شجریان در آستانه ۷۰ سالگی: من زبان مردمم هستم


شجریان در آستانه ۷۰ سالگی: من زبان مردمم هستم

محمدرضا شجریان: من زبان مردمم هستم و با مردمم زندگی می‌کنم. مردمی که در طول تاریخ درد کشیده‌اند و زندگی کرده‌اند و در آن مملکت بودند و هویت خودشان را حفظ کرده‌اند. من با آن مردم زندگی کرده‌ام و با آن مردم هم زندگی خواهم کرد.

اول مهرماه امسال برابر است با هفتادمین سالگرد تولد استاد محمدرضا شجریان، شاخص‌ترین و برجسته‌ترین چهره موسیقی آوازی ایران. هنرمندی که نه تنها در موسیقی آوازی و آهنگ‌سازی، بلکه در هنر خوش‌نویسی هم دستی توانا دارد. پرداختن کامل به این هنرمند چندوجهی نیاز به برنامه‌های بسیار دارد. از این رو به جا دانستیم که در هفتادمین سالروز تولد استاد شجریان که سال‌هاست به قله موسیقی آوازی ایران دست یافته، از زبان خودش بشنویم چه نگاهی به موسیقی و زبان این هنر و همین طور چه تعهدی نسبت به جامعه‌ای دارد که از آن برخاسته است:

«موسیقی در هر سرزمینی پیام همان سرزمین است. سروش سرزمین و سروش مردمش است. این سروش‌ها بستگی به اتفاقاتی دارد که در سرزمینش می‌افتد و موسیقی تابع شرایط زندگی و روحیه مردمش است. چون هنرمند در بین مردم زندگی می‌کند و تابع آن شرایط است و آن موسیقی که از آن می‌آید بیرون هم پیام‌آور آن خواسته‌های مردم، نیازهای مردم و موقعیت مردم است.» 

«موسیقی که در ایران در طول سالیان بوده است، همیشه تحت تاثیر فشارها و محدودیت‌ها و ستم‌ها و استبداد بوده. این موسیقی همیشه زبان اعتراض مردم بوده. زبان گله و شکایت این اتفاقات بوده و ما نمی‌توانیم بیرون از این منطقه باشیم. نت‌ها و گام‌ها در دست ما تابع آن روحیات ما و حال و هوای درونی ماست. حال و هوای درونی ما حال و هوای درونی جامعه و محیط ماست. موسیقی که امروز در بین جوانان ما در ایران الان خیلی مشتاق پیدا کرده، به علت فشاری است که روی جوان‌هاست و توهینی است که به آنها می‌شود و مشکلات دیگر که الان جوان‌ها دارند. این موسیقی بازگوکننده این اتفاقات است و دلجویی است که آدم از مردمش می‌کند با بازگو کردن این اتفاقات.»

استاد محمدرضا شجریان که بیش از بیست سال است همراه با گروه‌های گوناگون در خارج به گشت‌های هنری پرداخته، در گفت‌وگوی دو سال پیش خود با ما در آلمان، جوهره موسیقی را در پیام‌رسانی این هنر جستجو کرد:

«یک موزیسین بایستی بر این مبنا کارش را دنبال کند. یعنی پیامی داشته باشد. من تحت تاثیر این پیام‌ها هستم. شنونده وقتی دارد از دهان ما یک شعری را، یک پیامی را می‌شنود، این پیام را باید درست به او بدهیم. این یک بخش از کار ماست. یک بخشی هم خود موسیقی به تنهایی به دور از زبان بایستی پیام‌آور باشد. اگر موسیقی بدون زبان نتواند پیام بیاورد، این موسیقی خیلی کارش خراب است. این توانایی موسیقی است. چه با کلام باشد و چه بی‌کلام باشد، پیام‌آور باید باشد.»

«من تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهم هیچ دولتی، هیچ سازمانی از من سوء‌استفاده کند یا مرا زبان خودش بداند. من زبان مردمم هستم. من با مردمم زندگی می‌کنم. مردمی که در طول تاریخ درد کشیده‌اند و زندگی کرده‌اند و هویت خودشان را حفظ کرده‌اند. من با آن مردم زندگی کرده‌ام و با آن مردم هم زندگی خواهم کرد.»
ekman - ‫ایران - شیراز
هفتادمین سالگرد تولد هنرمند گرامی ،جناب استاد شجریان مبارک باد،با آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای ایشان و خانواده محترم.
جمعه 2 مهر 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
استاد شما قلب مردمید پاینده باشید .
جمعه 2 مهر 1389

مهدیار - ایران - تهران
استاد نفست گرم
جمعه 2 مهر 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
مرغک سحر خاموش باش.ملت سرافراز ایران احتیاجی به امثال توندارد.برو مطربی توبکن و یه میمون هم بخرتاهنگام اجرای آوازت برای مردم برقصه.
جمعه 2 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
استاد, زیادروی کردی ! " من زبان مردمم هستم " مانند چرت و پرتهای اخوند شپشو : من زبان خدا در زمین هستم ! شما, فقط یک خواننده هستید با دید سیاسی خودتان ! بسیجی, فاطی ال کماندو, پاسداران و حتا اخوند شپشو هم جزی از مردم ایران هستند و زبان انها هم خامنه ای شیطان صفت هستش ! پس از این دیدگاه وارد نشو استاد !
جمعه 2 مهر 1389

jannat - ایران - نور
... بهبهان که اصلا آنجا زیتون ندارد اگر تو هم ذره‌ای شرف ایرانی‌ داشتی آنوقت میتو نستی مثل استاد آنسان‌ها رو دوست داشته باشی‌ و برای ایران و مردم ایران حرف بزنی‌ . مرگ بر علی‌ گدا و مموت انتری نژاد
جمعه 2 مهر 1389

بابک - ایران - سبزوار
درود بر استاد شجریان که پوز خامنه ای و احمدی نژاد و اراذل و اوباش ایران را به خاک مالید به حق او صدای ملت ایران است.
جمعه 2 مهر 1389

sapho - ایران - اصفهان
khosh bavar ای ول. برعکس همیشه از نظرت خوشم اومد اینم مردم زیادی تحویلش گرفتند. بابا مبارزای پاکارتر یکی دو تا نیستند
جمعه 2 مهر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
شما انسان شریفی هستید به امیدازادی که دور نیست
جمعه 2 مهر 1389

pelle - سوئد - استکهلم
زیتون بهبهان - ایران - بهبهان . استاد میمون داره ، چندتا هم داره، مهمترین آنها اربابت است سیدعلی چلاق تریاکی , بعدیش هم مموت هاله است.هر دو برای آقایشان شجریان چنان رقص و چفتگی می اندازند که نگو.
شنبه 3 مهر 1389

pacifism - ایران - بهبهان
تولدت مبارک استاد (والا دوستان تا اونجایی که من اطلاع دارم مردم بهبهان همه طرفدار جنبش سبز و آزادی و دموکراسین. حالا نمیدونم این زیتون با اون طرز ادبیاتش از کجا پیدا شده داره آبرو جامعه بهبهانی رو میبره وبهبهان رو شرمنده دوستان طرفدار آزادی میکنه)
شنبه 3 مهر 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
pacifism - ایران - بهبهان --- دوست عزیز شما خودتونو ناراحت نکنید. اینا ( زیتون بهبهان - sapho - khosh bavar - .. ) ساندیسیست های سایت هستند. راستی حواسم پرت شد ، می خواستم بگم تولد استاد بی همتای موسیقی ایران زمین مبارک ، با آرزوی سلامتی برای ایشان...
دوشنبه 5 مهر 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
خرمگس سبز - ایران - تبریز : من از ساندیس بدم میاد, sapho رو نمیدونم , که ایا اسمش فاطی ال کماندو هست یا نه?! ولی میدونم ایشان هم از اخوند و نایب زمین بدشون میاد . گاومگسم, من خواستم به استاد و بعد به امثالی مثل شما نشان بدم, که ما مثل نسل انگلاب نیستیم, که شخصی مثل خمینی اعداش شده , که عکسش تو ماه هست و کسی اعتراض نکرد و دهانشان را باز نکرد.
دوشنبه 5 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.