گری سیک: آمریکا ایران را از حمله صدام مطلع کرده بود


گری سیک: آمریکا ایران را از حمله صدام مطلع کرده بود

مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا مدعی شد واشنگتن قبل از حمله صدام به ایران، تهران را از بروز جنگ مطلع کرده بود.

به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه بی بی سی عربی ، "گری سیک" مشاور امنیت ملی وقت آمریکا در امور خاورمیانه در زمان ریاست جمهوری کارتر گفت: آمریکایی ها به ایرانی ها درباره حمله نظامی صدام هشدار داده بودند.
 
صدام رئیس جمهور پیشین عراق در سال 1980 جنگی هشت ساله را علیه ایران آغاز کرد.

مقامات ایرانی بارها اعلام کرده اند که عراق با چراغ سبز و با حمایت های همه جانبه آمریکا به جنگ علیه ایران اقدام کرد.

سیک با رد همکاری آمریکا با عراق در جنگ علیه ایران افزود: اگر کاری انجام دادیم، برعکس این بود. افرادی را برای مقامات ایران فرستادیم تا به آنها این واقعیت را بگوییم که صدام در حال گسیل کردن نیروهای نظامی خود است.
 
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا همچنین معتقد است اولین حمله نظامی عراق علیه ایران از یکی از پایگاه های کشورهای جنوب خلیج فارس، صورت گرفت.

این تحلیلگر برجسته آمریکایی افزود: صدام قبل از جنگ با ایران، با مقامات عمان، امارات و عربستان سعودی تماس گرفت و به آنها گفت که برای یک جنگ شش روزه آماده است. جنگی که منجر به سقوط حکومت انقلاب اسلامی در ایران می شود ولی برای این جنگ نیازمند استفاده از پایگاه های نظامی آنان است که بسیاری از آنها نیز این درخواست را پذیرفتند.

وی ادامه داد: به یاد می آورم که با مقامات عمان تماس گرفتیم و به آنها گفتیم که می بایست روند همکاری با صدام در جنگ علیه ایران را متوقف کنند و در این باره بیاندیشند.
 
سیک افزود: این موضوع را یک روز قبل از آغاز جنگ فهمیدیم. پرواز بسیاری از هواپیماهای جنگی عراق در راستای حمله به ایران بود.
 
"بافل اکوبوف" رئیس سازمان همکاری های دیپلمات های روس و سفیر دولت شوروی سابق در کویت نیز در مستند بی بی سی عربی می گوید: شوروی پس از جنگ عراق و ایران، صادرات سلاح به عراق را متوقف کرد و در عین حال از طریق سفیر مسکو در تهران به سران ایران پیشنهاد حمایت نظامی - تسلیحاتی را مطرح کردیم اما آنها این پیشنهاد را رد کردند.
 
گری سیک کیست؟

گری سیک (Gary Sick)  متولد ۱۹۳۵  هم اکنون استاد دانشگاه کلمبیاست که در موضوعات مربوط به خاورمیانه، خلیج فارس و به خصوص ایران متمرکز  است.
وی در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان از اعضای شورای امنیت ملی دولت آمریکا بود.
او از سال ۱۹۹۳ مدیر پروژه خلیج فارس ۲۰۰۰  در دانشگاه کلمبیا بود.

شهرت سیک به خاطر ارائه نظریه October Surprise در قبال واقعه اشغال سفارت آمریکا در تهران است .
وی همچنین کتابی را به همین نام چاپ کرده است.
iranjp - ژاپن - توکیو
پس دوستان ساندیس صفت فکر کنم دیگه داره بهتون صابت میشه که باعث به حکومت رسیدن ملاها همون کسیه که سی ساله دارید بهش فحش میدید یعنی سی ساله که اوسکلتون کردن خوب خسته نباشید با این سواری دادنتون .
جمعه 2 مهر 1389

hassan5 - ایران - تهران
امریکا اگر درست میگوید در جهت تامین خسارت جنگ تحمیلی بملت ایران کمک کرده و پول حاصله رابنفع مردم ایران در سازمان ملل متحد حفظ کرده و پس از نظام غیر قابل قبول کنونی با نظارت سازمان ملل متحد بملت ایران تحویل دهند
جمعه 2 مهر 1389

بابا فیروز - ایران - اصفهان
اگه واقعا درست میگه پس چرا الان بعد از گذشت این همه سال این موضوع رو عنوان کرده اگر این موضوع حقیقت داشت از چند ساله قبل امریکاییها این رو بارها عنوان میکردن ، اون جنگه خانمان سوز کاملا تمام عیار بود و امریکا هم صدام رو کاملا ساپورت کرده بود ... ـــــــــــ حرفای این اقا همش حرفه مفته ـــــــــــــــــ
جمعه 2 مهر 1389

standard - انگلیس - لندن
حالا چرا این اقای سیک و بقیه همدستاش سی سال خغه خون گرفته بودن. من میگم چون مصلحتشون ایجاب میکرد که سکوت کنند وخوابهایی رو که دیده بودند با همکاری اخوندهای مفت خور عملی کنند. حالا هم اگه درد جنگ رو تازه میکنند و نمک رو زخم ایرانی هامیپاسند حتما یک خواب اساسی برامون دیدن که با همکاری اخوندها و وطن فروشها به زودی اجرا میشه.
جمعه 2 مهر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
چه اتفاقی افتاده اعتراف پشت اعتراف از سوی غرب//نقشه ی جدید برای ایران بلازده ی اسلامی چیست??????????????????
جمعه 2 مهر 1389

habibollah - ایران - تهران
به گورباباش خندیده بود.
جمعه 2 مهر 1389

arya47 - ایران - کرمان
ببینید زمان شروع جنگ شوروی سابق بزرگترین دشمن آمریکا بود و عراق هم همپیمان شوروی آمریکا برای منافع خودش هم که بود باید از ایران طرفداری میکرد اما متاسفانه از موقعت استراتژیکی که ایران برای آمریکا داشت و میتوانست از آن بهره برداری کند استفاده نکرد فقط بخاطر اینکه در بین حکومتگران سیاستمدار واقعی وجود نداشت و هنوز هم وجود ندارد
جمعه 2 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.