اعلام مرجعیت آیت الله هاشمی شاهرودی


اعلام مرجعیت آیت الله هاشمی شاهرودی

شیعه آنلاین: آیت الله سید «محمود هاشمی شاهرودی» با راه اندازی رسمی پایگاه اطلاع رسانی دفتر خود و انتشار رساله عملیه تحت عنوان «منهاج الصالحین»، به نظر می رسد مرجعیت خود را رسما اعلام کرده است. با نگاهی گذرا به پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله هاشمی شاهرودی نیز می توان این مسأله را به راحتی فهمید.

آیت الله هاشمی شاهرودی پس از پایان دوره ریاست خود بر قوه قضائیه قصد داشت به شهر مشهد مقدس برود و در آنجا مستقر شود اما پس از آن تصمیم وی تغییر کرده و عازم قم شد. او در حال حاضر بین تهران و قم رفت و آمد می کند.

نگاهی گذرا به زندگینامه

سید محمود هاشمی شاهرودی در سال ۱۳۲۷ در شهر نجف و در خانواده‌ای مذهبی و از سادات منسوب به حسین پسر علی به دنیا آمد. پدرش سید علی حسینی شاهرودی، از استادان و بزرگان حوزه علمیه نجف بود. مادرش فرزند سید علی مدد موسوی از علمای دینی و از اهالی روستای سیدان استان خراسان جنوبی است.

وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه علویه نجف به پایان رسانید و سپس به تحصیلات حوزوی روی آورد. او با توجه به موقعیت علمی خانوادگی توانست در مدتی اندک، دروس دوره سطح را به پایان رساند. پس از آن به درس سید محمد باقر صدر رفت‌. وی به کلاس های درس سید روح‌الله خمینی و سید ابوالقاسم خویی هم حاضر می‌شد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در حال حاضر عضو شورای نگهبان، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده استان خراسان و نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. وی سابقه ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸، ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و عضویت در حزب الدعوه عراق را نیز در کارنامه دارد.

وی در زمینه‌های گوناگون کتاب هایی منتشر کرده است که برخی از آنها عبارتند از: * بحوث فی علم الاصول * کتاب الخمس * مقالات فقهیه‌ * قاعده فراغ و تجاوز * حکومت اسلامی * جهان بینی اسلامی * تفسیر موضوعی بخشی از نهج‌البلاغه * تفسیر آیه «مودت ذی القربی‌» * بحوث فی الفقه‌ * محاضرات فی الثورة الحسینیة * الصوم، تربیة و هدایة * کتاب الاجارة * قراءات فقهیة معاصرة * بحوث فی الفقه الزراعی و ...

bluestar - ایران - تهران
هاشمی عراقی - حامی هرچی یاغی
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
اولش هر کسی که کتابهای این خونخوار را مطالعه کند. سادیسمی میشود دومش همه این نوشته ها برای سردر مستراح مناسب باور کنید حتی در باغ وحشهای افریقا چنین کتابهایی پیدا نمیشه عجب اسمهای عجیب و غریبی این پدر سوخته ها همگی شان تخم عربند
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

mehrdad2004 - کره جنوبی - سئول
اینا ذات شون عربی به اسم کتابها و .. عراقیه .خدا ملت ایران از دست این دیکتاتورایه دینی نجات بده تف به گور هر چی ملا و عربه
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
این هم برای تصلب مقام رهبری تیز کرده که داره برای خودش داره تبلیغ می کنه؟ این مردک تا چند میلیون به عنوان رشوه به حسابش ریخته نشد پسر بدبخت همسایه ما را که به جرم تنها بودن با نامزدش در خانه و نداشتن صیغه نامه محضری به ضربه های شلاق و حبس تعزیری محکوم بود ازاد نکرد. همتون دزدین.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

shanul - المان - هامبورگ
مرجعیت بهش دادن که در انتخابات خبرگان به جای رفسنجانی رئیسش کنند.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
زمانی بود که دکتر شدن، پروفسور شدن، مهندس شدن و مرجع تقلید شدن کار بسیار سختی بود و فقد افراد بسیار معدودی بودند که به این مقامات دست می یافتند ولی حالا اوضاع عوض شده. مرجعیت تقلید در گذشته با کسی بود که هر سوالی در مورد احکام اسلامی از او می پرسیدند می توانست فورا جواب دهد و اگر کسی می پرسید روی چه حسابی چنین حکمی دادی فورا آیات و احادیث مربوطه را شاهد می آورد. آیت الله بروجردی اولین مرجعی بود که تمام احکام را در کتابی به نام رساله جمع کرد تا دیگر مردم هی از او سوال نکنند و برای احکام معمولی به این کتاب مراجعه کنند. بعد از او هم هر کس مرجع شد همین کتاب رساله را، بدون هیچ تغییر اساسی و فقط با تغییر دو سه جمله از کل کتاب، چاپ کرد و گفت من هم مرجع تقلیدم.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

iranazadiran - ایران - تهران
به هم پست دهید مقام دهید هندوانه زیر بغل هم بگذارید. این دوران تمام خواهد شد و افسار کارهایتان به گردنتان باقی خواهد ماند.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

بی خیال - ایران - کرمان
bluestar - ایران - تهران خیلی باحالی
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

huria - دانمارک - کپنهاگ
این شبه بشر اصلیتش عراقی نیست و گرنه صدام خوش و خونوادشو تبعید نمی کرد. درعراق شهرهایی به اسم خوی, شاهرود, یا سیستان نداریم!!! هر چند عاقلان دانند که ذات پست به ملیت ربطی ندارد همانگونه که نظر حکیمانه هیچ ارتباطی به نژاد پرست ندارد.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
همین یکی رو کم داشتیم.
سه‌شنبه 30 شهریور 1389

zebelkhan - آمریکا - سن خوزه
bluestar - ایران - تهران . بسیجی مزدور دوباره رنگ عوض کردی؟ یادت رفت خودت یاغی بودی و در زمان تظاهرات جنبش سبز از همه میخواستی از کسانیکه شعارهای ساختار شکن و ضد ولایت وقیح میدن عکس و فیلم تهیه کنند؟! دوباره دم درآوردی ها! کاربران جدید شاید تو رو نشناسند اما ما یادمون نرفته هفت رنگ ارزشی!
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

bluestar - ایران - تهران
این شبه بشر اصلیتش عراقی نیست ولی چون زاییده و .. عراقه و آب عراق به باسنش خورده بدذات شده
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

hyran - عراق - بغداد
huria - دانمارک - کپنهاگ واقعا گل گفتی و در سفتی دوستان هرجا کم میارن به عربها نسبت میدن نمیدونم چه ربطی به مشکلات ایران داره
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
zebelkhan - آمریکا - سن خوزه . من یکساله منتظرم اینbluestar - ایران - تهران اسم دوتا قاضی زن را در رژیم کثیف اسلامی بهم بده. دیگه باهاش کاری ندارم چون مثل تو دوست عزیز اینو خوب میشناسم.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

louisette - فرانسه - مارسی
Bravo, Shanul-Germany -Hambourg . کاملا حق با شما است.
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

huria - دانمارک - کپنهاگ
hyran - عراق - بغداد . * فدای شما دوست خوب و بامعرفتم. پیروز باشی نازنین. همانطور که فرمودی کم اوردن بعضیها به حدی زیاد شده که حتی به سبکترین عبارات هم برای اثبات ناحقشون رو میارند:)))))
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
hyran - عراق - بغداد . huria - دانمارک - کپنهاگ . بینید وقتی یک ایرانی راستین به عرب توهین می کند عرب تازی 1400 سال پیش است که ملتی دزد جانی و شهوت پرست بود و ایران را به خاک سیاه افکند عرب عربستان انهم 1400 سال پیش///نه ملتهای عرب زبان شده که می توانند مسیحی یهودی و اتئیست هم باشند/// به شما چه مربوط???که اینجا قلم فرسائی می کنید بس کنید یک ایرانی راستین به حماس حزب الله لبنان به گروههای تروریستی در هر جای جهان می تواند توهین کند پس از 1400 سال اسارت این دین ننگین و تجربه ی 31 ساله ی اخیر!!!در ضمن عملیات تروریستی سنی ها و شیعیان بر علیه هم ربطی به نیروهای خارجی ندارد مردم همان کشورها قاتل هستند مثل ایران ما که جلادان- متجاوزان- از ایران هستند نه کره ی مریخ!!!!!!!
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

huria - دانمارک - کپنهاگ
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس * والا اینجا به عراقی توهین شده نه عرب. در ضمن نه توهین زیباست نه طرز صحبت شما. و من تا اونجایی که وقتم اجازه بده به قلمفرسایی ادامه خواهم داد. ممنون
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
huria - دانمارک - کپنهاگ . بله حق با شماست چون اسلامی هستید و سنگسار حجاب قطع دست وپا تعدد زوجات از نظر شما اشکالی ندارد شما باید از معاودین عراقی باشید و متولد عراق ولی من ایرانی هستم و صلاح مملکتم را بهتر می دانم حتی اگر نوشته ای در دنیای مجازی نت باشد اشکالی نیست به قلمفرسائی خود ادامه دهید ولی اسلامتان و ملایانش روزی بدست ایرانیان میهن دوست به زباله دان تاریخ خواهد رفت من درد یک کرد عراقی از ظلم صدام را درک می کنم نه شیعیان تحریک شده ی ملایان ایران را در زمان صدام و پس از سقوط او تا امروز..
چهار‌شنبه 31 شهریور 1389

حاتم - نروژ - اوسلو
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس..واقعا جای بسی تاسف داره که این جملات کثیف فاشیستی و نژاد پرستانه از دهن کسی مثل تو که احتملا سالهاست وسط یکی از ازادترین کشورهای جهان یعنی فرانسه زندگی میکنه.. از دموکراسی فرانسوی همینو یاد گرفتی? توهین و فحش و ناسزا. به میلیون ها انسانی که مثل تو حق زندگی و نفس کشیدن دارن? عربها هم خوب و بد دارن, یک سوال ازت دارم, اگه ایران واقعا قبل از اسلام اینقدر شکوه و قدرت و عظمت داشت پس چرا به قول تو از چند عرب دزد جانی و شهوت پرست شکست خورد??? وچرا جناب یزدگرد سوم با سرعت نور فلنگو بست به طبرستان? عزیز من یک جای کار میلنگه یا اونا از ما قویتر بودن ویا ما تاریخ رو جعل کردیم.. خیار گرون میشه میگن عرب.. تریاک زیاده میگن عرب.. عرب عرب عرب.. هرچی جلاد تو ایران هست ایرانیه, رفسنجان ( رفسنجانی) خامنه ( خامنه ای ) شاهرود ( شاهرودی ) خلخال( خلخالی) خمین ( خمینی) بروجرد ( بروجردی )...... حالا بگو ببینم کدوم از این شهرها عربین و کدوم از این جلادان عرب هستن??? نه عربم نه حزب الهی حرف حق رو زدم فحش ندید.
پنج‌شنبه 1 مهر 1389

huria - دانمارک - کپنهاگ
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس * اتفاقا من متولد لندن هستم و عراق رو فقط یکبار انهم پارسا ل دیدم. ولی وطنم رو مثل شما دوست دارم. من میگم خدایا چرا طرز صحبتتون با من عوض شده!! خوب شدگفتید پس به خاطر شیعه بودنم هست! یعنی ارزش انسانها برای شما در همین حد مذهبی و غیر ذهبی بودنشونه نه رفتار و گفتارشون که در این محیط مجازی فقط با نوشتار منطقی مشخص میشه! صلاح کشور شما هیچ ربطی به توهین به دیگران نداره. هر چه من وشما میکشیم از خودپرستی حاکمان هست که خوشون روبهتر از بقیه میدونند و به خاطر همین منفعت خاصشون رو بر منفعت ملت ترجیح میدن. و معذرت میخوام ولی اگه شما هم به همین منوال که بهتر از بقیه مثلا من انسان شیعه هستی,ادامه بدی, هیچ تفاوتی با حکام ستمگر نخواهی داشت. د ر ضمن هر وقت دیدید من حکم سنگسار یا شکنجه ی هر انسانی رو امضا کردم به من انگ افراطی بزنید!!! ممنون حاتم - نروژ - اوسلو * درود بر شما دوست خوشسخن و منطقی من. پیروز باشی نازنین.
پنج‌شنبه 1 مهر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.