مرکل: احتمال تحریم‌های جدید علیه ایران


مرکل: احتمال تحریم‌های جدید علیه ایران

صدراعظم آلمان اعلام کرد که سرپیچی ایران از مصوبات شورای امنیت تحریم‌های جدیدی را بدنبال خواهد داشت. همزمان مقامات آمریکایی نیز از تغییر شرایط برای مبادله سوخت با ایران خبر داده و خواهان از سرگیری مذاکرات شدند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سازمان ملل متحد

به گفته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در صورت سرپیچی جمهوری اسلامی از درخواست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و خودداری از بازگشت به میز مذاکرات، تحریم‌های جدیدی در انتظار ایران خواهد بود.

 

خانم مرکل که در موسسه "لئو بک" در روز سه‌شنبه (۲۱ سپتامبر/۳۰ شهریور) در نیویورک سخن می‌راند، تصریح کرد که «ایران باید هر گونه شبهه و تردید درباره برنامه اتمی خود را از میان بردارد.»

 

صدراعظم آلمان بار دیگر رهبران جمهوری اسلامی را فراخواند که پیشنهاد گروه شش کشور را بپذیرند و مذاکرات هسته‌ای را از سر گیرند. گروه شش کشور شامل آلمان و پنج عضو دائم شورای امنیت است.

 

صدراعظم آلمان که به خاطر تلاش‌هایش برای تفاهم میان کشورهای آلمان و اسراییل از سوی این موسسه مدال "لئو بک" را دریافت کرد، درباره نزاع اتمی با ایران افزود: «این موضوع به امنیت و بقای اسراییل نیز مربوط است. امری که آلمان هیچگاه مذاکره و معامله درباره آن را مجاز نمی‌داند.»

 

تغییر شرایط برای مبادله سوخت

 

از سوی دیگر مقامات آمریکا روز سه‌شنبه (۲۱ سپتامبر / ۳۰ شهریور) اعلام کردند که ایران معیارهای دستیابی به توافق برای تبادل سوخت را تغییر داده و هرگونه مذاکره جدید با این کشور باید با در نظر گرفتن شروط جدید آغاز شود.

 

در حالیکه علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه خواستار از سرگیری مذاکرات برای تبادل سوخت در نزدیک‌ترین زمان ممکن شده بود، استیون چو، وزیر انرژی آمریکا تاکید کرد که حال نوبت واکنش ایران فرا رسیده است.

 

وزیر انرژی آمریکا در حاشیه جلسه عمومی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گفت که ایران پیشنهاد غرب را در زمان مقتضی نپذیرفت و از آن زمان تاکنون شرایط تغییر کرده است.

 

دانیل پونمن، معاون وزیر انرژی آمریکا که استیون چو را همراهی می‌کرد نیز افزود: «مذاکرات هسته‌ای با ایران باید در حد وسیع‌تری صورت بگیرد». وی تصریح کرد که  «شواهد نسبت به سال گذشته که بحث تبادل سوختی با ایران مطرح شد تغییر کرده است.» اشاره وی به تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در آن اعلام شد، جمهوری اسلامی علاوه بر تداوم غنی‌سازی در سطوح پایین، به غنی‌سازی در سطوح بالاتر نیز مشغول است.

 

پونمن تاکید کرد که باید بر مذاکرات گسترده‌تر میان جمهوری اسلامی و گروه شش کشور تمرکز شود و نباید تنها به گفت‌وگوها درباره مبادله سوخت اتمی بسنده کرد.

آمادگی بدون پیش‌شرط جمهوری اسلامی برای مذاکرات

 

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه نیز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت که «ایران حاضر است بدون پیش‌شرط با کشورهای ۱+۵ مذاکره کند.» وی افزود: آقای احمدی‌نژاد «نظرات صریحی را در این زمینه اعلام کردند. اصل آمادگی برای مذاکره وجود دارد.»

استیون چو به همراه هیلاری کلینتون، رابرت گیتس و مایک مولن

مهمان‌پرست همزمان با انتقاد به یوکیا آمانو، سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که متن گزارش اخیر آژانس اتمی شبیه به «قطعنامه‌های غیرقانونی شورای امنیت» است. وی آژانس را متهم کرد که در این گزارش اطلاعات محرمانه درباره فعالیت‌های اتمی ایران را فاش ساخته است.

 

در گزارش آژانس اتمی اعلام شده بود که ایران با جلوگیری از ورود دو بازرس باتجربه، نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را دشوار کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولان ایرانی دقیق نبودن گزارش این دو بازرس را دلیل مخالفت با کار آن‌ها اعلام کرده‌اند، اما آژانس اعلام کرد که به دقت و بی‌طرفی این بازرسان اعتماد کامل دارد.

 

آژانس انرژی اتمی همچنین در گزارش خود به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز اشاره کرده است. به تخمین آژانس انرژی اتمی، در حال حاضر ایران بیش از ۲۸۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت سوم و نیم درصد در اختیار دارد.

نشست گروه ۱+۵ در نیویورک

 

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشت که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و همتاهان انگلیسی، چینی، فرانسوی، آلمانی و روسی وی امروز چهارشنبه (۲۲ سپتامبر/ ۳۱ شهریور) در نشستی درسازمان ملل درباره برنامه هسته ای ایران گفتگو می کنند.

علی‌اکبر صالحی، سرپرست سازمان انرژی اتمی ایران در نیروگاه اتمی بوشهر

پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان در نشست خود به ارزیابی تحریم‌های اقتصادی علیه برنامه هسته‌ای ایران می پردازند و احتمالا به راه‌حل‌های دیپلماتیک پیرامون مناقشه هسته‌ای ایران بار دیگر تاکید خواهند کرد.

از سوی دیگر فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه (۲۱ شپتامبر) گفت که جمهوری اسلامی باید آمادگی خود برای مشارکت سازنده درباره برنامه اتمی را اعلام کند و اگر این کار صورت گیرد، به این کشور پاسخ داده خواهد شد.

به گفته شبکه خبری بلومبرگ تاکنون نشستی میان مقامات ایران و کشورهای ۱+۵ در نیویورک برگزار نشده و تنها قرار است ملاقاتی میان منوچهر متکی، وزیرخارجه ایران و ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا در نیویورک صورت گیرد.

bidin - ایران - ارومیه
این بازی موش و گربه ی ایلومیناتی ها برای سرگرم کردن مردم و خفه کردن دموکراسی خواهی مردم ایرانه. گرچه مردم ایران از دسترسی به اطلاعات محروم شدن که به راحتی بشه هر بلایی سرشون بیارن ولی بسیاری از جوانان ازادی خواه ایرانی و غرب تا رهایی و افشای کامل برنامه های توسعه طلبان و غارتگران بین المللی و داخلی دست از کار نمی کشند.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

shahab46 - المان - هانوفر
دم دولت المان گرم باز هم افرین به اینها اگه حزب SPDو یا این Grüne ها راس کار بودند حتما تا حالا کار به روبوسی با انتری نژاد هم کشیده شده بود
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
shahab46 - المان - هانوفر : سگ زرد برادر شغاله, فراموش نکن که همین مرکل شما, وقتیکه در زمان هلموت کهل وزیر محیط زیست بود, با روسری به ایران رفته بود, و با اخوندها معاشرت ( سیاسی / بازرگانی ) داشت ! و از طرفی, این چشم ابیها, خواهان نابودی این رژیم نیستند, زیرا از سرنعمت اخوند این نفهم, یک " جنگ سرد اسلامی " بوجود امده, که باعث فروش بازار داغ مهمات جنگی میشه.
پنج‌شنبه 1 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.