواهیم جلوی هر گونه بهانه‌جویی را بگیریم. در این صورت ایران نمی‌تواند ادعا کند که دستگاه قضایی آرژانتین نسبت به مظنونان و متهمان ایرانی بی‌طرفی را رعایت نکرده است.»

 

رئیس‌جمهور آرژانتین کشور سومی را مشخصاَ برای برگزاری این محاکمه معرفی نکرد. بیشترین تعداد یهودیان در آمریکا جنوبی در آرژانتین زندگی می‌کنند.

ukguy4u - بریتانیا - لندن
خدایا مردم آرژنتین رییس جمهور دارن ما هم رییس جمهور داریم . خدا لعنت کنه خمینی رو ایشالا تا ابد استخونهاش تو جهنم بسوزه و خاکستر بشه. اگه ایرانی هستی بگو لعت بروح خمینی و طرفداران جمهوری اسلامی بعدش هم آمین بگو.
یکشنبه 4 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
امیدوارم همه رو بصورت گله ای ببرند یه محاکمه واقعی بکنند تا اقایون ساندیس خور ببینند چه اربابان جنایتکاری دارنند .
یکشنبه 4 مهر 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
خانم دلش خوشه که از جمهوری اسلامی خواسته کشور سومی را برای پیگیری اتهامات جنایتکاران تعیین کند. شما باید از سازمان ملل اروپاییان آمریکا دادگاه لاحه این درخواست را کنید نه از خود متجاوزین جنایتکار تروریست پرور
یکشنبه 4 مهر 1389

ir.virangar - ایران - کرج
همینکارارو می کنن کشورای دیگه فکر می کنن ایرانیا تروریسمن دیگه
یکشنبه 4 مهر 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
دلقک مسخره توهم شدی نوکرصعیونیستها. آخه بیچاره خون صعیونیست که نجسه ومباح .
یکشنبه 4 مهر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
چگونه وقتی خود ملایان دستور دهنده ی ترور بوده اند خود بر ضد خود برخیزند ملائی که در ایران متولد شده و 400 ایرانی را در سینما سوزاند!!!
یکشنبه 4 مهر 1389

shahab46 - المان - هانوفر
iranjp - ژاپن - توکیو دوست عزیز.اقایان ساندیس خور میدانند چه اربابان جانی دارند یعنی انقدر خرندکه این را هم نمی دانند
یکشنبه 4 مهر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
چه دل خوشی داره این خانم!!! ایشون نمیدونه که توی ایران هیچکس مسئول هیچ چیزی نیست و رئیس جمهور، رئیس مجلس، نخست وزیر و وزیر اطلاعات و .. خلاصه همه بعد از پایان کارشون تبدیل به سران فتنه، منافق، جیره خور استکبار و .. میشن و خودشون تحت پیگرد قانونی قرار میگیرند!!! تازه این تروریستها بطور خودسر و خود جوش(البته با توطئه استکبار جهانی) هر چند وقت یکبار دست به این کارها میزنن و حکومت ولی وقیح هم اصلا در جریان نیست که هیچی، خودش هم قربانی این اعمال تروریستی شده. ولی وقیح و مزدور هاش سقط کنن اگه دروغ بگم!!! پاینده ایران
یکشنبه 4 مهر 1389

Punisher - ایران - شیراز
زیتون بهبهان - ایران - بهبهان. دلقک مسخره توهم شدی نوکرصعیونیستها. آخه بیچاره خون صعیونیست که نجسه ومباح .... ///// جناب زیتون اونی که نجسه / فکر تو و امثال تو هست.....ساندیس خور
یکشنبه 4 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.