چرا چای آهن بدن را کم می کند؟


چرا چای آهن بدن را کم می کند؟

پلی فنل های چای مانع جذب آهن می شوند

محققان اعلام کردند: مصرف برخی پلی فنل ها باعث کاهش جذب آهن در بدن و افزایش ابتلا به بیماری کمبود آهن می‌شود.

دانشمندان هشدار دادند: مصرف زیاد انگور و چای سبز به دلیل داشتن این نوع پلی فنل ها می‌تواند سبب بروز کمبود آهن در بدن شود.

دکتر هان (Han)، استادیار تغذیه دانشگاه پن گفت: پلی فنل ها به دلیل اثرات سودمندشان بر سلامت انسان و پیشگیری از ابتلا به سرطان و بهبود متابولیسم استخوان و تراکم عناصر معدنی آن مورد توجه هستند. اما کمتر کسی به تاثیرات آنها بر جذب عناصر غذایی توجه کرده است.

به گزارش ایانا به نقل از ساینس دیلی، محققان در پژوهش خود به بررسی تاثیرات مصرف عصاره هسته انگور و اپی گالو کاتچین گالات (EGCG) موجود در چای سبز پرداختند.

آنها از سلول های روده ( محل جذب آهن) به منظور ارزیابی اثر پلی فنل ها استفاده کردند و متوجه شدند این پلی فنل ها به عنصر آهن در سلول های روده می چسبند و ترکیب غیر قابل جذبی را تشکیل می‌دهند که این ترکیب نمی تواند وارد جریان خون شود، لذا از راه مدفوع (موقعی که سلول ها جایگزین می شوند) از بدن خارج می‌شود.

وجود آهن برای حمل اکسیژن از ریه‌ها به سراسر بدن و بسیاری از فعالیت های سلولی، ضروری است. افرادی که در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند، با مصرف این پلی فنل ها به میزان بیشتری در خطر مذکور قرار می‌گیرند.

کمبود آهن یکی از شایع ترین موارد کمبود عناصر در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه‌ای است که در آنها گوشت به مقدار کافی مصرف نمی شود.

افرادی که بیشتر در معرض این خطر قرار دارند (زنان باردار و خردسالان) باید مواد غذایی حاوی این پلی فنل ها را کمتر مصرف کنند.

دکتر هان و همکارانش متوجه شدند آهن به شکل هِم (Heme) در گوشت قرمز ، مرغ و ماهی پیدا می‌شود.

در کشورهای غربی، عصاره هسته انگور و EGCG به شکل قطره به فروش می رسد. محققان پیشنهاد کردند روی برچسب این محصولات، نکات فوق را برای آگاهی مصرف کنندگان درج کنند.

خوش خیـــــال - امارات - ابوظبى
لطفاً شـرح دهیـد کـه براى رفـع کمبود آهـن خون چـه باید مصرف کـرد؟ آیا خوردن قرص هاى فیوفل به تنهائى میتواند این کمبود را رفـع کند ؟
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

Dokhtare_Ariaei - ایتالیا - میلان
فردا اول مهر، شروع پائیزه. فردا برگها یکی یکی زرد میشن و میریزن و عابران با بی اعتنایی از روی آنها گذر میکنند. اما تو برای من، همیشه سبز بر روی درخت دوستی میمانی. برای تو دوست خوبم بهترین ها رو توی پائیز زیبا آرزو میکنم. پائیز مبارک
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
محنت دنیا رو کی کشید؟؟اونکه چای خوردو قلیون نکــــــــــــــــــشید!!! تقدیم به معتادان عزیز;)(لوول)
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

mani_dubai - امارات - دبی
من از دستاندرکاران سایت iranianuk تقاضا دارم که یه مختصری از کمبود کلسیم و عوارض ان واسه ما تو این سایت بذارن
پنج‌شنبه 1 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
چای در ردیف رایج ترین و مهمترین نوشابه های مطبوع مورد مصرف ایران و جهان می باشد .ایران 4 تا 5/4 درصد از مصرف کل چای جهان را به خود اختصاص داده است و از اثرات چای تاثیر آن بر روی سیستم اعصاب و در نتیجه رفع خستگی و ایجاد آرامش انسان است چین اولین کشوری است که در آن این گیاه در حدود 2700 سال قبل از میلاد مسیح کشت شده و به صورت دم کرده برای رفع خستگی به مصرف می رسید هم اکنون کشت چای از مدار 42 عرض شمالی تا 33 عرض جنوبی رواج دارد .
پنج‌شنبه 1 مهر 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
تاریخچه چای در ایران .... (*ایرانیان قدیم به جای چای ، قهوه می نوشیدند به همین دلیل چایخانه های امروز همان نام سنتی خود یعنی قهوه خانه را حفظ کرده اند تا اینکه در سال 1280 هجری شمسی مطابق با سال 1901 میلادی بعلت علاقه دولت وقت ایران به کشت چای به مرحوم کاشف السلطنه که ژنرال کنسول ایران در هند بود دستور داده شد کشت چای واصول و فنون چایسازی را بیاموزد وی اولین شخصی بود که در ایران به کاشت این گیاه و تهیه چای خشک اقدام نمود هم اکنون آرامگاه این پدر چای ایران در شهرستان لاهیجان می باشد *)
پنج‌شنبه 1 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.