آمریکا: برای تحریم ایران هدفی بهتر از سپاه پیدا نمیشود


آمریکا: برای تحریم ایران هدفی بهتر از سپاه پیدا نمیشود

این مقام آمریکایی نظارت بر اجرای تحریم ها علیه ایران را برعهده دارد

یک مقام ارشد دولت آمریکا بر تحریم "هدفمند" جمهوری اسلامی تاکید کرده و گفته است که توسل حکومت ایران به سپاه پاسداران برای مقابله با تحریم های بین المللی، این کشور را تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد.

استوارت لیوی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، روز دوشنبه (۲۰ سپتامبر) در واشنگتن گفت: "ما بر این باوریم که سرعت، شدت و دامنه تحریم ها هیات حاکمه ایران که اراده جامعه بین المللی را دست کم گرفته بود، غافلگیر کرد."

این در حالیست که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه تلاش های آقای لیوی برای تشدید تحریم ها علیه ایران را نشانه "اقتدار" کشورش دانست.

آقای لیوی در ماه اوت به برزیل، اکوادور، ژاپن، لبنان، کره جنوبی، بحرین، امارات متحده عربی و ترکیه سفر و برای اجرای تحریم هایی که شورای امنیت سازمان ملل متحد و کنگره آمریکا علیه ایران در نظر گرفته اند، رایزنی کرد.

او دوشنبه در جمع بزرگی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در پایتخت آمریکا گفت که جمهوری اسلامی برای حفظ قدرت سیاسی و اجرای پروژه های اقتصادی به طور فزاینده به سپاه پاسداران وابسته شده است.

استوارت لیوی این روند را به ضرر ایران دانست و گفت: "استفاده از سپاه برای پر کردن کسری سرمایه گذاری فقط وضع را برای ایران بدتر خواهد کرد."

به گفته این مقام آمریکایی، برای تحریم ایران هدفی بهتر از سپاه پاسداران پیدا نمی شود زیرا به گفته او، سپاه و بسیاری از شرکت های آن در فهرست تحریم های ایالات متحده،اتحادیه اروپا و نیز سازمان ملل متحد قرار دارد.

مقام های ایرانی در ماه اوت اعلام کردند که اجرای بخشی از عملیات توسعه جاده هراز در استان مازندران، به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران سپرده شده است.

آیت الله خامنه ای: طرف - حریف - دستپاچه شده، تلاش می کند، سراسیمه شده، به این در می زند، به آن در می زند

ناظران می گویند که قرارگاه خاتم الانبیاء، پس از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، فعالیت های خود را در حوزه های مختلف از جمله در صنایع نفت و گاز گسترش داده است.

آقای لیوی پیش بینی کرد: "وابستگی ایران به سپاه اثر تحریم ها را تشدید خواهد کرد و موجب افزایش تنش بین دولت و مردم ایران خواهد شد."

اما مقام های ارشد جمهوری اسلامی به ویژه آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، تحریم های آمریکا و کشورهای دیگر را بی فایده می دانند و بر مقابله با آن تاکید دارند.

آیت الله خامنه ای در سخنان روز پنجشنبه خود در جمع اعضای مجلس خبرگان به طور تلویحی به استوارت لیوی اشاره کرده بود.

او گفت: "دولت آمریکا یک مأمور عالیرتبه‌ اقتصادى و پولى خودش را مخصوصاً مأمور این کار کرده که این همین طور وظیفه‌اش این است که کمیته‌هائى را هدایت کند، به این طرف و آن طرف دنیا مسافرت کند، با سران و رهبران کشورها تماس بگیرد و دائم کشورهاى دیگر را علیه ایران وادار کنند."

آیت الله خامنه ای همچنین گفت: "اگر ما ضعیف بودیم، اگر ما آسیب‌پذیر بودیم، اگر میتوانستند با یک ضربت، ما را به زانو در بیاورند، این همه تلاش لازم نبود. این تلاش، نشانه‌ى اقتدار این طرف است؛ و واقع قضیه هم همین است، که حالا من اشاره خواهم کرد."

این در حالیست که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه تحریم های فعلی را علیه ایران موثر دانست.

مقام ارشد وزارت خزانه داری دولت وی نیز تحریم های "هدفمند" و حساب شده علیه تعداد مشخصی از مقام ها و نهادهای ایرانی که به گفته او در برنامه های اتمی و موشکی فعالیت دارند را موثرتر از تحریم تجاری همه جانبه این کشور ارزیابی کرد.

به گفته او، کشورهای دیگر از تحریم های هدفمند علیه ایران بهتر حمایت می کنند و با اتخاذ تدابیر تنبیهی مشابه مجازات های یکجانبه علیه ایران را به تحریم های چندجانبه تبدیل می کنند.

تحریم های یکجانبه خزانه داری آمریکا به خصوص نظام بانکی این کشور را هدف قرار داده است.

طی چند ماه گذشته چند کشور از جمله کره جنوبی، ژاپن، کانادا، استرالیا در کنار اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم ها علیه ایران را گسترش داده اند.

فاتح - ایران - تهران
به امید خدا مثل گذشته یکبار دیگر با شکست و خواری بدرقه تان خواهیم کرد. البته نشانه های شکست دشمن روز به روز مشخص تر می شود و آنها با ایجاد هیاهو می خواهند آنرا پنهان کنند !!!
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

hassan5 - ایران - تهران
سران نظام از وزیر و وکیل گرفته تا رده های دوم و سوم مثل شهرداران و استانداران همه ریشه در سپاه دارند.باید اموالشان در خارج بنفع مردم ضبط شده و در صورت مسافرت بخارج مورد محاکمه قرار بگیرند.اینست تحریم واقعی
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

Negah* - المان - فرانکفورت
بهترین کار امریکا همین بازی موش وگربه را ادامه دادن است از یک طرف تحریم میکنه از راهی دیگر خودش وشرکاش باایران ودارو دسته ملاها معامله میکنند ...لعنت به این سیاست که خونبهای هزاران هزار انسانهای مظلوم وبیگناه است ..
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
غرب هیچ راهی نداره غیراز اینکه خاورمیانه رو به دست ایران بده.وگرنه روز به روز وضع اقتصادی خودش بدتر میشه.فعلا که تو اروپا مردم کتک کاری دارن با کلاغها سر سطل اشغال.تو امریکا هم دیگهاز سطل اشغال هم گذشته.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

baas - هلند - روتردام
فاتح جان به امید خدا ننشین که خربزه اب است /مرگ بر تازی پرست.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
Negah* - المان - فرانکفورت . . نگران نباش اون اشغالهایی که در پنهانی با علی چکه ای معامله میکنند دونه دونه دستگیر و محاکمه میشوند. البته علی چکه ای با گروگانگیری امریکاییها مخواد این اشغالهایی باعث خونبهای مردم مضلوم هستند را نجات بده.واقعا همونطور که تو گفتی لعنت به علی چکه ای و سیاست کثیفش.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
فاتح - ایران - تهران شما اصلا خودشو ناراحت نکن !!! آمریکایی ها به سپاه حسودی شون میشه که چرا سپاه اینقدر قدرت داره ولی اونها ندارن!!!
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

abbas1348 - ایران - اصفهان
فاتح - ایران - تهران برو خدا روزیت را یک جای حواله کنه یا بقول معروف برو بخواب حال نداری .مسخره انگار تو ایران نیستئ که بالا گود نشستی میگی لنگش کن . تا کی ... را حمل میکنی
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
ننگ و نفرت بر مزدوران کثیف و بی شرف رژیم در سایت که پول می گیرند تا افکار تهوع اور اسلامی و رژیمیشان را انتشار دهند.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.