روز گفتگوی تمدن ها از تقویم ایران حذف شد


روز گفتگوی تمدن ها از تقویم ایران حذف شد

روز گفتگوی تمدن ها از تقویم رسمی ایران حذف شد

"روز گفتگوی تمدن ها" و چهار مناسبت اصلی دیگر از متن تقویم رسمی ایران حذف و "روز مبارزه با استعمار انگلیس" و پنج مناسبت دیگر به آن اضافه شد.

منصور واعظی، دبیر "شورای فرهنگ عمومی کشور"، روز سه شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) دلیل حذف مناسبت "گفتگوی تمدن ها" را "منقضی شدن زمان این مناسبت و نداشتن متولی خاصی" برای آن عنوان کرد.

پیش تر به پیشنهاد محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال گفتگوی تمدن ها نامگذاری شد.

به همین مناسبت روز ۳۰ شهریور نیز در تقویم رسمی ایران به عنوان روز گفتگوی تمدن ها تعیین شده بود.

آقای واعظی همچنین از تعیین روز ۹ دی به عنوان روز "بصیرت و میثاق امت با ولایت" خبر داد و گفت: "حماسه بزرگ در مقابل جریان نفاق جدید، مناسبت نامگذاری این روز در تقویم است."

در روز نهم دی ماه سال ۱۳۸۸، سه روز بعد از ناآرامی های روز عاشورا، حامیان دولت با دعوت نهادهای حکومتی در اعتراض به آنچه که آنها "هتک حرمت" روز عاشورا از سوی مخالفان دولت خواندند در سراسر ایران راهپیمایی کردند.

بنابر گزارش های رسمی در جریان ناآرامی های روز عاشورای سال گذشته، دست کم هشت نفر از جمله خواهرزاده میرحسین موسوی کشته شده بودند.

آقای واعظی درباره تعیین "روز مبارزه با استعمار انگلیس" گفت: "با توجه به شیطنت های انگلیس در تاریخ کشور ما و نبرد قهرمانانه رئیس علی دلواری و یارانش برای استقلال کشور،۱۲ شهریور به عنوان روز مبارزه با استعمار انگلیس در تقویم ایران ثبت می شود."

رئیس علی دلواری، رهبر قیام تنگستان و بوشهر در جنوب ایران، علیه نیروهای بریتانیایی در زمان جنگ جهانی اول بوده است. او در دوازدهم شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی به ضرب گلوله کشته شد.

همچنین بر اساس تصمیم شورای فرهنگ عمومی روز ۳۱ خرداد به عنوان روز بسیج اساتید نامگذاری شده است.

به گفته آقای واعظی پیشنهاد تعیین این روز که مصادف با سالروز کشته شدن مصطفی چمران، وزیر دفاع پیشین و نماینده پیشین مجلس ایران در جنگ ایران و عراق است، در دیدار "استادان بسیجی" با آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران مطرح شده بود.

بر همین اساس روزهای ۲۹ دی ماه به عنوان روز غزه و ۲۱ فروردین روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

روزهای اسناد ملی (۱۷ اردیبهشت)، گل و گیاه (۲۵ خرداد)، اسکان معلولان و سالمندان (۲۰ مهر) و روز ملی ایمنی در برابر زلزله (۵ دی) از مناسبت هایی است که از متن تقویم سال آینده خورشیدی در ایران حذف خواهد شد.

شورای فرهنگ عمومی ایران، که متولی تعیین و نام گذاری روزهایی از سال در تقویم رسمی این کشور است از نمایندگان وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، کشور، اطلاعات، علوم و تحقیقات و فناوری و سازمان هایی چون صدا و سیما، شهرداری، حوزه علمیه قم و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها تشکیل شده است.

zamanphp - ایران - اصفهان
بزارید دلشون به همین چرندیات خوش باشه....
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

pejmanfrance - فرانسه - پاریس
یعنی تا فیه خالدون آدم می سوزه آدم این مطالب را می خونه
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
همه اینها از اون پدر سوخته های انقلابی افراطی تندرو هستند که این اسمهای عجق وجق را در تقویم ایران گنجاندند روزی هم میرسد که همه اسمها را به نام کودتای انتخاباتی.ندا.سهراب.کمانگر.ایران سبز.جنبش سبزمردمی .کاظمی.وبقیه شهدای سبز.جایگزین کرد بقیه هموطنان وطنخواه هم نظریه اسم و نام بدهید
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
یک قدم کوچک برای نگه داشتن دیکتاتوری علی چکه ای---یک میخ دیگر در تابوت اسلام در ایران.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
با اینکه خاتمی در حوزه سیاست ایران مقامی نداره ولی سایه اش انقدر سنگینه که احمدی نژاد داره از حسادت منفجر میشه
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

Dokhtare_Ariaei - ایتالیا - میلان
کلمه تمدن به معنی استانداردی برای رفتار مشابه رفتار محترمانه و رسمی اجتماعی استفاده شود. رفتار متمدن یا مدنی نقطه مقابل بربریت یا رفتار بد و ناخوشایند تلقی می‌شود. در این مفهوم، تمدن به معنی مهارت و تخصص نیز می‌باشد. به عنوان مثال، مردمی که در یک روستایی کوچک کار می‌کنند اما دارای مهارت‌هایی هستند، می‌توانند افراد متمدن یا مدنی بشمار آیند
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

odin - بلژیک - انتورپن
بتمام مقدسات اینها بیجواب نمیمونه. من فقط منتظرم.روز و شب گوش بزنگم تا نفر اول باشم که دم سفارت بایستم که وقتی خواستن بیان بیرون و فرار کنن از همونجا تحویل پلیس بدمشون. اقایون فکر کردن رفتن یه جایی سفارت زدن که از جنگلهای پشتش بتونن فرار کنن. اما اقای سفیر کور خوندی برات سورپرایز خوبی دارم تو اون جنگلها. میبینی چقدر درخت داره؟ یاد چی میافتی اقای سفیر این درختها رو میبینی؟ فکر کردین بدون تاوان میتونین در برین؟ پس صبر کنید و ببینید. خود بلژیکیها ولتون نمیکنن. فکر کردین بهمین راحتی میریختین تو سفارتهای خارجی و بعد هم انگار نه انگار!؟ نه جانم وقت حسابرسی داره میرسه. اونهایی که اومدن پناهنده شدن خودشون رو نجات دادن.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
ویژه نامه گفت و گوی تمدن ها https://www.irdiplomacy.ir/index.php?Lang=faPage=24TypeId=ArticleId=8716BranchId=40Action=ArticleBodyView
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

کلاغ سیاه - ایران - تهران
در دنیای وحوش صحبت از تمدن امری مسخره است . جای تعجب داشت که چطور تا امروز اینها صبر کرده بودند . 5سال است که گفتگوی تمدن ها از ایران رخت بر بسته .
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

$persian$ - ایران - تهران
عقده ای
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
Dokhtare_Ariaei - ایتالیا - میلان : افرین دختر اریایی از میلان !
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

gorgnama - ایران - تهران
صبر کنید کمکم کل تقویم هجری شمسی حذف میکنن میگن باید با تقویم اعراب عزیز!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!سر کنیم میگی نه نیگاه کن!
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
هر کاری که این مزدوران بیگانه پرست می کنند باید مقابله به مثل شود. کسانی که تقویم خصوصی یا تبلیغاتی چاپ می کنند تنها روزهای خاص ایرانی را بگذارند مثلا روز جمهوری نکبت و سیاهی را ننویسند روز مردن خمینی و روز بسیج و کوفت و زهر مار. خدا ریشه اینها را در آورد و بسوزاند.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
khosh bavar - ایران - کرمان خواهش میکنم عزیزم
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.